Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление и топла вода на апартамент

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отопление и топла вода на апартамент

    Жилището което закупувам няма да е вързано към ТЕЦ и търся решение на проблема с отоплението и топлата вода. Досега съм разучил за слените варианти:
    -Климатици + бойлери
    -Електрическо котле
    -Газово котле (но захранвано от бутилки - при нас няма газификация все още)
    -печки чудо
    -електрически радиатори + бойлери

    Моля споделете мнение от какво сте доволни или не и какви сметки бих могъл да очаквам горе долу. Апартамента ми е 100кв.м. е ще сменя дограмата, а също ще направяи вътрешна изолация.

    Благодаря предваритело !

  • #2
    До: Отопление и топла вода на апартамент

    Първоначално публикуван от vedved Преглед на мнение
    Жилището което закупувам няма да е вързано към ТЕЦ и търся решение на проблема с отоплението и топлата вода. Досега съм разучил за слените варианти:
    -Климатици + бойлери
    -Електрическо котле
    -Газово котле (но захранвано от бутилки - при нас няма газификация все още)
    -печки чудо
    -електрически радиатори + бойлери

    Моля споделете мнение от какво сте доволни или не и какви сметки бих могъл да очаквам горе долу. Апартамента ми е 100кв.м. е ще сменя дограмата, а също ще направяи вътрешна изолация.

    Благодаря предваритело !
    -Климатици + бойлери
    Бих избрал аз, в такъв случай (липса на газ).
    Климатика е доста по-икономичен от електрически печки/котлета, но има и свойте недостатъци - по-шумен, създава течение, не особено ефективен при много ниски външни температури!
    За това си има решение - термо помпа (Чилър) - "климатик" който топли/охлажда вода (за радиаторите или подово отопление) а от вън работи или с въздух (не е по ефективен от обикновенните климатици) или с вода - много по добре през зимата - НО трябва сонда и достатъчно количество подпочвени води, обикновенно е добре цялото блокче да участва за сондажа иначе си е доста скъпичко като първоначална инвестиция и не винаги възможно за реализация (по-добре става в къща), но пък това май е най-икономичният вариант!

    Печките на твърдо гориво, не ми харесват, заради труда по тях - зареждай, чисти, пак зареждай... в пет сутринта, а иначе сигурно ще е много по-евтино

    Коментар


    • #3
      До: Отопление и топла вода на апартамент

      Като става въпрос за отопление, кажи обемите на помещенията в куб. метри, изложения, засенчване,етаж,кои от стените са външни, обитаеми ли са помещенията под и над теб, материал на стените,дебелина на зидовете, топлоизолация (ако има), вид на подовите настилки, състояние на ел. инсталацията...Уравнението е сложно.
      Вътрешната изолация се коментираше в друга тема и има доста недостатъци.
      Разрови се из този форум:
      http://forum.imoti.net/list.php?17
      Дограмата я избирай според качеството на стъклопакета, броя камери не е най-важен.
      Присъединявам се към мнението на alex_markov, но има и други възможности- слънчеви колектори, камина с водна риза...
      Един бойлер ли ще монтираш или два (отделни за банята и кухнята)? Колко голям и от кой вид, къде ще бъдат монтиран-в отделно помещение или не?
      Направи си план (скица) за допълнителните контакти, кабели (за аларма, тонколони, домофон, Интернет, телефон и др.)
      Наскоро минах по този път и е пълна лудница. Бъди критичен към рекламни проспекти и мнения от "майстори". Сметни си бюжета и го умножи по 1.5
      Успех.
      There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
      No wahalla.

      Коментар


      • #4
        До: Отопление и топла вода на апартамент

        Първоначално публикуван от Tramp Преглед на мнение
        Като става въпрос за отопление, кажи обемите на помещенията в куб. метри, изложения, засенчване,етаж,кои от стените са външни, обитаеми ли са помещенията под и над теб, материал на стените,дебелина на зидовете, топлоизолация (ако има), вид на подовите настилки, състояние на ел. инсталацията...Уравнението е сложно.
        Вътрешната изолация се коментираше в друга тема и има доста недостатъци.
        Разрови се из този форум:
        http://forum.imoti.net/list.php?17
        Дограмата я избирай според качеството на стъклопакета, броя камери не е най-важен.
        Присъединявам се към мнението на alex_markov, но има и други възможности- слънчеви колектори, камина с водна риза...
        Един бойлер ли ще монтираш или два (отделни за банята и кухнята)? Колко голям и от кой вид, къде ще бъдат монтиран-в отделно помещение или не?
        Направи си план (скица) за допълнителните контакти, кабели (за аларма, тонколони, домофон, Интернет, телефон и др.)
        Наскоро минах по този път и е пълна лудница. Бъди критичен към рекламни проспекти и мнения от "майстори". Сметни си бюжета и го умножи по 1.5
        Успех.
        На 5-ти от 13-десети етаж - ЕПК. По-голямата част от апартамента е със западно изложение. Апартамента е 100кв.м. х 2.6м височина. Стените, които не мога да изолирам външно са северни (двете спални, дрешник и баня). Ако ще използвам бойлери трябва да са два защото имам две бани, като едната баня е до кухнята. Засенчване няма - няма възможност и да има. Поста за изолацията ми бе доста полезен и реших че ще е с Стиродур (или нещо от сорта - плоскости, но отвън с гипсокартон - мисля, така ще е по-здраво).
        Последно редактирано от vladi333; 28-10-07, 15:52. Причина: печатни грешки

        Коментар


        • #5
          До: Отопление и топла вода на апартамент

          Пиша базирайки се само на опита и грешките си. Не се занимавам с ремонти, отопление и топлоизолации:
          Хубаво е, че под и над теб са обитаеми/отопляеми помещения. Изложенията са средна хубост, но там нищо не може да се направи. За северните стени бих предпочел съвсем тънка "изолация", колкото да осигури ефекта на "топлата стена" т.е. при допир стената да не е студена. По-скъпия вариянт (и по-предпочитан) е изолация от минерална вата и гипсокартон. Не бих запечатал стената с екструдиран или експандиран полистерол-все пак е спалня, а е вероятно да се развият плесени. Най-добре е да бъде външна изолация обхващаща апартаментите над и под теб, но казваш,че не може. Жалко.
          Не забравяй като мен да направиш изолация на тавана (вата и гипсокартон)! На мен ми коства продължение на ремоната и ново боядисване на стените, а почти бях завършил.
          По-голям бойлер бих сложил в банята до кухнята и от него да захранвам с топла вода и двете помещения. В другата баня бих сложил по-малък бойлер или проточен бойлер, ако инсталацията го позволява.
          За отопление и охлаждане бих предпочел инверторни климатици. При западните изложения, без засенчване охлаждането през лятото също е много важно.
          There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
          No wahalla.

          Коментар


          • #6
            До: vedved

            Първоначално публикуван от vedved Преглед на мнение
            ...е ще сменя дограмата, а също ще направя и вътрешна изолация.....
            Вътрешната изолация има недостатъци (проблеми), които я обезсмилят. Не знам какъв е случая, т.е. защо не може да направите външна. Ако проблема е цената - по-добре не правете въобще изолация. Или съберете пари и тогава външна.
            По-добре късно, отколкото по-късно.

            Коментар


            • #7
              До: Отопление и топла вода на апартамент

              Не се лъжете да слагате вътрешна изолация, аз го направих и апартамента мухляса от влага. Колегата Жоро е прав по-добре никаква, отколкото вътрешна. По-късно сложих външна изолация и сега малко по малко махам вътрешната-пречи особено на северни стени. За отопление използвам алуминиеви радиатори с електрически нагреватели. Разхода е по-голям, отколкото с климатик, но работи и при минус 20. На климатика пише че работи на -15 (Panasonic) но като стана -10 през 15минути включваше размразителя и се наложи да го спра. На съседите ми немарков дори се скапа(може би лош късмет)

              Коментар


              • #8
                До: Отопление и топла вода на апартамент

                Здравейте
                Имам няколко предложения
                За гореща вода- не познавам апартамента и разположението на стайте а то е важно за предложението ми. Вземи си 1 или 2 проточно газови бойлера. Във Варна предагам на клиентите такива за около 270 лв с ДДС. Сравнително малки са, но изискват комин. Могат да работят и на Пропан-бутан както и на природен газ. Икономични са- 1 синя бутилка на месец месец и половина. И забравяш за чакането на бойлера. Направени са на изцяло механичен принцип и нямат мурдане. Ако се интересуваш пиши за да дам шповече подробности.
                За отопление-не разбрах колко точно стай имате-мисля 3-4. Ел. котел- ужас, ще припаднете от сметката на тока. Газов котел- ако е на природен газ е супер, но ако е на пропан-бутан -няма смисъл. Много бързо ще издуха бутилката- смятах веднъж и излезе 1 бутилка за около 2 дена макс. Май остават единствено климатиците. Разбира се най-евтиното е дърва, но си е голяма хамалогия...Вие избирате. За камина с водна риза внимавайте кой ви я прави и как я е сметнал. Защото е малко тънък момента- ако сложи малко радиатори чиято сумарна мощност е по малка от мощността на камината, често ще ви извира водата... и обратно ако имате повече няма да топли никак...
                Поздрави
                Land Rover Defender 110SW 300tdi

                Коментар


                • #9
                  До: Отопление и топла вода на апартамент

                  За водата проточен бойлер, за отопление климатик, а ако ти се носят дърва( и пепел ) камина с риза.Въпроса с климатиците е доста интересен.Аз ползвам климатик от около 5 години, китайски- Мидеа.Работи като алтав няма -10, няма -15, в момента е нагласен на 23 градуса.Сам се чудя как не е гръмнал още.Сега искам да си купя пак такъв ама човека ми вика- Недей твоя е с компресор Тошиба, новите вече не са.Питах доста сериозни хора по въпроса, и получих еднакви ( сериозни откъм пари ) отговори: - Слагаш 1 500 лв. у джоба и си спокоен.Единия от които на времето ми разправяше:- Вземи я тази Мидеа за 450 лв. и се смей зимата.Така че прецени първоначалната инвестиция, или следвашите разходи.Всеки си решава.Пък питай и жената
                  Grand Cherokee WJ 4.7 V8
                  Това е положението.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Отопление и топла вода на апартамент

                    86кв. ЕПК етаж 9 от 12. Блока е към топлофикация, обаче аз не искам и да чувам за топлофикация. Сменена дограма.

                    Топля се с конвектори ADAX и съм доволен. За вода - бойлери: един голям неръждавейка 80л. и един малък (15л.) за в кухнята. Имаме съдомиалня и този в кухнята стига без проблем.

                    Двама човека с разбойник на година и 6 месеца. Не пестя. Общата мощност на конвекторите е 6kw. Максималната сметка за ток ми е 180лв.

                    Много от съседите плащат доста повече за парно.

                    Климатици не обичам точно заради течението. Въпреки всякаквите им там филтри и други хубавинки. Ако обаче искаш и лятото да си бял човек нямат алтернатива. Друго нещо, което ме спира е че много от съседите нямат, а ако монтирам ще се вижда от 100 километра, съответно някои "хора" могат да си извадят разни изводи, верни и неверни, за финансовото ми състояние. За което не ми пука от финансова гледна точка, защото всичко в кущи е застраховано, но самия факт че някой "неканен" може да ми влезе в жилището хич не ми се нрави.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Отопление и топла вода на апартамент

                      86 кв.м., 1-ви етаж, всички стени външни.
                      Изолация на стените външно с фибран 4 см.
                      Сменена дограмата с ПВЦ.
                      Отопление - комбинирано. Свързани в система камина с водна риза и електрически котел. При изгаряне на дървата/въглищата в камината при лек спад на температурата на водата автоматично се включва ел. котел. При запалване на камината и повишение температурата на водата ел. котел автоматично се изключва.
                      Идеята за ел. котел съм взаимствал от народни котли "БЕРИЛ".
                      Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
                      VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

                      Коментар


                      • #12
                        До: Отопление и топла вода на апартамент

                        Моето решение с тези проблеми:
                        1. Външна и вътрешна изолация в никакъв случай фибран - не диша и се появява мухъл.
                        2. ПВЦ дограма
                        3. Дневен тракт - безшумен и икономичен климатик - Митцубиши, спалните панелни печки под прозорците за имно време да спират студеното от сътклата.
                        4. Бойлер малък проточен в кухнята (при наличие на съдомиялна)
                        5. Бойлер баня - Шишков 30 литра проточен - с опции за мощност - 3, 6 и 9 кв

                        Децата ми зиме и лете си ходят голи. Топлата в банята не свършва, в кухнята не ми трябва вряла да не ми горят ръцете.

                        Да добавя - резервен отоплител ако спре тока - газова печка
                        Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                        Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                        ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                        Коментар


                        • #13
                          До: Отопление и топла вода на апартамент

                          С другото съм съгласен, освен:
                          Първоначално публикуван от musovir Преглед на мнение
                          1. Външна и вътрешна изолация в никакъв случай фибран - не диша и се появява мухъл.
                          Не диша кое? Вкъщи някогашния хол сега е дневна с кухненска част. Усвоих и балкона. Балкона целия е с 2см фибран. Под прозореца е съвсем страшно - външно 1см PVC плоскости, под него 4cm фибран допълнен със смес от перлит, теракол и цимент (става едно такова леко, и изолира добре). После 15см газобетон, и отвътре пак 2см фибран. Тавана е целия с 2 см фибран. Пода е с пласт между 1 и 3 см перлит, теракол и цимент + цимент и C200 за замазка отгоре. Върху което 3мм изолация и ламиниран паркет.
                          Отоплението е с 2kW конвектор.
                          PVC дограма.

                          В стаята се седи почти постоянно. Готви се. (имаме абсорбатор все пак де). Това е единствената стая вкъщи, където нямам грам мухъл никъде. Даже в усвоената балконска част има и шкаф с книги. Ако имаше някакъв проблем, зад него със сигурност щеше да е мухлясало (там е външна бетонна стена, неизолирана отвън, а само отвътре с 2см фибран). Обаче и там няма грам мухъл.

                          В другите 3 стаи, с тухлени стени и неизолирани нито отвън, нито отвътре, около прозорците се появява мухъл към края на зимата, и съответно го третираме всяка година по 2 пъти с препарат веднъж наесен и веднъж напролет.

                          При това цялата тая изолация е правена зимата, когато заради влагата от правещите се в момента всякакви там мазилки, шпакловки и замазки стаята заприличваше на сауна.

                          Та въпроса с фибрана е малко спорен. Ако пък дишаше, мухъл щеше да има на границата между фибрана и стената. Скрит, но си седи там и си действа. Което е по-лош вариант, щото докато разбереш е ужасно мухлясало.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Отопление и топла вода на апартамент

                            Под дишане колегата има нещо по конкретно предвид. Стиропора е паропропусклив а фибрана не е. Когато се обличат бетонни стени ,колони и др и те не са ново строителство няма значение с какво ще се изпълнят. Когато става дума за тухлени стени в тях винаги има известно количество влага и е хувабо то да има възможността да избяга. Това важи и за новото строителство. Полага се и каменна вата. Мухъла се причинява от влагата-така е но причината за появата на влагата е различен. Ако е тухлена стена- защото просто тя е "мокра" , ако е бетонна защото тя е термомост. Провежда студа много повече от тухлата. И за това панелките често страдат от мухъл.Защото може целия апартамент да е облечен а съседа ви от долу да не е и чрез него да имате мухъл в стаята.
                            Land Rover Defender 110SW 300tdi

                            Коментар


                            • #15
                              До: Отопление и топла вода на апартамент

                              Първоначално публикуван от SIMOCOREX Преглед на мнение
                              ...Когато се обличат бетонни стени ,колони ...
                              Значи всички тухлени стени се изолират със стиропор (за предпочитане 4 см) така стената диша. Всичко което е от бетон се изолира с фибран - и 2 см са достатъчни. Помещения които са изолирани с фибра и не се проветряват - се появява едно невидимо мухълче - навсякъде - се носят едни спори из въздуха...

                              sparkybg при теб кухнята е проветриво помещение. Питай някого който е с изолация на сервизно помещение - баня тоалетна външни изолирани с фибран дали са му мокри стените - по плочките се забелязва веднага това, което иначе е под тапетите.
                              Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                              Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                              ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X