Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сваляне на тапети от гипскартон ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сваляне на тапети от гипскартон ?

    Привет ,

    По стечение на обстоятелствата се захванах с основен ремонт на апартамента . Таваните и някои от стените ще бъдат с обшивка гипскартон и вата . За таваните не се притеснявам , там ще е боя навсякъде - класическо изпълнение . Но за някои стени евентуално се замислям за тапети или лепене на мдф панели , но има едно но....след време не знам ако залепя тапети на гипскартон , как ще се свалят ?
    При всички положения ще се шпакловат стените 2-3 ръце цялостно (не само по фугите на картона ) и въпреки това нещо не съм оптимист , че премахването на тапетите след време ще е сполучливо .....
    Приемам всякакви съвети и идеи...
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

  • #2
    От какъв зор искаш да си причиниш главоболие и мъки??
    Тапетите, според мен, основно се ползват за прикриване на грапави стени.

    Коментар


    • #3
      Вероятно няма да го направя , просто нещо разчупено ми се иска и ако има тапети , ще са на натурална стена от бетон и шпакловка . Но ми стана интересно , тъй като има доста жилища облицовани с картон , потърсих в нета информация , но като цяло нищо...
      Явно още никой не е опрял до това или ако е опрял - не му се е занимавало да разправя как е сменял картнона...
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • cnc82
        cnc82 коментира
        Редактиране на коментар
        Би ли пояснил дали има шпакловка м/у картона и тапета ?
        Свалянето със шпакла ли го правиш и не се ли наранява хартията на картона ?

      • cnc82
        cnc82 коментира
        Редактиране на коментар
        Би ли пояснил дали има шпакловка м/у картона и тапета ?
        Свалянето със шпакла ли го правиш и не се ли наранява хартията на картона ?

      • alexalex69
        alexalex69 коментира
        Редактиране на коментар
        Ако тапетите са боядисани по няколко пъти , ползвам иглен валяк за да ги надупча и ги мокря с вода . Изчаквам да се разкиснат (различно време и трябва да се определи индивидуално ) . Основата е различна , попадал съм на цялостна шпакловка и само на фугите . Когато са спазени всички препоръки, по време на работа , обикновенно няма изненади !

    • #4
      Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
      Привет ,

      По стечение на обстоятелствата се захванах с основен ремонт на апартамента . Таваните и някои от стените ще бъдат с обшивка гипскартон и вата . За таваните не се притеснявам , там ще е боя навсякъде - класическо изпълнение . Но за някои стени евентуално се замислям за тапети или лепене на мдф панели , но има едно но....след време не знам ако залепя тапети на гипскартон , как ще се свалят ?
      При всички положения ще се шпакловат стените 2-3 ръце цялостно (не само по фугите на картона ) и въпреки това нещо не съм оптимист , че премахването на тапетите след време ще е сполучливо .....
      Приемам всякакви съвети и идеи...
      Имам на едно място тапет залепен директно върху зелен ГК, щото тъщата го лепи ( ) и вече е почнал да се отлепва сам.
      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
      Ford Fiesta 1.4 Tdci

      Коментар


      • #5
        Тапет се слага когато ти е лоша шпакловката. На панел една -2 ръце шпакловачна смес за запълване на дупки и шкурка колкото да няма нищо фрапиращо, тапета стои добре.Може да вземеш някой суперфиниш - слага се лесно, ако не те мързи и става перфектно
        Гипсокартон не харесвам по принцип. Мъзелив (но не евтин) начин за решаване на проблема, но поява на нови проблеми. Свалял съм гипсокартон лепен на кюфтета от външна не изолирана стена на панел. Няма такава гнус- мухал плесен гадна работа.

        Коментар


        • #6
          И аз не харесвам картона но трябва да изолирам таваните , всички външни стени и някоя от другите . За съжаление не се сещам за по-добър начин за топлоизолация на тавани и вътрешни стени от картон и вата . За EPS и XPS не искам и да чувам .
          Който търси , намира !
          Човекът е човек, когато е на път !

          Коментар


          • #7
            Предвиди си задължително пароизолация между картона и ватата. Щото иначе ...

            Първоначално публикуван от trav Преглед на мнение
            ... Няма такава гнус- мухал плесен гадна работа.
            А върху картон аз тапети не бих лепил. Повърхността е достатъчно равна с една фина шпакловка за да се боядиса. След време като стигнеш до освежителен ремонт няма да се налага да се занимаваш със сваляне на тапети.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #8
              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              Предвиди си задължително пароизолация между картона и ватата. Щото иначе ...
              Едната стая ще бъде по всички стени и тавана с вата и картон, тъй като двете стени са външни, а другите две са към асансьорната шахта и стълбището.

              С тая пароизолация няма ли да се получи като парник ?
              Ще дам пример с това, че същата стая до сега беше изолирана от всякъде с XPS (фибран), дограмата дървена (не от старите) и циркулация на въздух имаше през нея. И въпреки това през зимата беше страшно - прозорците винаги бяха много мокри и в стаята влажността беше доста висока.
              Според мен това се дължеше на ниската паропропускливост на фибрана...?
              ​​​​​
              Който търси , намира !
              Човекът е човек, когато е на път !

              Коментар


              • #9
                Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение

                Едната стая ще бъде по всички стени и тавана с вата и картон, тъй като двете стени са външни, а другите две са към асансьорната шахта и стълбището.

                С тая пароизолация няма ли да се получи като парник ?
                Ще дам пример с това, че същата стая до сега беше изолирана от всякъде с XPS (фибран), дограмата дървена (не от старите) и циркулация на въздух имаше през нея. И въпреки това през зимата беше страшно - прозорците винаги бяха много мокри и в стаята влажността беше доста висока.
                Според мен това се дължеше на ниската паропропускливост на фибрана...?
                ​​​​​
                Пароизолацията е да пазиш топлоизолацията. Влагата във въздуха се отлага като конденз върху по-студените площи. Не ти е бил проблема фибрана. Влага ако имаш по-голяма в помещението, причината е друга. За да я намалиш използвай влагоуловител.

                Коментар


                • #10
                  Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение

                  С тая пароизолация няма ли да се получи като парник ?
                  Ще дам пример с това, че същата стая до сега беше изолирана от всякъде с XPS (фибран), дограмата дървена (не от старите) и циркулация на въздух имаше през нея. И въпреки това през зимата беше страшно - прозорците винаги бяха много мокри и в стаята влажността беше доста висока.
                  Според мен това се дължеше на ниската паропропускливост на фибрана...?
                  ​​​​​
                  Влагата от стаята, като мине през картона, къде ще отиде и какво ще стане? Ще кондензира. Или някъде във ватата или върху външната стена, която ще е по-студена от сега, защото изолацията ще и пречи да се нагрява ...
                  Хем ще си завъдиш плесени на недостъпно място, хем ватата с времето ще е с влошени изолационни показатели.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #11
                    А ако изолирам външните стени с външна топлоизолация, необходимо ли е пак да се слага пароизолация вътре м/у картона и ватата ?
                    Който търси , намира !
                    Човекът е човек, когато е на път !

                    Коментар


                    • Asen Kushlev
                      Asen Kushlev коментира
                      Редактиране на коментар
                      Я, че и на мен ми стана интересно. Няма да мухляса ватата, ами картона отвътре. И по тая пароизолация като се стече конденза къде отива? Или друг мухъл на пода? Дренаж ли да му правя?

                    • Чавдар (V93)
                      Чавдар (V93) коментира
                      Редактиране на коментар
                      Искаш ли да ми обясниш откъде ще се вземе конденз по парната бариера, която се намира от вътрешната страна на термоизолацията (ако въпросната е адекватна де)?!?

                      Да се чуди човек финландците какво правят с конденза, който се стича по полиетилена ... https://www.youtube.com/watch?v=f-BdrZX82ZE

                    • artefekt
                      artefekt коментира
                      Редактиране на коментар
                      Ако ви е интересно, четете....разковничето е в точката на оросяване.

                  • #12
                    Темата леко тръгна настрани, но се надявам да не е проблем и да е полезна.
                    Снощи говорих с моя приятел, който ще ми прави картона. Работил е само това около 10 години в Англия в големи фирми.
                    Неговите думи бяха, че там (на острова) където е целогодишно влажно, пароизолация не са слагали никъде. Като се има на предвид, че се е работило само и единствено по чертежи разработени от техници.

                    Аз не съм в час с материята да си кажа и просто разпитвам за да се спра на оптимален вариант за жилището си...
                    Който търси , намира !
                    Човекът е човек, когато е на път !

                    Коментар


                    • artefekt
                      artefekt коментира
                      Редактиране на коментар
                      Зависи и от топлоизолацията. Някои се продават с директно залепена пароизолация. Пак ти казвам, според мен опитай да намалиш влагата в помещението. Пароизолацията се слага с цел, дето се казва, да удължи експлотационният живот на топлоизолацията....с тази уговорка, може и без нея.

                    • cnc82
                      cnc82 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Благодаря за съветите ! Поразтърсих и попрочетох тва онова и стигнах до извода , че такава пароизолация е необходима само при гарантирано много студени стени , повърхности , покриви и т.н...
                      Та , ако се реша да слагам , ще е само на външните стени .

                      П.П.Ако не съм разбрал правилно , моля да бъда поправен..

                  • #13
                    А каменна вата и вагонна шарка не става ли за тавана. Изглежда по-уютно и битово.
                    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                    Ford Fiesta 1.4 Tdci

                    Коментар


                    • cnc82
                      cnc82 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Не съм мислил за това..

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X