Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кашпа от циментфазер?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кашпа от циментфазер?

    Здравейте колеги,
    Преди години видях в един апартамент в Австрия тераса,която беше направена като голяма саксия и хората си имаха горичка в апартамента. Искам и аз да си направя такава и затова се интересувам от идеи как да стане. Възможно ли е да се използва циментфазер? Не съм на ясно с качествата на тази плоскост. В Австрия терасата /парапета/ беше отлят от бетон.
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

  • #2
    От: Кашпа от циментфазер?

    Дай повече изходяща информация - колко е голяма, на кой етаж е, окрита ли е, лоджия ли е, какво искаш да засадиш (демек колко да я натовариш) , също и някоя друга снимка няма да навреди...
    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

    Коментар


    • #3
      От: Кашпа от циментфазер?

      Ще ревнат,комшиите.
      Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

      Коментар


      • #4
        От: Кашпа от циментфазер?

        Става въпрос за парапета, който в момента си е тухлена стеничка. Идеята е да го разруша до половината и да вдигна от там нещо като правоъгълна саксия с размери приблизително :ширина 40 см, дълбочина 40 см ,дължина около 3 метра. Не трябва да излизам много навън, защото съм на пешеходната зона и фасадата се вижда ...поне зимата. Под мен е козирка на магазин. Имам и декоративна решетка /имитация на ковано желязо/ която мисля да захвана за външният ръб саксията. Ами искам да си засадя малки дръвчета ...и тем подобни... Терасата не е голяма ...плитка е и мястото ми е много ценноЩе потърся снимки.
        ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

        Коментар


        • #5
          От: Кашпа от циментфазер?

          Възможно е доколкото аквапанела е ограждаща конструкция на кашпата и подходящ за външно финишно покрите. Но като материал не изключва необходимостта от хидроизолация отвъре, както и добро дрениране. Правихме подобна по-голяма, вътрешният рулон го сложихме с антикоренова добавка.

          Коментар


          • #6
            От: Кашпа от циментфазер?

            Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
            Възможно е доколкото аквапанела е ограждаща конструкция на кашпата и подходящ за външно финишно покрите. Но като материал не изключва необходимостта от хидроизолация отвъре, както и добро дрениране. Правихме подобна по-голяма, вътрешният рулон го сложихме с антикоренова добавка.
            Еее колега звучи супер...но може ли с по разбираеми термини ..не съм специалист..по строителство...просто съм сръчен

            Аквапанел-подозирам,че е плоскоста която ще се използва в конструкцията...за да стане по здраво мисля да я разделя на 3 части.
            Хидроизлолация ?- Дайте конкретно с какво....
            Дрениране- да е пробита на дъното ли???
            Вътрешен рулон с антикоренова добавка ? Какво е
            Последно редактирано от green; 27-05-14, 13:41.
            ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

            Коментар


            • #7
              От: Кашпа от циментфазер?

              Имаш два основни момента - хидроизолация и дренаж. За хидроизолацията препоръчвам EPDM мембрана. Трябва ти нищожно колиество, тъй че могат и да ти подарят вносителите. Даже ако им дадеш коректни размери може и да ти я залепят във формата на терасата. Защото тя се крои и лепи по принцип при тях. Ще стане един голям правоъгълен леген от тънка гума. Това е най-доброто като вариант и... най-труднодостъпно. Можеш да си направиш кашпа (вана) от фиброциментова плоскост, но самата плоскост е добре да се завинти на някаква конструкцийка - от профили за гипсокартон или дървени гредички. Казваш 40 см дълбочина на ваната - трябва да се подготвиш, че и вратата към тази тераса ще е затворена на тази височина. И в тази височина трябва да предидиш около 8-10 см дренаж под почвата. Т.е. един опростен приблизителен детайл отдолу-нагоре - хидроизолация, конструкция, цименто-фазер, хидроизолация, дренаж(препоръчвам керамзит като по-лек), геомембрана, почвена смес. Мини барбаканче за отвеждане на влагата от дренажа (в някой водосток, например). След като насадиш поне първата година мулчирай за да задържаш по-дълго време влагата във височина и докато укрепнат растенията. Ако се сетя още нещо ще пиша, но без "визуален контакт" - толкова...

              Обърни внимание - на две места опоменавам хидроизолация.
              Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

              Коментар


              • #8
                От: Кашпа от циментфазер?

                Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                Имаш два основни момента - хидроизолация и дренаж. За хидроизолацията препоръчвам EPDM мембрана. Трябва ти нищожно колиество, тъй че могат и да ти подарят вносителите. Даже ако им дадеш коректни размери може и да ти я залепят във формата на терасата. Защото тя се крои и лепи по принцип при тях. Ще стане един голям правоъгълен леген от тънка гума. Това е най-доброто като вариант и... най-труднодостъпно. Можеш да си направиш кашпа (вана) от фиброциментова плоскост, но самата плоскост е добре да се завинти на някаква конструкцийка - от профили за гипсокартон или дървени гредички. Казваш 40 см дълбочина на ваната - трябва да се подготвиш, че и вратата към тази тераса ще е затворена на тази височина. И в тази височина трябва да предидиш около 8-10 см дренаж под почвата. Т.е. един опростен приблизителен детайл отдолу-нагоре - хидроизолация, конструкция, цименто-фазер, хидроизолация, дренаж(препоръчвам керамзит като по-лек), геомембрана, почвена смес. Мини барбаканче за отвеждане на влагата от дренажа (в някой водосток, например). След като насадиш поне първата година мулчирай за да задържаш по-дълго време влагата във височина и докато укрепнат растенията. Ако се сетя още нещо ще пиша, но без "визуален контакт" - толкова...

                Обърни внимание - на две места опоменавам хидроизолация.
                Благодарско Сега звучи по разбираемо
                ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                Коментар


                • #9
                  От: Кашпа от циментфазер?

                  Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
                  Благодарско Сега звучи по разбираемо
                  Абе малко е "наизуст" и "по принцип". Може да има някой частен случай при тебе, който да се вземе в предвид, ама...
                  Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кашпа от циментфазер?

                    Аз си представях така: отвън на вътре
                    1.Циментфазер на "конструкция" от гредички . 2.Хидроизолация,3.Дренаж,4.Геомембрана, 5.Почвена смес
                    От съветите разбирам, че трябва да има и отвън хидроизолация и някакъв "финиш"...така ли?
                    Тези 30 см които реално ми остават за почвата не са ли малко за по големи растения?
                    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кашпа от циментфазер?

                      Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
                      Аз си представях така: отвън на вътре
                      1.Циментфазер на "конструкция" от гредички . 2.Хидроизолация,3.Дренаж,4.Геомембрана, 5.Почвена смес
                      От съветите разбирам, че трябва да има и отвън хидроизолация и някакъв "финиш"...така ли?
                      Тези 30 см които реално ми остават за почвата не са ли малко за по големи растения?
                      Ами аз затва казвам, че е малко наизуст... Не мога да си представя терасата ти и затова питах дали е открита или лоджия. Лоджия (или вътрешна тераса) означава - три стени - откъм стаята с врата и прозорец (обикновено), стена отляво и стена отдясно и от четвъртата страна с парапет (какъвто и да е). Откритата е - стена с прозорец и врата към стаята и с парапет от останалите три страни. Има и междинен вариант. Тъй че дай отначало да зафанем, пък да видим докъде ще я докараме...
                      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кашпа от циментфазер?

                        Според мене 30-35 см са ти предостатъчни, но пак зависи какво ще засаждаш де. Всички иглолистни гори са при почвен слой доста под 30 см, а някои и на 15-20 (нали не си мислиш, че по планините има метър почвен слой? той просто няма откъде да се вземе - отдолу е скала...). По този въпрос питай Gadeff и Майкъл - те са далеч по-сведущи, а аз ще ти подсказвам за другото, защото съм правил немалко зелени плоски покриви (по времето когато все още имаше кой да поръчва такива неща)... Чакам и други колеги да се включат.
                        Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кашпа от циментфазер?

                          Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                          Ами аз затва казвам, че е малко наизуст... Не мога да си представя терасата ти и затова питах дали е открита или лоджия. Лоджия (или вътрешна тераса) означава - три стени - откъм стаята с врата и прозорец (обикновено), стена отляво и стена отдясно и от четвъртата страна с парапет (какъвто и да е). Откритата е - стена с прозорец и врата към стаята и с парапет от останалите три страни. Има и междинен вариант. Тъй че дай отначало да зафанем, пък да видим докъде ще я докараме...
                          Най-бързата схема ,която направих


                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:тераса.png
Прегледи:1
Размер:6.4 КБ
ID:5589741
                          ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кашпа от циментфазер?

                            Най-добре да го скицираш, това което имаш като даденост и това което искаш като геометрия .
                            Сега отново принципно:
                            -изработва се формата на кашпата от профили/не гредички/за гипсокартон.
                            -дъното го правиш с наклон ,към заустването , за което каза Цезар. Може и с аквапанела, може и с допълнителна замазка.
                            -на ъгъла под-стена правиш малко холкерче , за да може изолацията да не е под прав ъгъл.
                            -избираш си хидроизолация, която е във възможностите ти за полагане. Дали рулон ,дали мембрана -ти решаваш , стига да можеш да я направиш.Въпросната хидроизолация опакова дъно , стени и я обръщаш отгоре , по хоризонталната ивица. Ако е рулон с посипка , така може да си остане. Може да сложиш после примерно и плотове от камък или друго.Долу я свързваш много добре с барбаканчето.
                            Така, вече си получил изолирана саксия. Препоръчвам да си направиш водна проба на този етап.
                            Външната повърхност на аквапанела , се обработва с финиш-каквото там си харесаш-фасаген,камък ,минерална мазилка и прочее.

                            Сори, след малко пак , че има някаква ситуация.......

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кашпа от циментфазер?

                              Ясно. Лоджия. Предполагам, че имаш плочки на терасата. Въпросът ти е - след като ще слагам конструкция и изолация с дренаж отгоре за какво ми е хидроизолацията преди конструкцията и върху плочките? Това ли всъщност ме попита?
                              Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X