Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

    Здравейте.
    След около 10 годишна експлоатация на чугунен котел, усещам че ефективността му е намаляла много. Тази година му монтирах пелетна горелка, а миналата година си бях на дърва, но загряването на водата се усеща, че става по-бавно от времето когато беше нов. Май вече топля атмосферата през комина отколкото къщата.
    Водната система я допълвам от чешмата в която водата е доста твърда и си мисля, че виновник за ниската ефективност е натрупан котлен камък по вътрешните стени на водната риза на котела и на радиаторите.
    Някой знае ли начин за почистване на котления камък на котел в домашни условия?
    В интернета видях няколко препарата които се продават.
    Промишления вариант е промиване с разредена солна киселина после чиста вода и накрая с натриева основа, но пропорциите, времето и др. разни неща няма откъде да ги науча. Да си правя експерименти посред зима не е най-подходящото време.
    Надявам се тук да намеря отговор на този проблем.
    2010 CRF 250 R

  • #2
    От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

    Първо не е зле да разбереш със сигурност има ли котлен камък или няма. Второ котленият камък затова е котлен, защото се отлага в котела. "Радиаторен" и "тръбен" камък няма и можеш да не търсиш там. Химикалите с които почистването се прави са агресивни към железата и не е зле щетите да се ограничат до котела, ако може.

    Имаш ли някаква поне бегла оценка колко вода си долял за 10 години?

    Коментар


    • #3
      От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

      В инсталация за парно не се отлага толкова много котлен камък поради простата причина че водата е една и съща. Примерно инсталацията събира 200л в които има определено количество. Един бойлер събира с годините, защото загрява нова вода. Проблема с топленето ми се струва че не е от наличие на котлен камък.

      Коментар


      • #4
        От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

        ...немисля,че проблема е в котлен камък,другаде го търси,колега
        HUSGVARNA 630 SMR
        PEUGEOT PARTNER 2,0 HDI

        Коментар


        • #5
          От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Първо не е зле да разбереш със сигурност има ли котлен камък или няма. Второ котленият камък затова е котлен, защото се отлага в котела. "Радиаторен" и "тръбен" камък няма и можеш да не търсиш там. Химикалите с които почистването се прави са агресивни към железата и не е зле щетите да се ограничат до котела, ако може.

          Имаш ли някаква поне бегла оценка колко вода си долял за 10 години?
          Едно ми е ясно със сигурност - в течение на времето постепенно стана намаляването на ефективността. Когато котела беше нов в къщата ходехме по къс ръкав само като тлееше една цепеница (къщата е малка).
          За 10 години не мога да преценя колко съм доливал. Системата е затворена и изпуска от няколко връзки. Налага се да доливам поне веднъж месечно, но няма как да видя колко. Преди 3 години и преди 1 година я изпразвах цялата заради ремонт на къщата - сменях греди и дюшеме.
          За да погледна вътре трябва да сваля или изходящата тръба с фланеца или входящата.
          Сигурен съм, че ще има котлен камък щом е котел. Връзките където изтърва системата имат отвън калциеви наслоявания като на чешмата в банята.

          п.п. чувал съм и за зъбен камък
          2010 CRF 250 R

          Коментар


          • #6
            От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

            Зъбен камък съществува и се радвай ако нямаш много от него.

            И да, редно е да свалиш някоя тръба и да огледаш вътре. Оптически прибор за преглед на канали също би помогнал, но така както разказваш няма откъде да се е взело значимо количество. Прегледай де.

            А как е положението от другата страна на чугуна - сажди, пепел?

            Не забравяй и че преди 10г и ти си бил по-млад. Също и помпа има в цялата работа - тя в какво състояние е?

            Коментар


            • #7
              От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Зъбен камък съществува и се радвай ако нямаш много от него.

              И да, редно е да свалиш някоя тръба и да огледаш вътре. Оптически прибор за преглед на канали също би помогнал, но така както разказваш няма откъде да се е взело значимо количество. Прегледай де.


              А как е положението от другата страна на чугуна - сажди, пепел?

              Не забравяй и че преди 10г и ти си бил по-млад. Също и помпа има в цялата работа - тя в какво състояние е?
              Саждите и пепелта ги стъргах внимателно преди да монтирам "пелетката". Освен това при горенето сега изгарят каквото има нагари заради чистото горене. Комшията ми вика " гледам комина ти не пуши - ползваш някакви ядрени горива сигурно"
              Помпата си върти добре. Много е тиха. Грунфус. Термодатчика е настроен да я включва на около 65-70 градуса С.
              Още една причина която ми идва наум е по-ниското налягане което е в системата заради течове. Най-напред я бяхме направили на близо 2 атмосфери. сега е на 1,5 атм. От топлотехниката помня, че имаше някакви зависимости между налягането и ефективността.
              Все пак ми се иска да направя едно профилактично почистване отвътре само на котела. Въпроса е как да го направя без да го съсипя.
              2010 CRF 250 R

              Коментар


              • #8
                От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

                Рецептата е солна киселина + инхибитор после промивка със сода и после промивка с много вода. Както аз си представям промивката - ще свържеш помпата, котела и един филтър и ще си връткаш киселата вода известно време.

                Тръбите железни ли са? Радиаторите?

                Коментар


                • #9
                  От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

                  Провери и налягането, което дава помпата Грундфос, за да си сигурен, че работи. Ако имаш манометър на тръбалаците, виж какво показва, когато помпата не работи и какво, когато работи. Разликата е показател за работата и. При мен едно Wilo дава 1bar разлика. То е достатъчно за два етажа и 8 големи радиатора. Налягането в системата няма значение, стига да гарантира обезвъдушаването.
                  LZ1AIV

                  Коментар


                  • #10
                    От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

                    Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
                    Провери и налягането, което дава помпата Грундфос, за да си сигурен, че работи. Ако имаш манометър на тръбалаците, виж какво показва, когато помпата не работи и какво, когато работи. Разликата е показател за работата и. При мен едно Wilo дава 1bar разлика. То е достатъчно за два етажа и 8 големи радиатора. Налягането в системата няма значение, стига да гарантира обезвъдушаването.
                    Помпата работи със сигурност защото като падне налягането на системата се чува как шурти водата в радиаторите. Отоплявам един етаж с 3 радиатора, една лира и един бойлер, като котела е в мазето отдолу и дори без да върти помпата пак има циркулация на топла вода.
                    Просто ми прави впечатление бавното загряване на водата като започне да гори котела.
                    2010 CRF 250 R

                    Коментар


                    • #11
                      От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

                      Първоначално публикуван от Димитър Преглед на мнение
                      Помпата работи със сигурност защото като падне налягането на системата се чува как шурти водата в радиаторите. Отоплявам един етаж с 3 радиатора, една лира и един бойлер, като котела е в мазето отдолу и дори без да върти помпата пак има циркулация на топла вода.
                      Просто ми прави впечатление бавното загряване на водата като започне да гори котела.
                      За да се чува шуртене в радиаторите значи вътре има въздух. Аз моите по това разбирам че трябва да ги обезвъздуша.
                      Sent from my Nokia s fenerche

                      Коментар


                      • #12
                        От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

                        Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                        За да се чува шуртене в радиаторите значи вътре има въздух. Аз моите по това разбирам че трябва да ги обезвъздуша.
                        И аз.
                        2010 CRF 250 R

                        Коментар


                        • #13
                          От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Рецептата е солна киселина + инхибитор после промивка със сода и после промивка с много вода. Както аз си представям промивката - ще свържеш помпата, котела и един филтър и ще си връткаш киселата вода известно време.

                          Тръбите железни ли са? Радиаторите?
                          Тръбите са пластмасовите белите, а радиаторите са ламаринени.
                          Проблем може да възникне във връзките защото са цветен метал с гумени пръстенчета.
                          2010 CRF 250 R

                          Коментар


                          • #14
                            От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

                            И аз съм + за въздуха!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Почистване на котел за отопление на дома от котления камък

                              При нас единия котел ни е Атмос ДЦ50 и е на повече от 15 години. По-миналата зима протече и се оказа прогорял и доста изтънени ламарини, изкарахме го, баща ми подмени всички ламарини и сега пак си работи. Е не е в къщата, ами на базата, че пък там протече един нов котел на две години . Котлен камък или някакви подобни наслоявания не съм забелязал. Та според мен някъде другаде е проблемът .
                              Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                              И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                              вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X