Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

    Здравейте колеги,

    банята ми е с два вентилатора (така реших, единия се ползва само при къпане, тъй като е точно над душ кабината,иначе си ползваме другия, който е на стената зад вратата), и двата са Ката, но различен модел.
    Този над душкабината е X-MART 10 MATIC (снимки в гугъл могат да се видят), от тия, на които предния панел автоматично се изважда напред малко след пускането, точно там е и проблема - от месец и нещо насам е блокирал в извадено положение, чак днес се наканих да го сваля да видя какво е станало.
    Преди около 2 години и половина съм го взимал, та извън гаранция е естествено, но за всеки случай ще му потърся гаранционните документи довечера, тъй като в нета не можах да намеря и кой е сервиза ...

    Разглобих го, проблема се оказа вътре в едно малко пишляче, което всъщност било някакво моторче (намерих два клипа в тубата, там го наричат VAXMOTOR, но това предполагам е твърде общо понятие), а то чрез елементарна лостова система изважда една рейка напред, на която е закачен лицевия капак на вентилатора - та това моторче е блокирало в извадено положение и не може да се прибере.

    Ето двата клипа от ютюб:
    http://www.youtube.com/watch?v=mFQO054R3tg


    http://www.youtube.com/watch?v=AWsbvYOFfs4



    Ето и малко снимков материал, пресен пресен:

    В този кафевия корпус е въпросното моторче, подават му се директно от входа 220 волта:


    Ето го въпросното моторче - това е максимално изваденото му положение, така е и останало:


    Това са вътре клемите му, а самото моторче се вади свободно оттях:


    Ето го свалено и моторчето, тая осчица с пластмасата влизат в него и осчицата се движи някак ...


    Моторчето от друг ъгъл:






    Сглобено с оста:


    Доста малки размери:


    Сглобено:


    Нещо такова е в почти цялостен вид - на това кръглото в дясно се закрепя байонетно лицевия панел (някои елементи липсват тук, за по-голяма прегледност)


    На клипчето се вижда как кафевия "щифт" излиза и се прибира, обаче моя е останал в извадено положение и дотам - също така като пусна вентилатора, това малкото пишляче доста пари, не знам признак ли е за дефектиралост.
    Друго забелязах, около мястото, където ляга моторчето в клемите е омазано с нещо като тънко масло, също така като пусна моторчето отгоре където влиза осчицата в началото излезна съвсем малко масло и толкова му беше, иначе като е студено моторчето вътре е сякаш гъста поизсъхнала грес - предполагам като се загрее много и се втечнява ...

    За пръв път виждам такова "моторче", не знам принципа му на действие, не знам и какво да търся по магазините, как се нарича това т.е.
    В нета не успях и да намеря кой е сервиза на тия прехвалени вентилатори, да им се обадя да ми кажат няква цена за това железце ...

    Моля ако някой има идея или кой е сервиза, или пък какво да търся тук по магазините и евентуално в какъв тип магазин, много ще съм благодарен!

    Поздрави!

    П.П. Добре, че поне другия вентилатор съм го взел доста по-опростен, отзад е с две клапи от прозрачно дебело фолио, които се самоогъват от въздушната струя
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

  • #2
    От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

    Намерих гаранционната карта - някаква фирма "България сервиз" гр. Варна - национален телефон 0700 10 218 - на някой колега може да се наложи ...
    И все пак ми е интересно това моторче на какъв принцип работи, как всъщност се нарича то, че ако ми кажат голяма цифра от сервиза да го търся по магазините ...
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • #3
      От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

      Това работи на принципа на термостатите,затова и пари като го включиш. Непоправимо е.
      Калин Владов,09РСПБЗН

      Коментар


      • #4
        От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

        А, не съм си и помислял да го поправям, идеята е да се смени ...
        Утре ще звънна до сервиза да видим, благодаря!
        Hristo Draganov
        http://htftp.domainbg.com/HD/

        И аз искам България чиста ! ! !

        Коментар


        • #5
          От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

          Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
          А, не съм си и помислял да го поправям, идеята е да се смени ...
          Утре ще звънна до сервиза да видим, благодаря!
          И после пиши, че аз имам същия проблем.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #6
            От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

            Пиша, как

            Ходих до Старозагорския сервиз, обаче там получавали части САМО по гаранционни ремонти, т.е. не мога да си купя.

            Затова звъннах на 052 / 500 217 (конкретно Йонка Георгиева трябва се търси там, тъй като тя конкретно се занимава с вентилаторите Ката) - това металното моторче всъщност се казвало ТЕРМОАМПУЛА и се доставя само тя - около 22-23 лв е, поръчах даже, разбрахме се като дойде при тях ампулата тия дни (от София идвала) да ми се обадят да дам адрес, където да я домъкне куриера ...
            Тъй че Светльо, звънкай - ако нещо имаш въпроси относно разглобяването, насреща съм.
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #7
              От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

              Чакай бе,къв е тоя вентилатор,и колко струва ,че тая малка джиджавка да струва 23лева ?
              Ебати вентилатора Аз имам в банята два и са по 15лв и работят вече 3 години.

              Коментар


              • #8
                От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

                Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                Чакай бе,къв е тоя вентилатор,и колко струва ,че тая малка джиджавка да струва 23лева ?
                Ебати вентилатора Аз имам в банята два и са по 15лв и работят вече 3 години.
                Около 100-ина лв мисля беше вентилатора (без датчик за влага е, нарочно), другия ми също е Ката, но той беше към 40-50 лв - малко по-скъпи са, защото и двата са инокс ...
                Сравнявайки двата, този по-скъпия е осезаемо по-тих, но и с по-сложна конструкция на клапата очевидно.
                Тогава не мислех да давам толкова пари за вентилатор, обаче банята надхвърли почти двойно първоначално предвидения бюджет, тъй че ми беше все тая вече ... Но тая джаджа ако пак сдаде багажа едва ли ще я правя повече ...

                Та, малко съм разочарован от така прехвалените вентилатори Ката, уж били най-добрите, уж това, уж онова ...
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

                  Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                  Та, малко съм разочарован от така прехвалените вентилатори Ката, уж били най-добрите, уж това, уж онова ...
                  Уж, де уж!
                  Кой ти ги похвали толкоз?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

                    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                    Уж, де уж!
                    Кой ти ги похвали толкоз?
                    Многото форуми из интернет ...
                    Hristo Draganov
                    http://htftp.domainbg.com/HD/

                    И аз искам България чиста ! ! !

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

                      Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                      ... Та, малко съм разочарован от така прехвалените вентилатори Ката, уж били най-добрите, уж това, уж онова ...
                      Викаш, оставил си го месец и кусур блокирал, пък той да вземе да се развали? Ползвам същите. За разлика от разни за по 15 лв наистина дърпат, а не само да бръмчат.
                      С времето по вентилатора и по механизма за отваряне/затваряне на клапата се образува един налеп и започва да запъва. Явно, ако го оставиш по-дълго време без почистване, вижда повече зор при отваряне/затварянеи въпросната джаджа дава фира.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

                        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                        Викаш, оставил си го месец и кусур блокирал, пък той да вземе да се развали? Ползвам същите. За разлика от разни за по 15 лв наистина дърпат, а не само да бръмчат.
                        С времето по вентилатора и по механизма за отваряне/затваряне на клапата се образува един налеп и започва да запъва. Явно, ако го оставиш по-дълго време без почистване, вижда повече зор при отваряне/затварянеи въпросната джаджа дава фира.
                        Според мен не си прав, ще кажа защо.

                        1. Клапата беше блокирала в отворено положение, за да се затвори я връща една доста яка пружина, т.е. пружината държи клапата нормално затворена, а тая пуста термоампула оказва натиск върху едно рамо, което отваря клапата пък - смятай с каква сила натиска тая термоампула ...
                        В цялата сглобка вътре НЯМА как да попадне прах, понеже е така направена, че прака минава около конусовидната капачка, но отвън, а вътре в самата капачка е въпросния механизъм за клапата - като го отворих си беше перфектно чист вътре - прах имаше вън по перката, което няма отношение в случая;

                        2. Самата осчица на термоампулата беше излязла даже над самото рамо, т.е. натискало е явно малко повече, отколкото трябва ли, и аз не знам, съжалявам, че не го снимах при разглобяването, но бързах ...

                        Така че няма причина праха да е спомогнал за блокирането, тъй като ако беше праха, то щеше да е блокирало в прибрано положение, а не в извадено - по самата клапа отвън колкото и да има прах, дори и клапата да не може да се прибере, термоампулката няма да й стане нищо, тъй като движението там е свободно, т.е. само тази яката пружина отговаря за прибирането на клапата ...

                        Не знам обясних ли го добре, но ще гледам да го снимам по-подробно при сглобяването поне.
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

                          САГАТА ПРИКЛЮЧИ!

                          Миналата седмица по някое време ми изпратиха въпросната термоампула за около 24 лв, т.е. изпратиха ми ейтоя кафевия блок целия, само му откачих кабелите на стария и закачих новия:
                          Hristo Draganov
                          http://htftp.domainbg.com/HD/

                          И аз искам България чиста ! ! !

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

                            Моя вентилатор ще си го ползвам така, с постоянно отворена клапа.
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART

                              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                              Моя вентилатор ще си го ползвам така, с постоянно отворена клапа.
                              Не го бърка, но при мен в блока постоянно връща кофти миризми от отдушника, затова е желателно клапата да е затворена ...

                              Между другото, защо не погледнеш нещо такова дали може да се присади на изхода на вентилатора отзад:
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:product_145.jpg
Прегледи:1
Размер:44.0 КБ
ID:5560950
                              Другия ми модел Ката е с такава клапа, само че "перата" са от по-дебело прозрачно ПВЦ фолио, и съответно няма ги тези пружинки, тъй като се ползва еластичността на фолиото.
                              Ако термоампулата на моя мега ултра гига хипер дупер модерен вентилатор пак сдаде багажа, вероятно ще мисля за такъв тунинг ...
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X