Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Строеж на постройка до границата със съседен имот

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Строеж на постройка до границата със съседен имот

    Здравейте, вярно ли е че ако разреша строеж до границата на имота ми, ако искам също да строя, трябва да е на три метра от този строеж? Не намирам точна информация в зут. И има ли право някой да постави покрива на такъв строеж в моя имот?

  • #2
    Не съм спец по ЗУТ но , щом ти ще разрешаваш на някого да строи на твоята граница ти си човека който поставя условията.
    Тоест можеш да изискаш от другата страна покрива на строежа да не е в твоя имот и водоотвеждането също да не влиза в имота ти.
    Можеш да поискаш и съгласие от тях и ти да строиш на същата граница.
    Май се прави някакъв нотариално заверен договор в които един на друг си давате права или нещо такова.
    Да каже някои който е на Ти със ЗУТ как точно става.

    ЗУТ определя правилата когато няма взаймно съгласие на страните по застряването на общи граници,но при взаймно съгласие може да се правят договорки различни от това което позволява ЗУТ и не е незаконно има си процедура.

    Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
    Място и хора към които да принадлежи ...

    Коментар


    • #3
      Там е работата, че не съм решил какво да строя, просто имам идеи да ползвам мястото. Дали ще е навес или тухлена постройка не мога да кажа, защото не ми е приоритет и няма да го правя сега. Но не искам да дам права на някой, а той после да ми забранява. А това за покрива ще е трудно - ако стената е на границата, покрива влиза с поне 30 см и това и физически ще ме спре да строя, защото ще е много ниско. Но ще направя всичко да не го допусна

      Коментар


      • #4
        Щом разписваш на комшията да строи на границата на имота, автоматично и ти имаш право на същото, без да му искаш каквото и да било после.
        Това, разбира се, минава през общината с уведомление и конструктивно становище като 6-та категория, като към него е приложена и твоята (на собственика по документи) декларация за съгласие.

        Ската на покрива трябва да е с наклон към мястото към което принадлежи, пък когато/ако и ти правиш същото, билото ви е общо, ако не ви се разминават височините, но така или иначе, допълнителното застрояване не може да е двуетажно.
        ​​​​​
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          Трудно е да се каже без да се види конкретната скица!
          По принцип това е свързано застрояване - зависи къде е мястото (дали е в град) дали има пуп и какво точно е дадено в него.
          Ако е в град - даже и да дадеш разрешение това не значи че и общината ще го даде - зависи и от пуп-а.
          Аз лично съм го правил това. И лесно убедих съседа - в общи линии аз печеля бая квадрати като строя на калкан на неговата граница ама и той печели същото от неговата страна.На практика се застроява повече отколкото е официалното разрешение в скицата.Това с покрива в твоята част - няма как да стане - не е разрешено просто трябва по друг начин да е..даже и вода от улука не трябва да влиза в другия имот...
          Пак казвам - зависи от конкретния случай - повече инфо само като се види скицата...

          Коментар


          • #6
            И когато се смени собствеността и имената на титулярите, всички тия "договорености" стават твърда и неудобна тоалетна хартия водейки със себе си множество неприятности.

            В остров дъждоландия има начин за уреждане на такива неща БЕЗ описване на титутляри, за родината обаче не съм сигурен (а точно лятото имах такъв казус), че има надежден начин, който да има гаранции в бъдещето, нека юристите с опит в тази сфера да кажат.

            Не съм сигурен за буквалния превод от английски, но трябва да е нещо от рода на "тежести към имота" или нещо подобно, дефакто и деюре има задължения, условия и изисквания, които са безсрочни и обвързват собствениците и ползвателите на имота БЕЗ изключения при точно описаните условия в тези "тежести", дийдс се казва на английски.
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • IvanIvanovi
              IvanIvanovi коментира
              Редактиране на коментар
              ако са нотариално заверени съгласия, си важат - нали на база на тях се взима разрешителното за строеж. Точно главният архитект на общината ми го обясняваше миналата година.
              виж, ако е устно, а строежа е без документи, тогава като се скарат съседите може и самият разрешил да пусне жалба в общината

            • BatGeorgeone
              BatGeorgeone коментира
              Редактиране на коментар
              И точно съгласията са поименни, и след смяна на титулярите(продажба, преотдаване или наследяване) тези съглашения стават тоалетна хартия, това НЕ е така уредено примерно в Англия но за България не са един или два прецедентите с проблеми въпреки нотариално заверените съгласия.

          • #7
            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
            Щом разписваш на комшията да строи на границата на имота, автоматично и ти имаш право на същото, без да му искаш каквото и да било после.
            Това, разбира се, минава през общината с уведомление и конструктивно становище като 6-та категория, като към него е приложена и твоята (на собственика по документи) декларация за съгласие.

            Ската на покрива трябва да е с наклон към мястото към което принадлежи, пък когато/ако и ти правиш същото, билото ви е общо, ако не ви се разминават височините, но така или иначе, допълнителното застрояване не може да е двуетажно.
            ​​​​​
            ако автоматично и аз придобивам право е добре, но имам познат който така разрешил отдавна строеж и после на него му отказали да строи до съседния строеж. Та сигурно трябва да се посети общината

            Коментар


            • #8
              Първоначално публикуван от neumoren Преглед на мнение

              ако автоматично и аз придобивам право е добре, но имам познат който така разрешил отдавна строеж и после на него му отказали да строи до съседния строеж. Та сигурно трябва да се посети общината
              Не би трябвало да е вярно това.
              Ако става дума за нормален град с ясно уреден ПУП и на практика това какво може да се строи реално е определено със скица от общината. Тази скица на практика е извадка от целия устройствен план на целия град. И на практика ти искаш промяна на този план и тогава реда по ЗУТ е следния :

              Ти и съседа ти заедно подавате молба за промяна на реда и стъпката на застрояването - главния архитект на града я разглежда и разрешава или отказва.
              Ако разреши на практика той променя устройствения план на града и съответно ти издава на теб нова скица дето има нови параметри. И това е.
              Ако някой ден съседа ти реши да строи - той просто си вади неговата скица(извадка от ПУП) съответно и на него там стъпката е калкан за теб...С други думи това е вписано вече и няма промяна.

              Не би трябвало да се иска разрешение от никой съсед ако искаш да строиш това което е дадено в твоята скица!

              Зут - а на практика е сбор от правила - и ти трябва да ги спазиш всичките.Те не си противоречат и всички архитекти строители както и такива като мен би трябвало да ги знаят.

              Коментар


              • #9
                Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение



                Не би трябвало да се иска разрешение от никой съсед ако искаш да строиш това което е дадено в твоята скица!
                значи това го разбирам така - в неговата скица има постройка и може да си построи, ремонтира и тн. В моята няма и ако искам да построя, вадя от общината

                Коментар


                • mishomishev
                  mishomishev коментира
                  Редактиране на коментар
                  Не съм сигурен! В неговите скица от кадастъра - би трябвало да има всички съществуващи сгради. Но това не означава че може и да строи в същия вид.Може да са на доизживяване.В смисъл да прави само ремонти.Скица от кадастъра не е същата като скица от общината.Скицата от общината и викат виза за проектиране и нейната цел е да покаже какво може и какво не може да се строи.20 лв струва.
                  Водеща е скицата от общината - там пише съвсем точно какво може ти да строиш - ама и съседите около теб! Защото тази скица е извадка от общия градоустройствен план.Един вид най важния документ за строежи. Една като се види тази скица - може да се каже какво можеш ти и какво може съседа.
                  Ако в тази скица е дадено примерно една страна без отстояние и ти строиш до границата на съседа ти а той не е съгласен и пусне жалба - от общината ще направят проверка и ще оставят жалбата без последствия - сиреч строи се по утвърдения от години план и жалбите са неоснователни.
                  Затова когато имаш земя - недей се хваща на приказки на съседи и приятели кой какво ще разреши. Извади си скицата и виж първо града какво ще ти разреши - една тогава идват приказките.
                  Последно редактирано от mishomishev; 05-11-21, 07:54. Причина: забравих

              • #10
                МишоМишев, НЕ си прав за това => ..."Скица от кадастъра не е същата като скица от общината.Скицата от общината и викат виза за проектиране и нейната цел е да покаже какво може и какво не може да се строи."...

                Виза за проектиране е документ, който НЕ е нещо което се "вади" в общината.

                ПУП е нещото, което ще даде параметрите на възможно строителство в конкретен УПИ.

                Визата и ПУПа на определен имот имат грубо казано "срок на годност" след който стават тоалетна хартия.

                Колегата хубаво пита по форумите за да придобие груба представа от посоките в които да се насочи но и рискува много да бъде подведен от добрите намерения на множеството НЕпрофесионалисти като мен и теб Мишев.

                Аз бих заложил на консултация с Главния Архтект в района, после допълнителна консултация с поне един Архитект и Проектант с опит в същия район за да съм сигурен, че никой от тримата + интернет съветите няма да ме "пратят за зелен хайвер" къде нарочно, къде случайно или по невнимание!
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • Пенчо
                  Пенчо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Абцолютно подкрепям!
                  И сега колега от форума се опитва да си ремонтира кочината пред блока, защото е решил дето знае повече от сервизните специалисти.
                  Хем е с две леви ръце, хем си мисли, че всичко в нета е истина.
                  Последно редактирано от Пенчо; 05-11-21, 09:10.

              • #11
                Препоръчвам да се свържете с специалист, тъй като казусът е сложен. ето един наш човек: https://www.terkplus.com/
                ;-)
                Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
                нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

                Коментар


                • ikristiqn
                  ikristiqn коментира
                  Редактиране на коментар
                  BatGeorgeone - той ми е съдружник в друг бизнес и мога да гарантирам относно качеството на работата. При въпроси обаче, препоръчвам първо да се свържеж с мен ;-)

                • BatGeorgeone
                  BatGeorgeone коментира
                  Редактиране на коментар
                  Няма, свърши вече, имам му данните и ще те прескоча )

                • ikristiqn
                  ikristiqn коментира
                  Редактиране на коментар
                  BatGeorgeone - само доброто ти мисля

              • #12
                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                МишоМишев, НЕ си прав за това => ..."Скица от кадастъра не е същата като скица от общината.Скицата от общината и викат виза за проектиране и нейната цел е да покаже какво може и какво не може да се строи."...

                Виза за проектиране е документ, който НЕ е нещо което се "вади" в общината.

                ПУП е нещото, което ще даде параметрите на възможно строителство в конкретен УПИ.
                Вярно че не съм в бранша от 3 години но :

                Виза за проектиране се вади от общината - представлява извадка от общия градоустройствен план.
                Представлява скица на мястото със стъпка на застрояването кинт височини откъде се присъединяват вода и канал прочие други неща. Точно общината го дава.

                Скица от кадастъра е съвсем друго нещо. Там има груб план със съществуващите постройки и мащаби и квадратури. Издава се от кадастъра и целта е при покупко продажба да се идентифицира точно имота... с точен номер и прочие.

                Наистина и двете имат срок на годност.Или актуалност...

                Ако мислиш че бъркам - посочи къде и ме поправи! Въпреки че не съм архитект - работих по ЗУТ повече от 10 години... викаш да съм забравил практиките??
                Мога да пусна и конкретни примери с скица от кадастъра и скица(виза за проектиране)

                Коментар


                • IvanIvanovi
                  IvanIvanovi коментира
                  Редактиране на коментар
                  Скицата от кадастъра вече е безсрочна, а не 6 месеца както беше преди - промениха го наскоро.

              • #13
                Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение

                Вярно че не съм в бранша от 3 години но :

                Виза за проектиране се вади от общината - представлява извадка от общия градоустройствен план.
                Представлява скица на мястото със стъпка на застрояването кинт височини откъде се присъединяват вода и канал прочие други неща. Точно общината го дава.

                Скица от кадастъра е съвсем друго нещо. Там има груб план със съществуващите постройки и мащаби и квадратури. Издава се от кадастъра и целта е при покупко продажба да се идентифицира точно имота... с точен номер и прочие.

                Наистина и двете имат срок на годност.Или актуалност...

                Ако мислиш че бъркам - посочи къде и ме поправи! Въпреки че не съм архитект - работих по ЗУТ повече от 10 години... викаш да съм забравил практиките??
                Мога да пусна и конкретни примери с скица от кадастъра и скица(виза за проектиране)
                Виза за проектиране е писмен документ в българската административна практика, изготвен от съответната общинска администрация въз основа на действащия подробен устройствен план и подписан от главния архитект на общината за конкретен урегулиран поземлен имот (УПИ).

                След като възложителят е собственик на урегулиран поземлен имот (притежава документ за собственост), той има право да получи виза за проектиране. За да получи визата, е необходимо да подаде писмено заявление до техническата служба на общината. Възложителят подготвя две копия на заявлението, като едното подава в общината, а на втория екземпляр служителят, който приема заявлението, отбелязва входящия номер и датата на подаване на заявлението. Визата за проектиране се издава от главния архитект на общината в 14-дневен срок от датата на подаване на заявлението.

                Визата за проектиране притежава следните параметри: точно наименование на строежа; име на собственика; документ за собственост; разположение; начин на застрояване и предназначение на строежа; необходими пределно допустими показатели, мерки и разстояния на застрояването; архитектурно-устройствена, екологична, инфраструктурна и друга информация за ползване на водни, енергийни и други ресурси; необходими документи, които трябва да се представят от възложителя за издаване на разрешение за строеж.

                Целта на визата за проектиране е да се удостовери, че съществува поземлен имот, който е урегулиран, и за който, съгласно действащ подробен устройствен план, са определени граници, размер, характеристики, достъп до имота, предназначение и други. Освен това целта е да се разреши проектиране за урегулирания имот, като се определят начинът и характерът на застрояването му и/или възможността за застрояването му в съответствие със строителните правила и нормативи и нормативната уредба по проектиране и строителство. Визата за проектиране е основание за изработване на инвестиционен проект.

                Документите, необходими за издаване на виза за проектиране, са: заявление по образец, копие от документ за собственост, скица от действащия регулационен план, мотивирано предложение (ако е необходимо), нотариално заверени съгласия от съседите (при свързано ниско застрояване). Визата за проектиране важи за срок от 6 месеца. След това е нужно да се презавери.
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • Чавдар (V93)
                  Чавдар (V93) коментира
                  Редактиране на коментар
                  И каква е целта на копирането на горния текст?!?

                • BatGeorgeone
                  BatGeorgeone коментира
                  Редактиране на коментар
                  Изначално и по подразбиране първи приоритет ми е да те издразня теб и едва след това да опитам да добавя стойност като обясня с повече аргументи какво искам да кажа и последно но не по значение да подскажа на читателите как НИКАК не е добре да се доверяват напълно и да се образоват от "квалифицирани Интернет експерти" като мен и Мишо.

                • mishomishev
                  mishomishev коментира
                  Редактиране на коментар
                  По принцип непрекъснато хората се равняват по мен.Не знам защо. И непрекъснато ме изпитват. Няма лошо.
                  В случая копирането на горния текст е глупост - то просто потвърждава казаното от мен. Хората искат по накратко..или тълкуване.Никва стойност не добавя това.
                  Съгласен съм че аз съм нищожен капацитет - често казано нямам и комплекси да се доказвам..
                  По принцип умните хора - постъпват по друг начин. След като съм казал нещо и съм сигурен - ми просто ще проверят думите ми.Обикновенно проверката е бърза и целенасочена.Води до определен резултат.
                  Аз разбира се не съм специалист в ЗУТ.
                  Но съм построил 11 ЖСК от нулата - като в 90% от случаите аз съм изчислил правилно потенциала и съм казал на архитекта какво точно да проектира.Защото обикновенно във визата за проектиране дават параметри които не ни удовлетворяват.И съответно трябва да се мине процедура по увеличение на кинт респективно кота било и прочие...
                  Нямам нищо против да ме изпитват.Винаги мога да науча и нещо ново.Ако в случая автора на темата пусне скица/виза за проектиране тук - мога да определя какво може и какво не може.Мога да очертая и потенциала и възможностите на съседите и това не по зле от архитект.
                  Ако тука постнат скица виза - мога да начертая набързо идеен проект - и да го защитя юридически)) И то не по зле от архитект.
                  Твърдя че сегашните архитекти са 90% проектанти и 10% юристи(зут) А трябва да е обратното...Защото винаги клиента отива при архитекта с думите: "Искам това и това" архитекта обаче казва " Ама не може защото онова..."
                  Не искам да се карам - ако за бат Georgeone е такъв голям проблем колко знам - ще му изпратя линкове на сградите които аз съм построил.Защото може да съм тъп ама пък имам претенции че една от най хубавите сгради(ЖСК) е мое дело.Че и съм кандидатствал за това)) ама не спечелих)

              • #14
                Забравих да напиша нещо важно което не го пише в ЗУТ но трябва да се има във впредвид от собствениците на парцели...
                Във визата за строеж наистина са дадени параметрите по които се проектира - т.е по които ще строиш.
                Много често тези параметри не се харесват на собствениците.
                И те могат да се променят ако искането за промяна е мотивирано и обосновано.Или казано не нарушава нечии интереси...
                Тази промяна обикновенно се прави от архитектите. Те изготвят нов план предложение за конкретния парцел и после това се пуска за разглеждане в общинския съвет.
                Тази процедура трае дълго - аз съм я правил доста пъти и най кратко беше около 6-7 месеца(промяна от ниско към средно) и най дълго около година и половина - там исках промяна на стъпката на застрояване.Което е много сериозна промяна.

                Та да знаете че параметрите по визата не са окончателни и можете да ги променяте...Затова винаги трябва да сте нащрек когато съседа обмисля да строи Защото ако е умен и подкован може да разбута и вашето място...
                П.П
                Всички тези въпроси са уредени в ЗУТ. Те не трябва да се движат от адвокати(досега не съм виждал адвокат силен по ЗУТ) . Хората които са най запознати с това са активните архитекти по населено място(защото знаят особеностите) и най вече главния архитект. Въпреки че съм имал случай главния архитект каза "НЕ" - ама после стана "ДА"

                Коментар


                • BatGeorgeone
                  BatGeorgeone коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ей сега вече си стиснАхме ръцете

              • #15
                Може би, казуса ми не е за тук, но все пак искам съвет. Може пък някой да се е сблъсквал с такъв казус. Наследих градски имот от общо 104 кв.м, къщата е само 39 кв.м стара кирпичена румънска къщурка, без основи с пропадащ покрив. Урбанизирана, начин на трайно ползване ниско застрояване до 10 м, налага ми се да взема решение какво да я правя защото нямам друг избор. Нямам нито план скица на имота нито друг документ, само нотариален акт за наследството и кадастрални скици. Та въпроса ми е: Мога ли да построя нещо по-голямо от тази квадратура като го водя Реновиране с изменения /увеличаване квадратурата/ и какъв е редът за започване на нещо такова. Досега не съм имала такъв житейски казус и ми е трудно да взема решение. Да търся имот за закупуване или да започна строеж на това място.

                Коментар


                • neumoren
                  neumoren коментира
                  Редактиране на коментар
                  Строите една кооперация отгоре за пра пра пра внуците да има и таковайте таковата на закона 😠 аз каква тема поствам, вие какво искате да изнаглеете като типичния ганьо 😠

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X