Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървени стълби - кое,какво и как?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дървени стълби - кое,какво и как?

    Имам един проект за който опциите са много,а нямам време за ровене.

    Ще сменям едни стълби или стъпала на стьлби по-точно,искам да сложа дървени блокове 6 пръста високи на педя и половина широки на метър и нещо,1.20 да речем.Основата им е желязна планка около 3 пръста широка надлъжно сложена и блоковете се захващат с дървени видии от ония бабанестия размер.

    Това е вътре,няма да го вали дъжд,но го искам ултра здраво,мисля да го докарам на цвят и да му вапцам 3 ръце яхтен лак с идея да го запечатам.

    Вьпроса - кое дърво като материал е подходящо за целта,какво да му гледам / влажност,време на сушене....../предназначение,третирано или не........?

    Утре го почвам та сега е момента.


    Благодаря на дърводелците.




    Що се вързах на това хоро и аз да се у дьрварА
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

  • #2
    От: Дървени стълби - кое,какво и как?

    Дъб.

    Коментар


    • #3
      От: Дървени стълби - кое,какво и как?

      Колко дърт и колко сух?Това отмята ли се?
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • #4
        От: Дървени стълби - кое,какво и как?

        За подобен масив ... дъб!

        http://www.housewerks.com/generic183.html

        http://www.devoswoodworking.com/Wood...d-WhiteOak.htm

        Нещо подобно. Цвят може да му докараш какъвто искаш.

        Другото е акация. Става много приятна след полиране и лак. А ако намериш парена акация ...!!!

        http://www.lastufasnc.com/floor/acac...ooring-texture

        https://www.etsy.com/listing/8343728...acia-wood-live

        Виж к'во ще намериш наоколо.

        За влажността .. направо копирам какво предлагат тук:

        Дъски камерно сушени -влажност 12±2 % , дървесен вид Дъб , качество common , произход Америка Размер : дебелина 30, 40, 50, мм, ширина свободна , дължина до 3,5 м.
        Последно редактирано от CarTest™; 18-06-15, 10:13.
        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

        Коментар


        • #5
          От: Дървени стълби - кое,какво и как?

          Продължавам с наддаването.
          Моето предложение е парен бук (акацията е със сравнително мека дървесина, а дъбът обикновено се цепи след време). Според мен може и лиственица, но не съм запознат с ценовите разлики.
          Когато захарността в гроздето намалява, моята се покачва.

          Коментар


          • #6
            От: Дървени стълби - кое,какво и как?

            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
            Имам един проект за който опциите са много,а нямам време за ровене.

            Ще сменям едни стълби или стъпала на стьлби по-точно,искам да сложа дървени блокове 6 пръста високи на педя и половина широки на метър и нещо,1.20 да речем.Основата им е желязна планка около 3 пръста широка надлъжно сложена и блоковете се захващат с дървени видии от ония бабанестия размер.

            Това е вътре,няма да го вали дъжд,но го искам ултра здраво,мисля да го докарам на цвят и да му вапцам 3 ръце яхтен лак с идея да го запечатам.

            Вьпроса - кое дърво като материал е подходящо за целта,какво да му гледам / влажност,време на сушене....../предназначение,третирано или не........?

            Утре го почвам та сега е момента.


            Благодаря на дърводелците.




            Що се вързах на това хоро и аз да се у дьрварА
            От дъб е най-добре , но е добре да е слепен като са обърнати посоките на годишните пръстени , а и вашият дъб малко розовее. Не ти е нужен корабен лак , лак за паркет е по-добре. И до колкото знам при вас имаше някакви гадинки дето нападат дървените мебели , но не помня дъба ли предпочитаха или клена.
            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

            Коментар


            • #7
              От: Дървени стълби - кое,какво и как?

              Първоначално публикуван от Nikolov61 Преглед на мнение
              Продължавам с наддаването.
              Моето предложение е парен бук (акацията е със сравнително мека дървесина, а дъбът обикновено се цепи след време). Според мен може и лиственица, но не съм запознат с ценовите разлики.
              Дъба е много по-траен материал от бука , по-здрав , по-твърд , греда 20/20 е по-здрава от метален Н-образен профил 20/20 , ползата от лиственицата е,ако е на открито или потопена във вода.
              В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

              Коментар


              • #8
                От: Дървени стълби - кое,какво и как?

                Морски .. виж това:

                http://davethehowtoguy.com/149/choos...r-your-stairs/
                Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                Коментар


                • #9
                  От: Дървени стълби - кое,какво и как?

                  А така,сега с листчето и да видим кой какви трупи има на склад.

                  Мерси пичове.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дървени стълби - кое,какво и как?

                    Първоначално публикуван от Nikolov61 Преглед на мнение
                    Продължавам с наддаването.
                    Моето предложение е парен бук (акацията е със сравнително мека дървесина, а дъбът обикновено се цепи след време). Според мен може и лиственица, но не съм запознат с ценовите разлики.
                    Присъединявам се, букът е с практически същата като на дъба твърдост, а е доста по-евтин. Много по-адекватно се байцва (щото и нещо такова споменава Бенца). Лиственицата само че, е много мека за целта (нейната „сила" е в трайността на атмосферни условия и гниене, но това него не го интересува).
                    Но всички тук мнения и предложения са от нашата си камбанария, ти там разполагаш с много по-голям избор, а цените на екзотични за тук дървесини, са тривиални като за там. Примерно така намодернялия напоследък американски орех (хикория).
                    Последно редактирано от davc; 18-06-15, 21:37.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дървени стълби - кое,какво и как?

                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      Присъединявам се, букът е с практически същата като на дъба твърдост, а е доста по-евтин. .
                      Така е, но доста по-склонен е към измятане. Особено при тези размери.
                      Подкрепям по-горно мнение за слепен материал. От каквото и да е.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дървени стълби - кое,какво и как?

                        Нещо трайно ще да е,измята ли не го искам макар,че смяната му е за нула време /то ми отнема повече да запаля скарата и да им извадя бирите на моите /.
                        Слепено и там не знам,трябва да го докарва все пак и на цвят,блокче ми трябва и днес ще е първата атака.Гледам готови,правени за касапи ма са едни пари които не ми харесват /300-400 долара бройката /и толкова чак не съм ги наскубал.

                        Суха стара греда,4-5 такива и рязане,шкурене и лакиране му е майката,после ако отметне ще го мисля,че размера е малко сериозен,но пък както казах монтажа му е ташак.
                        TOYOTA SEQUOIA ‘11
                        W140 S420 '99

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дървени стълби - кое,какво и как?

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          Така е, но доста по-склонен е към измятане. Особено при тези размери...
                          Склонността им е равностойна. С пропарването този проблем, напълно се решава при бука, но не и при дъба (то затова и няма „парен дъб").
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дървени стълби - кое,какво и как?

                            Правил съм и букови , и дъбови , и чамови стълби , някои са на по 10-15г. и не са мръднали , но всички са от слепен материал. Бука става само ако е парен , но пак си остава шантав материал , по всяко време може да му скимне да изметне , освен това има едни гадинки дето го правят на фина цедка. От дъб съм правил плотове широки по 50-60 см. и не са мръднали , за мен е много по-добър материал от бука. И от чам да се направят с този размер , ще изкарат 20-30г. , важното е кой ги прави. От опит мога да кажа , че лак и грунд захващат по-добре върху не байцвано дърво , и ударите и нараняванията личат много повече върху байцвано дърво , прелакирането също е по-сложно. Затова може да се помисли третирането да е с масло , става много красиво , очертават се жилите , повторното третиране е лесно и бързо , има и цветни масла , и най-важното , изглежда много естествено.
                            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дървени стълби - кое,какво и как?

                              Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                              ...дъб... ...за мен е много по-добър материал от бука...
                              Спор няма, но и цена има.
                              А пропарването до голяма степен решава и проблемите с животинките.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X