Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ЗУТ и подземните паркоместа.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ЗУТ и подземните паркоместа.

    Здравейте колеги,

    Ровя се в ЗУТ и не мога да намеря яснота строител като продава подземно място за паркиране, на какво основание го продава.
    Т.е. не ме интересува канчето на строителя, а какво прави купувача след като закупи паркомясто.
    Не разбирам от материята. Но все ми се струва,че при закупуването на паркинг място не получаваш собственост върху него.
    Т.е. не се явява като недвижима вещ.
    only 4 x 4,sim AWD

  • #2
    От: ЗУТ и подземните паркоместа.

    Явява се, аз плащам данък на паркомясто.

    Коментар


    • #3
      От: ЗУТ и подземните паркоместа.

      Да благодаря за отговора.За да плащаш данък трябва да си го придобил с нотариален акт.

      2015 г. не беше уредено по ЗУТ. Четох из нета че в края на годината ще има промени в допълнителните разпоредби параграф 84 и 85 но не ги намирам.
      only 4 x 4,sim AWD

      Коментар


      • #4
        От: ЗУТ и подземните паркоместа.

        Колега да попитам паркомястото в отделен нотариален акт ли е.
        only 4 x 4,sim AWD

        Коментар


        • #5
          От: ЗУТ и подземните паркоместа.

          Здравей,колега,аз имам подземно паркомясто в друга кооперация и да,в отделен нотариален акт е.Включително няколко кв.метра идеална част от парцела,вписани в нотариалния акт.
          o888 37 63 69

          Коментар


          • #6
            От: ЗУТ и подземните паркоместа.

            Първоначално публикуван от uazik Преглед на мнение
            Колега да попитам паркомястото в отделен нотариален акт ли е.
            Да. Има и общи части, които бая надхвърлят площта на паркомястото, защото те представляват "улицата" за движение и маневриране в гаража.

            Коментар


            • #7
              От: ЗУТ и подземните паркоместа.

              Казуса е интересен, има дискусия по темата в един от небезизвестните адвокатски форуми.
              Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
              GSM +359 895 236 182

              А Rhf +

              Коментар


              • #8
                От: ЗУТ и подземните паркоместа.

                Дай линк
                only 4 x 4,sim AWD

                Коментар


                • #9
                  От: ЗУТ и подземните паркоместа.

                  Мисля ,че е забранено,виж си л.с.
                  Най общо казано отговор в ЗУТ няма да намерите там има само един мъгляв член:
                  чл. 43, ал. 1 ЗУТ:
                  "За нови сгради необходимите места за гариране и/или паркиране задължително се осигуряват в границите на урегулирания поземлен имот." Имаше някакви промени скоро но все още не съм ги прегледал подробно , но те касаеха предимно промени в изискванията за разр. за строеж и лично се съмнявам да са решири проблема с паркоместата.А и не ЗУТ е мястото за решение на проблемакойто е, че това не е гараж и няма как да се обособи като самостоятелен обект, до колкото съм запознат има съдебна практика на развалени сделки за покупка на паркоместа защото съществува забрана за разпореждане с реални части от УПИ от собственниците на идеални части. Отделно от това съгласно чл. 23 ЗКИР недвижим имот - обект на кадастъра е: 1. поземлен имот; 2. сграда, включително изградена в груб строеж; 3. самостоятелен обект в сграда. Паркомястото не е самостоятелен обект в сграда, по-скоро представялва част от поземления имот, в/у който е построена сградата (чл. 43 ЗУТ). Т.е. това не е имот, поради което не е самостоятелна вещ и не може да бъде обект на сделка. Та така.............трябва да има паркоместа но тези на който не ни гледаш в канчето сме длъжни да ги построим и да ги подарим........успех и си погледни л.с.
                  Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                  GSM +359 895 236 182

                  А Rhf +

                  Коментар


                  • #10
                    От: ЗУТ и подземните паркоместа.

                    На тези, които не гледам в канчето/в никакъв случай не съм против строителите/ ги продават за определени пари.
                    Т.е. като плащаш за нещо искам да ми е ясно за какво и най вече как да го ползвам.
                    Защото като си платиш паркомясто в подземен гараж, някой/примерно съсед/ с удоволствие може да паркира на твоето място и както разбирам не можеш да го изгониш по закон.
                    only 4 x 4,sim AWD

                    Коментар


                    • #11
                      От: ЗУТ и подземните паркоместа.

                      По ЗУТ разтълкувах нещата. Доколкото разбирам е имало идея за решаване на този въпрос в краяя на годината но
                      http://parliament.bg/bills/43/554-01-29.pdf

                      май не е решен.Прочетох всички изменения.Но не намерих отговор.
                      Ето по на горе колегата казва,че плаща данък отделно. По закона за местни данъци и такси - мисля че не плащаш за нещо което няма нотариален акт. Друг е въпроса дали е законно вписването в нотариалния акт на апартамента и паркомястото. Има тълкование,което води нищожност.
                      only 4 x 4,sim AWD

                      Коментар


                      • #12
                        От: ЗУТ и подземните паркоместа.

                        Това е изменението според мен.
                        § 5.
                        В чл. 37 се създава ал. 4:

                        „(4) В сграда в режим на етажна собственост необходимите места за паркиране се осигуряват с инвестиционния проект във:
                        1. паркинг – гараж със статут на само*стоятелен обект в сградата, или
                        2. паркинг – гараж със статут на обща част в сградата, или
                        3. отделни места за паркиране със статут на принадлежност към съответните само*стоятелни обекти в сградата.“
                        only 4 x 4,sim AWD

                        Коментар


                        • #13
                          От: ЗУТ и подземните паркоместа.

                          Тука юристите от форума трябва да кажат тези поправки дали са достатъчни за издаване на нотариален акт.
                          only 4 x 4,sim AWD

                          Коментар


                          • #14
                            От: ЗУТ и подземните паркоместа.

                            Първоначално публикуван от uazik Преглед на мнение
                            Това е изменението според мен.
                            § 5.
                            В чл. 37 се създава ал. 4:

                            „(4) В сграда в режим на етажна собственост необходимите места за паркиране се осигуряват с инвестиционния проект във:
                            1. паркинг – гараж със статут на само*стоятелен обект в сградата, или
                            2. паркинг – гараж със статут на обща част в сградата, или
                            3. отделни места за паркиране със статут на принадлежност към съответните само*стоятелни обекти в сградата.“
                            Да прав сте вероятно е това, не се бях задълбочавал.
                            Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                            GSM +359 895 236 182

                            А Rhf +

                            Коментар


                            • #15
                              От: ЗУТ и подземните паркоместа.

                              Първоначално публикуван от uazik Преглед на мнение
                              Тука юристите от форума трябва да кажат тези поправки дали са достатъчни за издаване на нотариален акт.
                              Без да съм юрист това

                              3. отделни места за паркиране със статут на принадлежност към съответните самостоятелни обекти в сградата.“
                              не ми звучи като нещо, за което може да се издаде нотариален акт, защото излиза, че отделното място за паркиране не е самостоятелен обект, а "принадлежност" към такъв. Т.е. нещо като мазе или таванско помещение, което се вписва в нотариалния акт на апартамента и си върви с последния.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X