Обява

Свий
Няма добавени обяви.

МДФ или ПДЧ фурнир?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • МДФ или ПДЧ фурнир?

    Здравейте каква е разликата между двата фурнира,освен цената?МДФ е на почти два пъти по скъп.Става въпрос за изработване на шкафчетата в кухнята.Плота е ясен от какво ще бъде.

    поздрави

  • #2
    От: МДФ или ПДЧ фурнир?

    Грешно задаваш въпроса.Фурнира си е фурнир,а ПДЧ или МДФ е основата в/у която е залепен.И за фурнир ли питаш,защото фурнира е практически масивно дърво нарязано на листове около 1мм и залепен в/у основа.Тоест трябва да се шлайва,грундира,шлайфа , а това доста оскъпява детайла.
    "The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why."
    Mark Twain
    СтоЕнчA

    Коментар


    • #3
      От: МДФ или ПДЧ фурнир?

      Ами до колкото знам ПДЧ-то май са му по-едри парченцата дървесина дето са пресовани, докато МДФ-то май са по-ситни.

      и МДФ-то
      Вече зависи за какво ще се ползва, ако е за някой плот или нещо без много сглобки по него и евтиното ще свърши работа.

      п.п. сега пак погледнах, че става на въпрос за шкафчета за кухня. Май е по-добре да е МДФ, като това е по-доброто от двете. Проблеми възникват най вече при не добри сглобки, и веднъж повредена някоя панта, за ремонт забрави .
      Аз по съвет на един приятел дърводелец, си поръчах на едни хора от Троян да ми направят от чам, малко по-скъпо, но си заслужава. Е това ако не смяташ да сменяш кухненсо по-често.
      Последно редактирано от mohera; 03-07-12, 07:26.
      Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
      И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
      вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

      Коментар


      • #4
        От: МДФ или ПДЧ фурнир?

        Mасово се правят от ПДЧ. Ако искаш МДФ може да си сложиш вратички примерно. Всичко от МДФ е безмислено скъпо упражнение.
        Върви във някоя фирма за разкрой на плоскости и им виж мострите.
        Последно редактирано от //Радо//; 03-07-12, 08:01.
        Sent from my Nokia s fenerche

        Коментар


        • #5
          От: МДФ или ПДЧ фурнир?

          Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
          Mасово се правят от ПДЧ. Ако искаш МДФ може да си сложиш вратички примерно. Всичко от МДФ е безмислено скъпшо упражнение.
          Върви във някоя фирма за разкрой на плоскости и им виж мострите.
          Аз не съм се интересувал от цени, та най-вероятно е скъпашко, той всъщност и автора на темата го е казал, че е кажи речи двойна цена. Но пак да наблегна, каквото и да избере, монтажа и сглобките са много важним, че откърти ли се някъде с някоя панта .

          Преди време отивам на едно приятелче на гости, нанесъл се под наем в нова кооперация, в тоя апартамен бил живял само собственика на сградата. Е вътре 1/3 от шкафчетата вратичките им висяха, вратата на банята незнам от какво беше, ама талашит ли какво е, от водата се беше надуло и вратата не може да се затвори
          С кой акъл го е слагал някой това (то всъщност тоя въпросния собственик сигурно го е избирал за "тънката лайсна"), Бравата на една от вратите се изпрошнала, и нали пак е от тея плоскости, няма какво да я напраят.
          Има и добре направени неща от двата вида плоскости, но трябва да се внимава, по възможност и някаква гаранция.
          Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
          И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
          вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

          Коментар


          • #6
            От: МДФ или ПДЧ фурнир?

            Челата които се допират до друга плоскост са отрязани и некантирани. Преди да се направи зглобката се взема прозрачен санитарен силикон и се прави много тънък филм със силикона - колкото да запечата дървесината, а не после да чистиш силикон в ъглите.Всъщност това е нужно да се направи за всички "голи" срезове независимо къде са по кухнята. ЗА цяла кухня заминава 1/5 от флакон силикон и много малко време за да се спести операцията.
            ЗА да се откърти най вероятно винтовете са с неподходяща дължина. При плоскостите не можеш да варираш с каквито има, защото единият случай ще ги изкараш от другата страна, а в другият щше се къртят дръжки лесно.
            Sent from my Nokia s fenerche

            Коментар


            • #7
              От: МДФ или ПДЧ фурнир?

              Като човек от бранша ще кажа, че и тук евтините и хубавите неща са на различни сергии.
              Разликата м/у ПДЧ и МДФ е огромна, а също така от ПДЧ до ПДЧ и от МДФ до МДФ също. Има ПДЧ от фураж, има и от широколистна дървасина...
              Ако обичате да експериментирате и не ви притеснява, че ще бастисате материал и време - заниманието е интересно, ако искате да свършите работа - намерете някой, който наистина разбира от това да ви го изработи. Ще си спестите и пари, и време, нищо че на първо четене ще ви се струва значително по- евтино да си го правите сами.
              Зима иде

              Коментар


              • #8
                От: МДФ или ПДЧ фурнир?

                Всъщност всички проблеми с провиснали или счупени елементи се дължат на неправилна конструкция и лоша нивелация.
                В бранша съм от 94г. От 99г. съвсем спокойно давам 5г. гаранция. За тия години, не помня, да имам един два случая за потърсена такава и то е било за нещо дребно.

                Коментар


                • #9
                  От: МДФ или ПДЧ фурнир?

                  Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
                  Всъщност всички проблеми с провиснали или счупени елементи се дължат на неправилна конструкция и лоша нивелация.
                  В бранша съм от 94г. От 99г. съвсем спокойно давам 5г. гаранция. За тия години, не помня, да имам един два случая за потърсена такава и то е било за нещо дребно.
                  само бих добавил и неправилна експлоатация...........не може някой да се увисва на вратичката и тя да не провисне.
                  Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                  GSM +359 895 236 182

                  А Rhf +

                  Коментар


                  • #10
                    От: МДФ или ПДЧ фурнир?

                    Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
                    само бих добавил и неправилна експлоатация...........не може някой да се увисва на вратичката и тя да не провисне.
                    Така е, но не зависи от производителя.

                    Коментар


                    • #11
                      От: МДФ или ПДЧ фурнир?

                      MDF-а е направен от по-малки частици и е по-здрав... но излишен лукс според мен. Миналата година правих ремонт и смених всички шкафове в кухнята с нови от ПДЧ и съм много доволен.
                      По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                      Коментар


                      • #12
                        Re: МДФ или ПДЧ фурнир?

                        Аз доколкото разбирам нещата, разликата м/у ПДЧ и MDF е, че едното е талашит на български, а другото е талашит на английски. Както е писал колегата huko, има различни видове талашит, така че избирай според нуждите си. За да пребориш влагата и надуването, грундирай с латексен грунд, и после или боядисай, или използвай силикон в/у всички открити разрези.

                        Коментар


                        • #13
                          От: МДФ или ПДЧ фурнир?

                          ПДЧ - плоча то дървесни частици, прави се от клонак и каквото друго може да се хвърли в мелачките, омесва се с лепило и се отлива на плочи.
                          MDF - micro density FIBER - демек нишки, най- грубо казано дървото се пари докато стане на влакна и след това с много по- малко количество лепило се отлива на плочи.

                          МДФа има много по- голяма относителна плътност, съответно много по- тежък и е много по здрав от повечето ПДЧ.

                          В Германия например ПДЧ е забранено за изработка на детски мебели, защото лепилото в него има изпарения до към 20тата година от производството...
                          Зима иде

                          Коментар


                          • #14
                            От: МДФ или ПДЧ фурнир?

                            Хайде и аз като инж. мебелно производство да се изкажа:
                            ПДЧ - Плоча от Дървесни Частици (най- масово е трислойното пдч - в средата дървесни частици с по голяма едрина, от двете страни по дребни дървесни частици) ако някой иска подробности нека пита.
                            MDF (Medium Density Fibreboard) преведено на българси означава ПДВ - Плоча от Дървесни Влакна със средна твърдост. Като цяло има по- добри физико- механични свойства от пдч-то, но това няма кой знае какво значение за едни кухненски вратички.
                            Съмнявам се че има производител на кухни, който прави целите шкафове от МДФ.
                            А относно пдч от фураж ... има опити за производство на пдч от разни малинови и лозови пръчки, но като цяло са научни изследвания а не масово производство.
                            Пдч-то у нас се прави предимно (85-90%) от букова дървесина, но виж съдържанието на дървесна кора оказва огромно влияние върху качеството на плочата. Както и съдържанието на лепило оказва огромно влияние.
                            Абе много дълго е за обяснение а стана късно ако имаш въпроси питай, но моя съвет е - няма смисъл от МДФ.
                            Виж съвета за силикона от колегата е много на място. Аз също ти го препоръчвам.

                            пс. писали сме почти едновременно с колегата от горе, но имам една две забележки
                            1 - HDF има по голяма плътност (hdf - плоча от дървесни влакна с повишена плътност - твърдост)
                            2- относно лепилата - и в мдф и в пдч се ползват почти едно и също количество (не ми се търсят точните стойности, че съм си заровил учебниците на дълбоко), но си прав че отровните лепила са забранени в белите страни и са заменени със значително по безвредни
                            Поздрави
                            Последно редактирано от mmtrance; 03-07-12, 23:23.
                            I'm not Lost, I'm Discovering !

                            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                            Коментар


                            • #15
                              От: МДФ или ПДЧ фурнир?

                              Това са два материала, които са създадени за определен вид работа. Такъв избор между МДФ и ПДЧ няма. МДФ-а позволява да се фрезова, шлайфа и боядисва. ПДЧ-то се реже и кантира. Най-често естествените фурнири са залепени върху МДФ, изкуствените върху ПДЧ. Но има и изключения. МДФ-а може да е по-здрав на огъване, но на разцепване изобщо не е.
                              Обобщено изборът на колегата може да е:
                              Дюс или с изразен фладер.
                              Ако е дюс: Изкуствено покритие или боядисани челни елементи.
                              Ако е фладер: Изкуствено или естествено покритие(фурнир) за челните елементи.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X