Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

    От няколко седмици имам проблем с перлнята - Electrolux Intuition.
    Започна да се държи неадекватно. Например опитва се да завърти центрофугата без да е източила вода. Вижда се, че се опитва да завърти с високи обороти, но явно има защита, която сработва и след няколко оборота от зора спира. Водата вътре се плацика яко. Има случаи, в които след това седи, седи... времето на циферблата си върви, върви... а като остане една минута се опитва да навакса всичко загубено до сега. Това, обаче не става всеки път и не на всички програми. С времето, обаче взе да става все по-често и на все повече програми. Проверих филтъра на помпата за изхвърляне на водата - чист. Турбинката на помпата има съвсем лек луфт - да кажем 3-4 десети.
    Първото, за което се сетих е да сменя пресостата и да проверя маркучето, което "провежда" налягането за отчитане на водният стълб. От един съсед имам останал донор със счупени уши на казана. Свалих от него, продухах маркучето (там мисля, че нямаше проблем) и го сложих на моята. Изпра някоко перални и започна пак да прави чакъми. Понеже работата (от втората част на описанието на проблема) ми се вижда малко нелогична реших, че вероятно е програматор мислех да сменя от донора, но моделът се оказа малко по-различен и програматора и лицевият панел не станаха за моята. Реших да пробвам с рестарт на системата и някокло дена перяхме като преди пускане на пералнята изключвахме от контакта за няколко минути. Не бих казал, че имаше голяма промяна в поведението.
    Обадих се на майстор. Той дойде, свали програматора и отиде да го проверява. След няколко часа ми се обади, че май бил на ред. Пералнята имала 2700 пранета и била на 5600 часа работа. Имало набити грешки от нагревателя и тахометъра на електродвигателя. Свалихме от донора и сложихме на моята и нагревателя и мотора. Изпра 3-4 пранета и пак започна да прави същите чакъми.
    Обадих се на майстора - вика "слагай стария пресостат." Тъй, ама аз не мисля да го слагам.
    Освен това се замислих защо ли са се счупили ушите на донора, който е почти нов... Възможно ли е и той да е имал проблем с пресостата, но понеже е малко по-стар модел да е нямал защита от големи вибрации и за това да се е строшил?...
    Свалил съм и помпата за изхвърляне на водата от донора и имам готовност да я сложа на моята, мислех вчера да купя нов пресостат и да пробвам с него, но нещо взе да ми дотяга стрелбата във въздуха.
    Дайте някакви идеи? Има ли шанс за моята бяла техника или да я сменям?
    Suzuki GSXR
    VW Touareg
    Mitsubishi Pajero II

  • #2
    От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

    Дано се разминеш по леко, защото аз изхвърлих една сравнително нова Electrolux заради грешки в програматора (поискаха ми 280 Euro само за него) и може да изглежда смешно, но си купих Miele втора ръка за 350 лв с две години гаранция!
    LZ1AIV

    Коментар


    • #3
      От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

      Сменяш майсторите или пералнята, изборът е твой, в подобна ситуация бях решил че ако ремонта е повече от 100лв. за 15 годишна пералня, ще я сменям, но той излезе при мен 7лв. + една спойка и тя пере вече 3-4г. от тогава..... между другото, лоша спойка /лош контакт/ прави големи мизерии..... и то от време на време
      ________________________________________________
      Subaru OUTBACK 2,5
      Hyundai TUCSON 2.0

      Коментар


      • #4
        От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

        И пресостата, и помпата трябва да смениш за проба. С това се изчерпват горе долу възможностите, без схема и измервания.
        Да няма пречупвания или запушвания по изходящия шланг?

        Коментар


        • #5
          От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

          Да, и перката на помпата да не превърта ок. оста като се постопли?
          А тези простотии се правят от името на всички ни.
          Даника
          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

          Коментар


          • #6
            От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

            Гласувам за проблем в изпомпването - дали запушване или проблем с помпата, нещо такова. Виж като изпомпва каква струя прави (сигурно е някъде на скрито, извади маркуча и изследвай).

            Друга възможност е неплътност в маркуча на пресостата. Но той няма принос в изпомпването.

            Коментар


            • #7
              От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

              Пречупвания по шланга не би трябвало да има.
              Снощи жената я пусна на една кратка програма (12 мин.), която е само с изпомпване и центрофуга. Изпомпи, изцентрофугира и когато остана 1 минута до края започна да изпомпва пак (без да има вода) и след това да центрофужи отново. Цялата процедура й отне над 10-тина мин., като през цялото време часовникът си седя на 1 минута.
              Има някакъв проблем с логиката й май... Поотделно явно може да прави всичко - и да пълни и да изпомпва и да нагрява и да върти. Само дето не прави нещата когато трябва... За това според мен има проблем с програматора. Ама как да го установя?
              Suzuki GSXR
              VW Touareg
              Mitsubishi Pajero II

              Коментар


              • #8
                От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

                Никак.

                Коментар


                • #9
                  От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

                  Часовникът й винаги е показвал каквото си иска, но ти чак сега му обръщаш внимание.
                  Перална с име "Интуиция" трябва да се досети, че има още вода в барабана и не бива да пуска центрофугата. Значи датчикът я лъже.

                  Програматор се обвинява чак когато на майстора органично му писне.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

                    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                    Значи датчикът я лъже.
                    Или датчикът, или интуицията.

                    Виж какви датчици има за засичане дали има вода или не. Опитай да смениш и тях. (ако нямате предвид същото под "пресостат"), ако и това и смяна на помпата не помогне, замисляй се за смяна на пералнята, еле пък ако е на над 7-8 години.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

                      Добре, де - понеже смених датчика с "втора уотреба" основание ли е това да не му вярвам и да купя и сложа нов? Толкова ли са пикливи?
                      Suzuki GSXR
                      VW Touareg
                      Mitsubishi Pajero II

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

                        Може да не е нов, но трябва да си сигурен, че е работещ.
                        Същото е и за тахометъра и веригите му, при записана вече грешка

                        Коментар


                        • #13
                          От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

                          Тази сутрин смених помпата (само за мое успокоение). Накарах жената да пусне едно пране и седнах да гледам каво става.
                          Всичко започна нормално. Напълни, пра, източи. След това напълни отново.
                          1. Веднага след напълването, обаче се опита да развърти на високи обороти... развъртя около 5 секунди, след което усетих напън на двигателя и се опита да развърти на високи обороти наобратно. Представете си, нормална работа при пране - върти малко наляво, после спре, па завърти надясно. Същото, но на високи обороти. Спрях я и реших да пусна източване и центрофуга.
                          2. Източи напълно нормално (както и със старата помпа). Ясно се вижда колко бързо пада нивото на водата в казана... с 2 думи нямам никакво съмнение в правилната работа по време на източването. След това, обаче без никаква подготовка се опита да развърти на високи обороти. След като не успя спря и седя така няколко минути. Изключих я. После изключих и захранването. След като го пуснах отново, пуснах изплакване. След като изплакна веднъж, прехвърлих на центрофуга
                          3. Центрофугата започна нормално. Източи, понагласи баланса на дрехите и полека-лека увеличи оборотите до работни. Работи, обаче не повече от минута и спря. Седя така около 5-6 минути и отново понагласи и развъртя на високи обороти. Въртя по-малко от минута и пак спря. Времето на часовника беше станало 1 минута и аз я спрях, че ми омръзна да чакам.
                          Не знам какво да мисля, но някак не ми се връзва нито проблем с помпата, нито с пресостата. Може да набедя тахометъра, но най-ми е подозрителен "програматора", каквото и да означава това. Не знам дали има някакъв отделен модул за управление на електромотора. Дали има вероятност да има студена спойка?
                          Всъщност трябва да коригирам малко описанието на проблема: не е сигурно, че се опитва да пусне центрофуга... със сигурност, обаче се пъне да върти на високи обороти без подготовка - или с неизточена вода или с небалансирано пране.
                          Други идеи?
                          Suzuki GSXR
                          VW Touareg
                          Mitsubishi Pajero II

                          Коментар


                          • #14
                            От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

                            Тахометър, нещо сдало или лош контакт по пътя между него и управлението, или самото управление. "Програматора" обикновено е един чип с повечко крака върху платката на управлението. Не подлежи на ремонт ако самия чип нещо се е похахавил.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Пералнята пуска центрофуга преди да е източила водата

                              Щом като си сменявал веднъж мотора комплект с тахометъра...
                              Няма обратна връзка за оборотите и затова ги увеличава. Куплунзите на тахометъра и от двете страни да се проверят, а също и кабелния му сноп за протърквания или пречупвания.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X