Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да свържа кабели с различна дебелина ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да свържа кабели с различна дебелина ?

    Здравейте колеги, имам следния проблем за решаване. Сменям захранването на гаража от монофазно на трифазно. Трафопоста се намира на 500 метра от гаража, от него излиза 4-жилен кабел с дебелина на жилата по 10мм., който стига на 50 метра от гаража, от там искам да го снадя с друг 4-жилен ШКПТ с дебелина на жилото 5мм. Е как точно да ги снадя един към друг, някаква клема или и аз не знам какво ? Благодаря предварително
    DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
    Skype: pach_bs

  • #2
    От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

    Доколкото знам, това не е твоя работа.
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

    Коментар


    • #3
      От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

      Ванка, наскоро горя таблото в блока ни, и се наложи да викаме аварийната група да оправя поразиите.
      Докато хората си вършеха работата(а аз им светех с един фенер) си говорихме, и казаха, че най-добрата връзка е тази с усукване на двете жила. Оголва се изолацията на около 50-60 мм, с едни клещи се държат яко вдете жила, а с други клещи се усукват. Яко!
      Според монтьорите такава връзка е много по-добра от такава с болтове. Да, изглежда непрофесионално, но е осигурен добър контакт и яко притискане, което е гаранция, че няма да грее, и да дава проблеми.
      Единият даже каза,ч е като се нанесъл в новия си апартамент навсякъде направил такива връзки, и вече доста години нищо не е мръднало.

      Нещо което не мога да кажа за връзките с винтови съединения. Имам и от двата вида в апартамента, и с усукани кабели досега съм нямал проблем, докато с болтови връзки...
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #4
        От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
        Доколкото знам, това не е твоя работа.
        Трафото е частно на вилната зона където се намира и гаража ми, всичко по мрежата сами си го правим
        DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
        Skype: pach_bs

        Коментар


        • #5
          От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          Ванка, наскоро горя таблото в блока ни, и се наложи да викаме аварийната група да оправя поразиите.
          Докато хората си вършеха работата(а аз им светех с един фенер) си говорихме, и казаха, че най-добрата връзка е тази с усукване на двете жила. Оголва се изолацията на около 50-60 мм, с едни клещи се държат яко вдете жила, а с други клещи се усукват. Яко!
          Според монтьорите такава връзка е много по-добра от такава с болтове. Да, изглежда непрофесионално, но е осигурен добър контакт и яко притискане, което е гаранция, че няма да грее, и да дава проблеми.
          Единият даже каза,ч е като се нанесъл в новия си апартамент навсякъде направил такива връзки, и вече доста години нищо не е мръднало.

          Нещо което не мога да кажа за връзките с винтови съединения. Имам и от двата вида в апартамента, и с усукани кабели досега съм нямал проблем, докато с болтови връзки...
          Коле, проблема е че дебелия кабел който тръгва от трафото е с масивни алуминиеви жила с дебелина от сантиметър, които не мога да си представя как ще усуча с другия, който е многожилен.
          DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
          Skype: pach_bs

          Коментар


          • #6
            От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

            Направи на струг алуминиеви втулки поне 100мм. - съответно по 50мм за двата диаметъра. Добре е да имаш клещи за карбоване на различни диаметри. Впрочем, продават се ама са пари. Иначе, на втулките направи по три отвора за болтчета от двете страни и стягай. После изолация със самовулканизираща се лепенка. Ако имаш условия, залей всичко с асфалт.
            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

            Коментар


            • #7
              От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

              Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
              Направи на струг алуминиеви втулки поне 100мм. - съответно по 50мм за двата диаметъра. Добре е да имаш клещи за карбоване на различни диаметри. Впрочем, продават се ама са пари. Иначе, на втулките направи по три отвора за болтчета от двете страни и стягай. После изолация със самовулканизираща се лепенка. Ако имаш условия, залей всичко с асфалт.
              Това е приказка на място, благодаря
              DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
              Skype: pach_bs

              Коментар


              • #8
                От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

                Здравей,

                По принцип такива съединения се правят със специални пресови клеми и преси. Ето така изглеждат клемите. В зависимост от размера на жилото се пресоват на два или три пъти от всяка страна. Тези които съм снимал са 16/16 и 16/6 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5606.JPG
Прегледи:1
Размер:100.4 КБ
ID:5618244
                Особеното при теб е, че единият кабел е Al, а другият Cu. т.е. задължително трябва да използваш биметална клема. Иначе ако вземеш алуминиева втулка, както колегата казва и я пресоваш на медния кабел след време ще се получи корозия на мястото и тока може да спре

                Горната клема, която съм снимал 16/6 е точно биметална.
                В твоя случай обаче, тъй като нямаш преса мисля че би трябвало да се продават такива голи биметални болтови клеми. Отдавна не съм гледал и съм забравил.
                ... to be continued

                Коментар


                • #9
                  От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

                  Първоначално публикуван от Ivich Преглед на мнение
                  Здравей,

                  По принцип такива съединения се правят със специални пресови клеми и преси. Ето така изглеждат клемите. В зависимост от размера на жилото се пресоват на два или три пъти от всяка страна. Тези които съм снимал са 16/16 и 16/6 [ATTACH=CONFIG]749339[/ATTACH]
                  Особеното при теб е, че единият кабел е Al, а другият Cu. т.е. задължително трябва да използваш биметална клема. Иначе ако вземеш алуминиева втулка, както колегата казва и я пресоваш на медния кабел след време ще се получи корозия на мястото и тока може да спре

                  Горната клема, която съм снимал 16/6 е точно биметална.
                  В твоя случай обаче, тъй като нямаш преса мисля че би трябвало да се продават такива голи биметални болтови клеми. Отдавна не съм гледал и съм забравил.
                  Ще прескоча утре до склада на Филкаб да видя какво ще ми предложат.
                  DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                  Skype: pach_bs

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

                    Първоначално публикуван от PACH - Иван Тодоров Преглед на мнение
                    Ще прескоча утре до склада на Филкаб да видя какво ще ми предложат.
                    Да, там би трябвало да има. Все пак това е сериозна връзка, на НН, на открито, амперите са големи и по-добре да го направиш както трябва, отколкото да си рискуваш уредите.
                    ... to be continued

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

                      Ето какво да купиш, щом като ще ходиш до Филкаб.
                      Болтови клеми (има изолирани има и неизолирани). Свързват се към кабелите/проводниците с обикновен ключ, като няма как да пренатегнеш болта, защото главата е направена от две части. Ти стягаш горната по-малка част и след като се натегне с необходимата сила се чупи.
                      Както ти казах има и обикновени болтови клеми Al/Cu с нормален болт за стягане.

                      Ето ти каталога за да ги разгледаш. Избираш биметална Al/Cu и си ти.
                      file_902_bg.pdf
                      Последно редактирано от Ivich; 23-10-14, 21:56.
                      ... to be continued

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

                        И принципно... има причина единия кабел да е едножилен, а другия многожилен ;-)
                        ;-)
                        Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
                        нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

                          Този кабел. който имаш меден ли е?
                          Ако е така не трябва да има допир с алуминиев, има специални биметални скоби и разни други варианти , за многожилен кабел е хубаво да се сложи кабелен накрайник, това е една тънкостенна втулка, която се нахлузва върху оголения проводник и държи всички нишки заедно .
                          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да свържа кабели с различна дебелина ?

                            Ванка, ШКПТ не е подходящ за това захранване. Купи си САВТ, какъвто е и другия от трафопоста. Кабела е алуминиев и евтин(1-2 лв/м, според сечението). Кабелкомерс са ти наблизо. На изолацията е отбелязано сечението, вземи си същия. Вземи и алуминиеви гилзи и намери някоя еладжийска фирма, да ти ги кербоват. После кабела в ПВЦ тръби и в земята в изкоп 0.8/0.4. Кабела покрит с тухли или лента.
                            Проект имаш ли? Някой смятал ли ти е мощностите?
                            Ако нямаш, мога да ти изготвя.

                            Коментар


                            • #15
                              Адашче, просто ШКПТ го имам и не се налага да купувам друг кабел, свързката е на сухо в сграда от която продължава към гаража, на сухо място в един коридор, така че няма да е изложен на атмосферни условия. Чак от проект мисля че нямам нужда, все пак захранвам няколко крушки, разни дребни инструменти, като най-големите ми консуматори са телоподаващо Струна Лидер 200, компресор с монофазен 3 кв. мотор и евентуално трифазен подемник.
                              Краси, да кабела е многожилен меден с диаметър на жилата по 5 мм. като нямам идея на колко квадрата отговаря това. Сега отивам да видя какво ще намеря по складовевте.

                              Първоначално публикуван от ikristiqn Преглед на мнение
                              И принципно... има причина единия кабел да е едножилен, а другия многожилен ;-)
                              С това разполагам, това ползвам. Не ми се дават едни 250 лв. за нов кабел.
                              Последно редактирано от Чавдар (V93); 24-10-14, 09:30.
                              DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                              Skype: pach_bs

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X