Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Термопомпи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Термопомпи

    Имахме предвид сензорите за управлението на термопомпата. Там сензори определено си трябват. Аз пък ползвам и сензорите на вътрешните тела за разни шукаритети.
    Най-съществената промяна по телата е премахването на капилярните тръбички. С тях производителността им е доста по-малка.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • #62
      От: Термопомпи

      Обещаните на Scrapheap снимки:
      Прикачени файлове

      Коментар


      • #63
        От: Термопомпи

        Здравейте пичове, нов съм във форума. Регистрирах се по друг повод, но попаднах на тази тема и останах приятно изненадан от сръчността и идеите ви. Поздравявам scrapheap за термопомпената система! Наистина ми хареса много. Занимавайки се с такива неща, бих казал, че за самоделка е направена уникално. Ако желаеш да престанеш да навиваш капилярки и тем подобни мога да ти уредя супер евтино електронно ТРВ и управление за него. Даже бих ти подарил едно!

        Моята термопомпичка е въздух-вода, също самоделка. Използвам евтини външни тела Самсунг и електроника от прилежащите им вътрешни заедно с един пластиначат тооплообменик фреон-вода. Получава се супер евтина термопомпа, която си е с високи COP и ЕЕR и ми служи вярно. Пък на всичкото отгоре си правя какви ли не експерименти с нея, а дори и да я скапя си е с 2 години пълна гаранция и 5 години гаранция на компресора...

        Коментар


        • #64
          От: Термопомпи

          Първоначално публикуван от samodelka Преглед на мнение
          Здравейте пичове, нов съм във форума. Регистрирах се по друг повод, но попаднах на тази тема и останах приятно изненадан от сръчността и идеите ви. Поздравявам scrapheap за термопомпената система! Наистина ми хареса много. Занимавайки се с такива неща, бих казал, че за самоделка е направена уникално. Ако желаеш да престанеш да навиваш капилярки и тем подобни мога да ти уредя супер евтино електронно ТРВ и управление за него. Даже бих ти подарил едно!

          Моята термопомпичка е въздух-вода, също самоделка. Използвам евтини външни тела Самсунг и електроника от прилежащите им вътрешни заедно с един пластиначат тооплообменик фреон-вода. Получава се супер евтина термопомпа, която си е с високи COP и ЕЕR и ми служи вярно. Пък на всичкото отгоре си правя какви ли не експерименти с нея, а дори и да я скапя си е с 2 години пълна гаранция и 5 години гаранция на компресора...
          Малко цифри, измерени на живо ще поосветлят нещата.

          Коментар


          • #65
            От: Термопомпи

            Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
            Малко цифри, измерени на живо ще поосветлят нещата.
            Няма цифри засега. Моята я спрях поради високите температури. При над 10 градуса средна температура отвън, инверторният климатик си пее. Нека започне зимата и ще има цифри, монтирах й отделен електромер.

            Коментар


            • #66
              От: Термопомпи

              При мен помпата включва само нощем няколко пъти, за по десетина минути. Настроена е да пали на 55 градуса и да изключва на 56. Засега температурата се поддържа основно от колекторите. През деня температурата в съда достига до към 70.
              Засега всичко работи добре. Играя си с регулирането на скоростта на вентилаторите. При обикновените климатици моторите обикновено са трискоростни и смяната на скоростта става с релета които превключват намотките. При инверторните има честотен преобразувател. Аз искам да намаля минималната скорост още с цел подобряване на тишината. Мисля да го направя с общ за всички честотен регулатор. Направил съм отделен токов кръг за климатичните тела, та задачата не е толкова сложна. При смяна на скоростта на вентилаторите, се сменя и скоростта на циркулационната помпа, която също е тристепенна. Това принципно не беше нужно, защото тя се справя добре и на най-бавната. Климатичните тела топлоотдават с пъти повече от радиаторите.
              (Ицо, тези дни ще се чуем )
              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

              Коментар


              • #67
                От: Термопомпи

                На монофазни компресори честотен регулатор не е добра идея. Пусковият момент пада много, освен ако не ги пускаш винаги на 50Hz и после намаляваш.

                Коментар


                • #68
                  От: Термопомпи

                  Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                  ...
                  Направо съм втрещен, евала и половина. Какъв контролер ползваш - нещо готово или някой си е играл да пише софтуер за тая топлоцентрала?

                  Коментар


                  • #69
                    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                    На монофазни компресори честотен регулатор не е добра идея. Пусковият момент пада много, освен ако не ги пускаш винаги на 50Hz и после намаляваш.
                    Имах предвид да управлявам скоростта на вентилаторите на климатичните тела. Компресорът е Toshiba и е ON/OF. Иначе ако реша да го правя инверторен, естествено, че ще тръгва на номинална честота.

                    Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                    Направо съм втрещен, евала и половина. Какъв контролер ползваш - нещо готово или някой си е играл да пише софтуер за тая топлоцентрала?
                    Идеята за софтуер и контролер на такова нещо ми се струва дълбоко порочна. Целта ми е била удобно и практично управление, да няма излишни неща и такива, при чието отпадане системата да спира. Тя функционира напълно автоматично. От юзъра се иска просто да зададе желаната температура и да цъкне един бутон. Цялата шъшкъния, за разкош благодарение на Ясен, пасе от един UPS 3000VA.
                    За управлението на ТП,ползвам парчета от климатици и тук там, нещо друго. Няма космически технологии и бълбукатори. За слънчевите колектори ползвам тривиални диференциални термостати. Кажи кое точно те интересува? On/Of термопомпа също можеш да караш с диференциален термостат, но ще има заигравка с дефроста, защитите и т.н. Насочващата система за колекторите е базирана на таймер, реле за време. Просто таймерът има точност до минута, а на мен ми трябват секунди и релето за време го играе таймер на таймера, крайни изключватели, скачащи по зъби с определена позиция (Ползвал съм половин зъбен венец от маховик, на който съм оставил само няколко зъба). Движението на колектора е на 180 градуса, като през 30 градуса има фиксирани позиции. Т.е - за 12 часа има 6 позиции. Задвижката е направена от моторче за чистачки на Шкода - оказа се най-читаво от всички. Вътре е с планетарен редуктор и е от истински материали.
                    Никога в живота си не съм имал допир с подобна техника, но с малко аутопсии на климатици и четене се получи. Оказа се интересна материя. Тук има хора, които са много повече в час с хладилната и топлотехниката, та могат да ти покажат далеч по-смислени неща.
                    Последно редактирано от Чавдар (V93); 24-01-15, 18:46.
                    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                    Коментар


                    • #70
                      От: Термопомпи

                      Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                      Имах предвид да управлявам скоростта на вентилаторите на климатичните тела. .
                      Дам, блял съм днеска някъде между работата

                      Коментар


                      • #71
                        От: Термопомпи

                        Първоначално публикуван от Scrapheap
                        ... Насочващата система за колекторите е базирана на таймер, реле за време. Просто таймерът има точност до минута, а на мен ми трябват секунди и релето за време го играе таймер на таймера, крайни изключватели, скачащи по зъби с определена позиция ...
                        Много усложнено ми изглежда.
                        Тия процесори и екранчета точно с такава цел взех да ги ръчкам - позиционер. Стар позиционер от сателитка, има си изключватели и магнитна ампула дето цъка на всеки оборот на винта. Ама няма де да си изтъпаня панелите, засега. Всъщност продават евтини готови позиционери. Въртенето по Слънцето не е ли леко нелинейно?
                        Тия 90 тръби на каква парА стъпиха? Още не мога да проумея мащаба на начинанието ти.
                        Последно редактирано от Rabin; 26-10-13, 11:25.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Термопомпи

                          Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                          Много усложнено ми изглежда.
                          Тия процесори и екранчета точно с такава цел взех да ги ръчкам - позиционер. Стар позиционер от сателитка, има си изключватели и магнитна ампула дето цъка на всеки оборот на винта. Ама няма де да си изтъпаня панелите, засега. Всъщност продават евтини готови позиционери. Въртенето по Слънцето не е ли леко нелинейно?
                          Тия 90 тръби на каква парА стъпиха? Още не мога да проумея мащаба на начинанието ти.
                          Понеже съм се занимавал с позиционери за сателити, контролери, стъпкови мотори и капризите им, бягам от тях като циганин от работа.
                          Въртенето по Слънцето е напълно задоволително. То, не че не може да го управлявам с компютър и програмка, която следи откъде грее във всеки момент на конкретното място, но ми се струва перверзно. Освен всичко позиционерът за сателит е малко анемичен за железата и стъклата, които да позиционира.
                          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                          Коментар


                          • #73
                            От: Термопомпи

                            Позиционерът за сателит е мотор, много подобен на тоя в чистачките, моторче с четки и магнити. Не е стъпков. Имам предвид линеен позиционер.
                            Контролерът може да изпълнява връткане на моторчето до следващата стъпка от рид-ампулата, на зададено време с точност до милисекунди. Крайните изключватели са вградени в мотора, всичко на всичко 4 кабела - 2 за мотора, и 2 за датчика.
                            Всичко що работи - не се пипа, просто ми стана странно с тия маховици и таймери.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Термопомпи

                              Маховик няма има зъбен венец, разграфен в градуси който просто определя къде да спре нещото. Таймерът казва в колко часа да се премести на следващия зъб. За линейните позиционери, сигурно си прав - просто ползвам наличностите.. Въпреки това тоталът отива към 10К лв.
                              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                              Коментар


                              • #75
                                От: Термопомпи

                                Колега интересува ме цената на ТРВ и управлението за 15 киловата хлд.мощност.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X