Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Идея за малка градинка 4х4м

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Идея за малка градинка 4х4м

    Здравейте на всички!

    Тази година без да искам се записах на курс в университета : Стъпала и пътеки.
    Като цяло пътеките ги пропуснахме ама понаучихме това онова за стъпалата , рампите, нормите в Австрия и тнт.
    В понеделник дойде и забавната част ... площ 4х4м с наименование на проекта: Синята градина.

    Миналата седмица бяхме нахвърляли идеи по групи какво точно можем да направим ... но се оказаха , че за нашите изисквания 10к€ няма да стигнат , а университета плаща до 500-600€ за материали или това което имаме на склад.

    Идеята е следната : Копаем дупка 3х3м , 75см дълбока. 3 от 4те страни ги "затваряме" с камъни редени един върху друг , праскам , 4тата страна ползваме за стълбище с 3 стъпала като бяхме поръчали каменни блокчета дълги 1м , 15 до 17см високи и 35см дълбоки.
    От всяка страна ни остана 50см където ще садим лавандула (не е синя, ама бие на синьо).

    Понеделник пристигам 40 минути по рано да огледам мястото. Чух , че било яко ,но око да види , ръка да пипне:


    Това са правили от групата миналата година:


    Всичко там е правено от студенти по някакви предмети:








    След бърз разбор и разчертаване на парцела си дойдохме на думата:


    На мен се падна правата лопата с късата дръжка ... и с ръка на сърцето и адски болки в кръста мога да призная , че сам изкопах поне 3.5 кубика земя т.е. повече от половината

    Шефката само даваше ъкъл и следеше за изпълнението на работата:


    Всеки беше разпределен ... и накрая се оказа, че от 20 души група работим 5-6 ... другите лежат по поляната и говорят за бири



    От 10 до 13:30 дупката беше факт ...и засипахме около 20см с едър пясък ... който трамбовахме с машина. Това как дърпа не е истина ... аз бях опитното зайче да се покаже как се работи с него. Все пак нали мога и знам всичко


    Взеха да се опъват едни конци , едни маркери ... абе като на строеж ... само, че с хора които през живота си не бяха виждали лопата (аз съм си побъркал достатъчно бетон ... ама първо го пренесох де )



    И леко по леко стената взе да придобива форма. Тайната на упеха е , че по всеки ред камъни трябва да може да се ходи ... т.е. да не се клатят ... голям зор беше , особенно щото материала не беше в изобилие


    Втория ден: довършихме стената за още час , час и нещо , докато чакахме да донесът лавандулите и дървените стърготини и засипахме с още един слой по ситен пясък.


    Стълбите наложихме върху бетонна основа (съотношение 2 лопати пясък към 1 лопата цимент, познайте кой показа как се бърка бетон на ръка ...)

    И накрая насипахме пясък 0/4 който трамбовахме на ръка ... щото с машината почна много да се образуват коловози



    Обърнахме земята за лавандулите, насипахме 2 колички компост ... посадихме и работата беше до там.

    Според мен за 1ви проект се получи доста добре. Дори мисля да модифицирам нещо подобно и да го приложа в двора на едното ми село във Врачанско.








    Групата на шаро:




    Получих първа награда за най-много изкопана земя ... позволиха ми да седна на единственото място за сядане в нашата градинка:


    Това ви го показвам просто като идея ако се чудите какво да направите с някое ъгълче от градината ви. Според мен е доста ефектно нищо , че няма определена функция.
    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

  • #2
    Re: Идея за малка градинка 4х4м

    Хехе браво забпоожения труд, красиво...
    Удари сега две ари с мотика и бодни някой и друг домат та да ги смаем..
    П.П. не се сдържах...

    Коментар


    • #3
      От: Идея за малка градинка 4х4м

      Това след валежи няма ли да завъди жабки? Евала за ентусиазма и изпълнението.
      „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

      Коментар


      • #4
        От: Идея за малка градинка 4х4м

        Първоначално публикуван от tiramisu Преглед на мнение
        Това след валежи няма ли да завъди жабки? Евала за ентусиазма и изпълнението.
        Няма , дори няма и да замръзва и да се изместват елементите през зимата. Това е идеята на различните видове пясъци (това всичко по теория) , да пропускат водата.

        Иначе домати , краставици, боб и всякакви такива други има достатъчно на това място. Ползват го за разни експерименти хората учещи ботаника при нас, отделно работещите там си го ползват за частна градина

        Америка плаща
        Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
        Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
        Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

        Коментар


        • #5
          От: Идея за малка градинка 4х4м

          Интересно и красиво.

          Коментар


          • #6
            От: Идея за малка градинка 4х4м

            Хубаво.Браво.Групата Ви е с над 70% по голям личен състав от максимално необходимото по теорията за подмяна на една лампа с 5 човека..................
            Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
            GSM +359 895 236 182

            А Rhf +

            Коментар


            • #7
              От: Идея за малка градинка 4х4м

              Ето какво правиха другата група:

              Спирала от камъни положени върху 20см пясък (да не мърдат зимата в студовете). В дупките между камъните са засадени билки.

              Може и домати да се садят при желание и достатърчно място да развиват коренната си система









              Ровейки в интернет попадам на интересни дизайни ... този ми допадна , спирала от гибони.
              Макар , че до сега (4ти семестър) не съм чул нищо хубаво от професорите ми аз си ги харесвам

              Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
              Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
              Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

              Коментар


              • #8
                От: Идея за малка градинка 4х4м

                Вашият проект по-ми допада. Спиралата им ми напомня на "естествения ми виавариум" от неизползвани камъни от строежа . И говоря за изсипани от самосвала камъни. Дори са се "разпределили" по-интересно. А иначе кажи на групата, че имаш един приятел с декар и половина зелени площи на малко повече от 900 км и ще ги черпи и бира като се развъртят. Па може и челен опит да добият като видят как сам човек се оправя с такава площ. За пътеките и аз четох много и пак направих грешка де - наредих си плочките близо като за бавна разходка. Чак след като завърших всичко след няколко дни мега изморителен труд открих, че всъщност в двора се ходи бързо към входната врата а не като на разходка . Ама стъпваме през два реда. На едногодишно бебе се оказа добра комбинацията де. Защо не питах първо .......
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:plochki.jpg
Прегледи:1
Размер:80.6 КБ
ID:5591062
                висете отпуснато

                Коментар


                • #9
                  От: Идея за малка градинка 4х4м

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0681.jpg
Прегледи:1
Размер:183.0 КБ
ID:5592136Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение0740.jpg
Прегледи:1
Размер:102.3 КБ
ID:5592137Натиснете снимката за да я уголемите

Име:FB_20140512_21_09_08_Saved_Picture.jpg
Прегледи:1
Размер:323.7 КБ
ID:5592138Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000184.jpg
Прегледи:1
Размер:361.8 КБ
ID:5592139Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000183.jpg
Прегледи:1
Размер:332.5 КБ
ID:5592140Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000185.jpg
Прегледи:1
Размер:411.2 КБ
ID:5592141ето и малко идей,направени от мен,колега
                  HUSGVARNA 630 SMR
                  PEUGEOT PARTNER 2,0 HDI

                  Коментар


                  • #10
                    От: Идея за малка градинка 4х4м

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000201.jpg
Прегледи:1
Размер:309.7 КБ
ID:5592142Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000198.jpg
Прегледи:1
Размер:315.9 КБ
ID:5592143Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_000190.jpg
Прегледи:2
Размер:342.8 КБ
ID:5592144
                    HUSGVARNA 630 SMR
                    PEUGEOT PARTNER 2,0 HDI

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X