Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ВиК инсталация - проба под налягане.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ВиК инсталация - проба под налягане.

    Здравейте,
    Започнах ремонт на банята(апартамент). Нова ВиК инсталация, свързване в затворен кръг и затапване, проба под налягане.
    Колко време да е тази проба под налягане, преди да се налепят плочките?
    На мой познат няколко месеца след като черпи, че е свършил с ремонта на банята си, се яви теч и трябваше да снемат част от плочките. Оказало се някаква малка шупличка, от която след време процъркало. Сподели, че много бързал с ремонта и веднага след като направили инсталацията започнали да лепят плочките.
    Благодаря.

  • #2
    От: ВиК инсталация - проба под налягане.

    Не е от лепенето на плочките. При мен си стоя доста време преди да се сложат плочките и пад след година трябваше да свалям, къртя и преправям тръби, щото баш майсторът не беше залепил добре едно съединение на топлата вода и от там беше кнакиснало стената.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: ВиК инсталация - проба под налягане.

      Първоначално публикуван от гоше Преглед на мнение
      Здравейте,
      Започнах ремонт на банята(апартамент). Нова ВиК инсталация, свързване в затворен кръг и затапване, проба под налягане.
      Колко време да е тази проба под налягане, преди да се налепят плочките?
      На мой познат няколко месеца след като черпи, че е свършил с ремонта на банята си, се яви теч и трябваше да снемат част от плочките. Оказало се някаква малка шупличка, от която след време процъркало. Сподели, че много бързал с ремонта и веднага след като направили инсталацията започнали да лепят плочките.
      Благодаря.
      И инсталацията е:
      желязо поцинковано
      найлон
      алумин
      бакър
      ??

      Коментар


      • #4
        От: ВиК инсталация - проба под налягане.

        Извинявай, пропуснал съм
        Засега само съм снел плочките. Тези дни ще идва майсторът за ВиК, да видим какво ще предложи... Поцинковани няма да са, бакъра май е скъпичък. Може би ППР или подобни, ще настоявам за качествени. Скоро сменяхме верт. щрангове и за тях от фирмата уж гарантирали поне 50г живот. Бяха дебелостенни и ги лепяха с тн клещи лепачки(с нагряване), ако така се казва инструмента.
        Та колко време минимално да е пробата под налягане, като говорим с майстора?
        ПП: Ще съм благодарен, ако ти или дрруги съфорумци споделят кои тръби са с добро съотношение цена/качество.
        Писали сме едновременно с Чавдар. Та май няма гаранция, че като стои по-дълго "открита" инсталацията, ще се минимизира риска от ново къртене и преправяне.
        Може би все пак има някакво минимално време след направата на инсталацията ...?

        Коментар


        • #5
          От: ВиК инсталация - проба под налягане.

          Голям зор видях с последния майстор да го убедя да слага полипропилена в изолация от пореста гума. нямало нужда. За линейни разширения и компенсирането им...не беше и чувал. В случая с ПП тръбите, законите на физиката са в състояние да компрометират и най-съвестната работа, с най-добрия материал.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • #6
            От: ВиК инсталация - проба под налягане.

            При сина майсторът слага от тази изолация, така си работел, явно не е бягал от часовете по физика
            Това ще се коментира и изисква.

            Коментар


            • #7
              От: ВиК инсталация - проба под налягане.

              Първоначално публикуван от гоше Преглед на мнение
              ... Та май няма гаранция, че като стои по-дълго "открита" инсталацията, ще се минимизира риска от ново къртене и преправяне.
              Може би все пак има някакво минимално време след направата на инсталацията ...?
              Има едно понятие "72-часова проба". Не мисля, че може да се предвиди след колко време би протекло някое зле залепено съединение.
              Присъединявам се към вече казаното за полагане на тръбите с изолация. Хем да обира температурни разширения, хем е полезно за намаляване на загубите. Особено, ако тръбите имат по-дълго трасе в стените.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #8
                От: ВиК инсталация - проба под налягане.

                Гумена изолация задължително.Иначе качествен чешки ППР ,ма ако напиша ще е реклама драсни на лични ,магазина е известен.Аз си направих щрангове на парното с такъв за 120гр ,две трасена по 10м.ф32.Никакви проблеми.Занимавам се с всякакви тръби ,та от опит.Взимай само за топла вода тръби и такива слагай навсякъде,изолация и проба 48 часа е достатъчна .На атмосфери колкото е тествана тръбата8-10,но трябва да ги вдигаш с ръчна тест помпа за налягане,иначе от водопровода.
                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                Коментар


                • #9
                  От: ВиК инсталация - проба под налягане.

                  faster, имаш ЛС.

                  Коментар


                  • #10
                    От: ВиК инсталация - проба под налягане.

                    Бакъра е около 6 лева метъра. Не вярвам да имаш повече от 10-15 метра зад плочките.
                    За там където има достъп - каквото ти е по-удобно.

                    Коментар


                    • #11
                      От: ВиК инсталация - проба под налягане.

                      Прав си, може би цената на медта не е толкова шокираща, но:
                      Една част от инсталацията, към кухнята, ще си остане на поцинковани.
                      - Първо, защото преди време като правих ремонт на кухнята ревизирах тръбите, само външно разбира се. Нямаха никаква следа от повърхностна корозия, грундирах и боядисах ги, циментова замазка над тях(само за студена вода са) и плочки;
                      - Второ, финикийските знаци и тяхната наличност към момента;
                      - Трето, ако е с медни, от прехода мед към желязо(нова-стара инст) би бил предпоставка за корозия. Но ще коментирам с майстора, може да има някакви преходници.

                      Коментар


                      • #12
                        От: ВиК инсталация - проба под налягане.

                        Смело полипропилен.Избягвай лъскавите удължители.При мен точно такъв протече и ме беше побъркал докато го открия.
                        Понеже го сложих нов лъскав бях сигурен че не е от него а се оказа точно той.Имаше такава малка пукнатинка че със око почти не се вижда.
                        Удължител имам впредвид нипел-муфа,като за канелка да отдалечиш от стената.
                        Направо ми идваше да отида в магазина да убия някой.
                        Иначе за пробата смятам че едно денонощие е достатъчно.Като се лепят тръбите да не се пренагряват и да няма напрежения, усуквания и огъвания

                        Коментар


                        • #13
                          От: ВиК инсталация - проба под налягане.

                          Преходи има всякакви ,запояване към резба,но няма смисъл да слагаш мед при положение ,че имаш поцинкована тръбна разводка която ще остане.И тая мед на нашия пазар е добра за парни инсталации ,не и за водопровод,има много китайска мед с незнайно качество.Иначе в Германия са на неръждаеми за водопровод с присъединителни прес-фитинги.но е много скъпо.Унгарците масово работят и по големи обекти с алуминиева вложка и за парно и за вода.Тука у нас ППРа си е екстра като цена,супер-лесно се работи и има избор на качество.
                          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                          Коментар


                          • #14
                            От: ВиК инсталация - проба под налягане.

                            Медта е идеално решение ако си на село, където водата не се третира или е от кладенец. В градския водопровод хлорирането им разказва играта.
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • #15
                              От: ВиК инсталация - проба под налягане.

                              Благодаря на всички за споделените мнения и препоръки.
                              Лек и спорен ден!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X