Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

    Здравейте,

    Напредвайки значително в ремонтите и строителството започнах да се сблъсквам с казуси в дървообработката за които имам нужда от помощ.

    1. Как се получава гладък, равен срез в дърво(талашит, осб и масивно дърво), особено ако среза е над 2-3 метра?
    2. Слага ли се някаква лента и по нея се прави среза, да или не?
    3. Какви са инструментите които се ползват примерно в мебелостроенето на обекта, не големи масивни а мобилни инструменти, как се наричат самите режещи такива и т.н. линии/станоци които помагат за дълги срезове?
    4. Прахосмукачка, не мога ли с една голяма индустриална прахосмукачка с подходящ маркуч да постигна ефекта при ползване на режещи инструменти, има филтри с малко по-голям микрон които не се пълнят за секунди от праха и опилките, има ли бюджетни такива за дървообработване/шпакловане?
    5. Как се реже боядисаноИлакирано дърво за мебели, за кухня, за шкафове и т.н. с кой инструмент, слага ли се лента преди среза и т.н.?
    6. Как се начертава правилно място за панти на шкафове и врати, как точно да се избере и начертае мястото и на касалъка и на вратата?
    7. Как и с какво се дълбае после мястото описано в точката по-горе, за чук и длето знам, питам за ел инструмент ?
    8. Как се прави отвора за поставяне на брава/ключалка, понякога говорим за едни 70-80 милиметра дълбока дупка във врата дебела около 30те мм, а ако вратата струва едни 2-3 000 лева тогава нямам място за грешки, за което и питам?
    9. Правят ли се допуски за термично/влаго разширение/свиване на сглобки от талашит и такива подобни, примерно слгобявам си кухня/шкафове? А за другите масивни дървета има ли лесно/бързо правило за допуските, щото с очите си виждам как "играят в размера" пластмасовите дограми и металите а дървото в тукашния влажен климат, направо е като живо. Примерно масивна дървена врата, за да спира шума и миризмите трябва да е плътна, а и да е красива, обаче ако е плътна с луфт около 1-1.5мм това не е ли опасно и т.н.


    Не съм професионален дърводелец и нямам цел и да ставам, просто имам нужди и две сръчни ръце на които не достигат доста теоретични знания и нямам месеци да се науча на нещата нужни за да си отговоря сам на по-горните въпроси.

    Предварително благодаря за точните, конкретни и недвусмислени отговори
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

    Трябва да решиш основно дали ще работиш с масивна дървесина или пдч или с мдф. Разликата не е малка.

    На някои от въпросите мога да ти отговоря, но смятай, че съм твърдо в аматьорската лига.

    1. Хубав срез в пдч (chipboard по вашему) не можеш да постигнеш лесно с никакъв ръчен инструмент.
    2. За пдч лента няма смисъл никакъв.
    3. Виж т. 1, но иначе хубав ръчен потапящ се циркуляр с водач.
    4. Ръчните инструменти с прахосмукачка е компромис. При марковите инструменти, с предвидено схема за прахосъбиране можеш да събереш някъде към 30-40% от праха.
    5. С никой. По правило първо се реже, фрезова и т.н., после се боядисва или лакира.
    6. С шаблон за съответната панта. За някои панти има фабричен шаблон на неприятна цена, за някои няма.
    7. Фреза.
    8. Фреза с jig. Обикновен са на trend. Цената не е ниска.
    9. Не знам.

    Коментар


    • #3
      От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

      1. Примерно, настолен/стационарен циркуляр с подходящ диск (повече на брой зъби). Докъм 2 - 2,5 м. съм се справял и с ръчен циркуляр, обърнат и фиксиран за да стане подобие на настолен.
      2. Аз слагам хартиена лента, ако материалът е такъв, че е важно да не се надраска.
      4. Нещо не ми се получават особено опитите да се включи прахосмукачка към ръчен инструмент.
      5. Виж 1 и 2. Съвсем успешно си рязах елементи от МДФ за кухненски мебели с декоративно покритие.
      6. Шаблон за пантата. Към вече споменатите варианти да прибавя и трети - има си панти, които идват с хартиен шаблон в опаковката.
      7. Най-добре с фреза. Ако нямаш такава, може да се справиш и с бормашина, поставена на стойка, с 35-мм свредло за панти
      8. Последно като купувах врата, и то евтина за 100-200 лв, тя си беше с готови отвори за брава. Какви са тези врати за по 2-3000 лв, дето трябва на ръка да им правиш отвор за брава?!?
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

        Мерси Бокомо, Чавдаре!

        Ще трябва да осмисля и да почета малко за да придобия повече представа и след отговорите.

        Може би ще помогне ако се визират точни модели машини, линкове, снимки и т.н.

        За вратите, хубавите врати(входни/външни) са доста над 1к паунда а имах до сега два казуса - сложена нова скъпа врата ПВЦ, в единия случай счупено парче от декоративното прозорче, опитах да извадя стъклопакета, курец, залепено всичко и излиза/цепи ПВЦто, тоест отиваме на слагане на нова врата, ама новите врати от ПВЦ идват БЕЗ отвори, щото във фабриките винаги идват комплект с касата, а тук касата бе добре облепена отвън с изолация и т.н. а от вътре също, нямаше вадене без после едни 3-4 дни ремонти.

        Втория случай, нова врата, осрана при строежа, и отново отвътре трудно за махане на касата а отвън забрави, тоест пак се отива на слагане на нова врата и нагаждане на каса, ама пак отиваме на дупчене на панти и брави и т.н.

        П.П. Сега като се замисля, мога да сваля точните размери от съществуващите отвори на повредените врати но пак остава казуса с пробиване на прецизни отвори по чертеж. Когато поръчвам само врата без панти, брави и инсталация мога да взема краен продукт от фабриката за под 1/3 от пазарните цени, тоест много ми е оправдано да опитам да сменя само вратите с нови и да си ги инсталирам.

        С дървото съм на същия хал, жената искам да сменяме врати ама не увира, че те са комплект с каса инак става манджа с грозде, хубави врати(евтини ама няколко броя) без каса идват без съответните дупки за панти и брави и за сега се плаша зверски от самото напасване на панта/брава към съществуваща дупка на каса и т.н.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #5
          От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

          Тия дето слагат врати във вашенско започват от 15 паунда на час. Не е случайно.

          ПВЦ и скъпо ми се струва малко противоречиво.

          Коментар


          • #6
            От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
            ... Ще трябва да осмисля и да почета малко за да придобия повече представа и след отговорите.
            Ама ти питаш за дървообработване и после намесваш врати от ПВЦ.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              Ама ти питаш за дървообработване и после намесваш врати от ПВЦ.
              Извинявам се за което, моля да ми бъде простено дай да затваряме форума, че той е за офроуд и за джипки )

              Сега сериозно, не мисля има голяма концептуална разлика между дупки в ПВЦ и в дърво, пак, както се изясни ще трябва фреза и пак ще трябват шаблони.

              Това което не ми е ясно обаче е как да меря точно къде да сложа шаблона, нека кажем шаблона ми е картонче с размера на пантата, как да знам къде точно да го поставя на самата врата и къде точно да го поставя на касата, или самия шаблон е дефакто по-голям от пантата и би трябвало да се сложи примерно на ръба на касата и на ръба на вратата за да има точно съвпадение, извинявам се ако звучи тъпо ама не се сещам как по-добре да обясня фрустрацията си?

              Имам поне 4-5 вида панти, купувани и по няколко(кутия) и по единични, никога не видах да идват с шаблон, обаче не съм и гледал когато купувах за шаблони, сега ще погледна в електронните магазини.

              Като първи приоритет ми е рязането на боядисани дървении и поставянето на брави и панти, чакат ме 4-5 врати и много первази след ламината, имам циркуляр и ръчен и настолен, имам зегета, имам пробоен трион, имам и фреза имам и настолна и ръчни бормашини, моя строител обаче твърди, че хубав срез се получава само с високооборотен инструмент и специален диск с малък "чапраз" и зъби по-на често, за панти и брави моя строител се дърпа зверски щото знае явно за риска без правилен инструмент... от това ми произтича и нуждата.
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #8
                От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

                Панта на ПВЦ, за която да трябва фрезоване не съм виждал, може и да има, но ме съмнява.

                Горе в т. 6 говориш за шкафове? Общото между пантите за вратички за шкафове и интериорни врати е само в името и функцията. Поставянето им няма нищо общо.

                Ето ти груба представа как се използва шаблон (jig) за слагане на панти. Като му видиш цената е възможно да ти мине мерака да го правиш сам. За бравата ти трябва lockjig. Ако фрезата ти няма буш или възможност да се сложи - ще ти трябва и такава.

                Коментар


                • #9
                  От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

                  Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                  ...

                  Сега сериозно, не мисля има голяма концептуална разлика между дупки в ПВЦ и в дърво, пак, както се изясни ще трябва фреза ...
                  Сигурен ли си в което? ПВЦ врата дали не ти е ПВЦ профил, евентуално с усилващ метален профил вътре? Колко е дебела стената на ПВЦ профила, та да вкопаваш с фреза панти в нея? Като погледна ПВЦ дограма, там, където обковът трябва да е "вкопан", ПВЦ профилът просто си е произведен със съответно каналче.

                  Изобщо - манджа с грозде направи. Нерде "прецизно дървообработване", нерде ПВЦ профили.

                  Первазите ти не са ли и те ПВЦ? За рязане на такива от дървени летви много ми е удобен мултитулът. А за разположението на пантите по вратите си има различни схеми в зависимост от размерите и теглото на вратата. Примерно. Други производители могат да имат други виждания по въпроса.

                  Ей ти и помощно средство за монтиране на панти (на дървени врати).
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

                    Здравейте,

                    Напредък има обаче и предизвикателствата не спират.

                    От края на месеца съм без работа и вече не мога да си позволя да си купувам инструменти "с чувалите" а мисля ми трябва поне един специализиран такъв за да завърша работата.

                    Остават ми да отрежа и монтирам към 150 метра первази(арки) за врати и съвсем малко первази за под, арките са около 60-70мм с височина на дъската а на пода 145мм височина, нуждата от прецизен срез за да се напаснат ъглите мисля е очевидна.

                    Една стена и един ъгъл в дома нямам където всичко да е равно, къщата е на 100тина години и всичко е правено с лопатата и с теслата, в рамките на два метра може да имам дъги, дупки и гърбици много сериозни/видими.

                    Мисля, че трябва да си купя нещо такова(mitre saw), хубавите са около 600-700-800 паунда със станока - виж по-долу.

                    Бихте ли могли да предложите достатъчно хубав, прецизен инструмент който да е към половината цента на ДеВалта, не търся най-евтиния, такива има и за 120-140 със станока, искам средна хубост за да свърша добра работа, ако може?

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Dewalt-Miter-Saw-02.jpg
Прегледи:1
Размер:133.1 КБ
ID:5802257
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

                      Масата , станока както си го кръстил се продава отделно . Нищо че ги има и в комплект . Обикновено са пригодени да пасват на много модели , дори и на други фирми . Можеш да ползваш всяка маса , стойки или каквото искаш да постигнеш удобна работна височина . Така спестяваш около 150 - 200 кинта . Тези дни заприходих на макита , ножа е 260мм . за 340 евра . от магазина с 5 години гаранция . Малко след това му купих и стойка , но можеше и без нея . Старото ми метабо откара така над 10 години . Посочената работа ще свършиш , и със най евтините варианти машини . Въпрос на ползване , ако ще е хоби инструмент за ползване от време на време , не съветвам да инвестираш в скъпи машини . По добрия вариант е под наем , качествени машини за дребна сума за уикенда .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

                        Първоначално публикуван от Пламен Атанасов Преглед на мнение
                        Масата , станока както си го кръстил се продава отделно . Нищо че ги има и в комплект . Обикновено са пригодени да пасват на много модели , дори и на други фирми . Можеш да ползваш всяка маса , стойки или каквото искаш да постигнеш удобна работна височина . Така спестяваш около 150 - 200 кинта . Тези дни заприходих на макита , ножа е 260мм . за 340 евра . от магазина с 5 години гаранция . Малко след това му купих и стойка , но можеше и без нея . Старото ми метабо откара така над 10 години . Посочената работа ще свършиш , и със най евтините варианти машини . Въпрос на ползване , ако ще е хоби инструмент за ползване от време на време , не съветвам да инвестираш в скъпи машини . По добрия вариант е под наем , качествени машини за дребна сума за уикенда .
                        Принципно си прав ама това с наема го ядох вече веднъж, машината е разхлопана, ножовете не са първа младост и всичко това го осъзнаваш след като си почнал работа на обекта.

                        Наем за няколко дни няма да излезе много по-евтино от евтина машина, един къртач и един резак така купих чисто нови на промоция защото наема за 2-3 дни беше колкото или по-скъп от нова машина

                        Ейнхел примерно имат такава машина без масата за около 2-250 кинта, мога ли да се доверя на марката или всичко им е евтино и нискокачествено?

                        В местния строителен магазин за професионални строители има на промоция едни китайски такива с маса и станок за малко под 200 кинта, не ми хареса, че ножа има ход само 45 градуса в една посока по радиала, инак аксиално имаше добър ход.

                        От друга страна хоби, хоби ама имам една камара дървения да поставя и нещата не са много на хоби но си прав де, Фестуул не ми е оправдано да взема.

                        П.П. Сега видях, верно маси има разни, и цените на са страшни, остава да избера машина с добри характеристика за средна цена.
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

                          Аз също загледах ейнхела , модела който гледах струваше 250 . Не беше лошо изпълнението , но както писах за 90 отгоре взех макита - модел LS1018 L . Двете машини една до друга , и се вижда много разлика в изпълнението .
                          Масата е WST06

                          Коментар


                          • #14
                            От: Прецизно дървообработване - инструменти и конкретни казуси

                            Първоначално публикуван от Пламен Атанасов Преглед на мнение
                            Аз също загледах ейнхела , модела който гледах струваше 250 . Не беше лошо изпълнението , но както писах за 90 отгоре взех макита - модел LS1018 L . Двете машини една до друга , и се вижда много разлика в изпълнението .
                            Масата е WST06
                            Много благодаря, и така мисля, ако разликата ценово е 20-30% вземам винаги по-хубавото/марковото...
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X