Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Габиони за подпорна стена

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    С бетонните блокчета тип Лего правиха подпорната стена на един тукашен Практикер. Паднаха. След което си изляха нормална стена от бетон.
    И на мен ми изглеждаше ОК като технология, до момента, в който не ги видях как се разместиха и паднаха. А стеничката беше под 2 метра висока.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #17
      Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
      ..
      И на мен ми изглеждаше ОК като технология, до момента, в който не ги видях как се разместиха и паднаха. А стеничката беше под 2 метра висока.
      Технологията си е съвсем ОК. За да се разместят и паднат, не са изпълнили стената, както трябва. Може би именно, защото е била ниска и са подценили случая.
      Последно редактирано от Чавдар (V93); 07-12-20, 18:15.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #18
        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение

        Много рано си станал ))

        https://www.google.com/search?q=бето...iw=360&bih=544

        Към Ясен, на тарикатите оградите са от такива Рустик блокчета. Като ходих до него, точно завършваха една двуметрова ограда, та ми направи впечатление защото ми хареса, но не мога да си представя подпорна стена повече от метър изградена от такива блокчета.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • turtey
          turtey коментира
          Редактиране на коментар
          Подпорни стени се правят под ъгъл. Има различни.
          За ограда тия блокове са като да стреляш по врабчета с топ.

        • Джоу (x3mrjoe)
          Джоу (x3mrjoe) коментира
          Редактиране на коментар
          Ама нали точно за това помолих, за изпълнена стена от такива блокчета, че некакси не си го представям.

      • #19
        https://offroad-bulgaria.com/forum/о...31#post6680731

        Пътен възел Сливница:
        https://goo.gl/maps/k53H5dChbW3QmrqA6
        вътре е насип.

        Участък от Столичен околвръстен път, пътен възел при бул. "Царица Йоанна"
        https://goo.gl/maps/fLLxXsc7hRo51zcY8
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • Джоу (x3mrjoe)
          Джоу (x3mrjoe) коментира
          Редактиране на коментар
          Това е всичко друго, но не и подпорни стени.

        • Чавдар (V93)
          Чавдар (V93) коментира
          Редактиране на коментар
          Пиши "Allan block retaining wall" и гледай. Височината за жилищно строителство е до 2.6 м в зависимост от терена. https://www.allanblock.com/retaining...ity-chart.aspx
          За нуждите на автора на темата е предостатъчно. Другото от примерите са си инфраструктурни проекти.

      • #20
        Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение


        Към Ясен, на тарикатите оградите са от такива Рустик блокчета. Като ходих до него, точно завършваха една двуметрова ограда, та ми направи впечатление защото ми хареса, но не мога да си представя подпорна стена повече от метър изградена от такива блокчета.
        Интернет е пълен със снимки на такива - https://www.google.com/maps/@42.6261...7i16384!8i8192
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • Джоу (x3mrjoe)
          Джоу (x3mrjoe) коментира
          Редактиране на коментар
          Ако вътре е пълно с бетон и железа, блокчетата са красив постоянен кофраж, което не се търси по условие от първият пост.

        • santaclash
          santaclash коментира
          Редактиране на коментар
          Няма нито бетон, нито железа. Насип е, блокчетата удържат насипа. През няколко реда има армиращи мрежи (гъвкави) и геотекстил, но когато се прилагаше за сефте тая технология, имаше маса проблеми с нея.
          https://www.youtube.com/watch?v=tG6k...ature=youtu.be

          Блокчетата удържат насипа без ядове, но те са конструирани земната маса да ги напъва изотзад. Във вертикал и хоризонтал устойчивостта е нула, защото не са свързани помежду си.
          https://www.reliks-vibro.com/uploads...501d03a41.jpeg
          Подпорна стена си е отвсякъде.

        • Чавдар (V93)
          Чавдар (V93) коментира
          Редактиране на коментар
          Блокчетата са модерен вариант на сух зид. Улесняват ти живота с по-лесно и правилно редене, възможност за предварително зададен наклон. Само да има кой да ги влачи и вдига

      • #21
        Благодаря за отговорите. Идеите бяха две - да си спестя разправиите за разрешение за строеж НЕ използвайки бетон и второ - от чисто финансова гледна точка габиона идва една идея по-евтин. Тук обаче си задаваме въпроса - "де е Киро на кирия?" т.к. нямам и камъни за габионите и ще трябва да купувам и тях. Твърде вероятно е да си мина по каналния ред...с един бетоновоз и кофпомпа. Около 10-ина кубика бетон грубо ще са достатъчни а това като цена е под стойността на габионите. Проектиране, хидро, арматура и т.н. все още не съм ги сметнал но си мисля, че едни 2 илди ще стигнат за 1.5х05х10 стена. Мястото е под наклон но не е някакъв небивал брутализъм. Нямам намерение да го изравнявам цялото. Има временна постройка която е вкопана в кривината на мястото и си стои съвсем адекватно с две малки мазенца.
        Всичко до тук са сметки без кръчмар. Ще видим какво ще излезе...
        42

        Коментар


        • Джоу (x3mrjoe)
          Джоу (x3mrjoe) коментира
          Редактиране на коментар
          Подпорна стена по-висока от метър скача в 5-та категория.

      • #22
        Значи сметни и с тия блокчета - в реликс вибро е най тънканайка.
        а в общия случай се пълнят с пръстта от изкопа
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #23
          Първоначално публикуван от slaf4u Преглед на мнение
          Около 10-ина кубика бетон грубо ще са достатъчни а това като цена е под стойността на габионите. Проектиране, хидро, арматура и т.н. все още не съм ги сметнал но си мисля, че едни 2 илди ще стигнат за 1.5х05х10 стена. ..
          Ето ти един примерен детайл за подпорна стена с височина 1,6 над кота терен. можеш да си направиш грубо сметка за количеството бетон съобразно твоите нужди



          Прикачени файлове
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #24
            15м средна височина към 1-1,2 ми излезе 5500 лв.

            Коментар


            • Николай Колев
              Николай Колев коментира
              Редактиране на коментар
              35 метра при обща височина с подземната част 3.5 метра (надземно 2.80 м. )излезе около 30 000 лв.

          • #25
            Евтина подпорна стена, която не е мръднала вече 15 год., видях от бракувани (сменени) бетонови жп-траверси. Циментират се под наклон в бетонова основа. Теглото на 1 е май 250 кг.
            Между траверсите водата се оттича и прорастват къпини.
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • santaclash
              santaclash коментира
              Редактиране на коментар
              Траверси няма. Изключително трудно стана снабдяването. Задължително трябва през лицензирана фирма за вторични и нещата се оскъпяват до степен на пълна безсмислица. Да не говорим, че и в тоя си вид схемата е полукриминална.

            • Николай Колев
              Николай Колев коментира
              Редактиране на коментар
              Имам такава от преди 30 години.
              Тогава я правих с идея да ми излезе по евтино. Да като директно похарчени пари излезе 10 % по ефтина но като труд не ми се говори каква играчка беше.
              И колко повече време загубих да се мъча с тези траверси.
              Не бих повторил това упражнение повече дори и да ми платят за трасерсите а не да ги купувам и да плащам на механизация да го товари и превозва.

              А пък през фугите между траверсите освен водата се оттича и пръста при проливни дъждове и става весело.

            • trapper
              trapper коментира
              Редактиране на коментар
              Ако няма от къде да изтече калта, се свлича подпорната и става още по-весело.
              Ако съм жив напролет ще ви снимам 4 подпорни по Искърския пролом - на ЖП от камъни, от бракувани траверси, от суха каменна зидария и от бетон. Сами ще изберете по-добрата.
              Последно редактирано от trapper; 09-12-20, 19:25.

          • #26
            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение


            Към Ясен, на тарикатите оградите са от такива Рустик блокчета. Като ходих до него, точно завършваха една двуметрова ограда, та ми направи впечатление защото ми хареса, но не мога да си представя подпорна стена повече от метър изградена от такива блокчета.
            Щом не можеш да си я представиш, поне можеш да я видиш тук 42.629281, 23.354050 - връзката м/у бул. Св.Кл.Охридски и Околовръстното. Може би има 7-8 метра. И аз нямам обяснение как се крепи.

            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #27
              Всички давате примери с тия блокчета около мостови съоражения, около които насипа който държат е съвсем малко и натоварен вертикално.
              Покажете ми "подпорна стена" от такива блокчета която да държи нещо което може да се свлече настрани.

              Габионите които укрепват коритото на реката покрай дедовия гаражосервиз са два реда, при това са фиксирани с бая и баяти шпилки, като брега не е кой знае колко висок.

              Ако Дедо чете, и има желание, може да щракне и качи некое фото.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • trapper
                trapper коментира
                Редактиране на коментар
                Верно е, но дали е евтино?

            • #28
              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
              Всички давате примери с тия блокчета около мостови съоражения, около които насипа който държат е съвсем малко и натоварен вертикално.
              Покажете ми "подпорна стена" от такива блокчета която да държи нещо което може да се свлече настрани.

              Ти май влезе в режим "Такова животно няма" и си имаш някаква си своя дефиниция за това що е то "подпорна стена" ?

              Ако чакаш някой да ти покаже укрепване на свлачище със сегментни блокове - няма да дочакаш. Не са за това. Не са и за укрепване на речни корита.
              Използват ги в инфраструктурни проекти като споменатите по-горе и при вертикална планировка в жилищното строителство. Където, освен другото, се търси и някакъв приличен външен вид (не като народно творчество от стари гуми или други подръчни материали)


              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:residential-block-wall.jpg
Прегледи:1328
Размер:373.0 КБ
ID:6681704

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2412.jpg
Прегледи:1270
Размер:35.0 КБ
ID:6681705



              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • Джоу (x3mrjoe)
                Джоу (x3mrjoe) коментира
                Редактиране на коментар
                Много си прав, а в Старият Пловдив, например, има такива стени само от реден камък, но колегата пуснал темата иска да поизправи крива градина, която предполагам ако ще ползва като такава ще насипе с пръст, а не с камъни и чакъл с подходяща фракция, които биха свършили перфектна работа за целта.
                Ако се търси естетика, тези тухлички са един чудесен завършек !
                В следващият пост колегата е сложил скица за примерно изпълнение, което пък по-назад дадохте за пример около пътните възли, но там всичко е запълнено с камъни и/или чакъл който тежи достатъчно, а бетонната конструкция не го бута настрани, като има и добро отводняване, което съм сигурен, че е подобно и на терасите чиито снимки си сложил.
                Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 10-12-20, 00:25.

              • Чавдар (V93)
                Чавдар (V93) коментира
                Редактиране на коментар
                Човек, вземи почети и погледай малко. Дори и ти да жумиш, такова животно има.

            • #29
              Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
              И аз нямам обяснение как се крепи.
              Инженерна мисъл има вложена зад блокчетата

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Retaining-Wall-Construction.jpg
Прегледи:1546
Размер:37.7 КБ
ID:6681715


              Коментар


              • Джоу (x3mrjoe)
                Джоу (x3mrjoe) коментира
                Редактиране на коментар
                Ама това е съвсем друго от това, да подпреш с такива блокчета градина или ливада с наклон 30÷35° (не %) която във всеки по-мокър момент може да се изпързаля по наклона и въобще няма да отрази блокчетата, и което илюстративно подкрепя моето твърдение.

            • #30
              Ето това имах предвид.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X