Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Свързване на генератор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Свързване на генератор

    Във връзка с мрачните прогнози за тежка зима с възможни спирания на тока скоро си купих генератор.Мислех при нужда да използвам удължител разклонител.Обаче при разговор с мой приятел,който се занимава с комплексно строителство,той ми каза,че мога да свържа генератора по много лесен начин-изключваш таблото с предпазителите,правиш си кабел с щепсели и в двата края и свързваш генератора с някой от контактите в къщата,като задължително фазата на контакта се свързва с фазата на генераторалИзглежда ми резонно и доста добро решение,но не съм много силен в електротехниката и затова реших да питам знаещите и можещи хора във Форума възможно ли е такова свързване.

  • #2
    От това което си написал, НЕ ПИПАЙ! И генератора няма фаза. Викай човек който ги чува нещата. За твоя безопастност е.
    Панайот Бърдарски
    0887 60 77 22

    Коментар


    • #3
      Това става само за някаква времянка, при аварийно положение. НЕ го ПРАВИ в къщи.
      По-добре намери някой, който е в час, и може да ти направи АВР в таблото. Тогава и само тогава нещата ще станат както трябва, и при всяко спиране ще може да се работи на генератор без проблеми, продължително време.
      Последно редактирано от KingofROAD; 07-12-22, 08:31.
      -Чем занимаетесь по жизни?
      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

      Коментар


      • #4
        Значи и друг се е замислил. Изкараха ме параноик.
        Направих си АВР, газифицирах генератора (9kW) и чукам на дърво. Защото нямам печка, нямам кюнец или дърво, само термопомпи - никакъв резервен вариант. Сега съм по спокоен. Генераторът поема цялата необходима мощност, при това на цена, близка до тази на EVN

        Коментар


        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          Може ли малко инфо за АВР-а, ДГ-то и тн. Някаква еднолинейна схемка?

        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Хич не си параноик, а реалист със спомени от младините когато имаше много и редовни прекъсвания на тока.
          Аз вчера си получих 5Квт суха дизелова печка, имам батерии, солари, малък и голям бензинов генератор и т.н. и все пак се моля да не се стига до там да ги ползвам, защото ще е брутално.
          Много хора просто не могат да си представят какво е усещането да нямаш ток, вода, газ и липса на опции насред студена зима и със семейство с деца

      • #5
        Първоначално публикуван от Николай Кесов Преглед на мнение
        Във връзка с мрачните прогнози за тежка зима с възможни спирания на тока скоро си купих генератор.
        Каква мощност е
        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

        Коментар


        • #6
          "KingofROAD коментирa
          Може ли малко инфо за АВР-а, ДГ-то и тн. Някаква еднолинейна схемка?"

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20221207_102218.jpg
Прегледи:273
Размер:81.1 КБ
ID:6902337
          Вижда се пресостатът, който следи налягането в гърнето и като се повиши (значи е запалил) спира стартера. Това дава представа за останалата част от схемата - чисто аналогова, с релета, контактори и релета за време. Отдолу в сандъка е бутилката и редуцир вентилите.


          Коментар


          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Чем проще, тем лучше. Авторски права върху схематЪ има ли ?

          • Паджеровод
            Паджеровод коментира
            Редактиране на коментар
            Ааа, още текат проби и изпитания. Какво да се прави - кризата за чипове ме налегна и мен, връщаме се към точковия диод😉

        • #7
          Най простото закачане на генератор е с ножов шалтер /превключвател/, Няма опасност да засрешнеш фази или да утрепеш някой , който работи по линията. Е, превключването е ръчно при това положение, за автоматика си иска табло и повече знания и чаркалаци.

          Между другото хасковлии продават готови табла за автоматика.
          Последно редактирано от piron45; 07-12-22, 14:29.

          Коментар


          • #8
            piron45 е дал вярното решение - трипозиционен превключвател.

            Силно препоръчвам да го монтира някой който знае какво прави, защото при грешка попадаме в проблемите със щепселите.

            ---

            Това с двата щепсела е от школата на Осама Бен Ладен за напреднали талибан-електротехници.

            Даже и никога да не го използваш по предназначение, наличието на такъв кабел изключително зле се съчетава с наличието например на хора под влиянието на психическо напрежение, алкохол или недостатъчна възраст.

            Освен рисковете нещо да изгори (вкл. къщата, вкл. повече от една къща) има и сериозен риск да "върнеш" напрежение в обществената мрежа, с което да утрепеш тези които се опитват да ти пуснат тока.

            ---

            Също така силно препоръчвам НЕизползването на каквато и да било автоматика за стартиране на генератор, както и за превключване на товара към генератора. Особено самоделна автоматика.

            И двете действия трябва да се правят от човек който присъства на място и знае как да реагира ако нещо се обърка.

            А повярвайте, неща се объркват много лесно - особено в нещо което работи веднъж на половин година.

            В противен случай, към горните рискове от пожар и токов удар се добавя и риск от отравяне с въглероден окис.

            ---

            Как се прави в големите установки с резервно захранване:

            1. Генераторът е отвън, на определено разстояние от определени неща
            2. Генераторът и инсталацията са правени от грамотни хора.
            3. Генераторът изобщо е дизелов. Това премахва риска от въглероден окис, както и от други неща.
            4. Генераторът е защитен от атмосферни влияния които биха привели в негодност обикновен преносим генератор за месец-два.
            5. Цялото нещо обслужва важни консуматори (болници, дейта центрове, централна администрация, военни обекти) където има дежурни служители които ги обслужват, а важността на обекта позволява разходите и рисковете.
            6. Установката подлежи на технически надзор и периодични проверки.

            Коментар


            • rosen_tapa
              rosen_tapa коментира
              Редактиране на коментар
              Между другото Осама Бин Ладен е строителен инжинер по образование а семейството му милиардери в строителния бранш

            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              Както е написал Ясен сериозното генераторно стопанство иска сериозни инвестиции и сериозни теоретични познания и практически опит по дадената материя . Експлоатирал съм генераторно стопанство с два работни генератора по 300 киловата и два резервни . Всяко военно летище така беше изградено отделно имаше поне десетина мобилни АД 30 които в случай на нужда се подкачаха към определени консуматори . Сега е лесно обаждате се примерно е на тия пичове http://www.marvakov.com/typical-conf...ions/page.html и проблема ви е решен .
              Последно редактирано от sek.1; 09-12-22, 06:56.

          • #9
            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение

            Това с двата щепсела е от школата на Осама Бен Ладен за напреднали талибан-електротехници.

            Даже и никога да не го използваш по предназначение, наличието на такъв кабел изключително зле се съчетава с наличието например на хора под влиянието на психическо напрежение, алкохол или недостатъчна възраст.

            Освен рисковете нещо да изгори (вкл. къщата, вкл. повече от една къща) има и сериозен риск да "върнеш" напрежение в обществената мрежа, с което да утрепеш тези които се опитват да ти пуснат тока.
            Аз съм правил такъв кабел, ползвам го под веднъж на година, но като го видя: изтрезнявам и се концентрирам на МАХ. Даже като го видя висящ и чакащ ми въздейства ...

            Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

            Коментар


            • #10
              Знаех си,че трябва да питам Форума.Явно ще си ползвам удължител разклонител.Благодаря на всички отзовали се.
              П.П.Към дядо Владо-3.5 киловата,ама дали е така наистина...

              Коментар


              • Николай Кесов
                Николай Кесов коментира
                Редактиране на коментар
                Генератора ще се ползва за захранване на два хладилника с фризери и един фризер-ракла при спиране на тока за по -продължително време.Всички предпазители ще бъдат изключени и след това ще ползвам генератора.Машината задължително ще бъде извън помещения под навес на открито.Към Дядо Владо-да разбирам ли,че мога да ползвам кабела щепсел-щепсел.

              • sek.1
                sek.1 коментира
                Редактиране на коментар
                По принцип фризер - хладилник ако не ги отваряш едно десетина часа няма проблеми . А сложиш ли вътре няколко акумолатора на ниска температура още толкова карат .

              • Dilyan Zagorchev
                Dilyan Zagorchev коментира
                Редактиране на коментар
                Станьо, това тубичките с течност ли са?

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X