Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вентилиран покрив

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Вентилиран покрив

    Знам, че във форума има хора, които се занимават професионално със строителство и дървени конструкции и затова да попитам - колко дебел трябва да е вентилационния слой над обитаемо подпокривни пространство? Монтажните инструкции на производителите на керемиди дават 5см, майсторите масово го правят 3, а днес фирма занимаваща се с метални покриви ме сюрпризира с минимум 10см, понеже “така се правело в Германия” и толкова бил минимумът там.

    Според мен би трябвало да има някакви правила свързани с наклона на ската и дължината му, но не съм наясно и затова питам.

  • #2
    Керемидите се нагряват по различен начин от метала. Нищо чудно да ти дават схеми с такава разлика. Въздухът, който се движи отдолу, ще трябва да пренесе едно количество топлина ако е с керемиди покрива и съвсем друго-ако е с метал. Конструкторите знаят как да си ги смятат тия неща, не са от вчера. Производителите също дават схеми за стандартен монтаж, да не мъчат инженерите на място с излишна работа.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #3
      Аз лично си правих вентилиран покрив на жилището където живея. На практика това са два покрива които са отделени един от друг като горния е само керемиди. Моя лично е 7 см. Правилно мисля че са ти казали. Идеята е да стане коминен ефект(естетвено засмукване).
      Повечето около мен не знаят какво точно е вентилиран покрив и неговите принципи.
      Аз се принудих да го правя защото моя покрив е пряко обитаем(вътре е детски стаи) и използвам изцяло наклона.Освен това поради особеностите ми почти всичко е само от дърво и то прясно мокро и исках да имам сериозна вентилация.И другото ми опасение е че вентилирания покрив лятото държи повече хладно - което се оказа вярно.
      Моите 7 см аз сам си ги изчислих - като изполвах съветите на специализираните хора на Брамак(онези тримата) и естетвено ги пречупих през моите особености на обекта.
      В общи линии под 5-6 см не може просто да стане въздушен поток а над 10 вече излизат други проблеми...
      При моите 7 см дължината на ската ми (от билото до улука) е около 7-9 метра варира - и се наложи да слагам през 3 керемиди вентилиращи - докато получа коминния ефект...
      Сега съм сигурен че го имам защото правих многократни проверки с пламък - което беше излишно защото то с ръка се усеща...
      Вентилирания покрив е голяма благодат - но трябва да се направи грамотно - малко хора го знаят...
      Наистина майсторите го правят с 3 см. Аз съм правил покрив и с 1 см.Което има своето обяснение
      Но това не е вентилиран покрив - идеята на тези 1-3 см е просто ако проникне вода - тя ще слезе безпрепятствено надолу до улука - водена от фолиото.Това е единсвената цел на тези летви. Когато обаче минеш 3-4 съм височина нещата стават други.Вече почва циркулация на въздух и други работи...
      Но оскъпява разбира се. Защото това вече не са евтини летви ами буквално ребра които са 5х7 см в моя случай...И това се води евтино...
      Обикновено слагат по дебели ребра - то са греди направо...
      Като вземиш във впредвид че всяко е обработено(в моя случай) ще видиш че се оскъпява - отделно като правиш вентилиран покрив не може да слагаш какви да е летви.Трябва да се по качествени поне 3-4 щото те вече по нямат опора...
      Отделно правих защита от лед защита от препълване на улуци и сумати още...
      И други тънкости --- ама пък покрив един път се прави..

      Коментар


      • #4
        Първоначално публикуван от m_markovski Преглед на мнение
        ... колко дебел трябва да е вентилационния слой над обитаемо подпокривни пространство? Монтажните инструкции на производителите на керемиди дават 5см, майсторите масово го правят 3, ....
        Най-разпространените летви за монтажа на керемиди са 3х4 см. При положение, че нормалното изпълнение е на двойна скара, това автоматично ти дава 6 см отстояние от дъсчената обшивка до керемидите.
        Какви тези майстори, дето да го правят на 3 см?!?

        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение

          Най-разпространените летви за монтажа на керемиди са 3х4 см. При положение, че нормалното изпълнение е на двойна скара, това автоматично ти дава 6 см отстояние от дъсчената обшивка до керемидите.
          Какви тези майстори, дето да го правят на 3 см?!?
          Чавдаре тези 3 см на горните летви не се броят. Само на долните... Контралетви им викат...

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X