Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ШЕЛ-Лак

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ШЕЛ-Лак

    Някой сблъсквал ли се е с такова нещо.Предполага се че стари дърводелци който вече не упражняват занаята може да имат някада из корекомите си такова нещо.Лака представлява люспи наподобяващи смола,колофон нещо от тоя род.Разтваря се в спирт.Доста е трудоемък за обработка но нещата стават перфекни.А също и ленено масло не ленен безир. Ако някой може да намери ще си купя.
    В Велинград не се е призвеждал в завода за колофон ходих да търся .
    Land Rover Discovery:
    - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
    Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

  • #2
    До: ШЕЛ-Лак

    Виж това и това
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      До: ШЕЛ-Лак

      БЛАГОДАРЯ ,V93 нека и другите да го знаят ако имат мерак...да кеспериментират и се занимават с гупости според съпругите ни
      http://shop.arista-bg.com/catalog/pr...oducts_id=5641
      Land Rover Discovery:
      - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
      Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

      Коментар


      • #4
        До: ШЕЛ-Лак

        http://www.albaco-bg.com/products5.html Тези продават продукти,подобни на търсените от теб,за съжеление преди доста време ми обяснявахатуй-онуй и съм запомнил само,че са на алкохона основа.
        Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

        Коментар


        • #5
          Ленено масло се продава в магазините за художници(напр. на Шипка 6). Той се използва за разредител на маслените бои. Има със и без сикативи (вещества ускоряващи съхненето(полимеризацията)). Рецептата с ленено масло и восък е най-доброто за обработка на дърво, но е много бавен и трудоемък процес. Прикладите стават идеално!

          Моята жена два месеца мърмореше, че се занимавам с глупости, но като видя крайния резултат ме призна!
          Последно редактирано от cveti; 23-10-08, 12:49.
          Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

          Коментар


          • #6
            До: ШЕЛ-Лак

            Виждам, че си намерил търсеното.

            Само като допълнителна информация: истинският Shellac е 100% натурален продукт - секрет от насекомо - Kerria lacca

            Като такъв обаче, се бои от вода. Т.е ако лакираш масата, още след първите гости ще имаш олимпийската емблема отгоре.

            Коментар


            • #7
              До: ШЕЛ-Лак

              Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
              Прикладите стават идеално!
              Опа почти на верен път си.Не се бои от вода.Става с мерак става Всичко на тоя свят. Благодаря за отзивчивоста на колегите.
              Land Rover Discovery:
              - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
              Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

              Коментар


              • #8
                До: ШЕЛ-Лак

                Приятел, понеже съм ценител на дървото и всичките му производни /вкл. стари мебели/ имам около двадесет кг. шеллак във сухо състояние, разтворен този лак е около един варел. Ако не се оправиш по друг начин, обади ми се, ще ти услужа. Но да ти кажа моето мнение, на човек изкушен и със известни познания, и опит по въпроса:
                Шеллакът има стойност като материал за РЕСТАВРАЦИЯ при спазване на АВТЕНТИЧНАТА технология! Съвременните материали многократно го превъзхождат по всички показатели - механична; химична; на атмосферни условия и пр. издръжливост, също така - по декоративен ефект и технологичност. Не знам какво искаш да правиш с този лак, но ако не е реставрация - изобщо не ти препоръчвам употребата му!
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  До: ШЕЛ-Лак

                  Незнам защо смяташ че не държи на вода.Аз съм доволен и ми върши работа.Даже и руснаците го препоръчват за обработка. А и доста дърворезбари също го използват ,аз не хресвам лакирани дървени неща по оръжията.http://hunter.ru/gun/articles/izgotov.htm
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 01-10-07, 21:31.
                  Land Rover Discovery:
                  - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
                  Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

                  Коментар


                  • #10
                    До: ШЕЛ-Лак

                    Лаковете, боите и пр. под. покрития се делят най-общо на активни и реактивни. Шеллакът е от групата на активните лакове, т. е. той представлява смес /разтвор/ на някаква смола и съответен разтворител. Такъв лак образува филм след като разтворителя се изпари и върху обработената повърхност остане само слоят смола, като тази смола не е видоизменена спрямо първоначалният си вид и състав по никакъв начин. В случая за разтворител се ползва спирт, спирта и водата са взаиморазтворими, т. е. водата също разтваря шеллак /но по-трудно, тъй като е по-слаб разтворител/. Спирта също не е особено силен разтворител, т. е. всеки по-добър такъв, също въздействува на шеллака.
                    Това по въпроса за водата.
                    Когато го използвам по съответно предназначение аз също съм доволен и ми върши работа. Точно затова трябва де се има впредвид целта, за която смяташ да го прилагаш.
                    И руснаци, и резбари, и различни други, несъмнено намират приложение за него, в противен случай той нямаше да съществува.
                    Последното изречение направо не го разбирам. Щом не харесваш - значи не харесваш.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #11
                      До: ШЕЛ-Лак

                      Първоначално публикуван от Tougi Преглед на мнение
                      Виждам, че си намерил търсеното.

                      Само като допълнителна информация: истинският Shellac е 100% натурален продукт - секрет от насекомо - Kerria lacca

                      Като такъв обаче, се бои от вода. Т.е ако лакираш масата, още след първите гости ще имаш олимпийската емблема отгоре.
                      Да! Laccifer lacca(червейче) обитава Индия,храни се с дървесен сок,който след като бъде смлян и изхвърлен,се превръща в смолисто вещество.Събира се от кората на дърветата през юни и ноември.След дълга обработка и сушене се добива малкото количество шеллак.100% лак(без примеси) е много скъп(по гореизброените причини) и не се употребява в този му вид.Ползва се като добавка към други лакове за подобряване на качеството.Ако се нагрее полимеризира и се получава термо-реактивна смола.До колкото си спомням се разтваряше добре в спирт.Освен в изкуството се ползва и в електротехниката.НЕ се "бои" от водата
                      С "Фармахим" - непобедим
                      Дизел - само дънки!

                      Коментар


                      • #12
                        До: ШЕЛ-Лак

                        Първоначално публикуван от 5-ракиев Преглед на мнение
                        Някой сблъсквал ли се е с такова нещо.Предполага се че стари дърводелци който вече не упражняват занаята може да имат някада из корекомите си такова нещо.Лака представлява люспи наподобяващи смола,колофон нещо от тоя род.Разтваря се в спирт.Доста е трудоемък за обработка но нещата стават перфекни.А също и ленено масло не ленен безир. Ако някой може да намери ще си купя.
                        В Велинград не се е призвеждал в завода за колофон ходих да търся .

                        Аз имам такъв,може би 7 килограма.Това е смола от някакво ливанска дърво но наистина е на люспи.Купувах го от името на един институт от Електроапаратурния завод.Има естествена киселиноустойчивост и щях да правя фоторезист за фотохимическо ецване на тънка легирана ламарина на Сандвик.
                        За какво ти е ?

                        А ленен фирнис,така се казва маслото съм купувал от завод Зографов.В зависимост за какво го ползваш може да му се добави кобалтов сикатив.

                        Коментар


                        • #13
                          До: ШЕЛ-Лак

                          Колеги, шел лака го оправихме,сега търсим месингова тел 0,8мм.
                          Може и 1мм.
                          Някой срещал ли е подобно нещо да се продава?
                          Прикачени файлове
                          Land Rover Discovery:
                          - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
                          Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

                          Коментар


                          • #14
                            До: ШЕЛ-Лак

                            Мисля,че имах малко,но не съм 100% сигурен.Колко ти трябва?
                            С "Фармахим" - непобедим
                            Дизел - само дънки!

                            Коментар


                            • #15
                              До: ШЕЛ-Лак

                              Първоначално публикуван от 5-ракиев Преглед на мнение
                              Колеги, шел лака го оправихме,сега търсим месингова тел 0,8мм.
                              Може и 1мм.
                              Някой срещал ли е подобно нещо да се продава?
                              Някой стар трансформатор,няма ли около тебе?Те са с медна тел-ше трябва по-големшък да е,че иначе телта е много тъничка.Другото място от което можеш да набавиш подобна е при майсторите дето пренавиват ел.мотори-респективно от стар ел мотор.
                              Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X