Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Термопомпи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Термопомпи

    Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
    Много сложно стана за моите скромни познания за хладилната техника и термопомпите. Но, нека уточня заданието. Хладилната камера е за дългосрочно съхранение до макс. +10 градуса на празни и пълни пчелни пити и опаковки с още некристализирал мед. При първоначално зареждане с пити ми се иска поне веднъж да замразя съдържанието до - 18 градуса с цел стерилизиране откъм насекомни ларви. Като ми потрябва нещо от съдържанието, ще го местя в топлата камера и ще го темперирам на 40 градуса, предполагам, че десетина часа за питите ще са достатъчни. Също инцидентно в топлата камера искам да сложа за около седмица тенекиите с мед, които искам да декристализирам преди разфасоване. През останалото време /което е над 95% от времето/ мога да държа вратата на топлата камера отворена, та кондензатора да се чувства, все едно е навън.

    Хм, забравих, та си дописвам. Вътре в хладилната камера мисля да сложа кондензатора /серпентината/ на вакуум дестилатора и да я обдухвам с ледения въздух на хладилната камера. За целта ще ми се налага за това приложение също да свалям температурата в камерата до някаква ниска температура, още неизвестно каква. В темата за ракията по-нататък ще питам какъв въздушен кондензатор да избера.
    При тази ситуация не виждам никакъв финансов смисъл да свързваш системите, даже може да си на загуба. Прави се хладилна камера оразмерена за 10 градуса, вземи си отделно фризер и поетапно си минавай нещата от там за -18, а за топлата камерата си сложи някакъв ел награвател или нещо газово за тези затопляния от време на време. Това на прима виста.
    Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
    Drag Grand Canyon Daily
    Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
    LZ1JYM

    Коментар


    • От: Термопомпи

      Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
      ...Прави се хладилна камера оразмерена за 10 градуса, вземи си отделно фризер и поетапно си минавай нещата от там за -18...
      Определено няма да е термопомпа за нагряване на топлата камера, убедихте ме. Но и с фризер отделно от студената няма да стане. Когато започна да вадя меда, искам да не центрофугирам питите, а директно да ги прибирам /пълни/ на хладно в студената камера. Ваденето на меда е една от най-трудоемките операции в пчеларството. Тогава се налага да се викат хора на помощ, разпечатват се и се центрофугират пити и са разнасят от и до пчелина. Всичко това трябва да става експедитивно и без излишно мотаене. Аз минавам на друга организация. Пчелите са ми изградили достатъчно пити, така че да не ми се налага да разпечатвам пълните пити на момента, а ще ги прибирам и ще ги центрофугирам впоследствие, когато на мен ми е удобно. Тоест, в деня на отваряне на кошерите само ще пренасям пълни пити до хладилника и ще вадя празни темперирани от топлата камера, за да ги върна на пчелите. На ден се вадят много пити, с фризер няма да има време за първоначално замразяване с цел дезинсекция. Като приключа с кошерите или се напълни хладилната камера с корпуси с пълни пити, оставям ги да замръзнат на -18 и след това превключвам камерата на температура за съхранение, достатъчно ниска, за да не се развиват яйцата на восъчния молец. Тази операция е от два-три пъти до пет-шест пъти годишно. Освен това има писано по въпросите на съхранение на меда, където чета, че, първо, медът в питите кристализира по-бавно, второ, вече центрофугирания мед също кристализира бавно при температури под 10 градуса. Инцидентното му охлаждане до минусова температура също допълнително забавяло кристализацията.
      Когато реша, че имам време да центрофугирам пълни пити и да разфасовам мед, ги вадя от хладилника и ги темперирам в топлата камера. Тук има опасност от образуване на конденз и ще трябва да се вземат мерки срещу това. Ако имам захаросан мед в тенекии, до седмица в топлата камера предполагам, ще му стигне, за да се втечни. Температурата предполагам, ще е в диапазона 35 - 40 градуса и ще се установи експериментално възможно най-ниската, която върши работа.
      Така излезе, че въпроса няма много общо с термопомпа и се намира в неправилната тема, но поне навреме ме отказвате от идеята.
      На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
      "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

      Коментар


      • От: Термопомпи

        Taзи година за разкош добавям към термопомпите управление и следене на разхода на електроенергия през интернет, директно на телефона или компа. Така ще мога да експериментирам с режимите и същевременно да следя разхода(включително с графики) от телефона, без да съм постоянно в мазето. Устройствата "smart home" които наизлизаха напоследък позволяват управление на температури и следене на параметри през wifi на домашната мрежа -> интернет -> 4G на телефона. Ще се възползвам с кеф.

        Коментар


        • От: Термопомпи

          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
          Taзи година за разкош добавям към термопомпите управление и следене на разхода на електроенергия през интернет, директно на телефона или компа. Така ще мога да експериментирам с режимите и същевременно да следя разхода(включително с графики) от телефона, без да съм постоянно в мазето. Устройствата "smart home" които наизлизаха напоследък позволяват управление на температури и следене на параметри през wifi на домашната мрежа -> интернет -> 4G на телефона. Ще се възползвам с кеф.
          Дай информация за нещо такова - откъде, колко? Монтирам тези дни термопомпа и искам да я вържа с такова устройство.
          יעבור
          «И това ще мине»

          Коментар


          • От: Термопомпи

            Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
            Дай информация за нещо такова - откъде, колко? Монтирам тези дни термопомпа и искам да я вържа с такова устройство.
            Това не е готово цяло устройство, а сбор от няколко според нуждите и интересите. Гъзарските ТП имат всичко това вградено.

            Пиши "Sonoff Power" - това е електромера, "Sonoff TH" е термостатът и т.н. джаджи на марката - ключове, релета...
            След това ако самата ТП няма фабрично интерфейс към мрежата, може да се управлява през WIFI ИЧ контролер, например серията Broadlink и подобни, или FutureHome на Xiaomi ...
            Изборът е богат и се разширява.

            Коментар


            • От: Термопомпи

              Рекламират последните джаджи по-горе, че имали изкуствен интелект, запомняли предпочитаните настройки и създавали сами схеми на поведение, дори без да въвеждаш графици от времена и температури..

              Коментар


              • От: Термопомпи

                Аз не бих си пуснал китайците да ми управляват къщата. Но ти си знаеш.

                Има системи за директно управление, които не минават през сървъри на производителя, потърси.

                Коментар


                • От: Термопомпи

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Аз не бих си пуснал китайците да ми управляват къщата. Но ти си знаеш.

                  Има системи за директно управление, които не минават през сървъри на производителя, потърси.
                  Ще потърся, но и ти кажи какво имаш предвид.

                  А Sonoff ги ползвам отдавна и нямат издънки.

                  Коментар


                  • От: Термопомпи

                    Абе не е като да нямат издънки, но за техния евтин хардуер има и алтернативни софтуери, които са "облачно независими" (напр. https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki), но пък после MQTT брокери трябва да се пускат, потребителски интерфейси да се настройват и работата набъбва ... но натам вървят нещата

                    Коментар


                    • От: Термопомпи

                      Първоначално публикуван от stav Преглед на мнение
                      Абе не е като да нямат издънки, (
                      Апът на Соноф иска от време на време релогване, защото изтича сесията. Не знам защо са го направили по време.
                      Но през Гугъл хоум си работи без прекъсване, което е по важно за мен.
                      А параноята е до време и се свиква, аз си управлявам домакинската техника през китайския облак, а ракетите съм оставил на севернокорейския разбира се

                      Коментар


                      • От: Термопомпи

                        Не е параноя ама дано не го разбереш по трудния начин.

                        Коментар


                        • От: Термопомпи

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Не е параноя ама дано не го разбереш по трудния начин.
                          Може ли примерен, но възможен сценарии?
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • От: Термопомпи

                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            Може ли примерен, но възможен сценарии?
                            Ами реална случка от лятото - App-a си работи, Google Home и той, но облака е down и помпата дето полива на майната си няма как да се спре. След микро потопа в градината, работата се оправи. Добре, че не бях пуснал някоя печка Ако и/нета от едната или от другата страна се бъгне, ефекта е същия.

                            Коментар


                            • От: Термопомпи

                              И сега въпросът е: Ако се зададе сценарий с изключване по време, той в крайното устройство ли се помни, или в облака?
                              Разумно е и да се дублира с реле- време при помпата, за сигурност.

                              Коментар


                              • От: Термопомпи

                                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                                ... Ако се зададе сценарий с изключване по време, той в крайното устройство ли се помни, или в облака?
                                Заради такива въпроси в домашната автоматизация се ползва отворен код и никакви мъгли.

                                Впрочем косвено съм участвал в разгребването на една такава беля: умният сървър едновременно изключва и после включва всички климатици в сградата. Следствие: на уличката няма ток. И така цяла седмица, всяка заран.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X