Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изправяне на огънато арматурно желязо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Изправяне на огънато арматурно желязо

    Привет,

    Имам огънати в най-различни форми около 200кг. оребрено арматурно желязо Ф8 на пръчки 4м. Пръчките бяха затрупани и вадени от земята с механизация.

    Моля за съвет как да ги изправя така щото да станат годни за употреба.

    Мисля си за някаква машина с ролки, през която се пуска огънатия прът и излиза прав. Не знам дали такава машина съществува. ... Ръчното изправяне е немислимо.

    Поздрави,
    Георги
    АИГ-Заваряване ООД
    Производител на заваръчни апарати "DEL"
    http://www.aigwelding.com
    0889 522 036

  • #2
    Ето един вариант:
    https://www.youtube.com/watch?v=Ab6EQzZThXU
    Въпросът е какво ще правиш парчетата после?
    Георги Тонев

    Коментар


    • #3
      За този вариант, ако трябва да се направи машината, ще излезе по-скъпо от желязото.
      Като малък съм гледал по някои строежи, използваха стара арматура. Изправяха я с лостова система, подобна на такава с която се и огъва.
      Изправяха всяка вълна и гънка последователно. Но пък е много времеемко.

      Коментар


      • #4
        Така на око - връщане за "желязо" и купуване на нови ще излезе към 350 лева. Според мен няма шанс за по-добра цена.

        Коментар


        • #5
          "затрупани" в земята - верно, че желязото поскъпна, но това трябва да е корозирало, а след "изправянето" ще става само за арматура на пътеки. Ама то за това става и без много изправяне.
          Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

          Коментар


          • #6
            Като малък съм гледал как изправят арматура(не оребрена). Развиваха ролката, единия край вързан за някое дебело дърво или стълб, другия вързан на трактор и го изпъваха. Но поради малката дължина на пръчките, при теб едва ли е приложимо.
            Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

            Коментар


            • #7
              Гладкото и фигурното желязо са направени от различен вид стоманиЙ и тоя номер със стълба едва ли ще работи при второто.
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • #8
                Различни са, но пък се опъва до настъпването на пластична деформация. Но така или иначе в случая метода е неприложим.Демек от Ф8 пръчката сигурно става Ф7.5.
                Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                Коментар


                • #9
                  Изправят арматура от руло фирмите които правят охранителни рулетни щори .

                  Коментар


                  • #10
                    Първоначално публикуван от kameno karp Преглед на мнение
                    Различни са, но пък се опъва до настъпването на пластична деформация. Но така или иначе в случая метода е неприложим.Демек от Ф8 пръчката сигурно става Ф7.5.
                    Това, дето се опъва, се опъва като сопол, щото и почти от това е правено. Къдраво желязо не се опъва. Такова, било под земята, вероятно ще се и скъса, ако не направи друга беля. Стоманата няма НИЩО общо.

                    Към автора на темата - най-доброто, което можеш да направиш с това желязо е да го върнеш за скрап. Да беше поня тон-два, да мислиш нещо, ама за 200 кила няма шанс да съчиниш нещо ценово смислено.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                      За този вариант, ако трябва да се направи машината, ще излезе по-скъпо от желязото.
                      Като малък съм гледал по някои строежи, използваха стара арматура. Изправяха я с лостова система, подобна на такава с която се и огъва.
                      Изправяха всяка вълна и гънка последователно. Но пък е много времеемко.
                      Имам я тази лостова система, "бигларка" се казва. Добра идея, ще пробвам.

                      Благодаря на всички отзовали се! Успешна и здрава Нова Година!

                      Поздрави,
                      Георги

                      АИГ-Заваряване ООД
                      Производител на заваръчни апарати "DEL"
                      http://www.aigwelding.com
                      0889 522 036

                      Коментар


                      • #12
                        И още една подробност, ако арматурата е стара, има реален шанс да е истинска стомана, за разлика от новите евтини говнолини, с които зареждат търгашите, казвам търгашите а не търговците.

                        И аз имам няколко стотин кг, огънати на две, че инак не влизаха в буса.

                        По-голямо ми е притеснението с корозията в бетона от колкото огъването.
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • KingofROAD
                          KingofROAD коментира
                          Редактиране на коментар
                          доколкото разбрах май не била потопявана в бетона, мой пропуск...
                          За острова май стандартите са по-други......

                        • сто
                          сто коментира
                          Редактиране на коментар
                          Лични лаишки впечатления - влагата минава през бетона и желязото си корозира. Не със скоростта с която го прави на открито, разбира се.

                        • kbot
                          kbot коментира
                          Редактиране на коментар
                          @сто: В бетона се слагат разни неща, за да не влиза влага. Но не се слага ръждиво желязо.

                      • #13
                        Сега виждам темата и не знам има ли развитие и дали има смисъл да пиша, но що пък не.
                        Машини за изправяне има/ше, точно с ролки и зъбчатки вътре навремето из разните заводи за стоманобетонни изделия. Аз съм изправял с биглар, разбира се отделни пръти и пръчки, после където има някоя кривка стягам на менгемето и става екстра. Имаше един арматуристки инструмент навремето, сега не знам има ли ги пак - викахме му вилка или кози крак. То пак си е кози крак само че е двоен отпред - двуцевка един вид. Също и друг - обикновен лост и отгоре на Г заварени две парчета по 8-10 сантима през 5-6 санта. С това нещо се захваща арматурата, от едната страна сезастъпва с крак, от другата се натиска и така се придава форма квато трябва. Опъването с трактор, камион, каруца с два коня беше редовно упражнение навремето но е само за гладкото желязо на кангали Фи 6 или 8. Другото стандартно си е на пръти/връзки на 12 или 6 метра и т.н.
                        И само да добавя, че по БДС арматурната стомана /да, стомана/ беше на няколко класа по якостните качества, т.е. якост на опън. Сега вече е въпрос на преценка това желязо кривото дали и какво си заслужава да се прави с него.
                        Само като пример давам. Имаме завод в нашия градец дето правят стълбове - там арматурата е от студено теглена двустранно прищипната стомана - по-яка от горещовалцваната рибя кост. Та бракувани от производството стълбове или свалени от експлоатация се харчеха като топъл хляб - хората ги разбиваха с чукове и вадеха пръчката. 90-те масово се правеха гаражи /че и с мази-механи отдолу/, па и други работи, ний също строяхме и аз имах психическа /надявам се и физическа / нагласа за едно такова упражнение, но на баща ми му беше по-лесно да вземе арматура отколкото да намери такъв стълб. При нас тогава транспортът беше най-големият проблем, всъщност.

                        Коментар


                        • са6о
                          са6о коментира
                          Редактиране на коментар
                          Инструментът го наричаме габел. Поне при нас де. Излизат изображения в гъгъл , значи си е така . Прави се от каквото човек има под ръка. Но в нас си използвам един от кормилен прът на уазка и отдолу заварена скоба за ресор . Познай от какво

                        • jordanov sv
                          jordanov sv коментира
                          Редактиране на коментар
                          Даа-да, габел наистина, и така съм го чувал от майсторите. Имам три месеца стаж в Заводски строежи, ама беше преди трийсе и седем години и някои точни термини вече ми се губят, хаха.

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X