Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Термопомпи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Термопомпи

    Да припомня развитието на домашната термопомпа:
    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
    Благодарение на колегата tata sumo оборудвах къщата с чисто ново външно тяло на климатик 24 000бтю и топлообменник, който свързах с отоплителната система на къщата. Още е хвърчащ монтаж, вече 2 денонощия работи и мога да кажа само добри думи за системата. В момента темп. навън е 0С и системата се справя отлично. Моето задание беше климатичната система да бъде евтина и да осигурява адекватно отопление при външна темп до +2С, когато ми е необходима 43С на радиаторите. Според Влади-tata sumo може устойчиво да се поддържа до 50С с предложената от него система. Ако това е вярно /50С на водата в отоплителната инсталация/ ще ми осигури отопление при външни темп. -6С.
    За сега съм много доволен, в къщи е топло, само не знам до какви отрицателни външни температури системата ще ми върши работа.
    Но като цяло съм много доволен. От 7 месеца ще намаля времето за обслужване на пелетния котел на около само 2 месеца.
    Първоначално включих едната помпа /на радиаторите/ а преди 2 дни и тази за бойлера. При до край намалена температура на климатика /около 40С/ в бойлера е 36С-хладно за зимно къпане. При отворен до края 4-пътен вентил при външни темп >5С и без регулация със стаен термостат в къщи става доста топло.
    От понеделник съм включил и електронен електромер, но само на климатика, без помпите и всяка вечер в 20 ч. записвам резултата. Консумира около и под 25 кв.ч. За днес, понеже е топло вън /12С в момента/ очаквам консумация около 18-20 кв.ч.
    Това напълно ме устройва защото алтернативата-пелетния котел има мин. консумация 12 кг/24 часа пелети, като топли само бойлера и себе си, т.е помещението в което е поставен-гаража. Ако сметката ми за ел. енергия не се повиши с повече от 150 лв/месец за термопомпа и повишената консумация на ел. бойлера ще се радвам много. В същност и с 200 лв да се повиши на месец пак ме устройва, защото няма да чистя котел.
    А един мой приятел ми прави управление за 4-пътния вентил по външна темп, като отчита и стайния термостат. В момента още е купчина кабели, но имам големи надежди, че ще ми върши идеална работа като софтуера на пелетния котел.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • От: Термопомпи

      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      Да припомня развитието на домашната термопомпа:

      Първоначално включих едната помпа /на радиаторите/ а преди 2 дни и тази за бойлера. При до край намалена температура на климатика /около 40С/ в бойлера е 36С-хладно за зимно къпане. При отворен до края 4-пътен вентил при външни темп >5С и без регулация със стаен термостат в къщи става доста топло.
      От понеделник съм включил и електронен електромер, но само на климатика, без помпите и всяка вечер в 20 ч. записвам резултата. Консумира около и под 25 кв.ч. За днес, понеже е топло вън /12С в момента/ очаквам консумация около 18-20 кв.ч.
      Това напълно ме устройва защото алтернативата-пелетния котел има мин. консумация 12 кг/24 часа пелети, като топли само бойлера и себе си, т.е помещението в което е поставен-гаража. Ако сметката ми за ел. енергия не се повиши с повече от 150 лв/месец за термопомпа и повишената консумация на ел. бойлера ще се радвам много. В същност и с 200 лв да се повиши на месец пак ме устройва, защото няма да чистя котел.
      А един мой приятел ми прави управление за 4-пътния вентил по външна темп, като отчита и стайния термостат. В момента още е купчина кабели, но имам големи надежди, че ще ми върши идеална работа като софтуера на пелетния котел.
      Здравейте уважаеми колега s_s1,
      Лятото дойде заедно с края на отоплителния сезон.
      Има ли развитие по темата за термопомпа самоделка?
      Колко е сметката месечно?
      Land Rover Discovery II, V8 4.0
      VW Golf VI variant
      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

      Коментар


      • От: Термопомпи

        Да, има развитие, но отоплителния сезон още не е свършил. Нямах нужда от отопление само първата седмица на м. април. В неделя на 10.04.2016 отново вдигнех шалтера. Имам статистика на екселска таблица за м. февруари и м. март, но ми е на лаптопа. Но не знам още това, което съм записал като показание на електромера на термопомпата дали кореспондира със сметката за ел. енергия т.к. още не съм платил тази за м. февруари. За управлението на 4-пътния вентил още няма развитие.
        Ако не забравя тези дни ще кача тук таблицата.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • От: Термопомпи

          Обещаната таблица:
          Прикачени файлове
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • От: Термопомпи

            За предстоящия сезон към ТП вода-вода и аз добавям въздух-вода, която ще работи само при положителни външни температури. Така ще имам лични наблюдения за работата на двете в конкретния случай при мен. КПД, СОР и т.н.

            Коментар


            • От: Термопомпи

              Ехоо, всички ли минахте на пелети? Да открием сезона...

              Коментар


              • От: Термопомпи

                Не споменаваш нищо за добавката към твоята ТП?

                Пелети почти не ползвам, отоплявам се с ТП.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • От: Термопомпи

                  Ами свързах вторичните кръгове каскадно, демек последователно Първо въздушната ТП вдига от 25гр колкото излиза от подовите кръгове до 30гр, след това водната ТП до 35гр или до кокото е нужно и подава към радиаторите, а след тях отива в подовите и така затваря кръга. Така, с разпределено натоварване работят най ефективно

                  Коментар


                  • От: Термопомпи

                    Аз се отоплявам с термопомпи въздух-въздух. Всичко е като предишния сезон и няма изненади.

                    Термопомпата въздух-вода която ми прави горещата вода за миене става от година на година все по-неубедителна при ниски температури. Сега се установи че под +2..+3 градуса е гола вода затова съм я спрял да не се мъчи. Или губи бавно фреон отнякъде, или компресорът постепенно деградира. Или аз повече се заглеждам по датчиците.

                    Но на по-топло няма проблеми така че ще чака. 2-3 седмици годишно не ми събарят бюджета.

                    Коментар


                    • От: Термопомпи

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Аз се отоплявам с термопомпи въздух-въздух. Всичко е като предишния сезон и няма изненади.

                      Термопомпата въздух-вода която ми прави горещата вода за миене става от година на година все по-неубедителна при ниски температури. Сега се установи че под +2..+3 градуса е гола вода затова съм я спрял да не се мъчи. Или губи бавно фреон отнякъде, или компресорът постепенно деградира. Или аз повече се заглеждам по датчиците.

                      Но на по-топло няма проблеми така че ще чака. 2-3 седмици годишно не ми събарят бюджета.
                      Тая с водата, освен че е неубедителна през зимата, най-вероятно има много нисък КОП. Да не се окаже, че реотана е по-ефективен.
                      Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                      Drag Grand Canyon Daily
                      Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                      LZ1JYM

                      Коментар


                      • От: Термопомпи

                        Няма такова нещо, просто зависи (както обичайно) от това кой и как я е направил. Аз се топля с термопомпа въздух вода, 16 000BTU която работи безпроблемно включително до най-ниските температури у нас. При 7 градуса по спомен COP коефиециента и е над 5.3... Daikin Alterma...
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • От: Термопомпи

                          Тази са я направили Елдом и още преди да успея да я подкарам вече знаех как да я направя по-добре. Ама нито тогава беше, нито сега и е ред да се занимавам с нея. При 0 градуса COP е нещо като 2 ама докато външния радиатор е сух. Не умее да се саморазмразява добре.

                          Коментар


                          • От: Термопомпи

                            При мен вода-вода работи безгрижно вече няколко години. Предишната беше въздух-вода, но сегашната е много по-добра. Самоделка с нови части, компресор Копеланд скрол и електронно ТРВ.
                            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                            Коментар


                            • От: Термопомпи

                              Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                              Няма такова нещо, просто зависи (както обичайно) от това кой и как я е направил. Аз се топля с термопомпа въздух вода, 16 000BTU която работи безпроблемно включително до най-ниските температури у нас. При 7 градуса по спомен COP коефиециента и е над 5.3... Daikin Alterma...
                              Това 5.3 е малко имагинерно число. Виж долу съм приложил една графика от твоята система. В кратце, ако ще трябва да се топлиш с нещо дето му трябва вода с температура по-висока от 50 градуса (радиатори), КОП отива у ряката или именно при 0 градуса (каквито са приблизително среднодневните температури при теб Януари и Февруари) има КОП под 3, а през ноща стига и 2. Сега като сметнеш цената на газта спрямо тока...


                              За да стоплиш БГВ както трябва на 60 градуса, през зимата определено си е по-добре с реотан или газ в нашия климат.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:download.jpg
Прегледи:1
Размер:7.3 КБ
ID:5774059

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Тази са я направили Елдом и още преди да успея да я подкарам вече знаех как да я направя по-добре. Ама нито тогава беше, нито сега и е ред да се занимавам с нея. При 0 градуса COP е нещо като 2 ама докато външния радиатор е сух. Не умее да се саморазмразява добре.
                              Страшен КОП.
                              Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                              Drag Grand Canyon Daily
                              Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                              LZ1JYM

                              Коментар


                              • От: Термопомпи

                                Ако е реален КОП 2 е прекрасен. Знаем, че търговски или китайски такъв не съществува в природата. Обикновено са Х 2

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X