Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Термопомпи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Термопомпи

    Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
    И мен ме интересува тази работа с реката, че съм на брега на постоянно течаща такава, има даже риба. Мислил съм по въпроса как точно да стане практически. Първо - гарантирано винаги потопен смукател. Второ - не трябва да засмуква боклуци и да не се задръства входа. Трето - филтър с достатъчна ефективност, който пази топлообменниците от замърсяване. Четвърто - лесна поддръжка на описаното. Пето - да не замръзне смукателя. Шесто - при прииждане /след всеки дъжд/ водата се превръща в нещо с цвят на боза и да може да се работи с тази вода. Седмо - да не се набива на очи някакво строителство, че току-виж ме грабнали от басейнова дирекция. Сигурно има и неща, за които не съм се сетил.
    Идеята беше, че и само с един сондаж може да се работи, а връщането да е към реката.

    Иначе да се взема вода от реката е наистина дявол на магаре. Разните му там ВЕЦ, ТЕЦ и други големи потребители на речна вода правят какво ли не - то са бентове, шлюзове, канали (това само по точката гарантирано потопен смукател) и чак после се занимават с очистването на водата от целия спектър механични примеси - от фини частици глина до повлечени от пороя камъни и дървета. Ледените частици от снежинка до хиляди тонове ледена кора на водоема - отделно.

    Коментар


    • От: Термопомпи

      Относно ТП вода - вода(земя)
      С две думи единственото правилно решение ако се иска някаква сигурност да работи е топлообменник във водна среда.
      Ако живееш край пълноводна река - лесно, ако ли пък не - вертикална сонда с топлообменна тръба на стотици метри.
      Друг е въпроса как се постига реално и с какви вложения.


      За мен по смислените вложения са в изолация така че да падне максималната мощност на отопление в най студения ден в годината.
      Като изолация имам предвид не само стиропора по стените който всеки го слага....
      Land Rover Discovery II, V8 4.0
      VW Golf VI variant
      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

      Коментар


      • От: Термопомпи

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        ...вода от реката е наистина дявол на магаре...
        И аз до този извод стигнах.
        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

        Коментар


        • От: Термопомпи

          Първоначално публикуван от slatanic Преглед на мнение
          ...
          За ТП вода/земя в случая на колегата Генчев може да се мисли или поне той за такава пита.
          Там също мога да драсна някой ред ама ще е по късно.
          Очаквам...

          Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
          И мен ме интересува тази работа с реката, че съм на брега на постоянно течаща такава, има даже риба. Мислил съм по въпроса как точно да стане практически. Първо - гарантирано винаги потопен смукател. Второ - не трябва да засмуква боклуци и да не се задръства входа. Трето - филтър с достатъчна ефективност, който пази топлообменниците от замърсяване. Четвърто - лесна поддръжка на описаното. Пето - да не замръзне смукателя. Шесто - при прииждане /след всеки дъжд/ водата се превръща в нещо с цвят на боза и да може да се работи с тази вода. Седмо - да не се набива на очи някакво строителство, че току-виж ме грабнали от басейнова дирекция. Сигурно има и неща, за които не съм се сетил.
          Реката не става. Зимата температурата е близка до 0, а лятото е доста топла. Лятото смуча с хидрофор вода, за да поливам, но голям филтър го задръствам след 2-3 часа работа. А водата в реката изглежда чиста и прозрачна. Със сигурност не става да премине през топлообменник. По е възможно в реката да разположа серпентина, но трябва да е с фреон или антифриз.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • От: Термопомпи

            Такааам.На пълен стомах вече мога да продължа по темата.Гледам и вие сте понаписали за проблемите които споменах по-горе.
            Да се върнем на варианта ТП земя/вода.
            Земя вода може да бъде изпълнена като серпентини по два начина според мен.
            Единият вариант е масов изкоп и полагане на тръбната разводка през определено разстояние на правилната за машината дълбочина.
            Като цена ясно е по-скъпо за изпълнение.
            Другият вариант копаене на канали на определена дълбочина и широчина в който да се поставят тръбите.
            Отново трябва да се внимава с това какво е разстоянието м/у отделните канали за да не се подпират един друг кръговете и това да доведе до замръзване.
            Важното е да се изчисли правилно мощността необходима на къщата както и да се прецени каква площ ще е необходима за изпълнение на кръговете.
            Също изключително важно е да се следи през цялото време зариването на тръбите.Имал съм случай на злонамерено унищожаване на всички трасета на даден обект.
            Финансовите щети бяха огромни за собственика тъй като се наложи всичко да се направи наново.
            И то само заради това,че собственика на имота реши да спести от труда ми след като му разясних какво ще се прави и да извика други да му направят трасетата с цел по-ниска цена.
            Тях за съжаление ги бе прецакал с пари работодателя им взел моята поръчка и те взели та го върнали на човека вместо на работодателя си.
            Карма какво да правиш.
            Както и да е.Всичко наново платено както трябва и така.
            За сигурност трасетата може да се напълнят с антифриз по избор с отделна помпа и междинен топлообменник.Това като идея и ако трасетата се на по-голям разстояние от ТП-та.
            Може и директно.
            Още доста неща има ама не е за 5 минути писане та ще оставя темата да се поразвие и ще помагам с каквото мога.
            Колегата ако иска да звънне да си клюкаме както казва Дядо Владо.
            Успех пожелавам.
            Няма страшно в умирачката...
            Страшното е да си жив!...

            Коментар


            • От: Термопомпи

              Първоначално публикуван от slatanic Преглед на мнение
              ...
              Колегата ако иска да звънне да си клюкаме както казва Дядо Владо.
              Успех пожелавам.
              Да ама няма тел. №

              Мощността я знам, ще използвам външно тяло на климатик 24 000 БТЮ.
              Идеята ми е да заровя в кладенец медна серпентина с фреон.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • От: Термопомпи

                На брега си, но бръкнеш ли в реката ще се намесят: комшийска злоба и завист и после инстанции, институции и организациЙ и пишман ще станеш..

                Коментар


                • От: Термопомпи

                  Подкрепям напълно.Принципно трябва да си плащаш за всеки литър вода минал през ТПта.
                  Надушат ли те, че не плащаш лошо.И така.
                  Телефона е нула осем 88 едно 1 три 7 едно едно.
                  Няма страшно в умирачката...
                  Страшното е да си жив!...

                  Коментар


                  • От: Термопомпи

                    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                    ...
                    Идеята ми е да заровя в кладенец медна серпентина с фреон.
                    Какво количество енергия мислиш има в един (плитък вероятно) кладенец?
                    Да речем 7-8 м3 вода с температура 12Ц.


                    Как се възстановява тази енергия през зимните месеци с какъв темп?


                    има много място за експерименти на твой гръб
                    Land Rover Discovery II, V8 4.0
                    VW Golf VI variant
                    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                    Коментар


                    • От: Термопомпи

                      Първоначално публикуван от slatanic Преглед на мнение
                      Подкрепям напълно.Принципно трябва да си плащаш за всеки литър вода минал през ТПта.
                      Надушат ли те, че не плащаш лошо.И така.
                      Телефона е нула осем 88 едно 1 три 7 едно едно.
                      А , аз мога ли да се възползвам от телефона ? Защото се колебая какво да използвам - серпентина , закопана в двора , или вода от кладенеца .

                      Коментар


                      • От: Термопомпи

                        Колко киловата Ви трябват и колко голям двор можете да прекопате на дълбочина поте 1,5 метра?
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • От: Термопомпи

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          Да ама няма тел. №

                          Мощността я знам, ще използвам външно тяло на климатик 24 000 БТЮ.
                          Идеята ми е да заровя в кладенец медна серпентина с фреон.
                          Ще получиш кладенец, в който не можеш да си удавиш тъщата.

                          Коментар


                          • От: Термопомпи

                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            .......
                            Идеята ми е да заровя в кладенец медна серпентина с фреон.
                            Най-много,да си заледиш кладенеца.
                            Дизелов Jeep, не е Jeep.

                            Коментар


                            • От: Термопомпи

                              Първоначално публикуван от gy6ter Преглед на мнение
                              А , аз мога ли да се възползвам от телефона ? Защото се колебая какво да използвам - серпентина , закопана в двора , или вода от кладенеца .
                              Аз лично, като човек, монтирал доста ТП и част от тях са били със закопана "серпантина", естествено поради липса на др. опции ти препоръчвам да се сдобиеш с кладенец(сонди).

                              Коментар


                              • От: Термопомпи

                                Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                                При мен 2 различни термопомпи в апартамент и в къща работят на 27-29 изходяща и 23-24 температура на стаите при 0 градуса среднодневна
                                След това мнение, реших и аз да видя доколко мога да сваля t*C на подаваната вода. Засега съм стигнал до 30*С без да падне под настроената 23*С в стаите.
                                Няма как да го усетя и сравня по сметките, но според данните на моята ТП, ще имам 10% икономия при 30*С спрямо предишната 35*С на подаващата.

                                Благодаря за насоката!
                                Човек се учи докато е прост!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X