Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Битумни керемиди. Какви/от къде?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Битумни керемиди. Какви/от къде?

    Преди години (много, над 15), имах някакъв поглед върху пазара, но към момента съм тотален лаик по темата.

    Ще сменям ондулин, монтиран върху навес+гараж, 5-скатен Г-образен покрив. Основата са 25мм дъски, почти идеално равна и в добро състояние, смятам да ги слагам без други подложки, а директно да кова.

    Ако фирмата предлага всички нужни елелемнти (капаци и обратния им вариант) и крепеж, още по-добре.

    Цената, да речем, е без значение, стига да не е съвсем перверзна.

    Важно е да изтрае повече - имаше през годините разни инциденти с изфирясала посипка или прекалено мек битум, сътоветно с кофти последствия. Имаше и разни варианти, които се самозалепват, както и такива, които не се и искат нагряване с горелка. Предпочитам лесниния, естествено, но не и ако е за сметка на качеството.

    Чакам вашите 5 стинки.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    С приоритет да изтрае повече , препоръчвам ИКО . Не знам в момента доколко е перверзна цената , щото от няколко месеца перверзиите в цените на материалите нарастват.

    Коментар


    • #3
      +1 за ИКО. Мога да кажа след 12г. вече на изключително сложен покрив около 160кв.м със 7бр улами, над 12бр малки била и 3 комина и много малък наклон на места под 12* за ИКО кеийбридж - държи се без забележка. Естествено ядох гад една от терасите, заради бай пОм@к, който бе решил, че му е по-лесно да кове керемидите пред ред и иЧ да не отлепва предпазното целофанче на долната страна на паното, което пази "самозалепващия" битум. Така един януари месец към 2015-16г. си намерих 2кв.м. керемиди на улицата. Как съм го поправил на -18* с вятър аз си знам, но изтрая зимата. После го направих като хората. Иначе никакви проблеми и течове до тук да чукна на дърво.
      В улуците да кажем първия месец имаше съвсем едва доловими следи от посипка. След това нищо до ден днешен.

      Та извода е, че при качествен монтаж баШ тая керемида е бонбон и си струва.

      Коментар


      • #4
        Без да съм специалист, потвърждавам, че IKO са много качествени. Мембраната на IKO също е в пъти по качествена от тези с които съм сравнявал.
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #5
          IKO ще да са тогава. намирам цени от 16-19лв (в зависимост от модела), срещо около 10 за останалите. Не е драма - около 30-40 квадрата е покривчето.

          Благодаря.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • kbot
            kbot коментира
            Редактиране на коментар
            + 1 за IKO. Аз ги слагах миналата година. Нищо не е мръднало, хората са коректни и има всичко необходимо на едно място.
            40 квадрата беше под 3000лв високия клас с улуците и тенекиите.

          • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
            ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
            Редактиране на коментар
            Кои хора имаш предвид ?

          • kbot
            kbot коментира
            Редактиране на коментар
            Тия хора, дето продават IKO-то

        • #6
          аз сложих Ондувила заради визията, впечатления нямам много - сложих ги м октомври 20г.
          ________________________________________________
          Subaru OUTBACK 2,5
          Hyundai TUCSON 2.0

          Коментар


          • #7
            Аз вече не строя ама ядох хурката с битумните керемиди... Сложих ги директно върху дървената обшивка и всичко беше наред в продължение на 5-6 години(не помня вече)
            Обаче после започнаха да пропускат.. Намерих дупката и я запуших с битум (от саламите). След година - протече на друго място...
            Та според мен ситуацията с битумните керемиди е следната:
            Първо слагаш отдолу някакъв водонепропусклив слой - било на изола петров било било друг --- абе каквото и да е...
            И едва тогава се отгоре се слагат битумните керемиди.
            На практика идеята е че битумните керемиди пазят от слънцето и преки външни условия вътрешния слой! Който е същинската изолация...
            Директното слънце - буквално ебава мамата на всичко - устоява само камъка и.... затова битумните керемиди имат посипка--- барем се позапазят...Ама слънцето ги прегаря с годините и почват да пропускат!
            Ако ще се прави за повече от 5 години - аз препоръчвам да има вътрешен слой изолация защитен от битума...
            Не струва скъпо но е сигурно!

            Коментар


            • sparkybg
              sparkybg коментира
              Редактиране на коментар
              Това се случва при некачествени, или грешки в монтажа. Виждал съм го на живо, ама отдавна. Затова и отворих темата - да избегна такива
              перипетии поне откъм качество. Има едни на 20 години, дето са ми от време на време пред очите - собственика не се е оплакал че пускат.

            • mishomishev
              mishomishev коментира
              Редактиране на коментар
              Не са некачествени нито има грешка в монтажа! Същото се наблюдаше и при други обекти...
              Просто твърдя че под битумните керемиди трябва да има втори непропосклив слой!
              Като този слой може да бъде всякакав - помня че един от майсторите каза че го домързяло и досвидяло да слага вътрешен и просто намазал покрива с няква си течна гума - била евтина баката...
              Твърди че е станало - ама все пак не са минали 6-7 години...
              Както и да е - аз повече битумни керемиди без подсигуряващ слой не слагам...

            • kbot
              kbot коментира
              Редактиране на коментар
              Всяка керемида си има инструкция за монтаж. Свободни съчинения и нисък клас керемиди водят до лош резултат.

          • #8
            TEGOLA CANADESE монтирани миналия век и до сега нямат признаци на изхабяване. Не знам през този век доколко са качествени и каква е цената им.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #9
              Аз съм с Тегола Готик, но покрива е на една година. И по инструкции си имат специален слой под тях (някаква мембрана май се водеше). Та подкрепям, че ако се следва технологията и се изпълни качествено живота би трябвало да е в пъти повече от 5-6 години.

              Ей тук има някакъв детайл за полагането на мембраната - https://www.tegolacanadese.com/en/components/startbar/ .
              Последно редактирано от brum; 06-07-21, 21:38.

              Коментар


              • #10
                Преди десетина години покрих гаража и навеса си с битумни рула воалит с посипка на Изола Петров. До миналата година проблеми категорично нямаше. Сега обаче протече. Видимо покривът изглежда добре, без видими пробойни. Факт е, обаче че тече. Покривът е от дъски - ламарини от печатарски плаки и върху тях воалитът.
                "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                Коментар


                • mishomishev
                  mishomishev коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ами аз това имах във впредвид по горните ми постове. След години битумните керемиди (каквито и да са) почват да пропускат.Като този факт го отчетох и на моя навес ама и на доста други обекти.И след подробно изследване установих че самите битумни керемиди пропускат.Имат микроцепнатини вече не са гъвкави лесно се трошат и така..Направо прегарят от слънцето.
                  Естетвено този процес е различен според мен - зависи какъв е ската какво изложение колко го грее слънцето и прочие---
                  Затова се полага вътрешен допълинтелен изолиращ слой!

                • sparkybg
                  sparkybg коментира
                  Редактиране на коментар
                  Описал си точно какво се случва с керемиди, дето не са върха на сладоледа. Въпросните Tegola Canadese и IKO си я имат мембраната вътре тях, нищо че по предписание отдолу пак се слага допълнителен слой. Отделно, има клипчета на IKO - още при разопаковането ги гънат до степен, на коята някои други видове изобщо не биха устискали.

                  Ще видя дали ще слагам първия слой. То не е и кой-знае каква философия - покривчето е лесно и без друго. Другия вариант е - колкото изкарат, и след 5-10-15 или колкото там години, като протекат, още едни отгоре.

              • #11

                sparkybg коментира: "....като протекат, още едни отгоре."

                Това няма как да стане. Всичко се сваля за следващите.
                Аз слагах тяхната си мембрана, въпреки че имах и 4мм битумна. С битумната се работи много по-трудно. На IKO мембраната просто се кове с чук-такер. Имам сложни чупки и нищо никъде не тече (засега ).



                Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                Коментар


                • #12
                  Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение

                  Това няма как да стане. Всичко се сваля за следващите.
                  Защо?

                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #13
                    Керемидите се коват на равна повърхност. Доста са дебели. Втория слой няма как да е на равно.
                    Говорил съм с хората от Армормат. Те основно правят покриви, продажбата на материалки не е основна дейност. Правят и лошо направени такива.
                    Та всичко старо се сваля до основата. Има даже специални инструменти за сваляне на шиндли.

                    P.S. Обаче върху шиндлите може да сложиш скара, и отгоре метални керемиди или битумни вълнообразни.
                    Последно редактирано от kbot; 07-07-21, 12:41.
                    Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                    Коментар


                    • #14
                      https://youtu.be/wz-qnnIVLfs


                      За ИКО
                      Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                      Коментар


                      • #15
                        Още нещо съм забравил да спомена, АМА МНОГО ВАЖНО за всички които четат темата. При Спарки, доколкото разбрах няма много улами (места където се срещат два наклона), но при мен са 7бр, изключително сложен и разчупен покрив. Та именно там, освен спазената технология от производителя не кИрмИдите - ИКО, аз сложих с помощта на един мургав съгражданин (много читав междудругото) слой поцинкована ламарина 0.8мм. Като по всички краища, въпросния направи "водобранни" улей. Ламарината свършва в улука. Препоръчвам го на всеки който има сложен покрив с малък наклон. На уламите са най-големите язви. Именно там най-често се пука воалита на рола, който се поставя там и почват проблемите.

                        Успех

                        п.п. и аз си патих с тия ефтините воалити на рола. 7 години изкара такъв над една пристройка (30-тина квадрата). После сложихме отгоре втори слой пак такъв воалит и сега ( 10 години по-късно) пак тече над стрехата

                        Коментар


                        • sparkybg
                          sparkybg коментира
                          Редактиране на коментар
                          Една улама е само - вътрешния ръб на Г-то. И не знам дали има 2 метра дължина. Не помня в момента какво е сложено там, но не тече. Тече на нетипични места - примерно по средата (не точно) на 2 от скатовете.

                        • kbot
                          kbot коментира
                          Редактиране на коментар
                          Рулото е 4м, не режат. Моята улама е под 3м по центъра, и отиде почти цялото руло заради ъглите.

                        • I.Stoyanov
                          I.Stoyanov коментира
                          Редактиране на коментар
                          Tъй де и аз сложих всичко препоръчано от ИКО, но ПОД това, дори под мембраната има ламаринка. Просто за осигуровка.

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X