Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Резервоар за питейна вода в селска къща?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Резервоар за питейна вода в селска къща?

    Строя си къща. В селото водата почти не спира, но лятото налягането не е добро.
    Кладенец нямам и няма да имам.
    Хидрофор че се налага да сложа налага се.
    1. Въпроса ми е дали да сложа и един резервоар преди хидрофора да кажем 1м3 с идеята ако водата спре за до 2-3 дена да не е проблем. Обаче наличието на 1м3 вода предполага тя да застоява. Понякога ще има и периоди на неползване на къщата. Искам да намеря универсално решение хем да имам вода в резерв, хем да не е вмирисана и да става за миене да речем (не за пиене).
    2. Друго решение е с 2 резервоара – малък за буфер заради ниското налягане (50-100 литра, може и просто хидрофора да е с по голям разширителен съд) и голям резервен 1м3 който ще се пуска при нужда. Може да се слага някаква химия в него (хлор) да не се вмирисва или пък специални филтри?
    Мястото, тръбите и тока са предвидени за хидрофор/резероар.
    Та въпроса ми е към всички в селски къщи с нередовна вода.
    Какво е най добре да се ползва като резерв?
    Има ли решение което да не е евтино а по скоро да иска по малка занимавка.
    Поздрави
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

  • #2
    От: Резервоар за питейна вода в селска къща?

    Има най различни решения. Едно просто и не скъпо решение което върши работа е следното: 1000 литров пластмасов контейнер
    в който си монтираш механизъм от тоалетно казанче. Вътре си пускаш смукателя на хидрофора. Когато има вода във водопровода и има налягане контейнера се пълни колкото му зададеш от тоалетното казанче/от механизма де/ и спира когато стигне пределното ниво. Хидрофора винаги черпи вода от контейнера и така водата не се застоява. Ако се позаиграеш малко с две кранчета, това може да ти е допълнителна система и да я ползваш избираемо или поне да си я източваш за зимата. На закрито/без директна слънчева светлина/ не се въдят много водорасли. Добре е все пак за твоя сигурност, и то при положение че няма да я ползваш за питейна, от време на време да пускаш по някоя таблетка за басейн. Отделят активен хлор и обеззаразяват водата.http://www.crystalblue.bg/page.php?n=169641&SiteID=890 Не че няма и други разновидности. Май вече стана въпрос на вкус. Като се поразтърсиш и за това ще се ориентираш. Аз лично съм фен на ултравиолетовите лампи и филтрите с аквален.
    Ако съм бил неясен пиши на ЛС.
    Последно редактирано от D.Dimitrov; 21-01-14, 06:37. Причина: двусмислие
    GPS системи https://www.easytracking.bg/
    Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

    Коментар


    • #3
      От: Резервоар за питейна вода в селска къща?

      В Гърция и по специално на Крит в повечето къщи се слагат резервоари но никога за пиене .И аз имах но го махнах ,принципа на работа го е казал колегата Димитров.
      Grand Vitra ddis 2008
      SEAT Althea XL tsi 2010
      Mitsubishi Canter

      Коментар


      • #4
        От: Резервоар за питейна вода в селска къща?

        Аз ползвах такъв казан на село до преди десетина години . Тогава оправиха водопровода и сега вода има колкото искаш . Пълнех го от кладенеца и през хидрофор в системата . За да не замирисва водата пусках по малко калиев хиперманганат .
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #5
          От: Резервоар за питейна вода в селска къща?

          Ако стои на тъмно или контейнера е непрозрачен и относително плътно затворен не се вмирисва никак даже. С подобни системи съм от 1996г и не ми се е налагало да сипвам нищо допълнително. Даже сега на новата къща не си правих труда да добавям хидрофор. Просто бидона е на най-високото място и си тече на самотек а долу на входа има възвратен клапан. Вярно няма налягане но пък не ми се налага да бдя над още една помпа с автоматики.
          0888932647

          Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

          Коментар


          • #6
            От: Резервоар за питейна вода в селска къща?

            Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
            Просто бидона е на най-високото място и си тече на самотек а долу на входа има възвратен клапан. Вярно няма налягане но пък не ми се налага да бдя над още една помпа с автоматики.
            Добро и елегантно решение. Особено в частта с обратния клапан. Просто колегата пуснал темата сподели, че през повечето време налягането е ниско и предположих , че хидрофора би му бил полезен през цялото време.
            GPS системи https://www.easytracking.bg/
            Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

            Коментар


            • #7
              От: Резервоар за питейна вода в селска къща?

              А и не на последно място внимателно изберете мястото на тоя контейнер или се консултирайте със строителен конструктор...все пак това е статичен товар от 1000кг/м2

              Коментар


              • #8
                От: Резервоар за питейна вода в селска къща?

                Закопаваш го в земята и няма опастност от замръзване на тръби, кранове и т.н. също и от водорасли и подобни. По Балкана много къши и махали имат подобни решения.
                Публикувайте отговор

                Коментар


                • #9
                  От: Резервоар за питейна вода в селска къща?

                  [QUOTE=D.Dimitrov;2403037]Има най различни решения. Едно просто и не скъпо решение което върши работа е следното: 1000 литров пластмасов контейнер
                  в който си монтираш механизъм от тоалетно казанче. Вътре си пускаш смукателя на хидрофора. Когато има вода във водопровода и има налягане контейнера се пълни колкото му зададеш от тоалетното казанче/от механизма де/ и спира когато стигне пределното ниво. Хидрофора винаги черпи вода от контейнера и така водата не се застоява. Ако се позаиграеш малко с две кранчета, това може да ти е допълнителна система и да я ползваш избираемо или поне да си я източваш за зимата. На закрито/без директна слънчева светлина/ не се въдят много водорасли. Добре е все пак за твоя сигурност, и то при положение че няма да я ползваш за питейна, от време на време да пускаш по някоя таблетка за басейн. Отделят активен хлор и обеззаразяват водата.http://www.crystalblue.bg/page.php?n=169641&SiteID=890 Не че няма и други разновидности. Май вече стана въпрос на вкус. Като се поразтърсиш и за това ще се ориентираш. Аз лично съм фен на ултравиолетовите лампи и филтрите с аквален.
                  Ако съм бил неясен пиши на ЛС.[/QUOTE

                  Ние имаме подобен в къщата, но никога но го използваме за пиене, въпреки че пластмасата от която е направен е сертифицирана за питейни и хранителни цели. Хидрофора е настроен така с тоалетните казанчета и чешмите, че допълва само това количество вода, което е употребено.
                  AUDI Q5, 2TDI

                  Коментар


                  • #10
                    От: Резервоар за питейна вода в селска къща?

                    Малко късно по темата, аз реших същата задача:



                    Не исках да има поплавъци, отворени казани, пластмасови бидони, помпи, хидрофори и други технически творения. Искам да имам резерв с питейно качество.
                    За да бъде свежа водата е нужно тя да се опреснява. Стандартно се дава 240 литра резерв за един ден за нормална къща.

                    Поръчах си казан по мой проект , неръждаем, около 270 литра с два клапана - първия да позволи пълнене - да изпусне въздуха докато изравни налягането с мрежата и втори, наобратно - да поеме въздух, когато дебитът е по-голям от този на мрежата (когато спре водата или няма налягане).

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180203_153812.jpg
Прегледи:1
Размер:98.7 КБ
ID:5780674

                    На снимката се вижда смучещия клапан. Обезвъздушителя в ляво върху нипела липсва.

                    Входящо налягане от мрежата 1,5 bar. Без флуктоации. По-високо налягане е добре дошло, за нещастие не се е случвало.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Резервоар за питейна вода в селска къща?

                      Здравейте, имам за решаване подобен проблем. Бихте ли споделил къде е изработен резервоара и на каква цена? Благодаря!

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X