Обява

Свий
Няма добавени обяви.

как да направя чешма в балкана?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • как да направя чешма в балкана?

    здравейте
    миналата седмица на поредната разходка в балкана видях един ручей на удобно място за направа на чешма. всъшност, удобно според мен.
    наоколо няма други чешми а е на пътека, която често се ползва я от туристи, я от ендуристи.

    това е просто един ручей, който се стича по склона, и се влива в реката по - долу.
    лично аз пих от водата - нищо не ми стана

    от доста време искам да направя именно чешма в балкана, в памет на баща ми, който беше голям родолюбец и планинар.

    та сега на въпроса - какво да правя?

    никога не съм правил такива неща и като взех да си задавам въпроси и да си отговарям, взе да става сложно

    водата, която тече не е много сега, ама зимата не знам колко ще е
    как се процедира?
    първо да отбия водата, да направя нещо като водохващане със самата чешма, и после да върна водата?
    това засега ми се струва разумен вариант ама знам ли - никога не съм си играл с такива неща

    давайте акъл
    EnduroX Alba-Damascena 2019

  • #2
    До: как да направя чешма в балкана?

    Колега в мойто село имаше човек, който правеше великолепни чешми. Търсеше вода. Това е изкуство. Дано да се намери във форума човек, който да даде инфо как се прави. Чакам с голям интерес.

    Коментар


    • #3
      До: как да направя чешма в балкана?

      Въобще ме няма по чешмите, но ще напише това, което съм виждал. Хваща се водата възможно по-близо до извора. Преди това не е лошо да занесеш проба за изследване в РИОКОЗ, за да се знае, че е добра. После "отвеждаш" водата в резервоар поне 2-3 кубика според мен /бетонен примерно/. От резервоара отива към чешмата /тя може да излиза от самия резервоар, може и да е под него/. Там вече трябва специалист за да се уцели оптимално налягане. Вече отвън квито искаш козметики правиш - облицовка с каменни плочи, дървени части и т.н. Нямам претенции, както писах горе, но един познат преди време направи чешма по подобен начин.
      http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


      http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
      http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

      Коментар


      • #4
        До: как да направя чешма в балкана?

        Преди време, имаше една много добра инициатива на форума, която така и не достигна мащабите на които се надявахме.
        Погледни тук(ако вече не си го направил) и може да се появат идеи.

        http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=9983

        http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=11486

        http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=13217
        VARADERO SD2

        Коментар


        • #5
          До: как да направя чешма в балкана?

          Първоначално публикуван от rosslan Преглед на мнение
          Преди време, имаше една много добра инициатива на форума, която така и не достигна мащабите на които се надявахме.
          Погледни тук(ако вече не си го направил) и може да се появат идеи.

          http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=9983

          http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=11486

          http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=13217
          изчетох ги но не видях никъде конструктивни предложения за самата направа

          явно, ще се блъскам по системата проба - грешка

          тъй като гледам - другата седмица я почвам
          EnduroX Alba-Damascena 2019

          Коментар


          • #6
            До: как да направя чешма в балкана?

            Първоначално публикуван от Тодор Пашов Преглед на мнение
            изчетох ги но не видях никъде конструктивни предложения за самата направа

            явно, ще се блъскам по системата проба - грешка

            тъй като гледам - другата седмица я почвам
            Тодореееее, пиши ме и мен като помощник. Много искам да взема участие. Само кажи кога я почваш и долитам. Също така кажи и от какво имаш нужда.
            Нали знаеш кой ще ти даде най добра информация-чичко Фър.
            Подкрепям инициативата ти с двете ръце.

            Коментар


            • #7
              До: как да направя чешма в балкана?

              Малко опит от реални условия (макар и не точно за чешма):
              1. Ако ручея върви открито донякъде, есенно време събира листа и клонки и на всяко стеснение се задръства. От жаби също (колкото и смешно да звучи). Ако има възможност да се хване директно от извора този проблем отпада, в противен случай трябва да се почиства от време на време.
              2. Всеки резервоар има неприятния навик да събира боклуци, особено ако има открита част по трасето. Ако не се почиства редовно, има всички шансове не след дълго водата вече да не е приятна за пиене. Съвсм лошо става, ако някое животинче се напъха вътре и остане там.
              3. Ако има тръби, а предполагам, че ще има някакви, или трябва да са на 60см под земята или да са с достатъчно голям диаметър, че водата да не може да ги напълни през зимата, иначе и сам се сещаш какво става като свие студ.
              4. Фактора "глиган". Ей тия гадове, ако решат, че покрай тръбата си заровил и някой жълъд, ровят по-зле от трактор. Редовно имаме проблеми заради тях
              5. За самата чешма наблягай на камъка - най-малкото мъкненето на сроителни материали по баирите си е интересно преживяване
              6. Докато цимента стяга, поне 48 часа водата трябва да е отклонена. Или ако водохващането е директно от извора, солжи по-дълга тръба, да не отмие цимента. Знам, че е очевидно, по-скоро го пиша като напомняне при поготовката на материалите, че човек забравя в залисията.

              2-3 кубика закрит междинен резервоар, построен на труднодостъпно място граничи с мазохизъм и ако няма да правиш помпена станция, не е необходим. Плюс проблемите с редовното почистване.

              Успех!
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #8
                До: как да направя чешма в балкана?

                Само да добавя - тръба преливник на водоема, че сего водите са ниски, ама напролет като се топят снеговете..
                Не бързай ако искаш да стигнеш
                __________________________________
                Discovery II TD5 10P

                Коментар


                • #9
                  До: как да направя чешма в балкана?

                  Първоначално публикуван от marin199 Преглед на мнение
                  Въобще ме няма по чешмите, но ще напише това, което съм виждал. Хваща се водата възможно по-близо до извора. Преди това не е лошо да занесеш проба за изследване в РИОКОЗ, за да се знае, че е добра. После "отвеждаш" водата в резервоар поне 2-3 кубика според мен /бетонен примерно/. От резервоара отива към чешмата /тя може да излиза от самия резервоар, може и да е под него/. Там вече трябва специалист за да се уцели оптимално налягане. Вече отвън квито искаш козметики правиш - облицовка с каменни плочи, дървени части и т.н. Нямам претенции, както писах горе, но един познат преди време направи чешма по подобен начин.
                  2-3 кубика е прекалено много. Водата ще се застоява и ще се замърсява по-лесно, ако и да е покрита. Ще придобие лош вкус. Затова резервоара трябва да не е много голям, може би от порядъка 40-50 литра, просто да може да се утаяват твърдите частици. Все пак зависи от дебита на извора.

                  Коментар


                  • #10
                    До: как да направя чешма в балкана?

                    Първоначално публикуван от Жоро Витлиемоф Преглед на мнение
                    Тодореееее, пиши ме и мен като помощник. Много искам да взема участие. Само кажи кога я почваш и долитам. Също така кажи и от какво имаш нужда.
                    Нали знаеш кой ще ти даде най добра информация-чичко Фър.
                    Подкрепям инициативата ти с двете ръце.
                    ти стига се прави на ущипана мома, ами ела в неделя да обсъдим проблема.

                    аз също мисля, че Чичко Фър ще помогне с идеи и акъл ама го чакам да се върне от морето
                    EnduroX Alba-Damascena 2019

                    Коментар


                    • #11
                      До: как да направя чешма в балкана?

                      Първоначално публикуван от Тодор Пашов Преглед на мнение
                      здравейте
                      миналата седмица на поредната разходка в балкана видях един ручей на удобно място за направа на чешма. всъшност, удобно според мен.
                      наоколо няма други чешми а е на пътека, която често се ползва я от туристи, я от ендуристи.

                      това е просто един ручей, който се стича по склона, и се влива в реката по - долу.
                      лично аз пих от водата - нищо не ми стана

                      от доста време искам да направя именно чешма в балкана, в памет на баща ми, който беше голям родолюбец и планинар.

                      та сега на въпроса - какво да правя?

                      никога не съм правил такива неща и като взех да си задавам въпроси и да си отговарям, взе да става сложно

                      водата, която тече не е много сега, ама зимата не знам колко ще е
                      как се процедира?
                      първо да отбия водата, да направя нещо като водохващане със самата чешма, и после да върна водата?
                      това засега ми се струва разумен вариант ама знам ли - никога не съм си играл с такива неща

                      давайте акъл
                      Здравейте, незнам до къде сте стигнали но ако все още се нуждаете от помощ за чешмата , аз мога да ви дам съвет какво да направите но ще Ви задам няколко въпроса за да разбера някои неща които са важни за построяване на чешма.

                      Коментар


                      • #12
                        До: как да направя чешма в балкана?

                        Първоначално публикуван от savas Преглед на мнение
                        Здравейте, незнам до къде сте стигнали но ако все още се нуждаете от помощ за чешмата , аз мога да ви дам съвет какво да направите но ще Ви задам няколко въпроса за да разбера някои неща които са важни за построяване на чешма.
                        давай - до никъде не сме
                        ще потърся снимка за да видиш мястото
                        EnduroX Alba-Damascena 2019

                        Коментар


                        • #13
                          До: как да направя чешма в балкана?

                          Ето и снимките на мястото





                          дано да добиеш представа
                          EnduroX Alba-Damascena 2019

                          Коментар


                          • #14
                            До: как да направя чешма в балкана?

                            Първоначално публикуван от Тодор Пашов Преглед на мнение
                            Ето и снимките на мястото





                            дано да добиеш представа




                            Трябва да се разкопае там където сте поставили чучура за да се открие извора и да се направи каптаж за водохващане. Това е най-важното в началото. Ако водата се събира от различни места а не извира от едно място, трябва водохващането да се направи с дренаж.
                            Направете това и пак пишете, за да знам за кой вариант да Ви обясня.

                            Коментар


                            • #15
                              До: как да направя чешма в балкана?

                              водата не извира а просто се утича по улея - не съм проверявал, но не мисля че извира наблизо, че да позлваме тръби

                              и аз мисля, че трябва да се разрови и да се направи водохващане някакво като стигнем до там ще пиша
                              EnduroX Alba-Damascena 2019

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X