Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

    Имам прекарани гофрирани маркучи в къщата, но имам проблем с прокарването на кабела през тях. Има ли специален инструмент за тази цел, ако има от къде мога да купя такъв? А ако няма дайте някаква идея как да прокарам кабелите.
    Благодаря предварително.

  • #2
    До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

    Има едо приспособление и се нарича пружина, тоест ,много гъвкав пластмасов кабел с топче в края или метален такъв.
    Вкарва се с топчето напред и се нанизва...когато се покаже в другия край връзваш кабела и дърпаш.
    Има и малък трик, проводника се маже със сапунена вода за по-лесно прокарване ако е необходимо.

    П.П. Ако при наливане на бетона някъде е влязло циментово мляко или направо бетон в гофрираният маркуч...тогава приспособлението се нарича КЪРТАЧ..

    Коментар


    • #3
      До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

      Тия приспособления се купуват от Praktiker или MrBricolage в София. Поне аз от там съм купувал. Вършат работа.

      Ама преполагам ги има и по електричарските магазини. А има и стоманени, вместо пластмасови, но май нямат изявени предимства пред пластмасовите.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

        Много добра и евтина струна съм си купувал от "Ташев-Галвинг" - 25м, пластмасова. Ако имаш някой приятел в кабелна телевизия или в кабеларския отдел на БТК, също могат да ти "услужат".
        "Не е толкова трудно да разбереш хората - те са главно его и либидо. А, да - и повечето са прости" - Буда

        Коментар


        • #5
          До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

          http://www.tashev-galving.com/produc...0MRM%20871.jpg това ли е устройството за което говорите?

          Коментар


          • #6
            До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

            Точно. И в тия магазини, дето казах, е съвсем същото. Даже може и пак Ташев-Галвинг да е вносителя.

            От едната страна има пружина със съчма отпред, а от другата ухо, за което се захваща кабела. Прекарваш пре тръбата първо "устройството", и после издърпваш с него закачения за ухото кабел през тръбата.

            А сапунената вода, така или наче помага. В някои случаи даже доста.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

              Благодаря много! Знам че за всякаква информация мога да разчитам на този форум!

              Коментар


              • #8
                До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

                От първия ти пост не става ясно дали ще правиш ремонт - т. е. подменяш кабели, или сега ще ги прокарваш за първи път. Ако ще подменяш, то може да връзваш новите за старите и докато вадиш старите - прокарваш новите.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

                  За съжаление ще прокарвам за първи път кабели през тези тръбички.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

                    Първоначално публикуван от sasho_tzvetanov Преглед на мнение
                    За съжаление ще прокарвам за първи път кабели през тези тръбички.
                    Чисто информативно - какви кабели ще прекарваш - силови или комуникационни (интернет, телефон, кабелна и т.н.)?
                    Иначе май май това горе на снимката е най-доброто като се замисля
                    Аз съм го виждал и в електричарски магазини, в разни строителни хипермаркети също.
                    Има и друг начин, но е по-сложно (по-добре тая пластмасовата корда) - на един канап вързваш парченце дунапрен, колкото да уплътни в тръбата, но да не стяга в нея - пускаш от единия край на гофрето, а от другия край ръгаш някоя по-яка прахосмукачка и той "бегача" полека лека си идва, но е по-трудоемко.
                    То зависи и от кабелите, които ще полагаш, но ако гофрето няма кой знае колко завои кабела може би да върви и без да го дърпаш, ами само като го буташ (но ако е мек кабел, просто забрави за тоя вариант).
                    В тоя ред на мисли, що не пробваш направо да напъхаш тел в гофретите? Тел поне под път и над път, а и има голяма вероятност да се получи номера.
                    Фирмата, в която работя се занимава доста с изграждане на СКС (компютърни мрежи, телефонни, оптики т.н.) и засега най-ефективни са две неща: едното е тая пластмасовата корда от снимката, а другото е ако някой преди това е сложил водачи от тел например в гофрето - тогава е още по-лесно
                    Hristo Draganov
                    http://htftp.domainbg.com/HD/

                    И аз искам България чиста ! ! !

                    Коментар


                    • #11
                      До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

                      И ако пускаш комуникационни кабели може да слагаш заедно с кабелите допълнително и по един излишен или нещо, с което да дръпнеш кабелите, които след време ще ти хрумне, че си забравил .

                      Коментар


                      • #12
                        До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

                        Аз оставям с последния сезалов канап. И в джипа оставих. Като стане нещо, може да нямам под ръка тел.
                        А телът е по-хубав от пластмасата, понеже като се запъне, може да се завърти около оста си, и пак минава.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

                          Пък ако пускаш силови , 2,5 кв ,или по яки , и не искат да минат след рейката(пласмасовата 25-метрова гъвкава джаджа) , отдели (сцепи) 3-те жила на кабела поеденично.Минават. Трудно, но минават. Това се случво често , когато гофретата са заложени в бетона и пречупени под прав ъгъл от някой идиот. И техническия р-тел не си гледа работота. Като на последната кооперация
                          Уморените коне не ги убиват , нали ??

                          Коментар


                          • #14
                            До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

                            И остави жилата с различна дължина, примерно през 7-8см. Освен това го бандажирай с PVC лента, за да не закачат по гофрето.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Прокарване на кабел през гофриран маркуч?

                              Здравеи колега, аз работя във кабелна телевизия и се занимавъм всекидневно със тези работи;това устроиство се казва струна със далжина е 3 метра тя е направена от вибростъкло и на опън е много здрава ,не е скъпа около 10 лева от предния и краи е със малко като на антените за колите топченце,а от заде е със малко ухо като на игла за да завържеш кабела .Успех със търсенето и със прокарването.
                              Land rover 2.5 tdi
                              0884035413

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X