Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървесна гъба по гредите в мазето

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дървесна гъба по гредите в мазето

    Привет, от известно време водя борба с една упорита гъба, която напористо продължава да се разпространява . Основите на къщата са стари, строена е 54г. След миналогодишния ремонт на спукана тръба под едно от помещенията където нямаше мазе, където в последствие отляхме плоча и направихме баня се появи незнайно и неусетно една бяло-жълта гъба. На допир е мека и пореста като дунапрен. Стърже се успешно с шпатола, като прилича на желе във вътрешността си.
    Проблема е, че я пръскахме с какво ли не вече и продължава да се развива повторно и потретно, като пълзи накъде и скимне. Пробвах с белина, саво, разни други антимухали. Покафенява за известно време и продължава. Най-голям ефект се прояви от един агропрепарат (фунгицид) - Байфидан. Буквално се скапва за минути, но за съжаление се появява пак, макар и в малки колонии. Лошото е, че расте с големи темпове и това доста ме обезпокоява. Къщата е гредоред и се притеснявам за гредите, макар че са от мура.
    Моля за малко жокери от някой препатил с такава твар. На мен за сега ми идват следните идеии:
    - слагам един влагоабсорбатор съвсем близо до участъка с гъбата и го оставям там да неограничен период от време;
    - обгарям гредите внимателно с горелка;
    - продължавам да пръскам с байфидан;

    Следва да поръчам бохемит за нападната дървесина и да опитам с него.

    Мисля си за нещо което да я унищожи кардинално, нещо като естествен вредител , ако изобщо има такъв за дървесната гъба...
    Тук е загатнато нещо такова за бактерии на име Trichoderma, но нищо повече.


    Всякакви идеи са от полза и най-вече челен опит с подобни ситуации


    Поздрави

    п.п. Ето така изглежда (снимки от нета):


    Последно редактирано от I.Stoyanov; 28-05-21, 15:33.

  • #2
    - обгарям гредите внимателно с горелка;
    - продължавам да пръскам с байфидан;

    Следва да поръчам бохемит за нападната дървесина и да опитам с него.
    Тия действия звучат убедително. Влагоабсорбатор - ще ти се завие свят от сметката за ток А и трябва да мислиш къде и как ще се отвежда кондензът от него.
    Като я има на снимки в интернета, няма ли си име тази гъба? По името може би ще се намери някакъв специализиран за нея препарат или метод за унищожаване.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • I.Stoyanov
      I.Stoyanov коментира
      Редактиране на коментар
      Снимките са от руски сайт. Викат й домашна гъба или Serpula lacrymans. Поне на такава ми прилича.
      Това намирам като най-достоверна информация: https://www.bustmold.com/resources/m...ula-lacrymans/

  • #3
    Борати (ама овлажняват, щото воден разтвор), етилен или пропилен-гликол (ама отровни), обгаряне (ама опасност от пожар), бабини рецепти - кислородна вода, сода, оцет, всичко, което да промени Рh на дървото...https://homereference.net/dry-rot/
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #4
      Ако лекуваш симптомите няма да излекуваш проблема, всичко тръгва от влагата, явно има излишна влага.

      Абсорбаторите НЕ са супер скъпи нито за придобиване нито за ползване, знам го от опит, остави какво ти казва Гагича. Отнема седмица две да дръпнат основната влага и после само подържат процента зададен от теб и НЕ работят нон стоп. Хубавите имат изход за връзване към канал или голям резервоар и т.н.

      Има специализирани фирми с богат опит в тази област, най-вероятно химиите нужни за лечение на проблема няма да са ти достъпни.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #5
        Не се трови с химии! Реших същия проблем: първо с намаляване на влагата - в моя случай просто отворих розетката на затапен комин в засегнатото помещение, това осигури пасивна вентилация. И второ, по-важно, пусках яка ултравиолетова лампа в продължение може би на седмица, като я местех, за да освети навсякъде. Гадта умира рязко на тази светлина
        Но трябва силно, твърдо UV лъчение. То произвежда и много озон, който допълнително дезинфекцира въздуха в помещението

        Коментар


        • Паджеровод
          Паджеровод коментира
          Редактиране на коментар
          Яде си ги, да. Всичко е в дозирането. Дълго преди да изгори тапицерия например, всичко живо е вече умряло. А! И очите също.

        • I.Stoyanov
          I.Stoyanov коментира
          Редактиране на коментар
          Дай някакви параметри да гледам или линк направо ?

        • Паджеровод
          Паджеровод коментира
          Редактиране на коментар
          Аз си я направих от живачна 400 ватова лампа. Някогашното улично осветление. Чупиш балона и вътре е източника. Но е много мощен, гори всичко, затова я пуснах през 250 ватов дросел. Ефектът е гарантиран.

      • #6
        Влагоуловител задължително, аз купих един за под 200 лева и бичи денонощно на селската къща. Около 15 лева му е тока на месец, събира по 7-8 литра/ден. При мен проблема е мухъл в мазето, но с намаляването на влагата и той намалява.
        ________________________________________________
        Subaru OUTBACK 2,5
        Hyundai TUCSON 2.0

        Коментар


        • #7
          Съчуствам ти за това нещо.

          Преди време беше нападнало първия етаж на нашата къща на село, строена 1953 г.

          Махаш, пръскаш с какво ли не. И да изчезне на едно място, се появява на друго. Каквото дървено нещо нападне, до една година го изсмуква и то започва да се троши и разпада.

          Унищожи три каси на врати. Показа се на мазилката на каменна стена. Оказа се, че в стената е вградена дървена греда 5х5 и замазана отгоре. Каратавана в едната стая направи корем. Мислехме, че е мазилката, най-много разковани дъсчици. Да, ама не! Гадината беше изяла три греди и започнала отдолу 2-3 квадрата от дюшемето на горния етаж !!!

          Сменихме вратите с касите. Подменихме целите греди, половината дюшеме. Т. е разкарахме всичко заразено, дори и здравото наоколо. Където можахме напръскахме новото с бохемит.

          И сега...:

          Проблемът се появи когато баба ми почина и никой вече не жевее постоянно в къщата. Ходим от Март до Октомври уикендите през седмица- две. Къщата винаги сме я затваряли навсякъде. Така, като идем за сефте на пролет и отворим, цялата къща е влажна, дори завивките и навсякъде мирише на застояло и на пресни гъби. След ремонта започнахме да оставяме отворени малките крила на прозорците във всяка стая на първия етаж и в банята. Сега, цяла зима става течение на етажа и като идем напролет си мирише на чист планински въздух. Влага няма. И гъбите не са се появявавли от 4-5 години вече.

          Та за мен решението е - чистене до здраво и после осигурено постоянно проветряване.
          Nissan Terrano 2,7 TDI

          Коментар


          • #8
            Тая е дървесна, ама яде и ламинат. Изхвърлих 5 пакета. От мазето.
            Там я вкара тая гъба един шушляк, дето си направи камина в хола и понеже е мизерник, не си купува дърва от борсата, ами събир паднали от някаква гора, дето му била наследствена.
            Не знам решение, освен махане на всичко заразено.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #9
              Благодаря на всички за идеите. Ще поръчам още понеделник УВ лампа и от тези бактерии/гъби детя уж я ядат.
              Нещото се разрасва с много бързи темпове което много ме дразни. Но все пак борба за живот.
              Проблема е че няма как да изхвърля нищо от заразеното, щото просто нама как да съборя къщата. Ще действам с бора пък да видим кой ще победи.
              ​​​​
              Влагоабсорбатор се чудя какъв, някакви жокери

              Коментар


              • IvanIvanovi
                IvanIvanovi коментира
                Редактиране на коментар
                Моят е от кауфланд, не знам марка, 190лв. беше. С електронен дисплей е и не иска да работи под 5 градуса температура в помещението. Иначе пълни 25л. кофа за 3 дена, но влагата в моето мазе е огромна.

              • stefsab
                stefsab коментира
                Редактиране на коментар
                Сега, покрай ковида има UVC лампи с доста силно излъчване. Ако има откъде да вземеш такава за проба....

            • #10
              Не казваш каква е къщата и колко често се използва.

              Аз за това описах подробно.

              Почти съм сигурен, че не се живее постоянно в нея и има дълги периоди, в които да е затворена. Или проблема е в помещение, където не се влиза редовно


              И според мен - докато няма никой, по-добре е да се оставят открехнати прозорци, за да става течение. Течението хем гони влагата, хем опреснява постоянно въздуха, хем на гъбите не им понася. С абсорбатора ще намалиш влагата, но въздуха с все спорите из него ще си остава същия.
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • #11
                В къщата се живее постоянно. Прпблема е в един определен участък до стените под които няма мазе. Там направихме обратен насип и отляхме плоча отгоре. Съмнява ме дали с пръста не е дошла. Оставил съм да става течение​​​​​​

                Сега я стъргах и напръсках пак. Утре ще заръчам от гъбобактериите.

                Коментар


                • #12
                  Може да пробваш с негасена вар в ъглите в някаква купичка или торбичка

                  Коментар


                  • I.Stoyanov
                    I.Stoyanov коментира
                    Редактиране на коментар
                    Toва с каква цел

                  • 19R
                    19R коментира
                    Редактиране на коментар
                    Варта помага във влажни помещения. Ако гъбата ти никне заради влага, може да помогне.

                • #13
                  Ако напечеш мястото, където расте, примерно с пистолет с горещ въздух до температура, несъвместима с живота, може да се разколебае - знам ли...
                  "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                  Коментар


                  • I.Stoyanov
                    I.Stoyanov коментира
                    Редактиране на коментар
                    Така си мисля и аз, даже си мислех за горелка направо

                  • BatGeorgeone
                    BatGeorgeone коментира
                    Редактиране на коментар
                    Нищо позитивно няма да постигне, дори най-вероятно ще се влоши, дървото е термо-изолатор и за да има ефект са нужни дни на греене или замразяване, скъпи и луксозни мебели се замразяват при супер ниска температура и стоят с дни за да има ефект.

                • #14
                  Имам два такива, работят от години нон-стоп и съм доволен, харчат нормално и не са толкова шумни,имат разни опции за настройка и т.н.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0_252Ff_252F5_252Fe_252F0f5e1c61e46cdb9f6e06e5a346548034d7f972b0_Meaco_12L_QUIETMARKv1__1_800x.jpg
Прегледи:726
Размер:17.1 КБ
ID:6745779
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #15
                    Дали гредите не са абсорбирали яко влага и в следствие на това гнили или гниещи? Тогава гъбите ще са малкият ти проблем.
                    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X