Обява

Свий
Няма добавени обяви.

нестандартно отопление на дома

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • нестандартно отопление на дома

    Здравейте колеги

    В летните жеги се замислих за зимните студове и ми дойде една идея да пусна 2 тръби от парното до стълбите на къщата и вместо да купувам алуминиев радиатор да поставя воден радиатор от КОЛА .
    НА теория звучи добре но дали на практика ще има проблеми ?

  • #2
    От: нестандартно отопление на дома

    Проблеми няма да имаш, по-скоро няма да има ефект. Радиатора ми на 124-ката струва 240 лв. китайския, стоманен радиатор 600х1400 е 130 лв. средно скъп. Пак си помисли има ли смисъл, отделно "гледката" на авторадиатор в коридора. Виж ако го монтираш с перката и я ползваш ще му вдигнеш КПД-то, ама тогава вече те признавам . Навремето с радиатора на старата ми Лада приятел си направи климатик в стаята в Студентски град. Пусна студена вода, перката през траф. Вършеше работа. Ама там водата, тока и всичко беше без пари, а тях ги нямаше хич. Не вярвам да си я закъсал толкова, да го правиш у вас.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #3
      От: нестандартно отопление на дома

      Да. Веднага, когато се запуши ще останеш без парно ;-(
      ;-)
      Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
      нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

      Коментар


      • #4
        От: нестандартно отопление на дома

        Приятел си купи конвектори за хотела... Автомобилният радиатор изглежда нещо огромно в сравнение с тях... Повече приличат на вътрешното казанче (е, айде - като две казанчета)... И да - имат и дренажна чинийка за конденза... И вентилаторче с терморегулатор...
        Всяко едно топли хотелска стая от парното...
        Лятото върти през тях студена вода от кладенеца и се усеща хлад в помещенията... Така, че КПД и топлообмена особено ако е принудително обдухване, са доста големи...
        Проблемът който може да възникне е - на какво налягане си държиш системата... Защото все пак автомобилните радиатори не са правени за 2-3 бара, макар и да може и да издържат...
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #5
          От: нестандартно отопление на дома

          радиатора е голям от крайслер с две перки , работното налягане на системата е 1,5 до 2 бара но най вероятно ще имам проблем с запушванията :X ( а дизайна ,,, жената каза , че може )

          Коментар


          • #6
            От: нестандартно отопление на дома

            Ще са шумни перките може би , иначе използват и стари вътрешни тела от климатици .Със сигурност ще върши някаква работа и без перките , но трябва (според мен ) да го сложиш под ъгъл , за да се използва естествената конвекция ( топлия въздух върви нагоре ).В апартамента в банята и кухнята има само две вертикални тръби и вършат работа

            Коментар


            • #7
              От: нестандартно отопление на дома

              Не се занимавай с глупости.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                От: нестандартно отопление на дома

                Перките ще са меко казано шумни. Иначе за ставането ще стане, правено е за отопление на пилчарник на прятел, радиатори от моргата. Ама там целта беше ефективно за почти без пари. Ама да си пляснеш авторадиатор насред коридора, и да му пуснеш перките, аз нещо не го възприемам. Радиатор нормален е под 150 лв. с все крановете и частите за монтаж.
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • #9
                  От: нестандартно отопление на дома

                  Човекът може да има под ръка камара излишни автомобилни радиатори...
                  Глупости вършат умните хора, за останалите това е ежедневие.

                  Пияният е винаги по-щедър от трезвеният... питайте катаджиите...

                  Коментар


                  • #10
                    От: нестандартно отопление на дома

                    Първоначално публикуван от Сианга Преглед на мнение
                    автомобилни радиатори...
                    В това е смисъла.
                    Автомобилните радиатори са си за автомобили.
                    За къщите радиаторите са други.


                    Еееей, сега се сетих-на колата радиатора е доста стар(оригиналния, на над 20 години), а новия е скъп, та само доливам вода(или антифриз през зимата). Да взема да сложа един радиатор с 5-6 глидера(за кухня), той поне е от доста по-дебел алуминий, няма да се скапа толкова бързо. А има и чугунени...
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      От: нестандартно отопление на дома

                      Нека опита.

                      Аз имам следните съображения:
                      1. Автомобилният радиатор не е реално радиатор, а топлообменник с принудителна конвекция. Принудителната конвекция значи перка която се върти и вдига шум. Човек има съвсем различни понятия за тиха кола и тиха къща, разликата е има-няма 20 децибела.

                      2. Работното налягане на автомобилен радиатор е максимум 1.5 бара и при него той има ресурс от да речем 4000-6000 работни часа (това за най-коравите леки коли). Колко ще му е ресурсът при 2-3 бара на нормално парно е един метафизичен въпрос. Ама 4000 часа са един отоплителен сезон.

                      3. Водната помпа на един автомобилен двигател във висшите режими е киловати. Помпата на нормално парно отопление в къща е едни десетки ватове. Тази разлика е заради хидродинамичното съпротивление на радиатора. Какво количество вода ще прекара една помпа за парно през един автомобилен радиатор е също въпрос за мислене. Но ако не искаш от него обичайната му мощност на топлоотдаване (която е десетки киловати) може и да стигне.

                      4. Стандартите за херметичност в една кола и в една къща са радикално различни. Загуба на половин литър антифриз за година-две е по-скоро незабележима, същата скорост на капене у дома ще докара развод.

                      5. Антифриз - автомобилните радиатори са по-скоро капризни относно това което тече през тях. Не че малко коли се карат с вода ама те най-често се карат с вода защото текат. И от водата си потичат. Е, понякога си проличава като смениш водата с антифриз, но не, обикновено не антифризът е виновен.

                      Коментар


                      • #12
                        От: нестандартно отопление на дома

                        В цеха се топлим с радиатор, само че е свален от 500 квт руски агрегат за ток, задвижван от корабен дизел. Радиатора е нещо като 1,5 м х 1,8 м. Сложих му вентилатор 1,5 квт, 3000 об и перка с диаметър около 700 мм. При първото пускане установихме, че нивото на шума е непоносимо за целодневно слушане. Махнах фабричните регулируеми жалюзи от радиатора и сложих инвертор на вентилатора. Сега с инвертора регулирам колко топлина да черпим от радиатора, а шума се сведе до недоловим сред звуците от работилницата. Ако го усиля, два котела с обща мощност 130 квт не могат да му насмогнат изобщо, ако навън е около нулата. Всичко това се захранва с топла вода от 250 вт циркулационна помпа Грундфос. Така че помпата не я мислете, вентилатора е решим проблем, радиатора ще топли, налягането на парното може да е под 1 бар, така че и това не е проблем. Проблема е, че осъществяването на всичко това е доста по-скъпо от обикновен конвектор за парно, за обикновен радиатор да не говорим.
                        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                        Коментар


                        • #13
                          От: нестандартно отопление на дома

                          Колега в форума направи си сам има тема само че става въпрос за ползване на вътрешно тяло от климатик В olx има обява човека продава преправени вътрешни тела от климатик с дистанционо за 130 лева.

                          Коментар


                          • #14
                            От: нестандартно отопление на дома

                            Освен тела от климатик, в ОЛХ има и цели вентилаторни конвектори произведени точно за това.
                            Аз не бих рискувал с радиатор от кола. При повишаване на налягането има реален шанс да протече, избие маркуч и да стане сериозно наводнение.

                            Коментар


                            • #15
                              От: нестандартно отопление на дома

                              Аз също щях да кажа че е в пъти по добре да е с вътрешно тяло на климатик. Имам 5-6 такива , на цена от 70 лЪва всяко. Ако имаш интерес-свиркай.
                              „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X