Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

    Здравейте,

    Предстои ми пробиване на отвор за вентилатор Ф100 в баня, чийто ремонт завърши преди 2 години. Стената е тухлена (2 четворки, дебелина около 40см, в стар блок), облицовката е гранитогрес, 10-12мм. Планирам да захапе само една плочка. И все пак, може ли малко акъл?
    1. Тази боркорона ще стане ли - https://el-mashini.bg/product/4708/b...-33-103mm.html. Осъзнавам, че е далеч от качествата на марковите такива, съдейки по цената й, но на мен ми е нужна за един-единствен отвор. Търсих под наем с такъв размер, не открих.
    2. Мога ли с боркороната да разпробия само отвора в гранитогреса, а после да пробивам с длето/бургия? Машината е Макита HR2470 (или близък модел). Или да пробивам с боркороната през цялата стена, докрай? Въпреки че е много вероятно машината да опре в стената преди да е стигнала до края на отвора.


    Всъщност, не държа да го пробивам сам. Звънях на 2 фирми за пробиване, казаха, че трябва техните машини да се закотвят за пода/стената - което при помещение с готови настилки не е опция. Някой в/около София да му се занимава да изкара някой лев или да ме насочи към правилния човек?

    Благодаря!

  • #2
    От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

    Може и много акъл:
    Купуваш си една нова плочка, къртиш и вадиш внимателно старата, пробиваш стената с къртача, слагаш тръбата, замазваш дупката, после внимателно изрязваш новата плочка (може и на парчета) и поставяш.
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

    Коментар


    • #3
      От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

      Първоначално публикуван от mioiox Преглед на мнение
      Здравейте,

      Предстои ми пробиване на отвор за вентилатор Ф100 в баня, чийто ремонт завърши преди 2 години. Стената е тухлена (2 четворки, дебелина около 40см, в стар блок), облицовката е гранитогрес, 10-12мм. Планирам да захапе само една плочка. И все пак, може ли малко акъл?
      1. Тази боркорона ще стане ли - https://el-mashini.bg/product/4708/b...-33-103mm.html. Осъзнавам, че е далеч от качествата на марковите такива, съдейки по цената й, но на мен ми е нужна за един-единствен отвор. Търсих под наем с такъв размер, не открих.
      2. Мога ли с боркороната да разпробия само отвора в гранитогреса, а после да пробивам с длето/бургия? Машината е Макита HR2470 (или близък модел). Или да пробивам с боркороната през цялата стена, докрай? Въпреки че е много вероятно машината да опре в стената преди да е стигнала до края на отвора.


      Всъщност, не държа да го пробивам сам. Звънях на 2 фирми за пробиване, казаха, че трябва техните машини да се закотвят за пода/стената - което при помещение с готови настилки не е опция. Някой в/около София да му се занимава да изкара някой лев или да ме насочи към правилния човек?

      Благодаря!
      За боркорона от този тип е необходимо и центриращо свредло с подходяща стойка за закрепване . Ако плочките са фаянс става . Ограничена е обаче дълбочината на пробиване . Аз лично препоръчвам да се пробие проходящ отвор през стената (водещ) и после с боркороната да се оформят отворите от двете страни на стената и накрая тази част която не може да се изреже с боркороната да се разбие с чук и секач или ударно-пробивна машина . Пробвано и изпълнено много пъти , успешно . За гранитогрес ще е трудно и мъчно ! Аз лично съм правил и директно с диамантен диск отвор на стената и после се кърти с машина . Ако нямаш обаче подходяща приставка за събиране на прах и прахосмукачка си е наказание . Друг вариянт е закупуване на боркорона за ъглошлайф , ама дори и аз не съм си купил че е доста скъпа и доста безмислена покупка .
      Последно редактирано от alexalex69; 08-08-18, 15:50.
      По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

      Коментар


      • #4
        От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

        Райдерската корона си има и водач, и държач. Това на снимката е само короната. Лошото е, че и водача, и държача, се продават отделно за 103мм. Има комплект до 83, нагоре са отделни.
        Лошото е, че тая корона не е много добра за тухли. Става да минеш през плочките, после става мъка и ще съсипеш короната. А тя не е толкова лоша. Не я гледай, че е 10 лева-съвсем прилична е, а за тия пари е направо отвъд добра.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

          Благодаря на всички, цената на водача и държача (макар и не за SDS plus, а за стандарен патронник) се вмества в още десетина лева и не е проблем. Целта беше да разбера дали изобщо този подход с тази корона ще свърши работа. Мен малко ме притеснява фактът, че плочката е гранитогрес.

          Иначе, след нея ще разпробия с дълга 8-ца или 10-ка по окръжност (няма как да отида от другата страна на стената, защото е външна) и после ще къртя между дупките.

          Коментар


          • #6
            От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

            Бих ти препоръчал да пробиеш много съседни отвори с диаметър 18-20 мм по окръжността на необходимата дупка и после лекичко внимателно с чукче и шилце. Вентилаторът, който ще сложиш, при всички положения има някаква периферия на тялото, така че ще покрие периферията на отвора (който няма да се получи идеален като нарисуван).
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

              В неделя правих плочки между горни и долни шкафове на кухня. Плочките са гранитогрес 9мм. Отворите за контакти и ключове 6 бр. Направих ги с диамантина с ъглошлайфа с квадратен профил (не ми се даваха 50лв за боркорона при положение, че не си вадя хляба с това). Стана перфектно и лесно(с малко пушилка). Големината на контактите покри квадратния отвор и то с много. Ако не държиш на вентилатор с кръгла решетка вземи такъв с квадратна и си готов. Бележиш точно мястото, ограждаш го с хартиено тиксо и режеш. Сигурен съм, че ще стане.

              П.П. Със свредло пробвах и пръснах първата плочка още на първата дупка. Гранитогреса е много твърд и трудно се работи.
              "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

              Коментар


              • #8
                От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

                Звучи чудесно. Можеш ли да покажеш точно инструмента, който си ползвал, не съм сигурен, че разбирам точно? Диамантен диск за флекс и правя квадратен отвор?
                Вентилаторът е с квадратно чело, да. Аз също обмислях разпробиването на 40-тина отвора с малката диамантена боркорона (6-ца), с която разполагам, обаче сметнах, че ще ми отнеме цяла вечност. И затова тръгнах и към боркорона и попаднах на райдерската за 10... Че и на мен също не ми се дават 50-100лв

                Коментар


                • #9
                  От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

                  Първоначално публикуван от mioiox Преглед на мнение
                  Звучи чудесно. Можеш ли да покажеш точно инструмента, който си ползвал, не съм сигурен, че разбирам точно? Диамантен диск за флекс и правя квадратен отвор?
                  Вентилаторът е с квадратно чело, да. Аз също обмислях разпробиването на 40-тина отвора с малката диамантена боркорона (6-ца), с която разполагам, обаче сметнах, че ще ми отнеме цяла вечност. И затова тръгнах и към боркорона и попаднах на райдерската за 10... Че и на мен също не ми се дават 50-100лв
                  Утре ще снима дупките за контактите с поставените вече кутии (квадрата се вижда) и диска за флекса, и подготавката на плочката.
                  www.masterhaus.bg/bg/product/191957-diamanten-disk-za-rjazane-na-kamyk-230-x-22-23-x-2-3-mm
                  Дискът е такъв тип, но 115мм. С по-малък диск се постига по-голяма точност. След прерязването парчето, което ще се маха остава да се държи на 2-3мм непрерязана плочка в ъглите. Отделя се като се чукне рязко с нещо твърдо откъм гланцираната част, за да може ако ще се отлюспи нещо да е от към гърба. Утре ще снимам всичко подред-от подготовката до рязането. Сега видях, че имаш диамантена боркорона 6мм. Очертаваш квадрата и в ъглите правиш по един отвор с нея, след което ги съединяваш с прерязване и парчето ще си падне само. Още по лесно ще стане.
                  Последно редактирано от dido uzunov; 09-08-18, 22:13.
                  "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

                    Бор короната която си показал е 33 милиметра,тоест 3.3 см а ти искаш да отвориш 400 ММ или 40 см.

                    Как по точно смяташ да го направиш със тази корона.

                    Това ако питаш по принцип как се прави ,със машина която се фиксира с дюбели за стената,има механизъм за подаване ръчен и автоматичен,охлажда се с вода през маркуч и машината струва доста пари като за една дупка.

                    В домашни условия ,вземаш един перфоратор,пробиваш много отвори и после с къртача оформяш ...за последните две седмици,направих три такива отвора във бетон,появи се и арматура,там където стигнах с флекса е ясно,там където не можах,с електрожена.

                    п.п За плочките,то е ясно че ще изпадат,затова лепиш на ново около отвора.
                    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                    Анатолий Пейчинов o8875о9815
                    https://dvrbg.com/

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

                      Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                      п.п За плочките,то е ясно че ще изпадат,затова лепиш на ново около отвора.
                      С чукчето и шилцето - и до това не се стига.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        С чукчето и шилцето - и до това не се стига.
                        За тухлата всякак може,ама в бетон ,няма много варианти.
                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • #13
                          От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

                          Е то няма бетон в конспекта.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

                            И аз така разбрах. Предложих вариант за пробиване на гранитогреса, нататък тухлата е лесна.....
                            "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                            Коментар


                            • #15
                              От: Пробиване на отвор Ф100-Ф102 в гранитогрес + тухла

                              Благодаря отново. Бетон няма, зад гранитогреса е тухла. Боркороната е 103мм, може би колегата не е видял падащото меню на сайта, откъдето се избира реално търсеният размер.
                              Ще тествам с боркороната, ако не стане - минавам на флекс с диамантен диск. Остава си и опцията за 40+ отвора по 6мм, но ми е последен вариант. А относно падането на плочката - все си мисля, че когато не е на удар, няма такъв риск. Поне останалите (по-малки) дупки бяха безпроблемни в това отношение. Само дето бяха малки...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X