Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Почистване на лепило от хартиено тиксо ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Почистване на лепило от хартиено тиксо ?

    Почистване на лепило от хартиено тиксо - с какъв разтворител може да се свали от деликатна основа?

    Историята: мебели бяха опаковани с картони, найлони и облепени с бояджийски тип хартиено тиксо. В това състояние са преседели повече от 1г.
    Сега им дойде времето да ги "разопаковам". И останаха дълги следи от лепилото на тиксото.
    Следите са 2 типа - лепкаво лепило и изсъхнало до твърдо лепило.

    Пробвах с наличната химия, която не би трябвало да повреди основата - "веро" за чинии, етилов спирт 95%, изопропилов спирт, АМБ,
    Имам и 2-3 вида "коресилин"-и, но тествах на скрито ъгълче - повреждат основата.

    Някой може ли да подскаже с какво да махна следите?

  • #2
    Има спрей на WURTH. Препарат за почистване на стари уплътнения и лепенки.

    Коментар


    • piron45
      piron45 коментира
      Редактиране на коментар
      Потвърждавам, тоя спрей е много добър. ползвам го от години и чисти добре.

  • #3
    Аз имам един промишлен разредител който е специална формула да не уврежда гумените валове на лакиращите и печатащите машини . Ако си от София може да ти сипя да пробваш . Със сигурност разтваря лепилото от стари лепенки .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #4
      Почиствал съм с WD40, но пробвайте на скрито място.
      LZ1AIV

      Коментар


      • blackfirefly
        blackfirefly коментира
        Редактиране на коментар
        +1

    • #5
      Продават течности за почистване на лепило от етикети.

      Ако не, би трябвало да стане с изопропилов алкохол. При почистване има една тънкост - да се почиства с почивки. Забърсва се каквото има за бърсане и се оставя. След 5 - 15 мин. се повтаря. И така докато се изчисти каквото има за чистене.
      Идеята на паузите е да се даде време на алкохола да разтвори повърхностния слой на лепилото. По тоя начин търкането и увреждането на повърхностите от него е на порядък по-малко.
      Методът е авторски.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #6
        Какъвто и готов продукт за премахване на етикети да вземеш ще свърши работа. Аз съм ползвал от лидъл и някакъв от практикрер, не помня името - вършат еднакво добре работа, досега нищо не са разтворили освен лепилото от етикета , но все пак пробвай на скрито местенце, кое как

        Коментар


        • #7
          Може и без химия, малко топлина, мъничко влага и после с прежален плат, търка се докато лепилото почне да става на рулца и те полепват по прежаления плат, бавно става но щади белите дробове и чуствителни на химии повърхности. Инак, ацетон и пак с плат става бързо и лесно без търкане почти.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #8
            Благодаря за информацията!

            С топло или абразивно търкане не става - поврежда основата.

            С изброените от мен разтворители съм свалял всякакви етикети от купешки стоки.

            Основния проблем е с изсъхналото лепило.

            Коментар


            • IvanIvanovi
              IvanIvanovi коментира
              Редактиране на коментар
              пробвай с препарат за стъкла, накисваш хубаво и после с вълнено парче или с грапавото на гъбата за чинии търкаш.
              може и т.н. магическа гъба

          • #9
            Пробвай и с мокри кърпички. Аз съм оставал изненадан.

            Коментар


            • #10
              Можеш да пробваш с газ за горене,на дограма върши работа.

              Коментар


              • #11
                Минерален терпентин чист без други разтворители....
                (ИЛИ боров,,, цената е различна само!
                Четка или гъба и парцал.
                Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
                Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

                Коментар


                • #12
                  Разни странни лепила от тиксо или лепенки съм чистил с мазнина - стар крем или даже олио. Слага се малко и се търка много. Когато самото лепило се отдели от повърхността, почиствате самата мазнина.

                  Коментар


                  • #13
                    Първоначално публикуван от Georgi_G Преглед на мнение
                    Пробвай и с мокри кърпички. Аз съм оставал изненадан.
                    И то точно едни определени масово синьо-лилави мокри кърпички, но напоследък ги има и като 2 чишита зелени (лимон и ябълка).



                    Безалкохолните в общия случай са на светлинни години от това.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #14
                      Лепилото на тиксото е маслоразтворимо и най-добре се сваля с такъв спрей, вкл. и WD-40. Ако е дървен мебел бих пробвал директно с масло, подходящо за поддръжка на дървото - така ще свършиш 2 в 1 полезни работи да не те е яд за хамалогията
                      Technical Rescue Direct - life lies in courage
                      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                      Коментар


                      • #15
                        От познати мебелисти взех течност с кодово име - чисти мекото "на ура".

                        За изсъхналото - твърдо е като боя и не се получава за момента.
                        Основата е някакво изкуствено покритие и малко ПВЦ фолио.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X