Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

    Колеги,

    Захванал съм се с реставрацията на една стара родопска къща и след месец-два ще опра до ел. инсталацията. Понеже се опитвам да възстановя къщата максимално близо до истинския й вид, ще се опитам да направя и новата инсталация така, както е правена на времето - с видими кабели в тръби, бакелитени ключове и контакти и т.н. (компромиси с безопасността, естествено, няма - таблото си е с всички защити, кабелите са каквито трябва по днешните стандарти).

    По този случай събирам всякакви ретро-елементи за електроинсталацията - стари, но запазени ключове и контакти (за вътрешен и външен монтаж), разклонителни кутии... Тайно се надявам от някой склад или при стар електричар да изпаднат и така наречените Бергманови тръби, в които се полагат кабелите.

    Преди време се снабдих с малко ключове и контакти от един чичка, Стефан, който обикаляше панаирите из страната със сергия с ретро-артикули - но му изгубих дирите. Ако ви хрумват места, на които да събера още такива джаджи, ще бъда много благодарен - а ако имате някой и друг стар бакелитен елемент в къщи, ще го купя с радост.

    Поздрави:

    Борис
    0888.224.232
    Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

    TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

  • #2
    До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

    Опитай в събота на "битака", също така и в мазетата на старите софийски кооперации, а и по "кирковския пазар"....ама замени бергмановите с обикновенни поцинковани тръби за вода (външно и от самолет разлика няма) пък и без това проводник с импрегнирана оплетка за изолация (рекордоман) от онова време е трудно да се намери.....ако ми се дотъркаляш, ще ти покажа една фасунга с ключ от "едно време" месинг и порцелан....като се замисля какво съм изнасял от страната като "мостри" по китайските сайтове може и да се намери някоя реплика
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #3
      До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

      Трудна задачка. Освен да чакаш да съборят някоя стара къща и сам да си ги изтърбушиш не виждам как да стане.
      Иначе според мен проводниците следва да са от новите - те няма да се виждат, а за тръбите от тези с металното покритие - трябва ти пожароустойчивост.
      Между другото има метални гофрета, виждал съм ги монтирани върху тухлена зидария ниезмазана, зидана на фуга и стоят страшно добре.
      И аз съм фен на старите родопски къщи, но с ел инсталацията не бих експериментирал.
      Да не забравяме че едно време ел. енергията се ползвала само за осветление и слушане на радио. Сега натоварванията са други.
      Успех с начинанието!
      Не бързай ако искаш да стигнеш
      __________________________________
      Discovery II TD5 10P

      Коментар


      • #4
        До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

        Колега, мога да ти помогна с ключове и мисля също така с контакт. Имаме 2 3 къщи стари вече разпаднали. Имам също така колело от каруца за Стар преличен вид на дворчето. Но там ти си знаеш.

        Коментар


        • #5
          До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

          Приятелю, изхвърлих 30-40 метра такива тръби при смяната на исталацията в моята вила. Ще прегледам обаче за някой ключ и фасонки ако има останали. Като се зная какъв съм Плюшкин, не може да съм ги изхвърлил. Планирам да ходя след 2 седмици, та до тогава няма да мога да кажа нищо.

          Мога да споделя и малко опит от смяната. Кабелите, които махнах бяха сложени в тръби с външно сечение около един сантиметър. Кабелите, които бяха вкарани вътре бяха 2х1см2. Новата инсталация си я смятах сам и сложих доста жици вътре. Гофрето, което сложих до механата(най дебелото ползвано в къщата) беше 23мм сечение и с мнооого мъка вкарах всички жици(ползвах едножилни, а не мостови кабели). В него имаше 2 магистрали по 6 квадрата и две линии за осветление по 1.5 квадрат и в малка част 2.5 см2 за един контакт. Положих сериозни усилия да го положа без да останат следи и за радост след 2 дни борба успях . Та, тънката ми мисъл е, че ако възстановиш инсталацията във вида и от преди 50-60 години, може да имаш сериозни предизвикателства, от сорта на - да събереш толкова много кабели в толкова малки тръбички.

          Само като идея - помисли да се върнеш още 20 години назад, когато не е имало проблем с тока просто го е нямало по тези региони . Всичко се крие много успешно само с няколко декоративни дъсчици.

          Темата е интересна. Може да споделяш снимки. Ще е полезно за много хора.

          Успех
          LZ1DWW

          Коментар


          • #6
            До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

            За малко бях изпуснал темата, понеже прекарах известно време на "обекта". До момента съм събрал по 8-10 ключа и контакта, но събирането продължава - общо трябват 18 обикновени ключа, 18 девиаторни и 35-36 контакта...

            На софийския битак ударих на камък - до момента не съм засичал никой да вади бакелит по сергиите. Един антиквар уж също търси, ама за момента почти нищо не излиза. За една-две стари къщи съм се разбрал да им подменя старите ключове с нови и да взема ретрото - но още съм далеч от нужните количества, така че ако колегата m17k0 може да помогне, ще е върхът. С антикваря съм се разбрал за по 3-5 кинта на работещ уред, така че купувам с радост.

            От бергмановите тръби май ще се отказвам - просто няма как да събера достатъчни дължини в добро състояние. Ще се слага метално гофре - лошото с него е само, че по каменната зидария почти няма шанс да се изпъне като хората. Иначе с кабелите майтап не се прави - всичко освен ключовете и контактите е ново, с дефектнотокови защити и по норматив.

            Качвам няколко картинки за настроение - още сме на етап градеж, до тоците ще се стигне в началото на октомври. (NB - каските не са сложени за снимката, в Смолян така си работят )
            Прикачени файлове
            Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

            TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

            Коментар


            • 19R
              19R коментира
              Редактиране на коментар
              Интересно! Много ми харесва, аз имам нещо подобно и дори преди дни дърводелец ми направи дървени прозорчета ,че бяха откраднати през 90-те. С какво направи таваните вътре в стаите? А стените? Много ми е любопитно ,а и мога да взема някоя идея от теб.

          • #7
            До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

            Колега, ако си ходя тази седмица на село ще ги взема. И ще ти ги дам Безпари. Само да си ида тази седмица на село ще взема всички ключове и контакти и ще ти ги пратя. Няма никъв проблем. Не съм за 1 2 лв

            Коментар


            • #8
              До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

              Благодаря, колега!! Пък ще трябва после да измислим как да черпя
              Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

              TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

              Коментар


              • #9
                До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

                Е, ще ме поканиш поне да ти видя Къщата. И аз съм в Родопите и гледката е уникална. Тази седмица дано си ходя на село, ще ти ги взема.

                Коментар


                • #10
                  До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

                  Колега, къде са тези красоти ако не е тайна.
                  Дяланите греди с бичени ли ги подмени (така ми изглеждат на снимката)?
                  Металното гофре ръждясва, помисли за някаква антикор защита или изкуствено състаряване с някой химикал.
                  Не бързай ако искаш да стигнеш
                  __________________________________
                  Discovery II TD5 10P

                  Коментар


                  • #11
                    До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

                    Колега,на тавана имам няколко бергманови тръби-неупотребявани,но мога да ти ги дам края на септември,щото тогава съм замислил основно почистване.Сега само ги виждам без да мога да ги достигна .Някъде имам и специални клещи за сгъване.

                    Коментар


                    • #12
                      До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

                      Мястото е село Пещера - на 12 км. южно от Смолян, съвсем малко селце с 40 останали къщи (били са към 150-200) и 2 (двама) целогодишни жители. Къщата я взех преди 5-6 години - просто се влюбих в района, а имах и повод да идвам по-често. Мислех да я стягам полека-лека, но в един момент се видя, че или трябва да се стяга из основи, или да я оставя да падне и да я забравя.

                      Така че - повиках приятели архитекти и конструктори, намерих една велика бригада млади строители-мераклии, влязох в борчове до ушите, и се отпочна. В основите се наля една камара бетон, целият гредоред отвътре се изтърбуши и се нареди отново - каквото беше останало читаво от старите греди, се събра накуп за тавана на едното помещение, където ще останат да се виждат гредите. Не е стопроцентова реставрация, но е много близо до нея.

                      По план трябва да пием първа ракия пред камината някъде около Нова Година - дано... Както гледам, за да не потъна съвсем финансово, ще трябва да се мисли и за някакви форми на селски туризъм в бъдеще - така че ще бъдете добре дошли не само за един поглед, а и на гости - за мнения и препоръки...
                      Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                      TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                      Коментар


                      • #13
                        До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

                        Имам два контакта от кръглите,бакелитовите,твои са ако ги искаш.И един готин полюлеи от ковано желязо с четири крушки,но не ми се разделя с него.Скаип kalin092
                        Калин Владов,09РСПБЗН

                        Коментар


                        • #14
                          До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

                          Чудесна къща на прекрасно място! Поздравления!
                          А като гледам как сте я подхванали,ще стане още по-хубава. Не бързайте,даже и да не се включите в сроковете. Важното е да няма претупани работи.
                          Според мен,там където ще се виждат,не слагайте от гофретите. Мисля че все ще се намери някой и друг метър бергманова тръба,та било и 2ра употреба.По София във повечето стари кооперации по центъра, инсталациите в мазета и тавни са изградени с елементите които търсите.
                          Бергманови тръби има по къщите които се събарят,но там циганите минават първи.
                          И защото си падам по вехториите вижте няколко ретро фасунги които съм намерил през годините..Възможно е да не са произведени у нас.
                          Прикачени файлове

                          Коментар


                          • #15
                            До: Търсят се ретро елементи за ел. инсталация

                            Огромни благодарности на колегата Gimax - вчера ме снабди с известно количество бергманови тръби и с клещи за огъване.

                            От битака и от други места постепенно излизат отделни ключове и контакти - но все още съм далече от пълния комплект... търсенето продължава.
                            Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                            TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X