Обява

Свий
Няма добавени обяви.

заточване на ръчен трион

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • заточване на ръчен трион

    Здравейте, надявам се да съм оцелил раздела. Има ли как такъв обикновен трион да се наточи? Ползвам го за подрязване на дръвчета и подобни леки дейности. Визуално си изглежда добре, но вече едва реже
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:felco621.jpg
Прегледи:700
Размер:21.9 КБ
ID:6890939

  • #2
    Със захабени секачки правя чапраза, а заточването с триъгълна пила и триона който е от дядо ми реже много добре. Триона го стискам на менгемето с две парчета от квадрат 10х10 близко до зъбите за да не люлее при пиленето.
    Последно редактирано от boreto2; 19-09-22, 14:05.

    Коментар


    • #3
      Това ако е с чапраз се точи както прави Борето. Ама ако е с двоен зъб навътре - не знам...

      Коментар


      • #4
        ще опитам с триъгълна пила, мисля че за веригата на ел трион се ползва същата. С единичен зъб е триона
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220919_155228.jpg
Прегледи:611
Размер:458.0 КБ
ID:6890952

        Коментар


        • #5
          Дядо ми(аз вече съм на половин век) беше дърводелец и по много блед спомен с някакви клещи правеше чапраза на бичкиите и трионите. Може би нещо такова са били. https://bazar.bg/obiava-36437263/kleshti-za-chapraz
          Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

          Коментар


          • piron45
            piron45 коментира
            Редактиране на коментар
            Точно, Чапразило се нарича.

          • alexalex69
            alexalex69 коментира
            Редактиране на коментар
            Преди две седмици разчиствахме стара къща в Ронсдорф ( квартал на Вупертал ) и първото нещо което прибрах бяха клещите за чапраз . И моят дядо беше дърводелец и имам доста добра практика покрай него . Колко банцингови ленти са минали през ръцете ми не е ясно .....

        • #6
          С триъгална пила няма да стане (ъгъла е по малък от този на пилата),отделно триончетата са с висока твърдост. Имам две три сгъваеми триончета и въпреки отличните качества на материала, като случат метал се захабяват. Заточването става с една от пиличките с диамантена посипка (от комплекта), която е с ъгъл около 25-30 градуса в двата края или с диамантено дискче и дремела.

          Коментар


          • #7
            Освен клещите за чапраз може да се ползва и друго спец инструментче или направо широка здрава отвертка. Пиличката трябва да е с правилния ъгъл и според материала на триона.
            Снимките са от сборника "Направи си сам", издателство Техника, преди 30ина години. Само за онагледяване.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20220919_192821.jpg
Прегледи:610
Размер:660.7 КБ
ID:6890982

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20220919_192830.jpg
Прегледи:582
Размер:600.6 КБ
ID:6890983 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20220919_192846.jpg
Прегледи:725
Размер:497.9 КБ
ID:6890984

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X