Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Работилница на сметка - зидария или термопанели?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Работилница на сметка - зидария или термопанели?

    Здравейте! Аз съм неопитен младок, признавам си отсега, та затова искам да се допитам до по-опитните и знаещи от вас.
    Искам да си направя работилница на двора, като от доста време го планирам. Но се чудя дали да го зидаме с тухли/бетонни блокчета или да го правим с метална конструкция и термопанели или сандвич панели.
    Търся най-добрия вариант като цена/качество. Искам да постигна възможно най-добър комфорт и енергоефективност при отопление, с минимално вложение на пари, Пустите му пари... Не са най-важното, но без тях не можем
    Постройката ще бъде 100 кв.м. и 3 м. висока. Моля, споделете вашето мнение. Интересно ми е, кои са най-евтините варианти и колко приблизително ще ми струва всичко. Споделете и вашия опит с подобни конструкции.
    Благодаря предварително!
    Последно редактирано от emporiozorani; 16-11-23, 14:26.

  • #2
    Щом си млад, значи може да си позволиш да рискуваш и да мислиш и действаш извън консервативните рамки, особено ako има страхотен потенциал за иновация и огромни спестявания.

    Ще ти предложа нещо, което няма аналог в момента в България, нещо, което след малко ще бъде оплюто тук и наругано от сума хора, особено строители и диванни специалисти.

    И точно това, трябва да те накара да се замислиш, да се образоваш, да извадиш екселската таблица и да почнеш да смяташ и след това да се върнеш тук и да кажеш, браво Жоро имам да черпя една бира със суджук на скара

    Напиши в duckduckgo търсачката следните две думи "безкаркасно строителство с ЕППС xps".

    Ще ти излязат не много видеота, аз препоръчвам да започнеш със следните:

    https://www.youtube.com/watch?v=c46QZ-ZZ3QA
    https://www.youtube.com/watch?v=Gb3W4cumCvQ
    https://www.youtube.com/watch?v=D0vESmN73EA
    https://www.youtube.com/watch?v=Pbtlr5kK5dw

    Хайде успех и да пускаш информация от време на време!
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #3
      Личен опит:5см.термо панел/гръцки,щото е с най голема плътност/,дървена/ефтина/или метална конструкция/скъпо/,според парите и ще си щастлив.

      Коментар


      • #4
        А иначе - два вида метални конструкции по избор - стандартна или лека (ЛСТК) . Оттам - термопанели (поне 8 см) или ако е втората можеш сам да си я затвориш с някакви плоскости, да напъхаш някаква вата и затвориш с плоскост по избор - от обикновен гипсокартон до шперплат и прочие. Аз напролет ще си правя нещо подобно от ЛСТК на щендерна конструкция с плосък покрив и за пълнеж на щендера - пенобетон. Отвън с Glasrock, а отвътре още го мисля, но най-вероятно със зелен гипсокартон или Habito. Ако на някой му е интересно мога да пусна снимки и инфо някъде пролетта-лятото.
        Последно редактирано от CAESAR; 16-11-23, 16:31.
        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

        Коментар


        • Asen Kushlev
          Asen Kushlev коментира
          Редактиране на коментар
          Интересно ми е, ще има и други вероятно.

      • #5
        Аз от аматьорска гледна точка мисля термопанела ще стане най-бързо и се отоплява също доста добре. Конструкция аз бих заложил на метална, понамират се още метални профили къде втора употреба, къде нови от разни залежали складове на добри цени. Като цяло и металите взеха да поевтиняват последните месеци. За дървото - не мисля, че ще успееш да намериш качествен сух материал, всичко е мокро и след два месеца е криво. Цените там не мърдат, само нагоре. Купиш ли материал, не го ли наковеш веднага и да го затиснеш после няма работа с него.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • #6
          Правиш си конструкцията, възможно най-дебелия покривен панел и най-тънкия стенен колкото да го затвориш. След време като посъбереш пари отвътре може да допълниш с вата и гипсокартон.
          отдели си поне едно по-високо място за подемник-апетита идва с яденето...

          Коментар


          • #7
            Сградата ще бъде ли узаконявана? Ако е масивна може да имаш повече проблеми.

            Коментар


            • #8
              1. конструкция тип "палатка". Става бързо, узаконява се като временен обект...
              2. За работилница според мен трябва да имаш "носещи товар" стени - да си сложиш рафтчета, шкафчета, и негорими - да си опънеш ел. инсталация и да можеш да заваряваш, режеш с отделяне на искри....
              Евентуално частичо прозрачни панели на покрива. - метална конструкция и сандвич панели. Това е и конструкция, която можеш да направиш без вътрешни колони!

              "Хибриден" вариант - здрава метална конструкция, първоначално я затваряш с нещо евтино. След 1-2 г. облицоваш с термопанели според нуждата.
              Имай предвид, че металните конструкции са силно уязвими от пожар - има изисквания за пожарна устойчивост на конструкцията.
              Последно редактирано от stefsab; 17-11-23, 15:12.

              Коментар


              • #9
                100 квадрата хале, високо три метра е сериозна работа и не е за стиропорени измишльотини като на клипчетата. Виж, ако беше за външна тоалетна или барака става.

                100м2 е и границата над която се изисква лицензиран строител и надзор.
                Затова най-напред виж как стоят нещата документално - имотът упи ли е или ПИ, какви са параметрите на застрояване и тн. Посъветвай се с архитект.

                Общините като правило си затварят очите за дребно незаконно строителство - бараки, навеси, летни кухни и т.н, освен ако не са цигански катун. Но ти искаш да правиш 100м2. Една жалба от съсед е достатъчна да ти стъжнят живота. И да те принудят да събориш направеното.

                Коментар


                • #10
                  Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                  ...
                  Ще ти предложа нещо, .....
                  Само да питам - това легално ли е там, дето казваш че живееш?

                  Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X