Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проверка за сеизмична устойчивост

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проверка за сеизмична устойчивост

    Препоръчително е да не се гледа от хора живеещи в многоетажни жилищни конструкции . Правени ли са подобни тестове и в БГ ?



    По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

  • #2
    Попаднах и на панелна конструкция :

    По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

    Коментар


    • large
      large коментира
      Редактиране на коментар
      Хвала на тоз средноазиатски народ!
      В колко "развити държави", ще видиш живи хора в радиус от 100м до сградата, ако това нещо има свързан щепсе, да не говорим да е включено.

      Чувал съм за ЖП моста между Змеево и Стара Загора, че при първия влак, строителя стоял отдолу с жена си и децата...

      Тра, такъв тип тест трябва да е сацължителен с участието на целия екип - от проектанта до "бай Иван-ите".

  • #3
    Вероятността да е компрометирана здравината на сградата , след такъв тест е много голяма . Отделно натоварват сградата в обратен ред - от върха към основата . При реално земетресение последователността на движение е друга , от основата към върха . Силите които ще и въздействат също .

    Коментар


    • alexalex69
      alexalex69 коментира
      Редактиране на коментар
      В единият от случаите ( двуетажната сграда ) се прави изпитание на технологията , тайничко се надявам и другите да са по същата причина . Иначе си на сто процента прав че екплоатацията на подобна сграда след изпитанията е лишено от смисъл . За методите и начините на изпитания , нямам никакво отношение и за мен е лишено от смисъл да се създават подобни условия от грешната страна . Похвално е все пак че има поне малко мисъл , до колко са устойчиви сградите . Заради и това е въпроса ми дали в БГ се правят някакви изследвания в тази насока или се работи предимно на масата и пред компютъра ........

  • #4
    Аз се интересувам от тия неща но не съм срещал инфо у нас да са правени изпитания в такъв мащаб. Със сигурност обаче преди десетилетия е ползван опита на ония държави, Армения включително. Сградата естествено не става за обитаване после, но една държава не може да я сбърка една сграда. Всичкото това, клатене, скърцане, чупене, парчета мазилка съм го виждал отвътре. Вярно е че вълната идва отдолу, но сградата ако няма достатъчно еластичност да следва вибрациите може да тръгне отгоре. Паянтата й няма нищо, а високата тежка и корава постройка пада, например, или ако не издържат приземните етажи, направо се кърши отдолу и пада като сноп.
    Ама то има и конструктори тука, те ще кажат най-добре.

    Коментар


    • #5
      В стария център на София първите етажи са така изкърбушени за магазини, че не ми се мисли какво ще стане при як земедрус.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • BRANCO
        BRANCO коментира
        Редактиране на коментар
        И не само в стария център на София. Миналата седмица един специалист от БАН обясняваше по ТВ за сеизмичната устойчивост на сградите в мамковината. Тези, със изтърбушените партери за дюкяни, също и тези със премахнати носещи стени за преустройство, ги сложи под единен знаменател със самодейното строителство по селата.......

      • jordanov sv
        jordanov sv коментира
        Редактиране на коментар
        Бранко, не са под един знаменател. Ниската постройка, един или два етажа на теория и практика може да се напусне за 30 секунди, във високата се стои и чака. Отделно пък и селата са рядко заселени, за зло или добро.

    • #6
      Земетръс на сграда се симулира от основата и пак може да се симулира само хоризонталната компонента на земетръса. С тая дебалансирана фуражомелка освен да потрошат сградата, овчите капи нищо друго няма да постигнат. Но пропагандата и показухата са на ниво.

      Коментар


      • #7
        Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
        Земетръс на сграда се симулира от основата и пак може да се симулира само хоризонталната компонента на земетръса. С тая дебалансирана фуражомелка освен да потрошат сградата, овчите капи нищо друго няма да постигнат. Но пропагандата и показухата са на ниво.
        Въпросната сграда е предвидена за да бъде потрошена , това им е целта , и това са постигнали. Ако си забелязал , сградата представлява неразрушима метална конструкция , в която се изпитва строителство по различни методи , с различни материали , сглобки , смеси , лепила , .... За да се симулира земетръс в основата на голяма сграда в реален размер , ще е нужна в пъти по-голяма сила , но тази сила ще е фатална за околните сгради. Затова се ползва въпросният метод. Така поне мисля аз , без да имам опит в изпитването на сгради от земетръс. Ти ако имаш опит в това , може да го споделиш с някой клип , за да сме сигурни , че е пропаганда.
        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

        Коментар


        • #8
          Във ВИАС има(ше) платформа за сеизмични изпитания. И се изпитваха макети.....

          Коментар


          • #9
            За лабораторията във ВИАС съм гледал репортаж преди време по някоя от телевизиите. Това съм запомнил - там е малка платформа за изпитания на макети и отделни елементи като за първи път са изпитвали някои елементи при строителството на НДК. Това значи че началото е около 80-те години на миналия век, когато се взеха сериозни мерки след Вранча 77. Пак в тоя репортаж, професор ли, доцент ли беше каза че по света има и по-големи установки където изпитват къщичка или сградичка или каквото трябва. Не мисля че е било пропаганда или показуха.
            Между другото, като казахме ВИАС, УАСГ демек, има един интересен материал в Интернет, отчет - Уроците от Албанското земетресение. Там нашите специалисти накрая завършват с извода че е крайно необходим за България нов научно изследователски център или комплекс по сеизмично инженерство. Няма за кога да се чака.

            Коментар


            • ak101
              ak101 коментира
              Редактиране на коментар
              Отделни елементи, макети и дори малки къщи се изпитват на стендове на всякъде по света. Въпроса е какви данни могат да се получат. В конкретните клипове, освен за резонанса на сградата едва ли ще разберат нещо повече.

          • #10
            Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение

            Въпросната сграда е предвидена за да бъде потрошена , това им е целта , и това са постигнали. Ако си забелязал , сградата представлява неразрушима метална конструкция , в която се изпитва строителство по различни методи , с различни материали , сглобки , смеси , лепила , .... За да се симулира земетръс в основата на голяма сграда в реален размер , ще е нужна в пъти по-голяма сила , но тази сила ще е фатална за околните сгради. Затова се ползва въпросният метод. Така поне мисля аз , без да имам опит в изпитването на сгради от земетръс. Ти ако имаш опит в това , може да го споделиш с някой клип , за да сме сигурни , че е пропаганда.
            Естествено, че това им е целта. Главната овча капа е наредил и изпълняват по веригата. Ако не си забелязал, това си е жилищна сграда с метална конструкция, която решиха да бастисат, точно, като панелката от следващия клип. Не съществува "неразрушима метална конструкция" Изпитания се правят в едно и дву етажни конструкции, като от втория клип, а не в 15 етажни сгради.
            Опит с клипчета нямам, моя опит се свежда до това да прилагам НАРЕДБА № РД-02-20-2 от 27 януари 2012 г. за проектиране на сгради и съоръжения в земетръсни райони

            Коментар


            • #11
              Специално за София - всичко се проектира за повишена сеизмична устойчивост. Още от 70-те г. на 20век конструкторските бюра са проектирали панелките по тогавашните норми за повишена сеизмична устойчивост.

              Коментар


              • #12
                Наредби има стотици и всички ние имаме някакъв опит в прилагането на някои от тях. Въпросът в темата като че ли беше какво се случва преди да се изработят наредбите, ама нейсе, стана ясно.

                Коментар


                • #13
                  Случва се много Статика, Кинематика и Динамика, а последните 50-тина години също Еластика и МКЕ.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X