Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървен материал за покрив

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Метален покрив на къща?

    Ако решите да търсите фасониран иглолистен материал извън околовръстното на София току-виж сте се учудили, че има доставчици, които заготвят и добре изсушен и калиброван такъв. Само трябва да знаете какво търсите и как да си го поръчате. Ако не се лъжа и на околовръстното има. Има си и сушен в задоволително качество, има си и обшивки. Когато си се нагърбил сам да се бориш по този път си иска обикаляне. Само да вметна, че някои от големите и читави доставчици почти не можеш да ги намериш с кликане на мишката.
    Това за монтажа едва ли не в прясно отсечено състояние ще го подмина. Миналата седмица ходих дълбоко в Родопите след като ме покани един кандидат възложител да ми покаже съществуващите фундаменти на 8 вече изринати ваканционни къщета, строени по този начин преди 4(четири) години с молбата да му дигна нещо, заради което да не си къса косите.
    Слепен материал, ако въобще е нужен, се ползва за вертикални конструктивни елементи. За хоризонталните и наклонените се ползват други материали.
    За гъбичното нападение си има препарат за третиране. Дори и посредственици като Бохемит го имат. Не се маже, а се пръска с пулверизатор като препарат за стъкла. Спира и консервира процеса. Но не изчезва визуално.
    Разликата в това да импрегнираш частично или да не импрегнираш е, че в единия случай харчиш пари, а в другия не. Резултатът ще е един и същ.
    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

    Коментар


    • #17
      От: Метален покрив на къща?

      Това което описах, е / да повторя за неразбралите/, процеса на избор/от страна на собствениците/след излагане на опцийте, на съотношението материал,качество, цена ,технология в 99,99% от случаите които съм наблюдавал.Обективно допълвам , че този подход никак не гарантира падане след 4 години !Причината е някаква друга, която е извън обхвата на коментираното. Паднали конструкции ,само защото материала не е бил с 12-14% влажност не се наблюдават.
      Нищо от написаното не е свързано конкретно с Чавдар в случая, по-скоро е ориентир с какво се сблъскват собственици и изпълнители като планират възможностите ,и какво обичайно се избира. Разбира се , информираният избор е на собственика, след разговори със строители , надзор, проектанти или само с комшията примерно .

      За гъбичките колегите са казали.

      Коментар


      • #18
        От: Метален покрив на къща?

        Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
        ...този подход никак не гарантира падане след 4 години !Причината е някаква друга, която е извън обхвата на коментираното. Паднали конструкции ,само защото материала не е бил с 12-14% влажност не се наблюдават.
        В потвърждение, мога да споделя пример, който на всичкото отгоре, особено ме засяга, защото е собствената ни къща (строена от баща ми). Да, нищо общо със суров материал. Та даже и не резултат от един фактор, а от комплекс такива. Пък и не е за 4 години, а за 50.
        Ребрата са от мартаци (ритловици) със средно сечение - 6 сантиметра (това са му "отпуснали" на татко). Обшивката е от кавак (топола). Пак по причина, че това е имало (ако и фактът на масов внос, лиственица от Коми). Столиците и поповете са от иглолистен материал с неизвестен произход (и сорт), втора употреба (свалени от заварена, паднала постройка на новозакупеният терен). Причината (познахте - друго нема)! Единствените запазени и годни елементи са маийте, които баща ми "неособено официално", "добил". Хем са церови (възможно най-некачественият дъб - за сведение на незапознатите). Има и още фактори, но ще стане досадно (пък и са основани на същото естество, та не са информативни).
        И все-пак, накрая - 50 години.
        Последно редактирано от davc; 21-09-16, 22:56. Причина: в потърждение
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #19
          От: Метален покрив на къща?

          Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
          ... Когато си се нагърбил сам да се бориш по този път ...
          В същност, на база на вече натрупания опит, бих препоръчал точно този вариант на хора, които имат възможност да го правят, при положение, че не седят върху дебела пачка и имат да правят сравнително малък обект в район, където и изпълнители, и доставчици не се прескачат като в София ...

          Между другото, не разбрах какъв е проблемът ако се използва материал, който е стоял складиран няколко месеца, а след монтажа ще има възможност да си досъхва на място (проветриво и на сянка) още 6-8 месеца, като импрегнирането се довърши преди преди довършителните работи ?
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #20
            Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
            ....
            Именно за ориентир де. Когато имаш базови знания можеш да спестиш голяма част от нервите в твоя си конкретен случай. Освен това аз не съм казал, че са паднали. Казах "изринати". Не съм ги видял преди това, но явно инвеститора е решил, че вече са непригодни за ползване. С него имаме и един друг спор, щото той самия е производител на дървен материал и иска (естествено) да му ги правя с него и когато му поставих критериите за подготовка се облещи. Не, не съм го карал да прави екскурзия до автоклава...

            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
            ....
            Всяко импрегниране след монтаж е половинчато, защото няма как да се обработи целия контур. Ако си мислиш, че поведението на необработената и обработената част ще е една и съща - тогава защо въобще ще го импрегнираш и да харчиш пари?...За поддържащо - иди-дойди. Няма да се разглобява всеки път. За първично - нищо повече от замазване на очите.
            Последно редактирано от Чавдар (V93); 22-09-16, 08:53.
            Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

            Коментар


            • #21
              От: Метален покрив на къща?

              Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
              Всяко импрегниране след монтаж е половинчато, защото няма как да се обработи целия контур. Ако си мислиш, че поведението на необработената и обработената част ще е една и съща - тогава защо въобще ще го импрегнираш и да харчиш пари?...За поддържащо - иди-дойди. Няма да се разглобява всеки път. За първично - нищо повече от замазване на очите.
              Ами не знам, ама близки хора направиха именно частична обработка на дървенията в много стара къща, нападната от дървояди, и поне за момента определено изглежда да има ефект. Т.е. като да е имало смисъл от похарчените пари.

              П.П. Между другото, вчера гледах във форума една тема за фенери и едни спорове "китаец" или "марков", та малко нещо ми се струва, че ти тук като да играеш ролята на онези в другата тема, които признават само марковото ...

              П.П.2 Я че се сетих: Непрофесионалните (разбирай - по-евтините) влагомери за дърво и строителни материали вършат ли някаква смислена работа?
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #22
                От: Метален покрив на къща?

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                П.П. Между другото, вчера гледах във форума една тема за фенери и едни спорове "китаец" или "марков", та малко нещо ми се струва, че ти тук като да играеш ролята на онези в другата тема, които признават само марковото ...
                Ами много си далече от истината. Едното е къща, в която ще живеят хора и неспазването и неприлагането на технологиите води до репортажи в новините с френетични ноти "държавата да помогне" или "кмета да помогне". А другото е предмет, който въобще не е от първа необходимост и избора се състои или да е ирационален и да се кефиш на марка или да е рационален и да си вършиш отвреме-навреме работа за далеч по-малко пари. И когато започне да се натрапва мнението, че ирационалността трябва да стане норма, защото е единствено правилно то...
                И щом като съпоставяш така лесно двете дискусии, то значи имаш изключително повърхностна преценка и оттам
                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                В същност, на база на вече натрупания опит, ...
                е доста съмнително като аргумент и в мен се зараждат въпроси от типа "Опит? На колко покриви направи конструкциите за да го счетеш за натрупан опит и с лекота да даваш препоръки?".
                Все едно. Правете си както си знаете. Тези след вас, които ви четат да му мислят. От мене мога само да кажа и да приключа - топлата вода отдавна е открита.
                Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                Коментар


                • #23
                  От: Метален покрив на къща?

                  Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                  Ами много си далече от истината. Едното е къща, в която ще живеят хора и неспазването и неприлагането на технологиите води до репортажи в новините с френетични ноти "държавата да помогне" или "кмета да помогне". А другото е предмет, който въобще не е от първа необходимост и избора се състои или да е ирационален и да се кефиш на марка или да е рационален и да си вършиш отвреме-навреме работа за далеч по-малко пари. И когато започне да се натрапва мнението, че ирационалността трябва да стане норма, защото е единствено правилно то...
                  И щом като съпоставяш така лесно двете дискусии, то значи имаш изключително повърхностна преценка и оттам

                  е доста съмнително като аргумент и в мен се зараждат въпроси от типа "Опит? На колко покриви направи конструкциите за да го счетеш за натрупан опит и с лекота да даваш препоръки?".
                  Все едно. Правете си както си знаете. Тези след вас, които ви четат да му мислят. От мене мога само да кажа и да приключа - топлата вода отдавна е открита.
                  Дали да не се поспреш с патетичните изхвърляния а! Ако случайно някой не е разбрал, препоръката ми (при наличие на гореспоменатите условия) е човек, който е тръгнал да строи къща, да си даде труда и лично да пообиколи и да проучи пазара за материали. Не само за покривната конструкция, но и за другите етапи. Пък после вече да си преценява дали да остави някой друг (напр. строителя, който обаче е в конфликт на интереси) да поръчва и доставя материали или сам да се заеме с това. При всички положения полза ще има. Дори и да е само за това да не могат лесно да го качат на шейната.

                  П.П. Малко визуална информация за размишление

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pokriv.jpg
Прегледи:1
Размер:61.3 КБ
ID:5728889

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pokriv3.jpg
Прегледи:1
Размер:104.9 КБ
ID:5728890

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pokriv4.jpg
Прегледи:1
Размер:70.5 КБ
ID:5728891


                  Горните снимки са направени преди 2 години при оглед на един обект, наречен "къща на груб строеж". Над дървенията е ламаринен покрив.

                  Някой да ме поправи, ако греша, но най-малкото част от ребрата на дървената конструкция дори не са избичени, а просто поодялани, та дори и с останала по тях кора. И това нещо си стои в този си вид - недовършено, необработено, неподдържано - от 1990 и някоя (т.е. от порядъка на 20-на години) в район с един от най-високите коефициенти за натоварване от сняг ...
                  Последно редактирано от Чавдар (V93); 22-09-16, 12:06.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Метален покрив на къща?

                    По време на разходки в най-добрия случай се трупат знания. Което е добре, естествено. Опитът се трупа по време на работа. Особено, когато не го правиш за себе си. Защото за себе си можеш да си правиш компромиси до безкрасйност ако не си направил нещо като хората. А за възложител не можеш. Ако това от снимките е мерило за нормална покривна конструкция - дерзайте.
                    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Метален покрив на къща?

                      davc, Цезарю, няма да ми се сърдите, ама това БГ инженерите в стремежа си да изпипате детайлите обичате и малце да раздувате нещата. Е, само понякога де.
                      В една съседна тема споменах за селската ни 70годишна къща, правена в условия на недоимък. На 01.09.90г, събота на обяд направихме едни пожар /някакви дни беше след Партийния дом/ и ни изгоря покрива и на една долепена стопанска постройка също -160 или 170 квадрата. На другия ден заваля един хубав дъждец, колко да ревнат баба и майка ми. Понеделник сутрин чиновникът от ДЗИ си направи огледа и следобед аз започнах разчистването. Всичкото до каратавана съм го натоварил и изкарал с удължена магарешка каруца - 17 курса и руско самоходно шаси - 14 курса. Няколко дена. През това време вуйчо - стр. инженер направи необходимите изчисления, дядо събра бележки от кмета, горски и т.н., трактор с ремарке от ТКЗСто и газ на едно съседно село на сечището - сурова топола на трупи. От друго съседно село следващата година щяха да почват да режат една гора, горския с нас и един резач от село и газ на машината - салкъм, гледичия и квото има - едно тракторно ремарке на фул. Айде на селския банциг, тополата на банциг в трето съседно село /всичко беше разчетено по часове, че времето облачно/, там ги дигахме трупите на ръка с още един мъж - мноого тежат, ма нема време... Таман намерихме връзки в Димитровград за бетонови керемиди и почнахме да гласим транспорта, на дядо му се обадиха, че управата на ТКЗСто са бракували най-стария обор /1950г./ и могат да му продадат керемиди по 1 ст./все пак 30 години бригадир е бил/, само трябва да си ги вземем от покрива. И после - двама старци майстори от село и на 21ия ден покривът беше готов. Помагаха ни хората тогава, благодаря им, най-важно е, че бяхме 4 здрави мъже в семейството, с понятие в строително-монтажната дейност .Никакви импрегнации, изолации и т.н., по съвременните стандарти сигурно това е нещо като временен покрив, но ей го - 26 години не е мръднал. На 2-3 години се качвам да протъркам комина и сменям по 1-2 цигли и понякога при дъжд с буря прокапва тук там, това му е проблемът.

                      Извинявам се на създателя на темата, за лиричните отклонения а и че не можах да бъда по -кратък.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Метален покрив на къща?

                        Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                        ... Особено, когато не го правиш за себе си. Защото за себе си можеш да си правиш компромиси до безкрасйност ако не си направил нещо като хората. А за възложител не можеш. Ако това от снимките е мерило за нормална покривна конструкция - дерзайте.
                        Ти може и да не можеш, обаче други как могааат! Щото то, нали "строителството не е точна наука". Последното е гарантирано дословен цитат от изявление на собственик на строителна фирма с кетап, даващ му право да е технически ръководител, и с 18-г. стаж в бранша ...

                        А това на картинките естествено, че не е нормална и добре направена покривна конструкция. Просто е илюстрация какви изпълнения живеят безпроблемно с десетилетия, пък всеки сам да си прави изводи колко голяма драма би било използването на не толкова сух иглолистен материал.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Метален покрив на къща?

                          Има и друг момент- майсторите бавно и славно си набиха камшиците в града, после по света. Сега в КМБ ,, майсторите" са бивши тутунджии и компирджии. По големите градове и фирми има все още и от ония. Майсторът на къща не е по-различен от друг майстор. На колко от другите ще занесеш чаркове, ще му кажеш как да го направи и ще финализирате с нотариално заверена гаранция? Имам 14 годишно наблюдение върху ~500м2 покрив, изпълнен съгласно проекта от а до я с влажен чам от Сърница и българския керемиден феномен(с вносните пластмасови аксесоари и капандури). Няма никаква импрегнация. Още не са му набили циганските скоби от Ризо защото кострукторът го прие от раз, но според геодезиста няма никакви отклония. И няма и да има.
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • #28
                            От: Метален покрив на къща?

                            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                            Просто е илюстрация какви изпълнения живеят безпроблемно с десетилетия, пък всеки сам да си прави изводи колко голяма драма би било използването на не толкова сух иглолистен материал.
                            Добро начало
                            GPS системи https://www.easytracking.bg/
                            Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

                            Коментар


                            • #29
                              От: Метален покрив на къща?

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Някой да ме поправи, ако греша, но най-малкото част от ребрата на дървената конструкция дори не са избичени, а просто поодялани, та дори и с останала по тях кора...
                              Това са именно мартаци (ритловици), тези са си и пълноразмерни. А това, че не са бичени, не непременно е негатив, дори напротив (за мартаците си е по определение, става въпрос за греди).

                              Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                              davc... ...няма да ми се сърдите...
                              Няма и за какво. Всъщност, даже не разбрах защо и към мен се обръщаш. (А там, в онази тема, за недоимъка малко те бъзикнах, но ти май и не разбра. Твоята къща не я знам, но на Тропчо няма нищо общо със строена в недоимък.)
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Метален покрив на къща?

                                Забравих. Знам и един покрив правен с фасонирани(дялани на ръка) само част от видимите столици и ребра. Борът е добит на 5-600 м от сградата, белен на ръка, престоял подреден и покрит една зима. Импрегнация- топъл безир, частична. Майсторите бяха арматурист и кофражист от строителите на новия мост за аерогарата, имаше и проект. Случката е 1976-77.
                                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                                Даника
                                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X