Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питане за свързване на пералня с топлата вода?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Питане за свързване на пералня с топлата вода?

    Във връзка с повишената сметка за ток ми е дошла идея да свържа пералнята с топлата вода.
    Имам соларен панел, така че топлата вода ми е безплатна почти.
    Въпроса ми е дали ще мога да си свържа старата 14 годишна пералня - SILTAL SLS към 40 градуса топла вода без да я прецакам нещо?

    Пералнята е ето този модел: http://bt.uacatalog.com/washers/siltal-sls-40x ; http://www.bitak.net/prodavam-peraln...-ad412348.html
    Идеята ми е да сложа трипътен клапан (смесителен вентил) или както там се нарича като ето това: http://www.water-technic.com/izmerva...li-c34/page-1/ и да смесвам соларна вода със студената вода. После в пералнята да влиза 40 градуса вода и да не се налага пералнята да подгрява водата.
    Проблема е че имам някаква стара книжка с упътване за работа, но там не пише дали може да влиза топла вода. Вече съм си вързал миялната машина по този начин, но там си пишеше че може да влиза до 60 градуса вода в нея.
    Ако има колеги, които са правили подобно нещо ще съм благодарен за съвети.
    Поздрави

  • #2
    От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

    Не и слагай терморегулатора под температурата на външната вода - може и да се шашне. Макар че и това едва ли.

    Коментар


    • #3
      От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

      То като е под температурата на външната вода ще я загрее до зададената от терморегулатора!На старите перални с механични програматори не беше проблем,да се подава топла вода щото датчика за температура подава сигнал че темп. е достигната,и програмата продължава,даже се намаля времетраенето на програмата,щото се спестява времето за нагряване,имах един Индезит на който изрично си пишеше че може да се подава топла вода, но на новите не съм на ясно,защото има електроника и тя може да се шашка!!!!Не е ясно също,дали входящият клапан е оразмерен да работи на по висока температура????За конкретният модел трябва да се изкаже някой,който е запознат с параметрите му!!!

      Коментар


      • #4
        От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

        И аз съм свързал пералнята към бойлер със слънчев колектор, само че е с 2 входа. Това което искам само да кажа, е че колекторите загряват далеч над 40, до 65/70 градуса, при определени условия и повечко. Такива температури, може да дойдат в повече за някои видове дрехи. Това което може да направиш е да сожиш тройник, и при първото пълнене да комбинираш до необходимата ти температура. След това включваш само на студена, и оставяш перанята да си работи. Всички плакнения по принцип са със студена вода.

        Коментар


        • #5
          От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

          Някои видове материи не желаят да бъдат прани с гореща вода. Съществува опасност някой да не си познае дрехата.
          LZ1AIV

          Коментар


          • #6
            От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

            Мисля че има значение налягането на входящата вода. Има клапан. Какво е налягането на соларната ти вода?
            Volkswagen Touareg 7L 3.0 TDI V6 (224Hp)
            O8867З7I78

            Коментар


            • #7
              От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

              Повечето соларни системи са с налягане колкото е налягането във водопровода. Стига да не се топли някакъв гравитачен резервоар. Топлопреносния кръг, ако са с такъв, е друг въпрос.

              Коментар


              • #8
                От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

                От доста години съм свързал пералнята към топлата вода, естествено с отделен кран, трипътник и т.н. През това време се смениха три перални (Тамат и два Самсунга ) и си перат без проблеми.
                До колкото съм забелязал - жена ми я пуска само при изпиране ( и при положение, че в бойлера е преценила, че има излишно количество топла вода ), изплакване - само със студена вода. Бойлера се загрява съответно зимата от котела на парното, лятото - от соларен панел ( е, когато има слънце, де! ).
                Казано е:
                -"Обичай ближния",
                щото ако заобичаш далечния... баси транспортните разходи!

                Коментар


                • #9
                  От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

                  Датчик за налягане на входната вода, или тригерен клапан не съм чувал да има. На нормалните клапани им е все тая колко е налягането. Пералнята спира да се пълни по нивото на водата в барабана, не по време.
                  Старите тъпи също няма да се шашнат от температурата на входната вода. Виж скапването на дантелени кюлоти от вряла вода сигурно ще е голям проблем.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

                    Така както съм го намислил е да я вържа със смесител (трипътник), който да смесва соларна и студена вода до 40градуса и да вкарва в пералнята 40 градуса.
                    Обаче момента на изплакването със студена вода - ще се получи така че ще се плакне с 40 градуса??? Тогава евентуално мога да измисля вариант ръчно да превключвам на студена вода преди плакненето ....
                    Въпроса е обаче дали на пералнята няма да и се скапят чарколяците, ако вместо 12 градуса влиза в нея 40градуса вода???

                    Коментар


                    • #11
                      От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

                      Кои чарколяци? Входната вода която е с около 6-8 бара налягане влиза през ел. пружинен клапан и гофрирана тръба за високо налягане. Влиза в барабана, мисля че от там минава през отделенията за прах и други препарати, след това се нагрява за пране и т.н. Това са чарколяците, които не са предвидени за топла вода, но все пак 40 гр. не е кой знае каква температура. Ако те съмнява входния маркуч - смени го с топлоустойчив...
                      Volkswagen Touareg 7L 3.0 TDI V6 (224Hp)
                      O8867З7I78

                      Коментар


                      • #12
                        От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

                        Така е както казва колегата.
                        И направи кавото ти казах. При положенеие че не ползваш предпране. Стоиш до пералнята само на първото пълнене, когато дозираш топлата вода. След това включваш само студената, и отиваш да си гледаш работата.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

                          Подкрепям мнението на колегата:
                          Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                          ... Стоиш до пералнята само на първото пълнене, когато дозираш топлата вода. След това включваш само студената, и отиваш да си гледаш работата.
                          Както писах по-горе жена ми прави същата процедура. Между другото пуска изцяло топлата вода без да се интересува от температурата й ( в смисъл, че не следи дали не е твърде висока ). И това се прави от няколко години при три различни перални. Не съм и гледал каква максимална температура на входящата вода е позволена според ръководствата им. Нищо не съм сменял по входящия тракт на водата, в този вид е, както е излязло от завода.
                          Казано е:
                          -"Обичай ближния",
                          щото ако заобичаш далечния... баси транспортните разходи!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

                            В нас на Miele-то на маркуча пише Max 30°C.
                            Дали заради маркуча или др нещо незнам.
                            От 4 години доставям и връзвам по 10тина перални на работен ден ... и до сега никога не съм връзвал към топла вода.
                            Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                            Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                            Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                            Коментар


                            • #15
                              От: Питане за свързване на пералня с топлата вода?

                              Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение
                              В нас на Miele-то на маркуча пише Max 30°C....
                              От 4 години доставям и връзвам по 10тина перални на работен ден ... и до сега никога не съм връзвал към топла вода.
                              Е да де. Ама ги връзваш в една друга държава... Предполагам, че там едва ли срещаш често някой който обича/предпочита сам да си прави доста неща в къщи без да търси "майстор"? А при нас всеки пети ( най-много десети ) го прави по ред причини ( и то не само икономически!)!
                              Казано е:
                              -"Обичай ближния",
                              щото ако заобичаш далечния... баси транспортните разходи!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X