Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за мозайка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за мозайка

    Колко време й трябва на мозайката за да придобие достатъчна якост за елементи от рода на стъпала в жилищна сграда или подпрозоречни первази, та да няма опасност от отчупване на стърчащата част?
    Ние не сме неутрални!

  • #2
    От: Въпрос за мозайка

    Отливана мозайка е тънка работа. За стъпване набира якост на другият ден, за търкане - след 2 до 3 дни,стърчащи части на стъпала набират якост поне 10 дни /най-добре с калъпа отдолу/. Но си помислете трябват ли ви стърчащи части на стъпалата и изобщо монолитна мозайка.
    Преди време имаше готови мозаечни плотове за стъпала.

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос за мозайка

      Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
      Отливана мозайка е тънка работа. За стъпване набира якост на другият ден, за търкане - след 2 до 3 дни,стърчащи части на стъпала набират якост поне 10 дни /най-добре с калъпа отдолу/. Но си помислете трябват ли ви стърчащи части на стъпалата и изобщо монолитна мозайка. ...
      Тънка - дебела, не е като да има много избор. Стълбището във входа е с мозайка и едно счупено стъпало ще трябва да се поправи с използване на тази техника.

      А за подпрозоречен перваз вече се пробвах с перваз на балконски прозорец. Оригинално беше направен без да е предвидена възможност водата от него да се откапва без да тече по стената отдолу. Тъй като и балконът (настилка и водобранна шапка) са изпълнени с мозайка, реших и первазът да е с такава, само че шлайфана. Знам за другите варианти, обаче метален беше отхвърлен заради дрънченето, гранитен - трябваше да се прави по поръчка (стандартните 20 санта са тесни за целта), като преди това отдолу се направи изравнителна замазка. Дето ще правя замазка забърках 1:1 цимент 42,5 с мозайка №4 и ей го на

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180922_135718-001.jpg
Прегледи:1
Размер:155.3 КБ
ID:5799576

      Шлайфането (очаквано) си беше гадно мърлява дейност (с флекса с берковска камбана, средно едра) ама изглежда съвсем прилично

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:OC_20180927_145838.jpg
Прегледи:1
Размер:188.6 КБ
ID:5799578

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:OC_20180927_122003.jpg
Прегледи:1
Размер:186.8 КБ
ID:5799577

      Във всеки случай - не по-зле, отколкото мозайката, правена от майстори с някакъв разряд преди 40 години.

      Само се чудех кога ще е безопасно да разкарам окончателно кофража отдолу и да изчовъркам летвичката, която трябва да оформи каналчето за водооткапване.
      Последно редактирано от Чавдар (V93); 28-09-18, 15:48.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос за мозайка

        Еми браво.Ако пак те обхванат мозайкаджийски настроения, за такива малки неща да знаеш че можеш и на ръка да ги тръкнеш на 2-ри ден, а кофражното калъпче го сапунисваш здраво и се отлепя без драми.

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос за мозайка

          За под знам, че на втория ден може да се ходи отгоре и да се мокри без щети. Последната мозайка и живи мозайкаджии, които съм виждал да работят, шлайфаха седмица след полагането. Беше много отдавна.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос за мозайка

            Мозайката, си е бетбон като бетоън - ста ндартъните четири седмици.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос за мозайка

              Последната мозайка видях преди три седмици на обект в Германия , понеже не съм постоянно на обекта , не мога да кажа на кой ден й направиха шлайф . Нямаше капка вода и никакъв прах . Шлайфане и полиране с големи прахосмукачки . В началото на ноември ще продължавам на този обект и може да снимам резултата .
              По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

              Коментар


              • #8
                да не пускам нова тема: Имам две помещения WC и баня отделни, с под + 15 см. перваз мозайка общо 5-6 кв.м., правена преди около 40 години и търкана на ръка с шмиргел.

                Искам да я престържа да "светне" , но в Троян е трудно да се намери човек с малка машина, а големите не вършат работа в такива малки помещения. Питането е тези камбани за ъглошлайф ще свършат ли работа или да не се мъча?
                ________________________________________________
                Subaru OUTBACK 2,5
                Hyundai TUCSON 2.0

                Коментар


                • KingofROAD
                  KingofROAD коментира
                  Редактиране на коментар
                  дай снимка де (за нагледност), така малко трудно да се каже каквото и да било.

              • #9
                Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                ... Питането е тези камбани за ъглошлайф ще свършат ли работа или да не се мъча?
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:OC_20180927_122001.jpg
Прегледи:982
Размер:178.0 КБ
ID:6625782


                За ставане - става. Ти си решаваш дали искаш да го правиш на 5-6 квадрата с камбана.

                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #10
                  Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:OC_20180927_122001.jpg
Прегледи:982
Размер:178.0 КБ
ID:6625782


                  За ставане - става. Ти си решаваш дали искаш да го правиш на 5-6 квадрата с камбана.
                  нямам много други варианти, все пак ще е по-лесно от ръчното стъргане, с което се мъчи баща ми едно време и то не само на тези 5 кв. , ами и на още 4 тераси

                  снимка на банята нямам, намерих на терасата и се вижда част от мозайката, но тя е същата навсякъде.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:received_2631421173798939.jpeg
Прегледи:716
Размер:657.7 КБ
ID:6625826
                  ________________________________________________
                  Subaru OUTBACK 2,5
                  Hyundai TUCSON 2.0

                  Коментар


                  • #11
                    Камбаните работа си вършат, въпросът е на теб вършат ли се тези квадрати с флекс и камбана.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • IvanIvanovi
                      IvanIvanovi коментира
                      Редактиране на коментар
                      няма как да разбера преди да пробвам - ако до средата на август не намеря друго решение, ще съм аз, ща не ща

                  • #12
                    Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение

                    ...
                    снимка на банята нямам, намерих на терасата и се вижда част от мозайката, но тя е същата навсякъде.
                    ...
                    Може би като за начало да я пробваш с по-фина камбана.
                    При мен са балкони с нешлайфана мозайка, която след 40+ години се нацепи. реших въпроса кардинално като отгоре и ударих една хидроизолация и залепих мразоустойчив, нехлъзгащ се гранитогрес. Доста рязане падна обаче, та си трябва хубава машина.

                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • IvanIvanovi
                      IvanIvanovi коментира
                      Редактиране на коментар
                      Не знаех, че има различни едрини, в Бриколаж беше един вид.

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X