Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лъчисто отопление, някой ползва ли?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Лъчисто отопление, някой ползва ли?

    Става въпрос за т.нар лъчисти конвектори. Монтират се на стената, като обикновените но имат различен принцип на работа. Твърдят, че са по икономични и по-здравословни от гледна точка на това, че не нагряват въздуха а обектите, които от своя страна отдават топлината си на помещението. Тоест няма да има такава циркулация на домашен прах, както обикновена печка. Притеснява ме обаче самото име "лъчист". Какъв е лъча, сигурно ли е ,че е безвреден? Никъде не намерих инфо по този въпрос. В крайна сметка кое е по-добре според вас? Иначе за това иде реч горе долу:
    Лъчист радиатор *** е с мощност 1500 W и е предназначен за употреба в помещения с площ от 12 до 16 кв.м. Моделът има алуминиев лъчист панел, който излъчва голямо количество топлина и допринася за бързото затопляне на помещението. Разполага с дигитален дисплей, чрез който лесно и прецизно се задава желаната температура. Лъчист радиатор * 1500W има вграден термостат, който поддържа зададената температура и се грижи да се съкратят разходите на електричество.

  • #2
    От: Лъчисто отопление, някой ползва ли?

    Инфрачервена светлина е лъчът - нищо му няма. Ама това, киловат и половина за кухне (12-16кв.м), хич не ми звучи икономично.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: Лъчисто отопление, някой ползва ли?

      Преди десетина години купих ИЧ радиатори Аплимо.Това за икономичността хич не е вярно.
      Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

      Коментар


      • #4
        От: Лъчисто отопление, някой ползва ли?

        Хи хи, тя физиката си е една и съща...

        За отопление на дадено помещение по теоретични сметки трябва Х джаула енергия, за да се стопли до 20 градуса.
        Като се пресметне през КПД на уреда който отоплява помещението се получава с какъв разход Y се получава това.

        Та винаги Y е повече от Х, в идеалния случай ще са равни, но реално няма такава възможност.

        Та въпросът е да се търси уред с възможно най-голямо КПД.

        А някои хора се спичат като чуят за "лъчение"
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: Лъчисто отопление, някой ползва ли?

          Аз съм се топлил с такова доста време и силно го предпочитам пред уредите с конвекция, що се отнася до комфорт.

          За съжаление цените на енергията са каквито са, а ако го сравняваш с климатиците разходът е дявол на магаре. Харчи точно колкото всички други ел. отоплителни уреди със съпротивително нагряване. Т.е. много.

          Коментар


          • #6
            От: Лъчисто отопление, някой ползва ли?

            Аз вече три зими в спалнята ползвам руски инфрачервен отоплител АЛМАК. За икономичност не мога да дам мнение, защото не е на отделен електромер. За комфорт обаче мога. На 2.70 метра (толкова са ми високи таваните) от него усещането е като да стоиш на слънце. На мен ми е монтиран точно над спалнята и се включва с програматор. Пет-десет минути след включването е доста приятно даже и с махнати завивки. Долу имам камина и усещането от Алмак-а е като от жив огън (естествено от по-голямо растояние!) или на пролетно - есенно слънцегреене.
            А за горе споменатото КПД, ако не се лъжа климите са недостижими, и разбира се работещите на същият или почти същият принцип термо помпи.......
            Венцислав Петров
            Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице.
            Рекстън 2 2.7 165 к.с. ; Лагуна купе 2.0 dci 210 к.с.
            0889 62 8четири 6четири

            Коментар


            • #7
              От: Лъчисто отопление, някой ползва ли?

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Аз съм се топлил с такова доста време и силно го предпочитам пред уредите с конвекция, що се отнася до комфорт.

              За съжаление цените на енергията са каквито са, а ако го сравняваш с климатиците разходът е дявол на магаре. Харчи точно колкото всички други ел. отоплителни уреди със съпротивително нагряване. Т.е. много.
              Че не е икономично като термопомпите не е.
              Обаче сравнено с разните ел духалки е по икономично щото не се налага да топлиш въздуха до 22 (примерно) а въздуха може да е 17 а ти да си напечен и да ти е комфортно.
              Land Rover Discovery II, V8 4.0
              VW Golf VI variant
              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

              Коментар


              • #8
                От: Лъчисто отопление, някой ползва ли?

                8г. вече ползваме за отопление на работата най-вече на краката под бюро панелите на тази фирма - 2бр х 200 Вата Ползването им драматично промени комфорта тъй като усещането е, че те нагрява слънце, а прозорците ни гледат само на север и слънце никога на огрява. Преди монтажа им всички работещи на долния етаж се оплакваха през зимата, че не могат да се стоплят изобщо през деня, тъй като при влизане на човек от вън веднага изстива въздуха долу, и климатика не може да затопли на тази ниска височина през целия ден. След монтажа им, сме единодушни че без тях вече зимно време не може да се кара изобщо. Интересното е че при работата им се нагрява само зоната на краката, но усещането е за топлина по цялото тяло.
                За толкова години проблеми 0. Ако се наложи да вземам, пак ще е от там - хората са много отзивчиви.
                ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                Коментар


                • #9
                  От: Лъчисто отопление, някой ползва ли?

                  Вземи си нормален конвектор с електронен терморегулатор(задължително) и по възможност с тръбен нагревател и поне 5год. гаранция. Също така (ако не е на колела) го монтирай на около 10-15см. от земята - смучи по-студен въздух и се подобрява конвекцията. Препоръчвам ти да си вземеш една идея по-мощен от това което ти излиза по квадратура на помещението - с електронния терморегулатор няма грижи и 3KW да е ще гори същото. В моята стая бях с 2,5KW по-предната зима, миналата бях с 2,0KW и тая зима ако пак взимам ще гледам да 3КW. Занимавам се разработка на конвектори и взимам тестови които да наблюдавам вкъщи.
                  Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                  Телефон - в профила!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Лъчисто отопление, някой ползва ли?

                    Принципно в едната стая ползвам обикновен конвектор на една българска марка и съм безкрайно доволен, и като икономичност и като отопление. Просто се интересувам, ако съществува нещо по-добро да взема от него. За лъчистите печки да разбирам ли, че ако не си в зоната на лъчение ще ти е студено? Или се затопля пак температурата в цялата стая? Производителите твърдят, че се нагряват предметите в стаята и топлината се излъчва от тях ? И въпреки, че е нещо различно от печките да питам и друго... рекламират т.нар "хиперинверторни" климатици. Ама са на хипер цена... около 2 бона е 9-ката. Някой нещо за тях!?

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X