Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ремонт на стар апартамент

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ремонт на стар апартамент

    Здравейте, колеги!

    Може би някои от вас са видяли темата, в която продавам част от обзавеждането на апартамента. Някои неща ще заминат на село, а други ще ги използвам след ремонта, но това е друга тема.

    Тъй като близо 50 години в този апартамент почти нищо не е бутано, реших, че е време да се захвана с тази дейност.

    Голяма част от обзавеждането го дадох на приятел, който ще го използва в къща в неговото село. Друга част изхвърлих, а за останалата част извиках бригада, която да изкърти и изхвърли.

    Ще приложа снимка, за да придобиете представа за апартамента.

    Има няколко стени, които ми се иска да изкъртя. Едната е тази между кухнята и дневната, а другите стени са тези в спалнята с терасата, където има отделение за вграден гардероб, тоалетна и т.н. Там мисля да направя вътрешна тоалетна към спалнята, а другото помещение да стане баня/килер. Казвам баня/килер, защото мисля да пусна изводи за мръсния канал, вода, сифон и т.н., но за момента да го "обзаведа" като килер. Ако в даден момент реша да го правя на баня, да ми бъде по-лесно.

    Сега идва нещо, за което не съм наясно, дали и как може да се случи.

    Тъй като апартаментът се намира на втория етаж, съседите под мен миналата година започнаха ремонт и тази година го приключиха.

    В сградата има доста коминни тела. Съседите под мен са изкъртили само това тяло в банята. На снимката трудно се разбира, но тя е просто за ориентир.

    Въпросът ми е следния - дали мога да изкъртя всички коминни тела, понеже нямам намерение да паля печка на дърва и т.н.? Трябва ли да искам писмено съгласие/разрешение от съседите под мен, за да го направя?

    В процеса на обсъждане може да излязат допълнителни въпроси.

    Благодаря!

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.png
Прегледи:506
Размер:157.0 КБ
ID:6938970

  • #2
    Във всички апартамените, където съм оглеждал комините - обикновено комините са индивидуални, за апартамента. На втория етаж трябва да имаш 2 отвора - от първия етаж и от втория етаж. По закон това са общи части и трябва да имаш писмено разрешение от етажната собственост.
    Лично мое мнение - ако много не ти пречи - помисли да ти остане за постоянна вентилация - все пак е мокро помещение!
    Според годината на строеж - в по-старите сгради върху тухлената стена са отливани бетонни греди. Има възможност при премахване на стена отгоре да остане бетонна греда. Във всеки случай- проучи типа строителство и се консултирай със строителен инж. за промените. Ако искаш да си изряден ще ти трябва и писмено становище от правоспособен инж.

    Коментар


    • BatGeorgeone
      BatGeorgeone коментира
      Редактиране на коментар
      Тоше, Стефан е много прав, ти дори не каза какво е строителството но се предполага стара панелка от 80те години.

      Инженер конструктор с опит и умение да разбере точно твоя блок как е изграден, ти е първа нужда после всичко останало.

    • c0dy^
      c0dy^ коментира
      Редактиране на коментар
      Благодаря! Тухла от 1974-та година е.

  • #3
    "няколко стени" ...
    Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

    Коментар


    • #4
      Българинът си мисли както винаги, че може да си прекроява жилището както си иска.
      В конструкцията на жилището вероятно има носещи и противоземетръсни стени/шайби.
      Задължителна консултация с конструктор, а ако има запазени някакви, дори и типови проекти, е добре да се намерят, и покаажат на конструктора....
      -Чем занимаетесь по жизни?
      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

      Коментар


      • #5
        Лично аз, освен нотариален акт, никакви други документи нямам. Иначе, ако всичко е изрядно, би трябвало в общината да има такива документи. Значи следващата стъпка е среща с конструктор. Благодаря!

        Коментар


        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          Ами проверете в общината, по местоживене. Все може да е запазено нещо. Ще улесни конструктора още в началото...Инженер-конструктор на жилищни сгради...

        • c0dy^
          c0dy^ коментира
          Редактиране на коментар
          Да, по-добре би било така. Благодаря!

      • #6
        Лично мнение.Преди да налея шапка пари в ремонт на имот, първо бих погледнал общото състояние на сградата и стандарта на живот на съседите. 50 години са и много, и нищо...
        Виден столичен ихтиолог

        Коментар


        • c0dy^
          c0dy^ коментира
          Редактиране на коментар
          Да, така е редно. Аз реших да започна този ремонт, защото през последните две години трите апартамента под нас (на първия етаж) направиха основни ремонти, а и не само те. По другите входове също кипят ремонтни дейности. Сградата е с четири входа и е на пет етажа. А за избиването на стените съм взаимствал идеи от съседи, които вече са го направили. Дали тяхното е редно - не знам, но след консултация с конструктор, както бях посъветван, вероятно ще стане ясно. Благодаря!

        • бат'Марто
          бат'Марто коментира
          Редактиране на коментар
          Важно е да се види и стабилноста на ,,двора", има ли пропадания. В последния месец, там където си паркираме колите пред блока, пропадна с 30 см. А си мислех, че за 37-те си години , блока вече е улегнал...

      • #7
        Според това, какво ще правиш - може да е "текущ ремонт" - не се изисква одобрение от общината.
        При "основен ремонт" - изисква се одобрен проект от общината и разрешение за строеж.
        Във втория случай си при промяна на предназначението на помещенията, промяна на конструктивни елементи и зидове....

        Коментар


        • #8
          Ще приложа още една снимка, за да видите и сравните, какви са промените, като също така ще ги опиша.

          В дневната ми се иска да махна стената. Говорих с майстор, който смята, че има трегер. Дал ми е хюнебеци, с които да подпре, след което да подсили този трегер. На мен ми изглежда, че няма трегер, но единствено едно къртене ще покаже ситуацията или някой по-запознат.

          Другата промяна е в спалнята с терасата. Там съществуващият в момента килер, гардеробно място, както и тоалетна ми се иска да се превърнат в баня с тоалетна към спалнята, а другото помещение да стане или трета баня с тоалетна, или само да подготвя изводи за такива, а просто да го използвам като килер.

          Има и още една евентуална промяна в пералното помещение, която не е отразена, но там все още се чудя.

          Та това е за момента.

          Благодаря!

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:363
Размер:231.8 КБ
ID:6939104

          Коментар


          • #9
            Свързах се с конструктор. Трябва от общината да взема кофражен и армиражен план, както и други документи, които биха били от полза. След това ще си направим среща с него, ще огледа апартамента и ще даде писмено становище. Благодаря!

            Коментар


            • stefsab
              stefsab коментира
              Редактиране на коментар
              Имай предвид, че по закон, над сухо помещение на съседа, не можеш да "пускаш вода" т.е. да правиш мокро помещение!

          • #10
            Мислех да не се обаждам ама не се стърпях Явно от годините...
            Тоз конструктор те е отстрелял да знаеш... Сега каква е причината не знам - може би не му се занимава или е преценил че малко се плаща или просто е зает с по важни дела....

            На 50 години блок ще му намериш кофражния и арматурен план?? В общината ?? а стига бе Те за 90-те нямат документи а тука говорим за миналата епоха.Ти знайш ли ако на всеки блок му имат документите то общината няма толкоз стаи бе
            Ми... успех желаем
            Да се похвалиш после - винаги може да се случи чудо.

            П.П
            Ако конструктора искаше да свърши работа на всяка цена - отива на обекта - гледа пита рови бута мери шири разследва.После търси автора(ако е възможно) - щото те конструкторите си имат собствена камара собствена мафия са - знаят се кой къде какво проектира и как работи.Едва ли ще намери чертежи но конструктора има повече шансове от собственика - знае къде да рови и не на последно място - ориентира се сградата стила на изпълнение и може да предположи (с голяма вероятност) къде какво що...
            През соца до голяма степен сградите са биле стандартни(повтарящи се) и конструктора може да намери или предположи "матрицата"

            Коментар


            • KingofROAD
              KingofROAD коментира
              Редактиране на коментар
              Мишев, голяма част от блоковете и постройките от ония времена, са по типови проекти, та няма да трябват толкова много стаи за архива.

            • mishomishev
              mishomishev коментира
              Редактиране на коментар
              KingofROAD
              И ко? Викаш изтъпанил се собственика в общината и вика : Аве няма да правя(предавам) чертежи - моя блок е като на Пешо по типов проект))
              Общинаря :
              ААА супер - и без друго няма толкоз стаи. И после записва в една тетрадка : Блока е кат на Пешо)))

          • #11
            Ако е за София , се тръгва от общината издирването на проектите и НАГ-СО.Някаква теоретична вероятност има и да са останали копия в първи и следващи собственици.Другият подход е на място разкривки по указания на конструктора. Най-добре е комбинацията от двата подхода. Технически решения има за нещата които искате , въпроса е да са подплатени така че никой да не може да ви пипне впоследствие- проектантско становище ,домсъвет , технически отдел на община.

            Коментар


            • #12
              В малките кооперации винаги има "прибран" собственик с документи от времето на строителството. Ако можеш - издири го измежду съседите.

              Коментар


              • #13
                Преди години като бях домоуправител на нашия 15- етажен блок ходих до общината да диря някакви документи за него. Абсолютна греда, нищо нямаше. Дано при теб не е така.
                Който търси , намира !
                Човекът е човек, когато е на път !

                Коментар


                • #14
                  С днешна дата абсолютно никой няма да ти издаде РС, предвиждащо премахване на стени в блок. Дори да намериш планове на сградата. Комините са обща част. На цялата сграда...не само на групата апартаменти по височината натова коминно тяло. Ако 5 входа имат общ покрив-това е една сграда! Позволяват нови врати в стени...но със съответното укрепване и пак не е правило.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #15
                    А аз тия дни преместих гардероба. И отзад изненада - стената спукана отгоре до долу. Явно след пернишкото земетресение. Това, че промяната е надлежно оформена, нищо не гарантира.
                    Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X