Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

    Правят впечатление високите температури на димните газове, при 41% - 211гр., а при празен ход 187гр.
    КПД на този Виадрус май е прекалено нисък за модерна горелка. При такова добро изгаряне, без сажди и смоли, сигурно ще може да свали тази температура и до 150 гр. при 100% натоварване, без опасност от задръствания със сажди, за да се гони високо КПД.

    Коментар


    • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
      Правят впечатление високите температури на димните газове, при 41% - 211гр., а при празен ход 187гр.
      КПД на този Виадрус май е прекалено нисък за модерна горелка. При такова добро изгаряне, без сажди и смоли, сигурно ще може да свали тази температура и до 150 гр. при 100% натоварване, без опасност от задръствания със сажди, за да се гони високо КПД.
      Така е! И на мен това ми направи впечатление. Някъде по нагоре писах, че на роднина му монтирахме Екоенергия миналата година пак на чисто нов Виадрус U22C- модела за въглища и температурата на изходящите газове рядко минава 150гр дори и на 100% мощност. Причината според мен е, че повърхността на този котел от нова е ползвана само с горелката и нито веднъж не е палена на дърва или въглища, за да се омаже. При чистенето, минаваш с прахосмукачка и виждаш чистия метал все едно току що излиза от завода. Така си остана дори и след месеци използване!
      Само предполагам, че котела на ag ro е ползван години на ред с дърва и въглища и вътрешността е плътно покрита с катран и сажди, което автоматично води до намаляване на КПД-то на топлопредаване. Едва ли ръчното почистване с четка ще го подобри. Затова и изходящите газове са толкова топли. Но с времето и с постепенното обгаряне от вътре и най-важното с липсата на катран и пушеци ще се пооправи. Обгарянето на вътрешната повърхност с газова горелка ще промени нещата моментално, но си е занимавка.
      ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

      Коментар


      • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

        Или пък има премахнати/прегоряли прегради между ходовете, за разлика от новия. Например за увеличаване на тягата, някога.

        Коментар


        • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

          Е, той си знае най-добре...
          ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

          Коментар


          • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

            Ааа...таквоз, това беше първото запалване, не гледайте изобщо параметрите, всичко бях издухал на макс - подаване и въздух, а контрола по температура на димните газове усилих до 260 градуса. При такъв режим се разтапя дори шлаката на въглищата и става на огромни буци върху горелката, преди да падне долу. Истинско ковашко огнище. Накара ме да преместя датчика за прегряване на фидера по-далече от горещата зона, че включваше алармата. Виадруса е включен в инсталацията на 100 киловатовия съществуващ котел, като за целта изгасих големия котел, да видя как ще се справи този малкия. В линията има 500 л бойлер, 7 бр. конвектори /клима 2000 - размер 100/ и 8 панелни големи радиатора. На +10 +15 градуса вънка успя да задържи 58 градуса на водата, постоянно на 100 % мощност. В общи линии това ме устройва за топлото време, за да не паля големия котел. Ще мога и през дълги празници /напр. Коледа и Нова година/ да го оставя да пази инсталацията от замръзване в стендбай режим. Няма да му е най-добрия режим на студено, но нали е чугунен, не ме е страх от корозия. Днес го изгасих и му монтирах вътре чугунените плочи за по-добър топлообмен. Утре ще го настройвам. Приготвил съм му сламени пелети, зърно, дървени пелети, селскостопански отпадъци, дървесен чипс и орехови черупки. Само костилки нямам. Котела е чист отвътре, защото е работил преди само с нафтова горелка, аз я демонтирах. Ще кача по-късно и видео и снимки от горелката на 100 киловатовия котел, турски за въглища, преработен от мен за селскостопански отпадъци.
            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

            Коментар


            • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

              Много ми е интересно как ще се държи горелката със сламени пелети.

              Коментар


              • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                Ето и обещаното видео от приспособения ми турски котел на въглища.http://vbox7.com/play:1d5835e5ff
                Гори натурална слънчогледова люспа и пада голямо чистене на димогарните тръби всеки ден, защото са хоризонтални. Никога не слагайте хоризонтални димогарни тръби за твърди горива.
                Тук има и снимки от по-старите му свързвания:http://agroagro.snimka.bg/experiment...30659.29678800
                Последно редактирано от ag ro; 03-02-16, 23:44.
                На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                Коментар


                • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                  Здравейте колеги,
                  дали има някой с работеща ретортна горелка в района на София/София обл. и би желал да я покаже (искам да я видя на живо) ?

                  Поздрави.

                  Коментар


                  • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                    Да разкажа за горелката. Вчера на въглища установих как работи и как се настройва. Мощността и надвишава тази на котела ми и затова той не успява да усвои излъчената мощност при неправилни настройки. Това директно води до висока температура на димните газове и загуби през комина. Като и се свали мощността от менюто и се настрои добре, работи в обхват 130 - 190 градуса на газовете в комина. За въглища определено става. Снощи я оставих да работи и по някое време е разбрала, че е свършило горивото и се е изключила. Умно бе! Даже е записано в менюто кога се е случило събитието.
                    Днес я метнах на сламени пелети. Гори ги с промяна в настройките, но има особености и не на всеки ще допаднат. Първо, на 4 - 6 часа някой трябва да отстранява буците разтопена шлака, иначе растат нагоре, докато опрат във водната риза на котела или каквото там има над ретортата. Тоест - трябва да се наглежда редовно и не може да се разчита на напълно автоматичен режим. Затова, второ, за лесното им отстраняване кутията, в която е горелката, трябва осигурява поне десетина сантиметра свободно място около горивната камера, че буците шлака са големи, да има къде да ги събори настрани огняря. Шлаката на сламените пелети се държи като гъст мармалад в огнището и застива, когато попадне в периферията. Така расте като лястовиче гнездо нагоре и все нагоре, в средата остава кратера, където гори пламъка. Вижда се на снимките. Трето, не залепва за чугуна на ретортата и се маха лесно, както си гори горелката.
                    Аз лично забравям за сламените пелети като гориво, дори да ми ги подаряват.
                    Първите снимки са от разпалване на горелката със сламени пелети. Подръка ми е газовия резач, с него се пали светкавично. На по-късните снимки се вижда как огнището е вече издигнато до нивото на вратичката и кратера в средата. Снимал съм и буците шлака, които измъкнах след разтрошаване на кратера над огнището.


                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени1.jpg
Прегледи:1
Размер:61.4 КБ
ID:5701849 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени2.jpg
Прегледи:1
Размер:83.6 КБ
ID:5701850 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени3.JPG
Прегледи:1
Размер:52.2 КБ
ID:5701851 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени4.JPG
Прегледи:1
Размер:51.4 КБ
ID:5701852 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени5.JPG
Прегледи:1
Размер:58.5 КБ
ID:5701853


                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени6.JPG
Прегледи:1
Размер:77.1 КБ
ID:5701854 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени7.JPG
Прегледи:1
Размер:57.0 КБ
ID:5701855 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени8.JPG
Прегледи:1
Размер:70.3 КБ
ID:5701856 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени9.JPG
Прегледи:1
Размер:71.4 КБ
ID:5701857 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени10.JPG
Прегледи:1
Размер:56.7 КБ
ID:5701858

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени11.JPG
Прегледи:1
Размер:51.8 КБ
ID:5701861 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени12.JPG
Прегледи:1
Размер:126.8 КБ
ID:5701863 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени13.JPG
Прегледи:1
Размер:71.2 КБ
ID:5701864 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сламени14.JPG
Прегледи:1
Размер:89.0 КБ
ID:5701865

                    Толкова за сламените пелети, да си ги гори, който иска, без мене. После сипах дървесни, за тях след малко.
                    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                    Коментар


                    • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                      След сламените сложих пелети от широколистна дървесина. Настройките при пелети са съвсем различни от тези на въглища, хубавото е, че са в диапазона на автоматичното модулиране. Първата снимка е на запалените пелети.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:широколистни пелети 1.JPG
Прегледи:1
Размер:49.1 КБ
ID:5701873
                      След това нарочно снимах екрана, за да се вижда как модулира горелката десетина минути спрямо температурата на входящата и изходящата вода. Стайния термостат и датчика за външна температура още висят отстрани, чакат за удължаване на кабелите им.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:широколистни пелети 2.JPG
Прегледи:1
Размер:78.3 КБ
ID:5701874
                      Най-горе вляво - часовника, по него се ориентирайте за времето на реакция на софтуера.
                      Отляво надясно:
                      1. Панел за горелката. Визуализирана е темп. на димните газове.
                      2. Панел на котела. Визуализирана горе е темп. на водата в котела, под нея е зададената от менюто стойност. Долу сините цифри са темп. на връщащата вода.
                      3. Панел на отоплителната инсталация. Изписана е темп. на изходящата вода. Мигащ индикатор за работеща помпа.
                      4. Панел на бойлера. Горното е темп. на водата в бойлера, долното - зададената от менюто стойност. В момента не е включен сензора.
                      На най-долния ред се вижда моментната стойност на модулация в проценти.
                      На поредицата снимки може да се проследи как реагира софтуера на горелката при покачване или спадане на темп. на водата излизаща и влизаща.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:широколистни пелети 3.JPG
Прегледи:1
Размер:71.9 КБ
ID:5701875 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:широколистни пелети 4.JPG
Прегледи:1
Размер:76.1 КБ
ID:5701876 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:широколистни пелети 5.JPG
Прегледи:1
Размер:64.6 КБ
ID:5701877 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:широколистни пелети 6.JPG
Прегледи:1
Размер:69.6 КБ
ID:5701878Натиснете снимката за да я уголемите

Име:широколистни пелети 7.JPG
Прегледи:1
Размер:84.8 КБ
ID:5701879Натиснете снимката за да я уголемите

Име:широколистни пелети 8.JPG
Прегледи:1
Размер:86.9 КБ
ID:5701880

                      Следва продължение за следващия вид гориво.
                      На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                      "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                      Коментар


                      • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                        Третия опит направих с отпадък от почистване на слънчоглед за чоплене. Много ниска насипна плътност, наложи се да лъжа горелката, за да я накарам да гори на ръчни настройки, извън обхвата на автоматичния режим. Проблем 1 - оборотите на фидера едва стигат да вкарат достатъчна маса гориво, за да се получи нормална мощност на горелката. Проблем 2 - бункера и шнека не са пригодени за толкова лек и трудно изсипващ се материал. Наложи се да го подавам лопатка по лопатка, за да не засводява. Първо сипах в бункера, без да мисля, после имаше неща за майката му и вадене през ревизията. Ако ще се гори такъв материал, ще трябва принудително зареждане на шнека на фидера, имам го самоделка на големия котел, но там размерите са други и е по-лесно. Все пак успях да го накарам да гори един час, за повече нямах нерви и време. По това, което видях, съдя, че ще гори добре, без да топи шлака като сламените пелети.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:отсевки1.jpg
Прегледи:1
Размер:125.4 КБ
ID:5701889 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:отсевки2.JPG
Прегледи:1
Размер:61.4 КБ
ID:5701890 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:отсевки3.JPG
Прегледи:1
Размер:90.7 КБ
ID:5701891 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:отсевки4.JPG
Прегледи:1
Размер:78.3 КБ
ID:5701892 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:отсевки5.JPG
Прегледи:1
Размер:121.6 КБ
ID:5701893 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:отсевки6.JPG
Прегледи:1
Размер:100.2 КБ
ID:5701894

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:отсевки7.JPG
Прегледи:1
Размер:56.5 КБ
ID:5701895
                        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                        Коментар


                        • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                          Проблемът със сламените според мен е в ниската им калоричност. С настройките би трябвало да може да се оправи. Трябва им повече въздух за да се вдигне температурата на изгаряне и шлаковането ще намалее, предполагам.

                          Коментар


                          • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                            Горелките за въглища дават много въздух спрямо обема на подаваното гориво. Въглищата са много по-калорични от дървото, което съдържа само 50 % въглерод. Затова горят с относително много въздух. Проблема, когато в такава горелка се сложат пелети е, че въздуха е много, затова има настройка за калоричността на горивото, която намалих на минимума и чак тогава започнах да се доближавам до работния диапазон. Даже при отпадъка, изпробван по-горе, се наложи да притворя на 80% смукателя на вентилатора, за да попадна в нужния диапазон от дебити на въздуха.
                            Сламените пелети са почти еднакво калорични с дървените, разликата не я помня точно, но да е 2 - 3 MJ/кг. или около 10-15%. Проблема е в пепелното им съдържание, което е около 6%. За сравнение, качествените дървесни пелети имат пепелно съдържание под 1%. Затова махат кората при производството им, която има свойства, подобни на сламата.
                            Ако беше само количеството на пепелта проблема, преживява се, въглищата имат много повече. Истинския проблем е в свойствата на пепелта и по-точно, температурата и на омекване и топене. Затова дори въглищата ги разделят по тези свойства на спичащи се и неспичащи се. Първите са доста гадни в горивните инсталации. За сравнение - пепелта на дървесината се топи над 1450 градуса, пепелта на слънчогледовата люспа - над 1100 градуса, а пепелта на сламата започва да омеква още над 760 градуса, над 800 вече е почти втечнена, с гъстота, зависима от температурата. Затова пелетните горелки, където обикновено темп. е над 1000 градуса, направо се остъкляват от стопилката при сламени или некачествени пелети, спират да работят и се налага ръчно изчукване на залепналата шлака. Пак затова при сламата промишлено изгаряне се прави в нискотемпературен режим, като автоматиката следи прецизно температурата в горивната камера да не надвишава определена стойност. При по-масовите сламени котли се работи с цели бали и там температурата трудно достига опасни стойности поради неоптималните условия в горивната камера.
                            Проблема в голяма степен е разрешен в ретортните горелки, които поне не спират да работят, макар и да произвеждат здраво пепел при слънчогледови пелети например. При сламените и аз сега с очите си видях потвърждението на теорията. Ако не е висока температурата /малко въздух/, не ще да гори достатъчно добре огнището. Ако въздуха е в повече, евентуално да охлажда донякъде горивната камера, започва да издухва пелетите извън огнището. За сламени пелети ще трябва да се конструира специална горелка с механично отстраняване на застиналата шлака, ама не знам струва ли си. Пелетирането на дърво и на слама е с една и съща себестойност на производството. Дървото е по-скъпо, но лесно се превозва и складира. Сламата е евтина, но трудно се работи с нея - трябва да се балира, превозва, складира в големи обеми на сушина, което в крайна сметка я изравнява с дървото като цена. Ако направят работеща енергийно ефективна самоходна машина за пелетиране на полето след жътва /нещо като зърнокомбайните/, тогава може и да се мисли за горелка за сламени пелети. Засега забравям сламените пелети като гориво.
                            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                            Коментар


                            • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                              Колеги и аз правих опити с сламени пелети , останах с чувстото, че шлаката става когато горелката изключи по температура на водата. Първоначално като я запалих работеше нормално докато не изключи по температура, като спадна температурата на котела и горелката включи не гореше хубаво, избутах шлаката с една арматура
                              и всичко се оправи докато не достигна температура на котела и това се повтаряше на всеки старт на горелката. Мисля си да заваря на предния край на шнека бъркалка
                              която да разбива шлаката, но не знам какво ще се получи и колко ще издържи бъркалката в огъня. Опитите ще покажат, но сега нямам време за такива.

                              Коментар


                              • От: Всегоривни горелки и котли на твърдо гориво

                                Здравейте, принципно аз имам желание и интерес да се включа в евентуална поръчка, но все още не съм си изяснил да ли въпросната горелка може да се монтира на моя котел,който е български на Деста. Какви са вашите намерения за поръчване,като време?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X