Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От "оджак" към камина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От "оджак" към камина

    Такаааа малко по малко върша някаква работа по една стара къща. Сигурно всички сте виждали старите "оджаци"...Моите са на много неподходящо място. Оджака е в ъгъла на стаята с лице към дългата страна. Иска ми се да му "изкарам" малко лицето към центъра на стаята. Ако някой е правил тази операция моля да сподели Прилагам една снимка и една проста схема на стаята.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_20160918_134917.jpg
Прегледи:1
Размер:32.9 КБ
ID:6120939Натиснете снимката за да я уголемите

Име:камина.png
Прегледи:1
Размер:7.5 КБ
ID:6120940
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

  • #2
    От: От "оджак" към камина

    Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
    ...Моите са на много неподходящо място....
    ....в старите къщи надали е било "неподходящо" ( поне от скромния ми опит ). Трябва да вникнеш в тогавашния бит на обитателите и може би ще се окаже "баш таман" и да заживееш комфортно в "ретро стил"
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #3
      От: От "оджак" към камина

      Според мен са ги правили така,че комина да минава през всички стаи / и на 2 етаж/. Другото ,което ме интересува е полезното действие! Една по съвременна камина ,няма ли да е по ефективна? Е то повече за "декорация" бих я ползвал
      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

      Коментар


      • #4
        От: От "оджак" към камина

        То е ясно, че камината е по-ефективна, но ако е направена като хората. Най-важното в този случай е комина. Не знам по каква причина съм си записал данни от някакъв френски сайт, че коминът трябва да е 17Х17 см или Ф20см, заедно свисочина от 8м, за да гарантира безпроблемна работа на камина, без значение каква е мощността.

        П.П. Най-лесно, но не и най-евтино е с камера за вграждане. За нея трябва да си подсигуриш само комина. Иначе трябва да намериш майстор с доста иззидани камини и препоръки. Може и сам да си я зидаш по проверени чертежи, като тогава ще си си виновен единствено ти самият.

        П.П.2 Ако решиш сам да правиш камина, имам разни статии и чертежи, които ще ти покажа.
        Последно редактирано от коко келеша; 21-09-16, 08:14.
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #5
          От: От "оджак" към камина

          Аз не бих я местил.
          А тези простотии се правят от името на всички ни.
          Даника
          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

          Коментар


          • #6
            От: От "оджак" към камина

            Не става въпрос за местене. По скоро за някаква "оптическа илюзия" да сочи към центъра на стаята. В ъгъла до прозореца съм предвидил нещо като кът за сядане искаше ми се да има някакъв изглед към горящия огън Ако я оставя, най-много да вдигна нивото с 1/3 нагоре .Някаква клапа трябва да предвидя как да затварям комина....Може леко да подкопая левият край за да се отвори в тази страна и да удължа вече повдигнатото ниво от дясно.
            ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

            Коментар


            • #7
              От: От "оджак" към камина

              Това огнище е единна конструкция от основите до шапката на покрива. Извън пълна реконструкция, визуално можеш да го променяш единствено с някакви добавени "козирки" щитове и подобни, изнесени напред и насочени към въпросния кът. Да сложиш каминно тяло в него също може, но лично на мен, това ми се струва свръхбутафория.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #8
                От: От "оджак" към камина

                При мене самата задна стена на къщата е с чупка , така че камината си пасна точно на ъгъл . Затваряте стария оджак и правите нещо такова като се използва стария комин :


                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:KAMINA BOJA.jpg
Прегледи:1
Размер:52.4 КБ
ID:5728810

                Коментар


                • #9
                  От: От "оджак" към камина

                  Повдигаш едновременно две концепции.
                  За КПД на оджака в сравнение със затворена камина вече са ти отговорили.Ако решиш да е съвременна камина , за тягата се иска отвор мин. 200см2 и височина мин. 7 метра, отделно изисквания на кота комин към кота било, отделно преобладаващи ветрове. Ако нещо от това не достига ,се прибягва до други мерки.
                  Ако решиш да е правена, може да разгледаш на арх. Ернст Нойферт разработките-великолепни са.
                  А ако си искаш оджака повече за декорация, отколкото да му търсиш топлинно КПД , тогава може и да се префасонира леко.

                  Коментар


                  • #10
                    От: От "оджак" към камина

                    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                    ...за тягата се иска отвор мин...
                    Точно този въпрос, надали стои изобщо - това нещо нагоре е като асансьорна шахта.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X