Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изливане на бетонна стъпка до/под основа

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Изливане на бетонна стъпка до/под основа

    Здравейте, предстои ми леко укрепване и имам нужда от съвет. Гаражът /тухла и бетон/ е строен допълнително, долепен до къщата и съответно се опитва да се отлепи от нея. Нищо драматично засега, 2-3 мм да е мръднал, но искам да му изкопая и отлея "стъпка" или както там се казва, в предния и задния край на външната стена, да знам, че няма да мърда повече. В предния и задния ъгъл със сигурност има бетонни колони, смятам на тях да е подпората. Въпросът е, колко дълбоко да копая? Също така, успоредно на бетона и после като свърши той, все така надолу в земята, или надолу и леко да подкопая под основата? И още, само от повърхността надолу ли да действам, или да отлея и нагоре, над земята по колоната, като контрафорс един вид?
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

  • #2
    От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

    2-3 мм за колко години? Според мен се вкарваш в приключение с потенциално (силно) отрицателен ефект.

    Коментар


    • #3
      От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

      Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
      Здравейте, предстои ми леко укрепване и имам нужда от съвет. Гаражът /тухла и бетон/ е строен допълнително, долепен до къщата и съответно се опитва да се отлепи от нея. Нищо драматично засега, 2-3 мм да е мръднал, но искам да му изкопая и отлея "стъпка" или както там се казва, в предния и задния край на външната стена, да знам, че няма да мърда повече. В предния и задния ъгъл със сигурност има бетонни колони, смятам на тях да е подпората. Въпросът е, колко дълбоко да копая? Също така, успоредно на бетона и после като свърши той, все така надолу в земята, или надолу и леко да подкопая под основата? И още, само от повърхността надолу ли да действам, или да отлея и нагоре, над земята по колоната, като контрафорс един вид?
      Ако и къщата , и гаража са стоманобетонови и здрави поотделно като конструкции, то това което се случва 2-3 мм. , е нормално-дилатационна фуга.
      При това положение може да запълниш с уплътнител за такива фуги ,UV устойчив или ламаринен профил покриващ тези минимални движения на двете сгради.

      Коментар


      • #4
        От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

        Понеже ми мърда къщата, приятел стр. инж. ми е драснал как се прави, та мога да кача снимки, само трябва да намеря скиците.
        Но това утре.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

          Не е важно това над повърхноста, и на ширина не е важно. Въпроса е да изкопаеш на дълбочина до твърда основа, и да не ти свиди арматурата

          Коментар


          • #6
            От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

            И аз си мисля, че най-вероятно нямаш никакъв проблем, а това е ефект на фугата.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

              Благодаря ви за отговорите! Къщата е строена да речем 60-та година, гаражът - 80-та. Има няколко елемента, които са достроявани, при това в най-различни години. Стълбище и площадка пред входната врата, построени още в началото; кухненско помещение, построено около 1970 и надстроено около 1990; гараж - около 1980. До преди 5-6 години всичко това стоеше без никакви проблеми. И изведнъж, всички споменати достроени неща се отцепиха от къщата. Кухненската пристройка спря, можеби заради дострояването от 1990, при което са направени солидни колони. Стъпалата пред вратата не ги и гледам, няма значение. Но гаражът леко ме притеснява. Миналата година оправих мазилките вътре и го пребоядисах. Съответно и заличих следите от отделянето. От пролетта обаче пукнатините отново се очертаха. Супер минимално, но явно има някакво движение. Точно солидността е под въпрос - на предната и на задната стена има П-образни бетонни портали /отпред е вратата, отзад е с идеята за дострояване на още една дължина/. Външната стена е зидана, сигурно има и колона някъде в средата, но и да няма, стената крепи плочата. Откъм къщата обаче няма нито стена, нито подпора на плочата, освен в предния и задния край, П-тата от колони и трегер. Явно арматурата е завряна в стената на къщата и ако се отдели още, плочата ще провисне. Със сигурност може да се измисли някаква подпора, така че гаражната конструкция да е стабилна дори и при по-голямо отделяне от къщата, но най-вече предпочитам, ако е възможно, да си остане на мястото Предполагам, че всичко идва от водните нива. Горе-долу по същото време, когато всичко се размърда, водите намаляха много, нивото в кладенците на съседите падна с по метър и повече даже. Масово строителство, нови канализации в цели квартали, масово пресичане и отвеждане на подземни и валежни води - явно това е промяната, която е променила стабилността на терена. Така си мисля, поне... Самата къща е абсолютно здрава, не е помръднала, няма аквито и да било изменения или пукнатини.
              Последно редактирано от Теодор МБ; 06-06-16, 23:49.
              Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

              Коментар


              • #8
                От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

                Откъм къщата има ли колони в двата края, а греда между тях, колко е разстоянието между тях, каква е дебелината на тази плоча?
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

                  Откъм къщата има колони в двата края, но... нищо повече. Нито средна колона, нито хоризонтална греда. Явно са изкарали арматура от плочата в стената на къщата. Дебелината на плочата излиза около 8 см, ако меря правилно.
                  Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

                    Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                    2-3 мм за колко години? Според мен се вкарваш в приключение с потенциално (силно) отрицателен ефект.
                    Подкрепям !

                    2-3 мм. нищо не са, нещата си се наместват. Не изпадай в "строителна хипохондрия"...
                    0899 шест5313нула
                    За всекиго по нещо

                    Коментар


                    • #11
                      От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

                      Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                      Благодаря ви за отговорите! Къщата е строена да речем 60-та година, гаражът - 80-та. Има няколко елемента, които са достроявани, при това в най-различни години. Стълбище и площадка пред входната врата, построени още в началото; кухненско помещение, построено около 1970 и надстроено около 1990; гараж - около 1980. До преди 5-6 години всичко това стоеше без никакви проблеми. И изведнъж, всички споменати достроени неща се отцепиха от къщата. Кухненската пристройка спря, можеби заради дострояването от 1990, при което са направени солидни колони. Стъпалата пред вратата не ги и гледам, няма значение. Но гаражът леко ме притеснява. Миналата година оправих мазилките вътре и го пребоядисах. Съответно и заличих следите от отделянето. От пролетта обаче пукнатините отново се очертаха. Супер минимално, но явно има някакво движение. Точно солидността е под въпрос - на предната и на задната стена има П-образни бетонни портали /отпред е вратата, отзад е с идеята за дострояване на още една дължина/. Външната стена е зидана, сигурно има и колона някъде в средата, но и да няма, стената крепи плочата. Откъм къщата обаче няма нито стена, нито подпора на плочата, освен в предния и задния край, П-тата от колони и трегер. Явно арматурата е завряна в стената на къщата и ако се отдели още, плочата ще провисне. Със сигурност може да се измисли някаква подпора, така че гаражната конструкция да е стабилна дори и при по-голямо отделяне от къщата, но най-вече предпочитам, ако е възможно, да си остане на мястото Предполагам, че всичко идва от водните нива. Горе-долу по същото време, когато всичко се размърда, водите намаляха много, нивото в кладенците на съседите падна с по метър и повече даже. Масово строителство, нови канализации в цели квартали, масово пресичане и отвеждане на подземни и валежни води - явно това е промяната, която е променила стабилността на терена. Така си мисля, поне... Самата къща е абсолютно здрава, не е помръднала, няма аквито и да било изменения или пукнатини.
                      Това , което описа като промени в инфраструктурата, е обективна причина за известно слягане.Променя се водното съдържание на терена , осушават се капиляри и така.Въпроса е дали тези промени са приключили.Ако са -втори въпрос-при необходимост , да се защитят сградите от повърхностни води с тротоарчета примерно.Тоест-да се фиксира състоянието на земната основа каквото е актуално.
                      Трети въпрос -вече имаш конструктивни притеснения.За да си спокоен, много по-евтино ще излезе една конструктивно обследване на двете сгради, вкл. детектор за армировка.Ако изобщо има нужда от допълнителни дейности, точно конструктора ще може да ти предпише оптималните работи,без да се играе на сляпо,без преоразмеряване и излишни средства.

                      При всяко положение ,приеми факта че е нормално/и задължително/ да има дилатационна фуга , при конструкции с отделно фундиране, особено при различни етапи на изпълнение.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

                        Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                        Откъм къщата има колони в двата края, но... нищо повече. Нито средна колона, нито хоризонтална греда. Явно са изкарали арматура от плочата в стената на къщата. Дебелината на плочата излиза около 8 см, ако меря правилно.
                        За дебелината на плочата питах, поради евентуалната възможност гредата да е в обема и - на 8 см, надали има. Така "по телефона" категорични решения са неадекватни, но бих препоръчал една греда от сериозен метален профил между тези колони, а като застраховка (и особено ако разстоянието между колоните е над 4 м) - два диагонала от основанията на колоните до средата на гредата, пак от метални профили. Фугата, ще си работи "во веки веков" и всъщност това не е повод за притеснение, просто трябва да решиш по някакъв начин въпроса с хидроизолацията отгоре м/у сградата и гаража, а също и декоративния проблем отпред.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

                          Да, то фуга нека да си има, не ме притеснява, ясно ми е, че две долепени постройки без обща основа ще мръднат леко, единствено ми се иска да го спра, да не мръдне повече. Сетих се, че отвътре не е особено обективно - мазилката се надига от стената и не показва пълния размер на фугата, а и съм замазвал вече 1-2 пъти. Отвън личи най-добре, движението е 1 сантиметър. Не е равномерно, това стана за сравнително ограничен период и сякаш спря. Новите леки пукнатини по замазаната фуга вътре може да са от леко ново движение, или просто от вибрации, от леките земетресения, които стават от време на време и т.н., вероятно е нормално при 2 долепени конструкции. Като цяло не е нещо кой знае колко драматично, но все пак ми се иска да подпра нещата.
                          Прикачени файлове
                          Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Изливане на бетонна стъпка до/под основа

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            За дебелината на плочата питах, поради евентуалната възможност гредата да е в обема и - на 8 см, надали има. Така "по телефона" категорични решения са неадекватни, но бих препоръчал една греда от сериозен метален профил между тези колони, а като застраховка (и особено ако разстоянието между колоните е над 4 м) - два диагонала от основанията на колоните до средата на гредата, пак от метални профили. Фугата, ще си работи "во веки веков" и всъщност това не е повод за притеснение, просто трябва да решиш по някакъв начин въпроса с хидроизолацията отгоре м/у сградата и гаража, а също и декоративния проблем отпред.
                            Благодаря за насоките! Това ми мина през ума, даже съм мислил за метални колони в 4-те ъгъла, в средата на дългите стени и цяла подпорна рамка за плочата. Нещо като цяло нямам доверие на съществуващата конструкция
                            Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X