Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да се справя с трева/плевели в градината?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да се справя с трева/плевели в градината?

    Малко необичайно време за пускане на такава тема,но искам да знам някои неща за следващата година.Имам градина около 200 квадрата,и не мога да се отърва от трева,която превзема всичко.Оборски тор не съм хвърлял,на есен слагам троен суперфосфат и калиев нещо си.Кажете кога и с какво да пръскам,за да нямам толкова много плевели.Потърсих и намерих всякакви противоречиви мнения,затова искам да ми даде съвет някой,който е пробвал с някакъв препарат и има ефект.
    Yamaha Yz450F
    Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
    Всичко с ''рошави''гуми!

  • #2
    От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

    Препоръчвам за борба с плевелите два начина:
    1. РЕДОВНА ОБРАБОТКА НА ПОЧВАТА (КОПАНЕ , ФРЕЗОВАНЕ ) за тази цел се изисква здрав кръст и време ,но пък е екологично!
    2 Използването на хербициди в съчетание на обработка на почвата . Значи аз съм ползвал и два вида хербициди -Наса и Космик Механизъм на действие:
    Космик е системен не селективен тотален хербицид, който се абсорбира от растенията чрез листата и стеблата.
    НАСА 360 СЛ е разрешен за употреба срещу едногодишни и многогодишни житни и широколистни плевели при лозя, овощни градини, свободни площи (стърнища). Внася се във фаза бутонизация на широколистните и изкласяване на житните плевели в доза 400 -1200 мл/дка.
    Дозировката е 300 мл препарат на 12 л гръбна пръскачка !

    Коментар


    • #3
      От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

      А ти градината за какво я ползваш?
      ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
      ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
      0896 846 246

      Коментар


      • #4
        От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

        Градината си иска мотика.
        The Flat Earth Society has members all around the globe.

        Коментар


        • #5
          От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

          Ако искаш да остане на земя без грам трева - пръскаш периодично с Глифоган или Глифозат (едно и също е), 200 - 250мл/10л.
          Периодично, защото в света празно място не остава, едно си отива, друго идва.

          Коментар


          • #6
            От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

            Използвам я за отглеждане на зеленчуци.Ако нищо не отглеждах,щях да я пръскам с раундъп или редовно да я минавам с фрезата.Просто искам да намаля тревата защото след като пораснат малко насадените култури и няма как да се копае,така че това за мотиката.......Ясно че ще има трева,но ако може да третирам с някакъв препарат и да я намаля.
            Yamaha Yz450F
            Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
            Всичко с ''рошави''гуми!

            Коментар


            • #7
              От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

              Че кой ти пречи да пръскаш с раундъпа, той се пръска доста преди засаждане със зеленчуци.
              А не помня баба ми (лека и пръст) да е казвала, че мотиката и пречи на пипера, доматите, патладжана, нито пък те на мотиката.
              Но то мотики сек'ви де.
              подаръци за мъже от FACOM
              промоция на читави инструменти

              и на хоби такива

              тел. О879 Ч8Ч 2З5

              Коментар


              • #8
                От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

                Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                А не помня баба ми (лека и пръст) да е казвала, че мотиката и пречи на пипера, доматите, патладжана, нито пък те на мотиката.
                Но то мотики сек'ви де.
                И моята баба докато беше жива не оставяше място с тревичка. Има различни по размер мотики и чапи, с които обработваше двора. А моя двор е 1,5 декара. Сега сам се мъча и ми е доста трудно да се справя. И аз не обичам да копая с мотиката.

                Коментар


                • #9
                  Как да се справя с трева/плевели в градината?

                  На местата където тревата е нежелана се разстила геотекстил от възможно най дебелия и отгоре посипва с речни камъни 3-4 см фракция.
                  На местата където сееш желани растения правиш дупка в геотекстила и садиш.
                  Пробвано и работи 100%
                  Плеви се само около корените от време на време.
                  Land Rover Discovery II, V8 4.0
                  VW Golf VI variant
                  Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

                    Геотекстила е за изолация на къщи...
                    А растенията си искат пълното огряване от слънцето на почвата, както и пълното попиване на водата от дъждовете.
                    Това, ако искаме да са в кондиция и да берем от тях каквото се очаква. Инак-може както е кеф на собственика на градината.

                    Но да знаете-минималните усилия водят до минимални резултати!
                    А и мързела никога не е довел до нещо добро. Бачкане си трябва, и мотика, колкото и това да е мръсна дума за някои хора.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

                      Ето ти една алтернативна идея:
                      Ние садим градина на вилата. Домати и пипер на редове. Тиквички и краставици на гнезда. Друго не става.
                      Между редовете по пътеките опъвам дълги парчета стар балатум и ги затискам тук там с камъни за да не ги вдигне вятъра. Самите редове се плевят на ръка, но около тях остава чистичко и под балатума се запазва по дълго време влажност.
                      Когато дойде време да "вдигаме" градината, просто навивам балатума на рула и го прибирам в бараката за следващия сезон.
                      Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

                        Категорично против съм раундъп/глифозат в домашната градина. Достатъчно го гълтаме с хляба и всичко останало. Има един селективен хербицид - Афалон - за много неща го ползват, аз съм пръскал понякога с него при моркови, лук, картофи... Ако ще го пробваш, питаш за начина на приложение там отдето го вземаш. 200 квадрата не са малко, не са и много, според зависи. Не знам какво гледаш, направи си схема и сеитбооборот. Има растения дето подтискат другите, дори и плевелните. Например, половината място ти е грах /грахът чисти и обогатява почвата/ и след него зеле... Фасул зелен/зрял същата работа, може и да ги сееш на лентова схема и да окопаваш с машината. Всъщност тревата да не я размножаваш с машината? И това се получава някой път... Тиквите също подтискат, едно окопаване им трябва. Някои окопни култури - домат, пипер, краставици, то май и всички - могат да се гледат под мулч и с капково, така почти ликвидираш нежеланите растения. Това е и профи подхода.
                        Разбира се в домашната градина не бива да пренебрегваме мотиката, от това по еко няма измислено. Аз си ги ползвам все още, дажи миналия месец сложих нов сап на едната и я наточих...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

                          Ами тази година пробвах един ''чалъм'' и стана доста добре-в самите редове на доматите,в парника и отвън заслах всичко с черен найлон.Като поливам,надигам найлона в началото на вадата и водата надига найлона до края на вадата,така знам кога вадата е пълна.Така,с найлона,няма никаква трева,и влагата се задържа повече.Тревата става много в пипера,особено като стане голям,няма какво да направя.А с машината,и аз съм си мислил че може би я развъждам още повече.Абе,то човек какво ли не мисли,само и само да не копае
                          Yamaha Yz450F
                          Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
                          Всичко с ''рошави''гуми!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

                            Иво, имам доста добро мнение за теб, моля те не го разваляй с признания,че те мързи да прекопаеш 200 квадрата градина.
                            Това е нищо, даже не е и половина, по-скоро-нищо без половина... 200 квадрата, хах... Това се оправя за половин ден, с все бирата. Двама човека с мотики и мерак да свършат работа. Кви найлони, кви мулчове...

                            Навремето 4 човека копаехме за 2 дни 5-6 декара царевица. Вярно-култивирана в междуредието, ама и така си беше достатъчно гадно.
                            Ма като нямаше нет да се оплакваме колко е трудно-плюем си на ръцете, и...

                            Да, някой пак ще напише "Баннете го този, той е селска пръчка", ма не ми пука. Уменията които съм придобил благодарение на гадната и мръсна физическа работа си остават, и съм много по-способен от купчина интернет специалисти, които на писане са силни, ама де да ми дойдат наживо...
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как да се справя с трева/плевели в градината?

                              Е то тоя чалъм точно "мулчиране" му викат по научному. Даже баш за доматите май са измислили червен найлон, да узряват по-бързо. Пипер също може да се гледа с мулч, коригирай схемата на засаждане. С машината е възможно да се "развъжда" в зависимост от тревата и времето и начина на обработка. Например тия дето се размножават с коренови издънки, ако минеш само веднъж в точно определен момент и след тебе капне дъжд... Някои семена пък, запазват кълняемост по 50-60 години и като ги изкараш в подходящия момент на 1-2 см под повърхността на почвата и тръгват нагоре към слънцето. След една или две седмици пак минаваш и се надяваш 2-3 дена да няма дъжд. Наоколо ако имаш изоставени буренясали дворове и площи също са постоянен генератор на семена.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X