Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на природен газ, слънце и климатици

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    ... Вентилацията е основно през комина на огнището и повярвайте: гостите не разбират че в къщи се пуши, докато не видят.
    Сигурно, ама ако и те пушат.
    Треа да се видим да ми покажеш, а явно има и да разказваш за новото начинание.
    ...

    Я виж за какво едни антикварни наглеци ми поискаха 40лв. преди 10г., но бяха познати на тогавашната ми "жена на живота", и тя ми я подари.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:15155829059970.jpg
Прегледи:1
Размер:621.7 КБ
ID:5777813

    ... нооо, междувременно, бъдещите ми творчески планове се промениха.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • #47
      От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

      Първоначално публикуван от Вико Преглед на мнение
      "ама поне да е що - годе енергийно ефективна." ... и отворен прозорец не се вързва. Сорре.
      Кое не ти харесва на
      рекуператора?
      Колега, последното което целя е икономията.
      Да ми духат някакви вентилатори без спиране - еми не ми харесва!
      Един път се живее, все пак.

      Не ми е проблем да се топля с конвектори на ток, или с подово на ток, ама като имам газ и слънце, защо да го правя?

      Последните дни, когато в София е смог, на мястото грее слънце яко.
      Проверено е поне 10 пъти от Коледа насам

      Коментар


      • #48
        От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        Колега, последното което целя е икономията.
        Да ми духат някакви вентилатори без спиране - еми не ми харесва!
        Един път се живее, все пак.

        Не ми е проблем да се топля с конвектори на ток, или с подово на ток, ама като имам газ и слънце, защо да го правя?

        Последните дни, когато в София е смог, на мястото грее слънце яко.
        Проверено е поне 10 пъти от Коледа насам
        Пенчо, добре сметнатия рекуператор не се разбира, че работи. Ако си видял някъде да вее, като климатик - значи си попаднал на грешното място.
        Така е, един път се живее. И всеки се опитва да е максимално качествено.

        Коментар


        • #49
          От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

          Първоначално публикуван от Вико Преглед на мнение
          Пенчо, добре сметнатия рекуператор не се разбира, че работи. Ако си видял някъде да вее, като климатик - значи си попаднал на грешното място.
          Така е, един път се живее. И всеки се опитва да е максимално качествено.
          Абсолютно съгласен. Почти не се усеща полъха на въздуха и не се чува вентилатор.

          Мой приятел е собственик на баровска къща в едно планинско село. Направи по проект с ТП дайкин с ниско темп. подово отопление и за хола си сложи камина на дърва за голямата стая хол/трапезария. Той твърди, че за ел. енергия плаща по-малко от 100 лв/м. Пуши, но само в голямата стая хол/трапезария и проветрява.
          Последно редактирано от s_s1; 10-01-18, 15:43.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #50
            От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

            Пенчо, камината с въздуховоди твърдо, ще ти дам адрес да ходите с булката да преспите няколко нощи на такава камина и сам ще се убедиш.
            Като дойде време за проекта звънни, гратис ( ще рече да почерпиш ) ще ти пратя няколко северняшки проекта, щом парите нямат значение.
            Но пък гарантирам топло, липса на влага и най-вече кеф от дърво.
            подаръци за мъже от FACOM
            промоция на читави инструменти

            и на хоби такива

            тел. О879 Ч8Ч 2З5

            Коментар


            • #51
              От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

              Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
              Пенчо, камината с въздуховоди твърдо, ще ти дам адрес да ходите с булката да преспите няколко нощи на такава камина и сам ще се убедиш.
              Като дойде време за проекта звънни, гратис ( ще рече да почерпиш ) ще ти пратя няколко северняшки проекта, щом парите нямат значение.
              Но пък гарантирам топло, липса на влага и най-вече кеф от дърво.
              ОК. Още съм на етап виза за проктиране.

              Коментар


              • #52
                От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                Пенчо, камината с въздуховоди твърдо, ще ти дам адрес да ходите с булката да преспите няколко нощи на такава камина и сам ще се убедиш.
                Като дойде време за проекта звънни, гратис ( ще рече да почерпиш ) ще ти пратя няколко северняшки проекта, щом парите нямат значение.
                Но пък гарантирам топло, липса на влага и най-вече кеф от дърво.
                Въздуховоди за сега не се предвиждат. По- скоро въздушна риза, та да не бяга всичкото топло в кумина. Основното отопление ще е подово, а камината ще се пали основно за кеф.

                Коментар


                • #53
                  От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                  Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                  Колко струва ТП и колко кондензен газов котел?
                  ......................
                  Писах по-нагоре ТП Атерма Дайкин 42,000лв. / това с радиатори проектиране, монтаж, програматори до ключ/ европейска работа с азиатски привкус//
                  Газов котел 24 кВ Имергаз- под 4000 лв. С всичките салтанати и изпълнение вкл. и подово отопление на целия партерен етаж +радиатори /абе всичко нужно 13,000лв./
                  Съпставим пелетен котел 32 кВ е в порядъка на 8-9,000 лв. /полски/ - само котел.
                  Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                  ............
                  Вода/вода !! КОП фактора надхвърля 7 ! .. ако някой може да смята .
                  Писал съм кое е най-изгодно ...
                  .................
                  Ако Т навън е 7 градуса и почват разминавките със сметките / каква я мислихме, каква стана/ При -10 вече е трагично.

                  Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                  Това също е вариант!! Май има такива с въздуховоди и вентилатори. Щото сегашната в апартамента е само огнище с комин.
                  Хубаво нещо е сухата камина, НО трябва да се проектира и изпълни от грамотен и съвестен човек.И задължително да се вкара пресен въздух отвън / моят е от сутерена/за горенето.
                  Честно казано каминката е само за душевна чикия. Имам изкарани въздуховоди в 2 от детските стаи на 2-рия етаж. На естествена тяга без вентилатори. Е не става за отопление, макар че на една вила в Реброво 40 кв.м. си прави на баня за половин час, но с вентилатор.
                  Решения бол, стига да не те обезвери главоблъсканицата.
                  За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                    Относно вентилация с рекооператор мога да споделя , че лично аз съм много доволен. Монтирах две системи на митсубиши в мазата която е 155 квадрата(системата не е централна а локална прилича на вътрешно тяло на климатик). Преди това влажността на въздуха беше около 75%. За 24 часа след монтажа спадна на около 45%. В момента е около 30-35% т.е ужасно сухо. Температурата е около 18/19 градуса на централно парно съм. На вън си е студено живея в швдеско.
                    Цената на системата също е извънредно приемлива а разхода на ток е около 30 вата на час което е нищо. Всяка от системите има капацитет за около 90 кв помещение.
                    Към Jimi-относно пушенето и пластинчатия конвертор. Независимо, че системата има филтри ме притеснява , че много скоро питата ще се задръсти от тютюневи отлагания, поради което пуша в гаража който не се отплява и е много гадно. Замислям се да монтирам още една вентилация в една от стаите в мазата за да си пафкам с малко повече комфорт но гореспоменатото ме спира за момента. Мислиш ли , че с профилактика 1/2 х годишно със спрей за почистване на климатици и параоструйка системата би функционирала нормално?

                    Коментар


                    • #55
                      От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                      Първоначално публикуван от kikimora Преглед на мнение
                      Относно вентилация с рекооператор мога да споделя , че лично аз съм много доволен. Монтирах две системи на митсубиши в мазата която е 155 квадрата(системата не е централна а локална прилича на вътрешно тяло на климатик). Преди това влажността на въздуха беше около 75%. За 24 часа след монтажа спадна на около 45%. В момента е около 30-35% т.е ужасно сухо. Температурата е около 18/19 градуса на централно парно съм. На вън си е студено живея в швдеско.
                      Цената на системата също е извънредно приемлива а разхода на ток е около 30 вата на час което е нищо. Всяка от системите има капацитет за около 90 кв помещение.
                      Към Jimi-относно пушенето и пластинчатия конвертор. Независимо, че системата има филтри ме притеснява , че много скоро питата ще се задръсти от тютюневи отлагания, поради което пуша в гаража който не се отплява и е много гадно. Замислям се да монтирам още една вентилация в една от стаите в мазата за да си пафкам с малко повече комфорт но гореспоменатото ме спира за момента. Мислиш ли , че с профилактика 1/2 х годишно със спрей за почистване на климатици и параоструйка системата би функционирала нормално?
                      Може ли конкретен модел или линк с технически данни?
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #56
                        От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                        Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение

                        Ако Т навън е 7 градуса и почват разминавките със сметките / каква я мислихме, каква стана/ При -10 вече е трагично.

                        ....

                        Бях спрял да пиша и да обяснявам защото НИКОЙ на чете!!!!

                        Термопомпата трябва да е ВОДА/ВОДА!!!
                        Това, когато някой го проумее ... мога да продължа. И температурата на водата не е -10 градуса!
                        И НЯМА разминаване на сметките.
                        Отделно че не струва 42 000 лева.
                        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                        Коментар


                        • #57
                          От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                          Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                          ...
                          Термопомпата трябва да е ВОДА/ВОДА!!!..
                          Демек радиатора(външния) на климатика го топвате в кладенеца (за нуждите на направи си сам коп5 пак е ок)
                          байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                          Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                          Суперспам - спама на суперите

                          Коментар


                          • #58
                            От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                            Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                            Бях спрял да пиша и да обяснявам защото НИКОЙ на чете!!!!

                            Термопомпата трябва да е ВОДА/ВОДА!!!
                            Това, когато някой го проумее ... мога да продължа. И температурата на водата не е -10 градуса!
                            И НЯМА разминаване на сметките.
                            Отделно че не струва 42 000 лева.
                            Споко, четем внимателно, въпроса е, че грешно наричаш твоята термо помпа вода/вода. Мога да и сложа една водна кула на тази термопомпа и КОП-а ще го пратим в трета глуха, както е всески втори чилър.


                            Продполагам че говориш за термопомпа с ЗЕМЯ/вода в твоя случай и се радвам, че при теб се е получило. Това не значи, че е някаква панацея или пък, че възвращаемостта на инвестицията е по-добра от въздух/вода или просто газ. Това само сметките ще покажат като в тях се включи целия разход по изграждане и поддръжка на такава система в период от 10 години, за което аз имам едни дълбоки съмнения разбира се. Ако дадеш конкретни числа, можеш пък и да ме убедиш...


                            Съвсем отделен е въпроса, че при изграждането на такава системa има някой особености. Примерно двора Пенчо трябва да ти изглежда така по-време на направата:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image-37.jpg
Прегледи:1
Размер:141.7 КБ
ID:5779093.


                            Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                            ....а климатика го топвате в кладенеца...
                            Е то тогава нямаш нужда от топла вода през лятото. Дирекно се къпеш от кладенеца като се стопли.
                            Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                            Drag Grand Canyon Daily
                            Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                            LZ1JYM

                            Коментар


                            • #59
                              От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                              Аз също живея в Нови Хан и от лятото съм на газ и водно подово. Къщата е дървена сглобяема 200кв. За м. декември платих сметка 250лв. отопление+топла вода на корем. Имам и камина, но повече стои за украса. Вече трета година се мъча да изгоря отпадъците от строежа, но само докато се разпали и в хола(около 70кв.) става 27-8гр. и цяла вечер стоим на отворени прозорци. Иначе като алтернатива за отопление(охлаждане) във всяка стая имам климатици. Имах идея да сложа и слънчеви колектори, но ми се стори безсмислена инвестиция. Топлата вода лятото беше около 25-30лв.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Отопление на природен газ, слънце и климатици

                                Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                                .... ...... .... .........

                                Продполагам че говориш за термопомпа с ЗЕМЯ/вода в твоя случай и се радвам, че при теб се е получило.
                                НЕ!
                                Много правилно се изразявам ... надявам се. Вода/Вода ...
                                На едната къща е вода от извор с постоянна температура 12-14 градуса.
                                На другата водата е от сонда с температура 10-11 градуса.
                                На трета къща .. както съм писал по горе, е от резервоар 10 тона, който се топли от слънчеви колектори, а като падне под 5-6 градуса преминава на външна вода от кладенец.
                                На всичките тия места КОП фактора е над 7.
                                Кое не е ясно?
                                Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                                Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X