Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Камина. Търся литература по въпроса...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Камина. Търся литература по въпроса...

    Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
    Здравей Лидка,
    строенето на камини в България не е изчезвало, и няма да изчезне.
    Камината по нашите земи е традиция от столетия и аз не мога да си представя моята семейна къща без поне 2 камини - една във всекидневната и една в механата, като основното им предназначение е не да се отоплявам с тях а да имат едно специфично излъчване на домашен уют и спокойствие около тях.
    Купешка камина обаче няма да взема, защото не ми пасва с моите разбирания и виждания. Моята камина трабва да е иззидана на място и да е с форма и естетика каквито аз искам. Пък и моите екзотични изискваният като ги кажа на някой "майстор", вместо да помисли как ще го реализира - обикновено казва "намери си друг" или "това не може да стане". Аз съм малко инат човек и добър инженер и не само че ще стане, ами и ще стане както трябва.
    За това в момента ровя непрекъснато в тази насока и съм събрал маса литература по въпроса от много източници. Цялата тази информация я осмислям и анализирам, като ми трябваха поне 2 седмици да осмисля термините и формулите за изчисляване на естествената тяга, изчисляване на температурата на входа и изхода на комина, дебита на димни газове, размери на комина, конструкция на комина, топлотехнически х-ки на комина и т.н и т.н сложна се оказа това с камините.
    Не се отказвам. Задачата ще бъде изпълнена както трябва.
    Извинявай

    Аз не знаех че е въпрос на чест

    Пожелавам ти успех тогава!
    Ти си това,на което се правиш, затова внимавай на какво се правиш! (Кърт Вонегът)

    Коментар


    • #17
      До: Камина. Търся литература по въпроса...

      Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
      За това в момента ровя непрекъснато в тази насока и съм събрал маса литература по въпроса от много източници. Цялата тази информация я осмислям и анализирам, като ми трябваха поне 2 седмици да осмисля термините и формулите за изчисляване на естествената тяга, изчисляване на температурата на входа и изхода на комина, дебита на димни газове, размери на комина, конструкция на комина, топлотехнически х-ки на комина и т.н и т.н сложна се оказа това с камините.
      Не се отказвам. Задачата ще бъде изпълнена както трябва.
      Поздравления за ентусиазма. За съжаленние е трудно да се намери достъпен програмен продукт, който да ти помогне в случая.
      Искам да те помоля да споделиш, ако си намерил методика за определяне на хидравличните съпротивления в комините.
      Последно редактирано от grgeorgiev; 21-04-09, 13:28.
      Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

      Коментар


      • #18
        До: Камина. Търся литература по въпроса...

        Първоначално публикуван от grgeorgiev Преглед на мнение
        Поздравления за ентусиазма. За съжаленние е трудно да се намери достъпен програмен продукт, който да ти помогне в случая.
        Искам да те помоля да споделиш, ако си намерил методика за определяне на хидравличните съпротивления в комините.
        Намерил съм да. Книгата е Справочник част II Отопление, топло и газоснабдяване на проф. Стамов. Една доста дебела 600 страници книга с практически примери за оразмеряване на отоплителни и топлопреносни мрежи и системи. Там на страница 162 глава 7.5 е Комини за отоплителни котли. Пише за изчисляване, оразмеряване, изолиране, смятане на тяга, загуби и т.н. има и 2-3 примера как се смята комин. Книгата я имам в хартиен вариант от 2-3 години. Ако искаш нещо ще ти снимам от нея.

        ПП. Ако имам време тази седмица ще ти се обадя за мивката.
        Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
        LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
        Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

        Коментар


        • #19
          До: Камина. Търся литература по въпроса...

          Здравейте,понеже имам преснимана статия с конкретни и ясни за следване инструкции от стар брой на книгата "Направи си сам' Ви я предоставям срещу обещанието ,че ако на някой му хареса и я изпълни-да се похвали и сподели.
          Прикачени файлове

          Коментар


          • #20
            До: Камина. Търся литература по въпроса...

            Пиша на Радо в темата, да не отварям нова .....пък и е близко
            Като ми дойде изравнителната сметка за тока от последното тримесечие(около 350лв) направо си ми стана студено, понеже всеки месец си им плащам на ЧЕЗ по още 100
            Та се наложи пускане печка на дърва на етажа с бебето (вече не съвсем бебе) и тук се появи проблема: комина не тегли . До сега на него беше абсорбатора, а както знаем той духа и проблема неможеше да се хване Въпроса ми е какво може да се направи за да "тегли". Ако някой ще пита, вътре е чист, неизмазан, Ф-то е към 13см. граден е с тухли единички
            0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

            Коментар


            • #21
              До: Камина. Търся литература по въпроса...

              Предполагам, че е достатъчно високо над билото на покрива?
              Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

              Коментар


              • #22
                До: Камина. Търся литература по въпроса...

                Първоначално публикуван от NovemberCharlie Преглед на мнение
                Предполагам, че е достатъчно високо над билото на покрива?
                Около 20 см
                0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                Коментар


                • #23
                  До: Камина. Търся литература по въпроса...

                  Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                  Около 20 см
                  Колко му е цялата височина?

                  Коментар


                  • #24
                    До: Камина. Търся литература по въпроса...

                    4-5 метра са критичен минимум (от личен опит) за дължина на комин, особено при такова ф.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Камина. Търся литература по въпроса...

                      Много неща може да са – дължината на комина, както колегата споменава, комина не е с достатъчно голямо ф, или има разлика между ф на котела/камината и неговото ф, или не е достатъчно извисен над билото, или пък има издадена тухла някъде по дължината му (“подарък” от кадърен майстор или Бог знае по каква друга причина) и пр. Това, че комина не е измазан също може да бъде проблем, не се знае къде вместо с единички са сложили някоя и друга четворка и то с дупките към отвора (да, не се чудете или смейте, ние имахме точно този проблем )-но това веднага ще се усети и т.н.
                      Вариант да решиш проблемът е и да звъннеш на инж. Мухов (виж по-горе тел. , който съм дала, дано е още актуален), той ходи често и до София.
                      Успех!
                      ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                      Коментар


                      • #26
                        До: Камина. Търся литература по въпроса...

                        Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                        4-5 метра са критичен минимум (от личен опит) за дължина на комин, особено при такова ф.
                        Според мен даже е малко. При мен е над 6 метра и сечение 20/20см и пак при високо атмосферно налягане се опитва да връща.
                        Спасение би трябвало да е по-леко и бавно разгаряне на огъня, както и използването на много сух материал за разпалване. Както и надграждането на комина, дори и с кюнци(укрепени разбира се).

                        Коментар


                        • #27
                          До: Камина. Търся литература по въпроса...

                          От присъединяването на печката до края на комина е около 2.2м , печката е малка, от турските, с Ф130 присъединяване, и не вярвам пушека който прави да е толкова голям, таванската част на комина си имаше дупки (дишаше) е поизмазах я, вътре няма нищо "майсторско"....ще пробвам това с кюнците А какво значи при високо налягане връща?
                          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                          Коментар


                          • #28
                            До: Камина. Търся литература по въпроса...

                            Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                            От присъединяването на печката до края на комина е около 2.2м , печката е малка, от турските, с Ф130 присъединяване, и не вярвам пушека който прави да е толкова голям, таванската част на комина си имаше дупки (дишаше) е поизмазах я, вътре няма нищо "майсторско"....ще пробвам това с кюнците А какво значи при високо налягане връща?
                            Ами като е високо налягането, барометричното, му е по-трудно на комина да прави тяга. Формули нямам. Това е от над 13 годишен практически опит с огнището при мен.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Камина. Търся литература по въпроса...

                              Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                              От присъединяването на печката до края на комина е около 2.2м , печката е малка, от турските, с Ф130 присъединяване, и не вярвам пушека който прави да е толкова голям, таванската част на комина си имаше дупки (дишаше) е поизмазах я, вътре няма нищо "майсторско"....ще пробвам това с кюнците А какво значи при високо налягане връща?
                              Според мен удължи комина с някаква тръба (стоманена или итернитова) но задължително я изолирай с нещо, защото ще прави конденз и ще се запушва иначе. Приемливо става с вата за изолации и някакво алуминиево фолио отгоре. И постепенното разпалване, както казва Пенчо, е важно (виждал съм как се пали с парцал с нафта и няма отмирисване после). Дори и само вестник първо да изгориш става.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Камина. Търся литература по въпроса...

                                Дядо Владо си трае Сигурно коминът се е затоплил, дръпнал е и турското чудо пее, пее
                                Да, трябва да се затопли, за да дърпа.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X