Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Попивна яма

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Попивна яма

    Здравейте,

    Следващата седмица ми предстои изграждане на попивна яма. В нея ще отиват условно пречистени води от къщата (ще има пречиствателната станция), както и тези от дренажа около къщата и улуците от покрива.

    Макар почвата да е с доста прилична попивателна способност (дори след много дни дъжд не остават големи локви, не се заблатява), има сравнително високи подпочвени води. Някъде на около 2 метра и малко надолу вече излиза песъчлив слой и под него са водите.

    Тук вече настава драмата. Едни казват копай колкото се може по-надолу, тя дупката ще се понапълни донякъде от подпочвените води, но ще се кротне на някакво ниво и ще си попива добре.

    Други казват в никакъв случай да не стигам до водата. Да копая до пясък, да насипя малко камъни отгоре и това да му е.

    И в двете тези намирам известна логика, но нямам опит и не знам какво ще се окаже най-удачно.

    Тъй като няма кой да зида стените на ямата или пък да прави кофражи, ще сложим бетонни пръстени. Като идеята за момента, донякъде под влияние на багериста е, да копаем дупка 4х1,5м на 2 метра дълбочина, т.е. преди да стигнем водата. Вътре с бетонните пръстени ф1200мм оформяме две шахти като едната има преливник към другата. Отстрани запълваме с едри камъни.

    Всякакви съвети и мнения ще са ми от полза, така че давайте

    Благодаря предварително!

  • #2
    От: Попивна яма

    Това с двете шахти лично на мен ми допада повече. Ама що да си вкарваш и дъждовната вода в ямата?!?
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: Попивна яма

      Те доколко са 2 шахтите е малко въпрос на трактовка. Те ще са една до друга реално. Просто по-голям пръстен от ф1200 няма как да вкараме в момента, затова за да осигурим някакъв приличен празен обем ще направим 2 по-малки шахти, вместо една по-голяма ф2000 примерно.

      Ами по проект водостоците влизат в дренажа и оттам нататък всичко отива в ямата. Ясно ми е, че при проливни дъждове доста ще се натовари, но пък ако просто текат около сградата те пак ще отидат в дренажа и пак в ямата. Друг вариант е да теглим някакви безумни водостоци към съседните дворове, които в момента са ниви, ама за в бъдеще кой знае....

      Според теб какво да правя с дъждовната вода?

      Коментар


      • #4
        От: Попивна яма

        Като се чудих какво да правя с дъждовната вода в двора (имам голям покрив, а не си струва да я събирам), познатите старци в селото ме посъветваха да копая до ПОД глинестия слой. Стигнахме до около 6м и там тръгна сериозна подземна река.
        Колкото и време да вали, нивото не мърда, все си е на 2.4м под повърхността.
        Човек се учи докато е прост!

        Коментар


        • #5
          От: Попивна яма

          А до появата на водата ли копахте? Опасявам се, че при такова положение ще се вдигне нивото на водата в дупката и ще запълни част от обема.

          Иначе на около 70-80 метра в права линия има река. И аз чувам народни "поверия", че тя реката си "дърпа" водата и ще попива.

          Въпросът е, че чувам много различни приказки от майстори, патили, чули-недочули и има разминавки в теориите. В същото време липсват научи обосновки и не мога да преценя кое е достоверно и кое не.

          Коментар


          • #6
            От: Попивна яма

            Не, водата при нас излиза още на -2.5м. Именно поради тази причина не ми е интересно да събирам дъждовната.
            Имам си сонда на -8.0м, от която вадя всяка нощ по 5-6 куб.м през лятото и не пада нивото от -2.5м. Като вали дълго през пролетта пък не се качва изобщо. По това се ориентирам, че е правилно решението да се копае до "река".

            Под пясъка имаше много лепкава глина и отдолу не видях, защото се пълнеше много бързо, сякаш ударихме тръба. Там свърши стрелата на багера. Този слой глина, според съседите, е било важно да прескоча.

            Всичко по-горе е конкретно за моето село...
            Щом нямате предписание от специалист, най-добре питайте местните как са направили нещата при тях.
            Човек се учи докато е прост!

            Коментар


            • #7
              От: Попивна яма

              Говорено е с геолога, но понякога практика и теория се разминават, затова искам да събера максимално много мнения. Най-вече от работещи решения.

              А кое е селото ако не е тайна? От тази гледна точка високо ли е ли е в равнината...

              Иначе дъждовната вода аз също не искам да я събирам, не смятам да я използвам. Също имам сондаж. Просто улуците трябва да отидат някъде и най-удобно е в тази система.

              Коментар


              • #8
                От: Попивна яма

                Чепинци, 550м н.в.
                В Софийското равно поле.

                Ако Вие напишете кое е селището, може да намерим някой познат оттам с опит по темата...
                Човек се учи докато е прост!

                Коментар


                • #9
                  От: Попивна яма

                  Житен, от другата страна на София.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Попивна яма

                    Първоначално публикуван от Gadnyara Преглед на мнение
                    Чепинци, 550м н.в.
                    В Софийското равно поле.

                    Ако Вие напишете кое е селището, може да намерим някой познат оттам с опит по темата...
                    Чепинци, но зависи и в коя част си. Едно е до училището, друго е около последната спирка на рейса, щото има места в които като набиеш с чук по-дълга тръба и излиза вода.

                    Това ви е сериозен проблем в ниската част.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • #11
                      От: Попивна яма

                      Аз си мисля че и двамата сте прави!
                      Просто всяко място е различно.И има различни характеристики.
                      Автора иска от раз да улучи правилното.Ама то без да опиташ няма как да стане!
                      Или остава варианта да търси някой пробвал подобно нещо в неговия район!
                      Защото под земята е пълно с изненади.Аз копая за кооперация и още на първия метър излиза плътна жълта пръст! След години съседа ще строи къща и ме пита- викам супер си е почвата давай.Той на около 70-80 метра от мене.
                      При него минавала подземна река някаква.Скъса си джоба от дренажи.Че и пак не реши изцяло проблема.Изобщо

                      Коментар


                      • #12
                        От: Попивна яма

                        А бай Геолог какво препоръчва?
                        Имам идея за "жокер" от Житен, нека първо разбера дали може да даде инфо ...
                        Човек се учи докато е прост!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Попивна яма

                          Геолога казва да се копае до преди да излезе вода. Т.е. до песъчлив слой.

                          Ако съдя по сондажа, който е в другия край на парцела на около 20 метра, в него водата е на 1,90. Ама все си мисля, че в сондажа нивото на водата е малко по-високо, отколкото ще я достигна ако тепърва копая. Защото като изкопаеш дупка до вода нивото се покачва донякъде. Ако логиката ми е правилна може би до 2.20 ще може да се копае без да бликне, което би било ОК за мен.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Попивна яма

                            Преди три години имах същия проблем.Почнах да копая за септична яма и на 2,80 излезе вода.Спряхме да копаем на дълбочина и разширихме изкопа до 2х5 м.След това спуснахме три колони от бетонни пръстени и ги свързахме с преливници.Всички отпадни води отиват там.Двамата с жена ми живеем постоянно в имота от три години и още не можем да я напълним.Грубо сметнат обем на колоните около 4,5-5 куб.метра.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X