Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фугиране на гнайс

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Фугиране на гнайс

    Подхванах да облепям цокъла на къщата с гнайс като един вид анти-стрес терапия. Доста добре ми действа, но срещнх един проблем - камъка го лепя с Ceresit CM16, като мислех с него също да го фугирам, ама не щеш ли, проблем: по някаква причина на някои места вместо да остане сиво лепилото побелява и става доста грозно.
    Въпросът ми е с какво бихте ми препоръчали да го фугирам, или може би да ме светнете защо побелява лепилото? Впрочем фугата съм решил да си остане сива като цвят.
    What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

  • #2
    От: Фугиране на гнайс

    По принцип се прави смес на сухо от цимент и пресят пясък. Смесва се с вода до съотношение удобно за работа , но не прекалено сухо, за да залепи. Аз съм добавял и теракол , за да е по-пластично. Точни пропорции не мога да дам. винаги е било по преценка.

    След като дръпне, фугите се заглаждат с дунпренена гъба.Докато са все още влажни. И много бърсане , за да не остават сиви отенъци от цимента.
    Последно редактирано от са6о; 20-03-18, 15:14. Причина: допълнение

    Коментар


    • #3
      От: Фугиране на гнайс

      Аз точно това направих - загладих и почистих с дунапренена гъбичка за чинии, и то пък взе, че побеля. Хем беше влажно все още.

      Ако е цимент и пясък няма ли риск да стане проблем зимата, понеже не е достатъчно пластично?

      Става въпрос за ей тези най-долните стъпала:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG20180320171922.jpg
Прегледи:1
Размер:256.9 КБ
ID:5784298

      Сега не им личи много, че са бели, понеже ги вали дъжда. Интересно, че и в горната част където мацнах оня ден пробно също е побеляло и то много - това ярко бялото петно. По същия начин стават и долните стъпала.
      What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

      Коментар


      • #4
        От: Фугиране на гнайс

        Аз съм налепил цял първи етаж(не цокъл) от кооперация с гнайс.Само с пясък и цимент.
        Не е мръднало нищо от 11 години.А има тежки климатични условия.
        Бих казал че най големия проблем е замърсяването на гнайса.Трябва да се пази от фугата и ако се изцапа веднага да се чисти.После вече не може защото е поресто и поема.

        Коментар


        • #5
          От: Фугиране на гнайс

          Ще пробвам тогава да фугирам земновлажно с цимент и пясък, би трябвало да е доста лесно в сравнение с лепкавия теракол.

          А това освиненото побеляло на първите две стъпала мисля да го изчегъртам и наново.
          What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

          Коментар


          • #6
            От: Фугиране на гнайс

            Много големи фуги си оставил. Ръбът се оформя с рязан камък, за да е равен. Камъкът се реже с флекс и диамантен диск. Бялото са соли които избиват от под камъка, т.е. не си изчакал лепилото да изсъхне напълно. Както са писали по - горе фугира се и се лепи с пресят пясък и хубав цимент 1:1. Фугира се след като напълно изхъне сместа с която е лепено. В момента времето изобщо не е подходящо за тази дейност. Фугиращата смес се нанася с подходащ инструмент и след като „дръпне“ се бърше с намокрена с вода дунапренена гъба, ако има наклон може да пръскаш и с вода с малка пръскачка или помпичка до пълно отмиване на цимента върху камъка. Така се прави равна фуга, има вдлъбната и фуга върху камъка, на който както му харесва.
            Не бързай ако искаш да стигнеш
            __________________________________
            Discovery II TD5 10P

            Коментар


            • #7
              От: Фугиране на гнайс

              Ами аз нарочно я оставих по-голяма, повече ми допада така - малко по-грубо стои, но това ми беше идеята. Това, че е голяма фугата може ли да доведе до проблем впоследствие?

              Това за ръба не го знаех - но то не само това ми е грешката де, трябваше горните камъни да ги оставя надвесени и вертикалните да ги "подпрат", ама като се уча в движение, така е...

              Почвам да се чудя дали не е по-добре да ги разкъртя и да ги наредя наново.
              What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

              Коментар


              • #8
                От: Фугиране на гнайс

                Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение
                Ами аз нарочно я оставих по-голяма, повече ми допада така - малко по-грубо стои, но това ми беше идеята. Това, че е голяма фугата може ли да доведе до проблем впоследствие?

                Това за ръба не го знаех - но то не само това ми е грешката де, трябваше горните камъни да ги оставя надвесени и вертикалните да ги "подпрат", ама като се уча в движение, така е...

                Почвам да се чудя дали не е по-добре да ги разкъртя и да ги наредя наново.
                Това , което си описал е съществена грешка. По- добре докато е прясно стъпалото го отлепи и преправи с надстърчане на стъпалото. Иначе вертикалните сами ще паднат след време, защото се стъпва на ръба. Аз ти описах как се фугира цокал. Т.е вертикалното. За хоризонтални фуги , циментът и пясъка се правят с консистенция на боза и фугите се заливат внимателно с канчок или срязано шише.След като дръпне се заглаждат със шпакла и започаш да бършеш. Но не с домакинска гъба. Тя е малка . Трябва ти удобна голяма гъба и кофа. Внимавай да не предобриш залетите фуги , че после не можеш да насмогнеш с бърсането.

                Коментар


                • #9
                  От: Фугиране на гнайс

                  Само аз ли смятам че тези стъпала са ужасно груби и неравни и всеки ще се спъва особено възрастни хора и малки деца!
                  Стъпала се правят от варовик цели плочи или гранит
                  Land Rover Discovery II, V8 4.0
                  VW Golf VI variant
                  Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Фугиране на гнайс

                    Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение
                    Ами аз нарочно я оставих по-голяма, повече ми допада така - малко по-грубо стои, но това ми беше идеята. Това, че е голяма фугата може ли да доведе до проблем впоследствие?

                    Това за ръба не го знаех - но то не само това ми е грешката де, трябваше горните камъни да ги оставя надвесени и вертикалните да ги "подпрат", ама като се уча в движение, така е...

                    Почвам да се чудя дали не е по-добре да ги разкъртя и да ги наредя наново.
                    Човек се учи докато е жив. Похвално е че си се хванал сам и то стъпала да правиш. Аз бих изкъртил всичко и бих го направил наново след като дневните температури се вдигнат поне до 20 гр. по Целзий.
                    Не бързай ако искаш да стигнеш
                    __________________________________
                    Discovery II TD5 10P

                    Коментар


                    • #11
                      От: Фугиране на гнайс

                      Ясно, правя ги наново значи Като се повишат температурите, де. Тези впрочем ги налепих уикенда когато беше над 20 градуса, но от тогава не се е случвал топъл ден.

                      Иначе за грубостта - не знам, може би така изглеждат на снимката, но нашето отроче на 2 години и половина няма проблем нито да се качва, нито да слиза по тях - равни са и не се спъва.
                      What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Фугиране на гнайс

                        Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение
                        Подхванах да облепям цокъла на къщата с гнайс като един вид анти-стрес терапия. Доста добре ми действа, но срещнх един проблем - камъка го лепя с Ceresit CM16, като мислех с него също да го фугирам, ама не щеш ли, проблем: по някаква причина на някои места вместо да остане сиво лепилото побелява и става доста грозно.
                        Въпросът ми е с какво бихте ми препоръчали да го фугирам, или може би да ме светнете защо побелява лепилото? Впрочем фугата съм решил да си остане сива като цвят.
                        Сложи фугин в лепилото и пробвай,че иначе много фугин ще ти трябва,ако не подпълниш отдолу с лепило.Иначе фугирането става и с пистолет от големите дето са за силикон на салам.Аз долния етаж на къщата облепих с гнайс ,но лепих с разтвор цимент пясък 1/1 и става супер здраво,пак с това и фугирах и ми харесва как стои.Получи се като още една стена,защото си стана 6-7см.облицовка.С каквото и да фугираш обаче ,отмивай и почиствай камъните веднага с вода ,че иначе им се губи блясъка от застоялата строителна тиня и стои гадно.
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Фугиране на гнайс

                          Я да питам, че и аз имам мераци да си сложа такъв гнайс на двора. Трябва ли отдолу задължително да е бетонна настилка или може да се слагат върху трамбован чакъл и/или пясък? (разбирайте - "хич не ми се лее бетон...")
                          124 -> 164
                          T4

                          Коментар


                          • #14
                            От: Фугиране на гнайс

                            Да ви вметна само, че с гъбичката върху такъв камък се вкарва обикновено автогол. Полагането може да е с канчок , със срязано шише , с шпахла и прочие, само да не се бърза и цапа прекалено. Цименто-пясъчният разтвор 1:1 като набере достатъчно якост/което при топло време става в рамките на деня, при хладно -на другият ден/, най-лесно се почиства и обработва до харесваната форма и вдлъбнатост с телена четка. С мека такава , се извършва и почистването на зацапаните камъни.Не виждам смисъл да се пердашат фуги до фаянсова гладкост за такъв камък.
                            Неподходящите лепила при такова фугиране имат свойството да изкарват солите.Затова не се препоръчват.Отделно че са икономически безсмислени.
                            Пълнителя може да не е пясък, скоро правих декоративно фугиране на тухлен комин- получи се перфектно с мраморен грис.
                            С четката се изкарва цвета на пълнителя и става мраморен ефект.

                            Ако все пак се търси перфектно чистият камък- има препарати от кислол , оцет до специализираните примерно на Кнауф.
                            Накрая се слага импрегнатор на фугите и камъка, и през няколко години се подновява.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Фугиране на гнайс

                              Пробвах леко с телена четка, но се дере жестоко камъка. Или не е било толкоз "леко" колкото съм си мислел, или четката е прекалено остра. Може да пробвам с такава с пластмасов косъм, твърда, за да не наранявам камъка.

                              Иначе май ще се окаже, че СМ16 не е подходящо лепило за гнайс, като гледам
                              What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X