Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дай вар, дай киреч!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дай вар, дай киреч!

    Преди време направих глупостта да боядисам частите от банята, които се боядисват - с латекс.
    Оттам насетне започна една борба с мухълчета, мухъли и мухлища в това относително мокро положение, която борба се запече доста по времето на липсата на Саво из магазините.

    В момента Саво има, на тавана и разстоянието между плочките и тавана вече латекс няма. Всичко изстъргах, и сега се радвам на изгледа на натурален бетон.

    Твърдо съм решил да варосам, и нищо не може да ме убеди за дишащи, издишащи и други латекси.

    Въпроса ми е - какъв е разхода на киреч, откъде да си купя необходимото количество - за ~15 кв.м, и какво да правя с останалата вар?

  • #2
    От: Дай вар, дай киреч!

    Аз бих си оправил влагата, но ти си знаеш.
    Няма страшно в умирачката...
    Страшното е да си жив!...

    Коментар


    • #3
      От: Дай вар, дай киреч!

      Ми то и аз, ама освен да се къпя на друго място....
      у комшийката,освен, ама...комшийката няма против, ама жената не е съгласна....

      Преди да латексирам, проблеми нямах.

      Коментар


      • #4
        От: Дай вар, дай киреч!

        Гасена вар се продава в повечето строителни магазини. Найлонов плик десетина килограма мисля... Изсипваш в голяма кофа, разбъркваш добре, задължително цедиш и мажеш... или пръскаш...

        Коментар


        • #5
          От: Дай вар, дай киреч!

          ОК, каква е разликата между гасената вар, и хидратната вар, и коя ми трябва повече?
          Аз четох разни еквилибристики за добавяне на сол, захар, боза, банички на прах, и още какво ли не...

          Колко вар ми трябва за тая площ, четох, че съотношението киреч/вода е 1/3 - верно ли е това, и каква е покривната норма на тая суспензия? Колко вар ми трябва?

          Коментар


          • #6
            От: Дай вар, дай киреч!

            Едната вар - тази която е в пликовете е готова за работа/като каша е/-тя е гасена.Другата вар е на прах и е в хартиени чувалчета от по 25кг.Тя се потапя във вода/гаси се там/, изчаква се определено време да стане хомогенна смес и чак тогава се работи с нея.Задължително се минава през сито и цедка , ако ще пръскаш с нея с машина - там по рядко да е разтвора за да не ти запушва дюзата и да не ти плюва,ако е по-гъсто трудно излиза.Пръскаш две, три ръце -като дръпне едно след друго.Задължително изчистваш много хубаво машината!!!Важно -ПАЗИ си ОЧИТЕ и много внимавай с варта!
            Ако ще го нанасяш ръчно - можеш - първо да го грундираш с една ръка малко по рядко, и като дръпне си направи по гъст разтвор и го мини за да покрие плътно и хубаво.Ако ти е за таван - внимавай с очите!Слага се малко винервайс към варта , за да не се оттрива после при допир със стената.Чувал съм , че и с буза става, но истинска!Това е , приятел!
            СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

            Коментар


            • #7
              От: Дай вар, дай киреч!

              Само вар върху бетона няма да стане - за да има ефект трябва поне 1 см замазка - пресят пясък с вар ( това е което абсорбира влагата ) и после варосване само с вар - гъстота като боза. Но много цапа варта и трудно се чисти - всичко долу трябва да е в найлони .

              Коментар


              • #8
                От: Дай вар, дай киреч!

                Преди 10-тина години съм шпакловал с гасена вар. Помещението беше прясно измазана стая с хоросан. Но не носи много дебело, защото се напуква. Доста премеждия имах. Иначе за тавани последните години си ползвам боя със сребърни йони. Не съм имал проблеми с мухъла.

                Коментар


                • #9
                  От: Дай вар, дай киреч!

                  Варовата шпакловка е по-подходяща за твоя случай. По-добре хваща и по-лесно се работи с нея.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дай вар, дай киреч!

                    Варта е (въздушно свързващо вещество) за разлика от цимента ( и др. ) които са
                    хидравлично свързващи ! С две думи втвърдява се при контакт с въздуха . другуте могат и под вода да се втвърдяват.
                    между гасенага (" течна" в наилони пакети) и хидратната ( в сухи хартиени чували 25кг) разликата е сАмо в в килограмите и цената. Наистина хидратната трябва се понакисне от предния ден наи добре.
                    За варосването колеги по горе са го обяснили , ако е с машина или с Батанарката ! Второто стои малко на "чертички ".
                    Някой вече спомена , че може се добави винер вайс( калциев карбонат или тебешир на прах по народному!)
                    репоръчително (20-30%) от варта.бозата става но е по добре си я направиш за да няма сладковътре и разни там Е та.
                    свари си няколко пакетчета обикн. нишесте или брашно. доза ( 2-5%) Става и целулозно лепило ( като за хартиените етикети за буркани.
                    Всичко това е за да не Цапа като втвърди. и ще " диша " без проблем.
                    Ако искаш да стане и снежно бяло , трябва и малко ( титан диоксид) каваха му титан вайс на времето . ( не много евтин сега!)
                    Мухал не трябва да има , ако бетона не в термо мост с външната температура.
                    Варовата шпакловка не е лесна работа ако не е правил някой. За щастие сега има и готови продукти за това .( без разни полимери и смоли в тях)!
                    п. п.
                    Варта също можеда стане от възд. свързващо в-во във хидр. свързващо,
                    като се дбавят ( трудно намиращи се вече в БГ ) минерални добавки .
                    Да ЖИВЕЕШ означава да се БОРИШ!
                    Робът се бори за СВОБОДА , А свободния за СЪВЪРШЕНСТВО!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дай вар, дай киреч!

                      Има си хидравлична вар-хидравлично свързваща, но предвид цената и...това е нещо с доста ограничено и специфично приложение. Чувал от 25 кила е от порядъка на 50 лева. Не знам къде се ползва и ми е трудно да си представя кой би си купил за 50 левана чувал....вар.
                      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дай вар, дай киреч!

                        С хидратната вар не е препоръчително да се работи в строителството, макар че хоросана, който го произвеждат е точно с такава вар. Дядо ми е работил като шофьор в строителна фирма. Казваше че са имали ями за гасене на вар. След като се изчерпа варта се зарежда и стои 2-3 години в ямата. Хидратната вар е частично погасена и се ползва за дезинфекция. При контакт с вода започва да отделя температура. За шпакловка сравнително лесно залепва, но стената издърпва влагата и стяга бързо, което е предпоставка за напукване, не може да се нанася равномерно. На прясно мазане с хоросан става хубава шпакловка с вар. Самата мазилка има влага и помага да дърпа бавно. Директно на бетона не мога да си представя да се случи.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дай вар, дай киреч!

                          Аз пък мога да ти кажа как да почистиш за 15мин. след варосването. Борето

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дай вар, дай киреч!

                            С оцет се чисти много лесно варта

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дай вар, дай киреч!

                              Оцета е слаба ракия. Първо не трябва да имаш рани по ръцете. Една шепа амониева селитра в леген вода. Мириши доста остро. Разбъркваш до разтваряне -става бързо. Топиш парцал в легена и бършеш където има вар. Веднага след намокрянето на определена площ забърсваш със сух парцал и - воала . Готово. Втори път почти не се минава. Аз когато варосвах не постилах нищо. Ще се убедиш. Борето

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X