Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

    Здравейте,

    Предстои ми изграждане на ограда на лицевата част на имот. Разбира се бетоновите дейности в основата ще ги извършват съответните строители, но на мен се пада да направя металната ажурна част, която се захваща отгоре.

    Това, което ме озадачава е начина на захващане на едното за другото. Сещам се за два основни метода :

    - да заложа шпилки още при изливането на бетона. Предполагам, че ще стане по-здраво от другия метод, но тук трябва да съм изяснил концепцията за големината и захватите на паната предварително и няма мърдане. Друг евентуален проблем е неволно разместване на шпилките и разваляне на съосието между тях.

    - дупчене и анкериране за вече стегналия бетон. Предполагам, че няма да е толкова здраво (поне така твърдят "старите майстори" ), но дава неограничена гъвкавост и възможност за избор на металната конструкция буквално в последния момент.

    Изключвам като вариант да циментирам цели профили, на които после да заварявам понеже предпочитам конструкцията да е разглобяема.

    Това за неотваряемата част. Трябва да има и две врати достатъчно големи да минава кола през тях. Не е 100% решено, но вероятно ще са плъзгащи с долна релса. Това донякъде прави изискванията към "колоните" (или не знам как да ги нарека) на вратата малко по-малки, понеже нищо няма да виси на тях, но все пак.... Там вече може би е удачно да се бетонира голям и дебел профил в бетона?

    Никога не съм правил нещо подобно и не мога да оценя напълно предимствата и недостатъците на едното и другото, вероятно има много аспекти, за които дори не се сещам.

    Предполагам все някой се е занимавал с подобно нещо, със сигурност има и такива, които са го правили професионално. Дайте някой акъл как да подходя, защото непрекъснато се лутам между двата варианта и постоянно имам чувството, че изпускам някой важен фактор

    Ако на някой му се качва снимка как го е направил той - още по-добре!

    Благодаря предварително!

  • #2
    От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

    Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
    - да заложа шпилки още при изливането на бетона. Предполагам, че ще стане по-здраво от другия метод, но тук трябва да съм изяснил концепцията за големината и захватите на паната предварително и няма мърдане. Друг евентуален проблем е неволно разместване на шпилките и разваляне на съосието между тях.

    - дупчене и анкериране за вече стегналия бетон. Предполагам, че няма да е толкова здраво (поне така твърдят "старите майстори" ), но дава неограничена гъвкавост и възможност за избор на металната конструкция буквално в последния момент.

    Изключвам като вариант да циментирам цели профили, на които после да заварявам понеже предпочитам конструкцията да е разглобяема.
    Заради последното изискване и защото нямаш опит ,се насочи към вариант 2.Долу планка с 4 сегментни анкера .Да има отстояние при перфорацията от ръба на бетона против обрушване.
    Вариант 1 също става , ако си направиш шаблон/кондуктор/ за монтажа на шпилките, който да фиксираш на кофражната форма през определеното междуколонно разстояние .Все пак възможностите за проблем са повече.Малко да мръдне кофража или кондуктора и си създаваш ядове.

    Коментар


    • #3
      От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

      Помисли и за анкериране с химически анкер. Това за първи път съм го ползвал това лято и става УЖАСНО здраво, вероятно дори сравнимо с шпилка при изливането. За самата химия се дават едни пари, но вместо анкери можеш да набиваш проста резбова шпилка, която се продава на метър и е практически без пари, сравнена дори с най-евтините анкери.

      Не мога да съм 100% сигурен, но шпилка 10мм + химически анкер мисля че държеше гарантирано над 3 тона (не помня при каква дълбочина, ама ми се мотаят в главата някакви 10 сантиметра) И стяга за преко сили 5 минути при летни температури. На картуша на химическия анкер обикновено си ги пише тия работи.

      Натърти им бетона да е водоустойчив, а ако зимата мятат луга не е зле дори да е устойчив на соли (не знам дали такъв точно беше термина).

      И много добре премислете дълбочината на бетоновия пояс в зависимост от почвата и мястото. Нагледал съм се на килнати огради по места, където не за преценили добре дълбочината.

      За колоните на вратите - нищо специално, дори да бяха висящи на тях - просто стандартна колона с достатъчен размер, със стандартна арматура ("къдраво" 12-14мм в ъглите и шпригли от 6мм например) + хубав бетон.
      Последно редактирано от sparkybg; 05-10-18, 14:07.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

        "Старите майстори" сигурно не са запознати със съвременните начините на анкериране, а не с дървени трупчета...
        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

        Коментар


        • #5
          От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

          Аз подозирам , че не му трябват бетонови , а метални колони на вратите, но нека си каже идеята. Ако не носи вертикални усилия от вратите, профила до 80/80 и се пълни с бетон.

          Коментар


          • #6
            От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

            Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
            Аз подозирам , че не му трябват бетонови , а метални колони на вратите, но нека си каже идеята. Ако не носи вертикални усилия от вратите, профила до 80/80 и се пълни с бетон.
            Мда, за това не се сетих.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

              Хвани си ги с анкери след 28 ден на бетона и няма да маш проблеми. Най-много да парнеш с електрожен болтовете на анкерите след това, че винаги може да мине някое келеме с една 13-ка и цялата ограда да стане леш

              Коментар


              • #8
                От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

                И само да вметна, че е добре бИтоня да е поне на 60-80см. под кота 0.

                Коментар


                • #9
                  От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

                  Ако вратата е плъзгаща, релсата трябва да е добре нивелирана... От личен опит, щом ще влиза кола, вратата да е възможно най-широка... С анкерни болтове става достатъчно здраво.
                  помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                  Коментар


                  • #10
                    От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

                    Прекалено са ти стари майсторите.
                    Всички варианти са реално изпълними.
                    Единият вариант се свежа общо взето до това:

                    Но и тук трябва да си наясно, че докато качеството на оградните пана не варира с чак толкова много, то качествата на тези колчета от снимката варира в неопределяеми граници заради сложната им изработка. Естетически погледнато, това е най-доброто решение. От гледна точка на дълготрайност и качество на самата ограда като такава...нещата са доста спорни.
                    Шпилки , свързани с арматурната мрежа....е изпълнение, което аз поне никъде не съм виждал. Може и да го има някъде, но е прекалено сложно. Залагат се целите колове, на равни разстояния, със заварени "мустаци" в долната част, директно в кофража. Макар, че и това на практика не е баш така, а първо се кОпат дупки за коловете, бетонират се и около тях се вдига кофража. Така стъпката на кола служи и като стъпка за самия бетонов пояс. Старо, стандартно виладжийско изпъление, разпространено масово. Достатъчно трайно ако не е правено от цветнокожи.
                    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

                      Здравейте,

                      Иво,
                      виждам, че напредваш и скоро - скоро ще си бъдем съседи! Само така!

                      Както се казва често - мойте 5 ст. по темата:

                      Може също, и мисля не е лош вариант, да поставиш планки ( не много тънки ) със заварени "мустаци" към бетона, ( с ориентировъчно разстояние, например с правоъгълни форми) като в краен вид планката е наравно с бетона. После отгоре си капвай, било шпилки, било и директно самите оградни елементи. Аз лично не бих си направил оградата разглобяема (не че имам аргументи конкретни). Най- малкото ако ще я правя разглобяема, скрепителните елементи ще трябва да са от неръждавейка (инак ...). Ако са от неръждавейка - трябва паста против "запичане", за да не се окаже разглобяема само с флекс (ако го докараш до там обади се за пастата).

                      Не забравяй да се похвалиш какво си решил и какви си ги свършил!

                      Поздрави!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

                        Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                        ...

                        Предполагам все някой се е занимавал с подобно нещо, със сигурност има и такива, които са го правили професионално. Дайте някой акъл как да подходя, защото непрекъснато се лутам между двата варианта и постоянно имам чувството, че изпускам някой важен фактор ...
                        Изпускаш,да.Като същевременно сам се задръстваш с простотии от соца,звучащи капиталистически като "закладни части".Правилното решение е да започнеш с идеен проект,щот без него най много да сътвориш някаква асмалъкопластика тип "Пернишки барок".На първо време си избери модел на ажурната част.Всичко останало е функция от модела,освен ако не искаш да твориш пернишка еклектика на принципа "квот има".Ако все пак искаш някаква конкретика,не е зле поне една снимка,че ланшния боб ми свърши, а тазгодишния още не е готов за гадаене

                        Коментар


                        • #13
                          От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

                          Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
                          Ако все пак искаш някаква конкретика,не е зле поне една снимка,че ланшния боб ми свърши, а тазгодишния още не е готов за гадаене
                          Снимка на кое? На голата нива?
                          Мисля, че с оглед на въпросите, които съм задал става пределно ясно, че бетонът още не е излят.
                          Късния час на поста обяснява ракиджийската "духовитост", която се изпарява от него, но все пак ти благодаря за включването.


                          На всички останали благодаря за съветите!
                          Като цяло в бетоновата част нямам много за мърдане, т.е. дълбочина, тип арматура и т.н. Всичко е заложено в проекта внесен в общината, дълбочина, ширина, тип армировка и т.н.

                          Химическия анкер макар да ми е познат като технология не бях го обмислял в конкретния случай. Ще го предложа за "обнародване" с другите въвлечени в проекта Трябва да се заинтересувам как стои въпроса с температурите при които работи, защото както вървят нещата на строителната площадка металните пана вероятно ще ги монтирам някъде декември. Не че има кой знае какви студове в последно време, но определена част от строителната химия иска температури поне над 5 градуса.

                          Метални колони за вратите пълни с бетон много ми хареса като идея, благодаря!

                          Влади, благодаря ти! Дай Боже догодина може да сме съседи За оградата...грешно се изразих с "разглобяема". Нямах предвид едва ли не да се сваля за норматив, а по-скоро закрепването на паната за останалата част от конструкцията да не е на заварка, а на някакъв тип студена сглобка.

                          Още веднъж благодаря на всички за идеите. Дойдоха ми някои размисли, които ще ги оставя да поузреят. Ако се породи някой конкретен въпрос отново ще питам.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

                            Проект???
                            Тези огради отдавна не са с проект. Имат само конструктивно становище, което като съдържание е много различно от инвестиционен проект-не ти трябват сертификати, няма конструктор да ти приема арматурата, няма технически...
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Метална ограда с бетонна основа за лицевата част на имот

                              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                              Проект???...
                              Алоу,я пием вас фаща.Говоря за ИДЕЕН проект.Което значи идея на инвеститора.Темата се изчерпа с последното мнение на инвеститора

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X